Sparta - Boleslav 4:1, domácí odčinili hrozivý úvod, výhru jistil dvougólový Minčev

• 241
Fotbalisté Sparty porazili v 18. ligovém kole Mladou Boleslav 4:1 díky gólům nováčka Kairinena, kapitána Krejčího a střídajícího Minčeva, který se v závěru trefil hned dvakrát. Úvod zápasu jim však hrubě nevyšel, zaspali a po brzké trefě Tomiče prohrávali.

Sparťané se pořádně zakymáceli, byť se z rychlého úderu zvládli oklepat a soupeře přetlačit. Ani ve druhém jarním utkání ovšem herně nepřesvědčili.

Minule remizovali v Olomouci 1:1 a ani teď nepředvedli výkon, kvůli kterému by Slavia s Plzní, dva rivalové Sparty na čele tabulky, měli nějak zásadně zpozornět. Matematicky třetí tým tabulky samozřejmě zůstává i dál na dosah titulových dostihů - na první místo ztrácí sedm bodů, jenže v praxi to na Letné pořád dost skřípe.

ONLINE

Výsledek 4:1, který se zčásti rodil až v poslední desetiminutovce, by neměl zakrýt problémy, které ze hry rudých nemizí. Tušit to musí fanoušci i trenér Priske. Na pochvalu byl v neděli večer maximálně druhý poločas - i v něm přitom měli domácí k ideálu daleko.

„Chtěli jsme hrát dobře, ale nejdůležitější jsou pro nás v této gázi tři body,“ řekl Brian Priske. „První vítězství po zimní přestávce se nikdy nerodí snadno.“

Opakuje se, že Sparta v důležitých pasážích zápasů vypadává z role. Přenechá iniciativu soupeři, chybuje, nestačí, nezvládá. Viděli jste její vstup proti Boleslavi? Ti fanoušci, kteří ještě přejížděli ze šlágru extraligy v O2 areně, v němž hokejová Sparta předčila Pardubice, museli být rádi, že ušetřili vlastní nervy.

Oslavte titul Sparty na Letné! Vstupenky na poslední zápasy sezony zdarma

Nekoncentrovanost, laciná ztráta hned po rozehrávce, za pár vteřin první roh a po minutě velká tutovka boleslavského Žitného, kterého nechali obránci vběhnout do šestnáctky. Perfektně zasáhl gólman Kovář a následoval druhý roh a vzápětí i třetí. Po něm i další Žitného střela, kterou domácí defenziva zablokovala, jenže na ukrytou a patrně i mírně tečovanou ránu Tomiče z pětadvaceti metrů už nezareagovala.

Hosté jako by po bleskovém vedoucím gólu byli sami zaskočení, jak snadno je Sparta pustila do zápasu. Je fakt, že domácí se za další tři minuty do hry vrátili, když svým prvním gólem ve sparťanském dresu srovnal v lize debutující Kairinen, jemuž balon do kroku ťukl útočník Kuchta po centru Sadílka.

I přesto ovšem dlouho vyhlíželi nebezpečněji hosté.

„Věděli jsme, že Sparta může na rychlost našich hráčů špatně reagovat. Měli jsme několik zajímavých náběhových situací, byli jsme dostatečně aktivní a do útoku jsme zapojili hodně hráčů,“ chválil hostující kouč Pavel Hoftych.

Vždyť každý boleslavský výpad do chatrné sparťanské obrany zaváněl nebezpečím.

Možná i proto, že z dlouho zamýšlené stoperské trojice zbyl domácímu trenérovi pouze Panák? Sörensen i Vitík nebyli kvůli zranění ani v nominaci, takže se dostalo na devatenáctiletého Vydru a kapitána Krejčího, jenž se do zadní řady zatáhl ze zálohy, a na nesouladu při bránění se to projevilo.

Lepší soupeř s důslednější koncovkou by zřejmě Spartě zavařil víc. Do nebezpečných kontrů se během celého prvního poločasu vydávali Kušej i Ladra, ale buď selhali při střele či finální přihrávce, nebo je zastavil ofsajd.

Hlavně díky tomu se domácí s přibývajícími minutami dostávali i dopředu.

Třeba Zelený napálil na Mikulce odražený balon a zmrzlé fanoušky rozehřála i akce Haraslína, který si narazil s Čvančarou a středem se probil až ke střele, jíž zlikvidoval brankář. Stejného hráče pak po nedůsledném odkopu boleslavské obrany a pokračující akci skluzem dojel na rohu pokutového území hostující Tomič. Dobře postavený sudí Hocek penaltu ale napoprvé nepískl a hráče naopak důrazným gestem pobízel, ať vstane.

Možná měl v hlavě situaci z Olomouce, kde Haraslín okatým pádem zkoušel rozhodčího obelstít, tentokrát šlo ovšem i z reakce faulujícího Tomiče, který okamžitě provinile sklopil hlavu, vyčíst, že tahle situace čistá nebyla. Hocka na to správně upozornil videorozhodčí a kapitán Krejčí z nařízené penalty otočil skóre.

Fotbalisté Mladé Boleslavi se radují z gólu Michala Tomiče.

Po hrubě nepovedeném úvodu zápasu to pro domácí byla veliká úleva.

Poté, co v závěru první půle přežili nebezpečnou Ladrovu standardku po žlutém faulu Kairinena, byl jejich výkon po přestávce přece jen kultivovanější. Nevyhnuli se chybám, ale Boleslav neměla dostatek sil.

A v závěru ji dvěma góly dorazil střídající Bulhar Minčev.

Předtím neprotrhl čekání na gól Kuchta, který v tutovce netrefil čistě balon, z dobré pozice pálil nepřesně rovněž střídající Mabil a Kairinenovu další nebezpečnou ránu vyrazil Mikulec. Jeho protějšek Kovář naopak ve druhé půli příliš práce neměl, hosté sice poslali do hry mazáka Matějovského, ale ten se uvedl jen žlutou kartou za došlápnutí Krejčího.

„Po zranění Donáta jsme museli střídat a ve hře nám chybělo víc rychlostních typů hráčů,“ litoval Hoftych. „Výsledek je pro nás po průběhu zápasu ovšem krutý.“

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37