Fotbalový titul má Plzeň, Spartě nepomohla ani jasná výhra

• 324
3:0. Oba kandidáti na titul ve fotbalové lize vysoko vyhráli, ale radost výsledek přinesl jen jednomu. Fotbalovým šampionem Česka se stává... Ano, je to Plzeň.

V závěrečném ligovém kole Plzeň s přehledem udržela první příčku před Spartou. V Hradci Králové nebylo o jejím vítězství pochyb a výsledek rivala ji ani nemusel zajímat. Titul slaví podruhé během tří ročníků.

"Vyhráli jsme zaslouženě, protože na první příčce jsme byli nejdéle. I když ke konci sezony to v domácích zápasech nebylo ideální," řekl trenér Pavel Vrba.

Je konec. Dobojováno, dohráno, všechny neznámé v tabulce vyřešeny. První je Plzeň, která od poloviny července bude bojovat o Ligu mistrů a tím i o lákavou prémii téměř 190 milionů korun.

Druhá skončila Sparta, třetí Liberec. V kvalifikaci o Evropskou ligu tyto tři týmy doplní Jablonec, vítěz Poháru České pošty. Sestupují České Budějovice a Hradec Králové. Nejlepším střelcem je s dvaceti góly sparťan Lafata.

V posledním "mokrém" dějství se hrálo už jen o jedinou významnou příčku, ale zároveň o tu nejdůležitější. Za vytrvalého deště se překvapení nekonalo, vedoucí tým na hřišti toho nejhoršího nezaváhal.

Nebyla to ani drama, ke kterému se v průběhu jara schylovalo. Plzeň napětí tak trochu shodila. A to velmi rychle. V Hradci dala gól už ve 46. vteřině, druhý přidala za dalších devět minut. A nebohý soupeř neměl na to, aby jí cestu za zlatem zkomplikoval. A vlastně pak už to byla nuda. Po dvou minutách druhé půle po závaru dal Čišovský třetí gól a ze sektoru hostujících fanoušků se ozývalo "mistři, mistři."

Sparťané, kteří potřebovali pomoc Hradce, doufali marně. I tak svůj zápas zvládli velmi dobře a tou dobou čtvrté Dukla nasázeli tři góly.

Plzeňští před posledním zápasem vedli před Spartou o dva body, takže první příčku měli ve svých rukách. Museli však vyhrát, jinak by je sparťané mohli přeskočit. K senzaci bylo hodně daleko.

Jak v pohárech

v sezoně 2013-14

Plzeň: 2. předkolo Ligy mistrů

Sparta: 2. předkolo Evropské ligy

Liberec: 2. předkolo Evropské ligy

Jablonec: 3. předkolo Evropské ligy

Plzeňští se uklidnili už po prvním útoku. Centr Kovaříka, Rajtorala zpětná přihrávka a střela Darida z 18 metrů. Na mokrém terénu míč doklouzal pod brankářem Koubkem do sítě. Druhý gól padl po centru z rohu a hlavičce Procházky. Třetí po velkém závaru, stoper Čišovský dorazil z brankové čáry míč odražený od břevna. Pak sice byl zápas na pár minut přerušen kvůli dýmovnicím, které odpálili domácí fanoušci, ale plzeňský triumf to neohrozilo.

Plzeň se do čela tabulky dostala poprvé v 7. kole, když porazila Spartu gólem z nesprávně nařízené penalty. Pak sice párkrát zaváhala, na první přičku se vrátila znovu ve 14. kole, když v přímém souboji porazila Olomouc. Pak už ji nikdo nesesadil, byť v průběhu jara po porážce na Spartě pár týdnů soupeře dělilo jen skóre.

Rozhodující náskok získala v 28. kole, když Sparta podlehla v Brně, Plzeň zvítězila v Olomouci a vedla o pět bodů. Následně sice podlehla Liberci, sparťané po výhře v Teplicích se dotáhli na dva body, ale pak si titul zajistila v Hradci.

A další události 30. kola? Porážka Slavie v Jihlavě, debakl Mladé Boleslavi s Teplicemi a konec vítězné série Liberce. Ten po devíti výhrách remizoval s Příbramí.