O míč bojují Adam Hložek (vlevo) ze Sparty a Lukáš Bartošák ze Zlína. Vpravo...

O míč bojují Adam Hložek (vlevo) ze Sparty a Lukáš Bartošák ze Zlína. Vpravo přihlíží Bartošákův spluhráč Vachtang Čanturišvili. | foto: ČTK

Sparta - Zlín 2:0, trefy po půli, čekání na gól uťali Hložek s Tettehem

• 198
Sparťanští fotbalisté zvládli domácí dohrávku 27. kola proti Zlínu a odčinili poslední zaváhání v Mladé Boleslavi. O pondělním vítězství 2:0 na Letné rozhodly slepené góly Hložka a Tetteha ve druhém poločase.

Šestnáctiletý Hložek těžil necelých pětadvacet minut před koncem z přesné zpětné přihrávky Karlssona do pokutového území, kterou si zpracoval a z druhého doteku míč poslal tvrdě do zlínské sítě.

„Právě na tuhle situaci jsme se připravovali. Věděli jsme, že má Zlín po zpětných přihrávkách v těchto prostorech problém. Adam to vyřešil skvěle,“ řekl trenér Zdeněk Ščasný.

Vzápětí Sparta předvedla ukázkový brejk, jejž po přihrávce Kangy zakončil svým druhým jarním gólem střídající Tetteh.

Ghanský útočník do té doby těžkopádnou hru domácího týmu výrazně oživil, pomohl i běhavý Plavšič, který nastoupil na jaře za Spartu v lize vůbec poprvé. A v závěru mohl klidně přidat i třetí gól: zblízka ovšem hlavičkoval pouze do brankáře.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Sparta na jaře zvítězila posedmé z osmi utkání a z třetího místa dál ztrácí na druhou Plzeň osm bodů. Kdyby však v pondělí po pauze nevylepšila svůj výkon, manko mohlo být výraznější.

Domácí sice v první půli drželi balon, trpělivě kombinovali, jenže výrazně postrádali přesnost.

„Nechtěli jsme Spartu pouštět do vyložených šancí, což se nám v prvním poločase dařilo,“ chválil hostující kouč Roman Pivarník.

I jindy precizní Kanga měl několik zbytečných ztrát a když se mu dvakrát povedlo otevřít levou stranu přesnou přihrávkou na Karlssona, následoval nepřesný centr.

Švédský krajní záložník neměl svůj den, na levé straně byl nevýrazný, míče mu odskakovaly, hrubě se mu nedařilo ve finální fázi, což po obrátce napravil. Asistoval u vítězného gólu.

Nepřesnosti se lepily na kopačky Haška, který po necelé hodině střídal. Několik nadějných průniků předvedl Sáček a jednou i nebezpečně střílel, ale Rakovana nepřekonal. Zastřeloval se i pozdější hrdina Hložek.

Trenér Ščasný znovu postrádal zraněného Dočkala, tentokrát posadil i Tetteha, místo nějž poprvé na jaře od začátku nastoupil Drchal. Nehrál ani Frýdek, který má sedm žlutých karet a v případě napomínání by chyběl v nedělním derby na Slavii.

Zlín, který v listopadu Spartu doma porazil 1:0, pod novým trenérem Romanem Pivarníkem na jaře prohrál pět ze sedmi zápasů.

A také v Praze toho předvedl málo. Brankáře Nitu sice vystrašila zhruba po půl hodině skrytá Bartošákova rána, ale víc nic.

„Většinu situací, které si vytvoříme, nejsme schopni vyřešit v klidu a dotáhnout je do finální fáze. Škoda,“ litoval Pivarník.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37