Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Spolumajitel brněnského klubu Pros: Někdy se ptám, jestli stojí fotbal za to

  8:46
"Připadám si jako po knockautu, kdy ležíte na zemi a hledáte v sobě vnitřní sílu. Tu by v sobě měl najít každý, nejen já a trenéři, ale i hráči. A pokud nemají na první ligu, tak přece nemůžou chtít prvoligové prachy." Tak po dalším zpackaném podzimu mluví spolumajitel fotbalové Zbrojovky Roman Pros.

Roman Pros | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Byly časy, kdy se Roman Pros objevoval v médiích každou chvíli. Nyní je však na veřejnosti slyšet zřídka, ve středu promluvil po dlouhé době.

"Jsem určitým způsobem unavený. Fanoušci za každým prodejem hráče vidí, že si Pros chce koupit nové auto, nebo má finanční problémy, a já jsem za ty roky ztratil sílu pořád dokola tyhle věci vysvětlovat. Možná to působí, že jsem ztratil zájem, ale já jsem se jen naučil lépe hospodařit se svým časem," sděluje spolumajitel fotbalové Zbrojovky.

Ta má za sebou ještě bídnější podzim než obvykle, když se na patnáctém ligovém místě musí třást o záchranu. Hráči proto za každý z pěti měsíců podzimní sezony přišli o čtvrtinu základního platu. "A to jsme ještě směrem k nim byli milosrdní," podotýká k pokutám Pros. "Podzim nám nepřinesl žádnou radost, jen velké zklamání a rozčarování."

V čem vidíte hlavní příčinu?
Je několik příčin. Jedna z hlavních je pochopitelně výkon na hřišti. Nepředvedli jsme takový, abychom měli víc bodů a lepší postavení v tabulce. Z toho vyplývá otázka, jestli je to jenom v hráčích, nebo i v něčem jiném. Každý v klubu jsme pod tím nějakým způsobem podepsaní. Můžeme se ptát, jestli hráči, co tady jsou, tu vůbec mají být. Kdo za to může, jestli management, nebo já. Je spousta otázek, na které je spousta odpovědí.

Víte, jak ze současné situace ven?
Co by nám nejvíc pomohlo, je příchod nových hráčů. Pokud byste se ptali, jak velká by měla být obměna kádru, tak řeknu, že stoprocentní, což ale není reálné. Takže je otázka, jaké hráče se nám povede do Brna přivést. A jestli splní naše očekávání, protože už se sem přivedly mraky hráčů, každý byl při svém příchodu tím pravým, ale výsledek je takový, jaký je.

Po loňském 11. místě ale přišel před začátkem ligy jen jeden nový hráč. To trenér nevyžadoval větší obměnu kádru?
My jsme se shodli na tom, že tu byla spousta hráčů, kteří museli z Brna odejít. Už jsme tu nemohli mít 400 hráčů pod smlouvami, proto jsme si řekli, že klub od těchto hráčů vyčistíme a uvidíme, jakým způsobem bude mužstvo pracovat. Bohužel jsme se dostali do stavu, že jsme patnáctí a předváděná hra byla místy opravdu tragická.

Není tedy třeba očistit klub i od hráčů, co tyto tragické výkony podávali?
O tom rozhoduje trenér se svým realizačním týmem, ne já. Kdybych byl v pozici trenéra, tak třeba řeknu, že tu kromě dvou hráčů nemají ti zbylí co dělat. Pak ale musíte někde vzít hráče, kteří budou v Brně hrát. Zcela přirozeným vývojem by bylo, že tyto hráče vygeneruje juniorka nebo dorost. Ale i když tu někteří šikovní hráči jsou, tak nyní není možné, aby nahradili ty, kteří běhají po trávníku. Takže nezbývá jiná možnost než přivést hráče odjinud.

Jste ochotný do příchodu posil výrazněji investovat?
My jsme řekli zcela jasnou prioritu, že chceme hráče na hostování s opcí. Tedy už nechceme model hráčů, které jsme sem za desítky milionů korun přivedli, pak se ukázalo, že na to nemají, a byl velký problém se jich zbavit. Pokud teď koupíme hráče, tak chceme mít vyzkoušené, jestli na to má, a jestli nezabředne do projevu, jaký tady teď je. A to vám ten kluk ukáže pouze v případě, že tu bude hrát. To je teď naše priorita.

To zní logicky, ale na záchranu máte jen 13 kol. Myslíte, že je čas na zkoušení hráčů na hostování? Nebylo by jistější zaplatit peníze za opravdovou posilu?
Všechno je otázka ceny, a hráč může mít dvě. Jedna cena je 5 milionů, když zaplatíte hned. Další cena je třeba 9 milionů, když zaplatíte dva za hostování a následně dalších sedm. Raději risknu dva miliony za hostování, a když to vyjde, s chutí doplatím těch sedm, a budu tak mít riziko rozložené. To je poučení z chyb, co se tu za ty roky udělaly. My chceme ty chyby minimalizovat, to je filosofie, pro kterou jsme se rozhodli. Už neuděláme žádný nákup hráče, který by za to nestál.

Roman Pros

Rozumím vám, ale ve fotbale většinou platí rovnice, že čím víc se za hráče zaplatí, tím větší má kvalitu...
V tomto případě bych vám velmi silně oponoval, protože tahle rovnice neplatí.

Když se při výběru hráče udělá chyba, tak ne. Ale jinak přece za kvalitního hráče musíte zaplatit víc než za nekvalitního.
Ale kde máte napsáno, že tu chybu neuděláte? Já tvrdím, že v momentě, kdy toho hráče vyzkoušíte v Brně. Zažil jsem renomované reprezentanty ze zahraničí, u nichž jste při placení ani nemrknul, ale stejně to nevyšlo. Proto je nejlepší si hráče vyzkoušet.

Trenérovi Večeřovi nadále důvěřujete?
Já absolutně nepochybuju o jeho odborné způsobilosti. Vím, že umí dokonale pracovat s mladými hráči. Tady se mu to nepovedlo, ale je otázka, jestli má dostatečně kvalitní tým k tomu, aby tu práci mohl předvést. Navíc je to člověk s charakterem a já si těchto lidí cením. U jiných lidí a trenérů bych to možná už dávno řešil, ale pan trenér Večeřa má z naší strany plnou důvěru.

Věříte, že Brno zachrání ligu?
Dřív jsem kategoricky říkal, že o tom nepochybuju, což v tuhle chvíli říct nemůžu, protože bych byl blázen. Ale věřím, Brno ligu zachrání.

A když nezachrání?
Pak bude Brno hrát druhou ligu. A management klubu bude sedět a říkat si, jestli druhou ligu hrát, jak ji hrát a podobně. Ale na to vám teď neumím odpovědět. Teď je pro nás důležité zachránit první ligu, pro což uděláme maximum.

Dřív jste říkal, že druhá liga by pro vás znamenala konec ve fotbale. To už neplatí?
Na základě některých informací má člověk někdy neskutečnou chuť se vším seknout a skončit. Vždycky, když vidím, co stojí ufinancovat prvoligový klub, když vidím špatný výkon na hřišti, reakci lidí a to, jak je fotbal vnímán, tak si říkám, že to doopravdy zavání masochismem. Rozpočet klubu je nastaven na nějaké peníze a posledních pár let klub systematicky každý rok projídá peníze navíc. Tak to má každý fotbalový klub a je to velmi tristní záležitost. A čím horší máme sportovní výsledky, tím víc se ozývá otázka. jestli to všechno stojí za to. Teď nás čeká horké jaro a po něm si sedneme a budeme se bavit, co dál.

O prodeji klubu neuvažujete?
Vůbec nevím o žádném ani potenciálním zájemci, který by chtěl fotbalový klub v Brně. Takže je to na nás, ať se to fanouškům líbí, nebo ne. Mně se to třeba může nelíbit vůbec, ale je to doopravdy jen na našem rozhodnutí, jestli tady chceme fotbal dělat. Pokud se rozhodneme, že ho dělat nebudeme, tak ho prostě dělat nebudeme. Fotbal jsme brali jako nějakou službu nebo poslání, ale je otázka, jestli za to hraní v dolní půlce tabulky nebo dokonce ve druhé lize stojí.

Roman Pros

Jaká je vůbec cena vašeho klubu?
To je věc nějakého jednání. Nemohu tady střílet, jestli je cena 50 nebo 100 milionů. Jsme připraveni se s kýmkoliv o čemkoliv bavit, ale posledních pár let opravdu nikdo nechodí ani nevolá.

Hledáte usilovně nějakého kupce?
To ne. My jsme s akcionáři hledali cestu, jak si pomoct sami. Víte, že celou dobu vykládám, že by se člověk měl postarat sám o sebe, a my se tím celou dobu řídíme, i když je to rok od roku těžší. Nevymlouváme se na finanční krizi, prostě se snažíme šetřit, jak to jde. Snažili jsme se situaci vyřešit tím, že jsme námi vybudované Tréninkové centrum mládeže v hodnotě asi 100 milionů korun nabídli na prodej městu. Chtěli jsme uzavřít nájemní smlouvu, čímž by se nám ulevilo a dostali bychom peníze, které nejsou za žádnou skrytou reklamu nebo něco podobného, ale město by koupilo skutečně hodnotný majetek, za který bychom platili.

Město ale areál nekoupilo...
Proto jsme ho šli nabídnout do realitní kanceláře. Máme jen dvě možnosti: buď se snažit, a my se snažíme, nebo nedělat vůbec nic. Jestliže klub pracuje s rozpočtem sto milionů a má výtěžnost třeba 40, tak 60 milionů někde potřebuje vzít každý rok. A peníze na účet nepřilétají sami, ani nemáme žádného tajemného sponzora. Klub celou dobu pracoval v nějakých mantinelech, nějak se snažil, ale věci nejdou dělat donekonečna.

Trápí tedy klub finanční potíže, jak se o tom mluví?
V průběhu podzimu jsem se k tomu nevyjadřoval, protože jsem to považoval za úplnou blbost. Teď bych chtěl velice kategoricky říct jednu věc: Brno za celou dobu nedlužilo a nedluží hráčům na základních mzdách ani korunu. Jediné, s čím měl klub problémy, byly výplaty bonusů některým hráčům. Jednalo se i o přístup, protože říkám, že bonus má být za něco, a my jsme odměňovali loňské 11. místo. I když vím, že na to hráči mají ze smluv nárok, tak jsme se z principiálního hlediska bránili tyto peníze proplácet. Ale s hráči jsme se dohodli a tyto bonusy se jim vyplácí. Takže Zbrojovka nikomu nic nedluží a ekonomické problémy nemá.

Vydrží to tak i do budoucna?
Věřím, že ano. Ale může se stát, že skončíme třináctí, znovu budeme sestavovat rozpočet a znovu uslyšíme, že je krize, skončili jsme třináctí, nikdo na fotbal nechodí, město nám nepomůže. A my se znovu budeme rozhodovat, jestli pokračovat dál, abychom zase dostali pořádnou nakládačku od novinářů a fanoušků na různých fórech, abych si zase o sobě přečetl milé rčení o hrobaři nebo o zimních gumách na své auto. Ale opakuji, že pro klub vždycky byla rozhodující ekonomická stránka. Prioritou bylo, abychom plnili své závazky, a ty plníme. Jediné, co je smutné, a to je pro mě největší zklamání, že klub s takovým rozpočtem je poněkolikáté tam, kde je. Když vidím, za jaké peníze jiné kluby dělají ligový fotbal, a kde jsou, tak je tu znovu základní otázka: proč? A na tu si znovu musíme odpovědět.

Autor:

Los fotbalové ligy 2023-24

Podzimní část fotbalové ligy končí 19. kolem o víkendu 16. a 17. prosince. Jaro odstartuje v sobotu 10. února a základní část se bude hrát do 27. dubna.

Lukáš Haraslín, Christos Zafeiris, Pavel Šulc, Veljko Birmančevič, Mojmír Chytil, Conrad WallemRafiu Durosinmi, Lukáš Juliš, Jakub Hora

Statistiky

Slovácko

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Sparta

Nejvíc vstřelených gólů

Hradec Kr.

Nejvíc gólů na počet střel

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 10 8 2 0 27:7 26
2.SK Slavia Praha 10 7 3 0 17:5 24
3.FC Viktoria Plzeň 9 6 1 2 27:11 19
4.SK Sigma Olomouc 10 6 0 4 17:14 18
5.FC Baník Ostrava 10 5 2 3 17:9 17
6.FK Mladá Boleslav 9 5 2 2 18:12 17
7.1. FC Slovácko 10 5 2 3 11:12 17
8.FK Teplice 10 3 4 3 10:10 13
9.Bohemians Praha 1905 10 4 1 5 10:14 13
10.FC Hradec Králové 10 3 2 5 13:17 11
  • Nejčtenější

Přenosy z Ligy mistrů i z pohárových zápasů Sparty a Slavie. Získejte přístup zdarma

Premium Nový benefit iDNES Premium přináší mimořádně zajímavou nabídku pro sportovní fanoušky. Přístup na tři měsíce zdarma k...

Sparta - Plzeň 2:1, rozhodl Kuchta, od ztráty domácí na konci ochránil Vitík

Sparťanští fotbalisté přetlačili v taháku 10. ligového kola na vlastním stadionu Plzeň 2:1 a utnuli soupeřovu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chorý vs. Sörensen, už zase? Podle expertů zákeřnost, Priske střet neviděl

Na první pohled to určitě nebyl tak zákeřný zákrok jako v minulé sezoně, kdy plzeňský útočník Tomáš Chorý trefil...

Sparta zvítězila těsně, Slavia pohodlně. V poháru končí další tři prvoligisté

V závěru čelili velkému tlaku, v první půli přežili velké šance. Sparťanští fotbalisté však překvapení nedopustili a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Slavia 0:0, domácí nedali penaltu, gól hostů neplatil kvůli ofsajdu

Slávističtí fotbalisté podruhé za sebou klopýtli. Po remízové derby nevyhráli ani v Teplicích, v 10. kole Fortuna ligy...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Na stadionu to bylo jako v kostele, mrzelo Kováče po derby. Bod bere

Další fotbalové východočeské derby skončilo remízou 1:1. V Pardubicích mu ale v neděli večer proti předchozím bitvám...

Máme dobrý útok, což musíme využít, je si jistý karvinský Iván

Slovenský záložník Alex Iván poprvé nastoupil v základní sestavě fotbalistů MFK Karviná. V sobotu gólem a parádním...

Řekli mi: „dej gól“. Tak jsem poslechl, smál se pardubický Černý

Faul ve vápně na pardubického záložníka Kryštofa Daňka během nedělního fotbalového derby Pardubic s Hradcem byl zřejmý...

PONEDĚLNÍK: Panáka na Spartě, selátko ve fanzoně. Kde se produkt lepší

Klopýtnutí Slavie využila Sparta, která po dobrém výkonu zvládla šlágr s Plzní a osamostatnila se po deseti kolech na...

Grafton Recruitment Praha
ZÁSTUPCE MISTRA | NÁSTUPNÍ BONUS

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...