Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem a Costou (vpravo) z druhého gólu z pokutového kopu. | foto: ČTK

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

• 550
Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům. Oba po ruce Beneše a faulu Jemelky proměnil po změně stran Kanga, Sigma předtím vedla gólem Falty ze závěru první půle.

Sparťanům se nakonec podařilo navázat na minulé deklasování Plzně, na kterou nyní ztrácí už jen pět bodů. Mistr totiž v pátek podlehl v Teplicích.

Triumf zařídil Kanga, který suše proměnil dvě penalty během pěti minut.

Tu první nařídil sudí Ardeleanu až na popud videorozhodčího Hocka, který spatřil záběr prokazující úmyslnou ruku Beneše po střele Chipcia. Ve druhém případě Jemelka nešikovným zákrokem nakopl Tetteha.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Kanga napřed pálil po zemi dolů, pak nekompromisně pod břevno.

A Sparta si v 77. minutě oddechla.

„Zápas byl mentálně možná složitější než utkání s Plzní, a přesto jsme do něj vstoupili trochu bohorovně. Dovolili jsme soupeři kombinovat a přitom jsme věděli, že je v tom silný. Ve druhém poločase jsme to obrovským nasazením a vůlí po vítězství dokázali otočit,“ řekl sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

Dlouho to na Letné na velkou hitparádu nevypadalo, domácím citelně scházel zraněný Dočkal. Sparťanského kapitána zastoupil v základní sestavě Karlsson a hra nejen záložní řady se rozpadla.

První půle byla nevýrazná, pomalá. Olomouci v ní na mátožného protivníka stačila jediná povedená střela z dálky, nezáživný poločas rozjasnila povedená přízemní rána volného Falty z osmnácti metrů, na kterou Nita u své pravé tyče nedosáhl.

Gól do šatny si sparťané zasloužili za pasivitu, nulový pohyb, nebyli vůbec kreativní. Ano, měli sice opticky převahu, ale nápor byl bezzubý. Snaha něco udělat s výsledkem byla krkolomná, chyběla lehkost, náběh, myšlenka.

Víc než hezké akce domácí počítali zbytečné ztráty, nešla jim hra po křídlech. Mladý Hložek se skoro nedostal k míči, Karlsson se trápil. Nepomohlo jim, ani když se v závěru poločasu prohodili.

Hosté zprvu solidně hlídali Kangu, místy ho dostupovali i tři protihráči. Sparťanská devítka se tak před přestávkou zmohla akorát na několik nepřesných pasů, rozhazování rukama...

Nepřekvapilo, že domácí fandové vyprovodili fotbalisty do kabin pískotem.

Po pauze ale nakonec měli důvod k radosti, Sparta pokračovala v náporu a konečně si i něco vytvořila. Střed pole ožil nahrazením nevýrazného Sáčka zimní posilou Haškem.

Ten brzy po nástupu na hřiště pálil těsně vedle, před ním spálil obrovskou šanci na vyrovnání Karlsson, který po Kangově přihrávce obstřelil s vyběhnutým Buchtou i olomouckou bránu.

Nedlouho na to přišla první sparťanská penalta a obrat, zbytek duelu už patřil domácím. Olomouci ještě uškodilo vyloučení Nešpora, který před rozehráním rohu strčil do Frýdka a šel po druhé žluté předčasně do kabin.

Těsně před koncem mohl definitivní pojistku přidat Hložek, zády k bráně zakončoval efektně patou, ale trefil jen Buchtu. Sparťany už to ale mrzet nemuselo.

„Je škoda, že jsme ztratili body po tak dobře rozehraném poločase. Ale ztratili jsme je zaslouženě,“ nevymlouval se olomoucký kouč Václav Jílek. „Rozhodujícím a klíčovým faktorem byla naše nekvalita v přechodové fázi, ztrát bylo příliš a Sparta mohla vyrovnat i dřív.“

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36
7. SK Sigma OlomoucOlomouc 25 9 6 10 34:34 33
8. FK TepliceTeplice 25 8 8 9 26:29 32