Pavel Dvořák z Jihlavy slaví gól na hřišti Liberce.

Pavel Dvořák z Jihlavy slaví gól na hřišti Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec - Jihlava 1:3, tři góly po půli přiblížily záchranu, domácí ztrácí dál

• 5
Fotbalisté Jihlavy po čtyřech remízách po sobě konečně vyhráli. Na hřišti Liberce v 27. kole ligy triumfovali 3:1, byť prohráli první půli. Po přestávce zvrátili výsledek dvěma góly Pavel Dvořák a jedním Davis Ikaunieks. Liberci po pátém zápase bez vítězství utíkají pohárové příčky.

„Myslím, že už o Evropu v tuhle chvíli nehrajeme. Je to tak, je to realita. Musíme se s tím smířit,“ řekl na tiskové konferenci domácí trenér David Holoubek.

Momentálně Slovan na čtvrtý Jablonec ztrácí pět bodů. Doma ztratil vedení a prohrál podruhé ve třetím utkání. Výrazně si ziskem tří bodů pomohla Jihlava, i když pořád nemá vyhráno. Před předposlední Karvinou má jen tříbodový náskok.

V liberecké zahajovací jedenáctce se překvapivě objevil záložník Pilař, který nastoupil od začátku k soutěžnímu utkání téměř po roce. Do domácí sestavy se také vrátil po trestu za vyloučení nejlepší střelec Pulkrab.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Severočeši byli v první půli aktivnější, ale do gólových šancí se dlouho stejně jako soupeř nedostávali. Folprecht v dobré pozici hlavičkoval nad a následně dobrý centr zprava jen prolétl jihlavským malým pokutovým územím.

Minutu před přestávkou už domácí otevřeli skóre. Folprechtův rohový kop prodloužil na bližší tyči Karafiát a Pulkrab hlavou zblízka nezaváhal. Připsal si devátou trefu v ligové sezoně. Liberec skóroval po 347 minutách.

„V kvalitě naší hry byl velký rozdíl v prvním a druhém poločase. V první půli jsme nehráli až tak špatně v obranné činnosti, jenže jsme byli ustrašení vepředu a chyběla nám přesnost. Za stavu 0:1 jsme si řekli, že jestli chceme hrát o záchranu, musíme být daleko lepší směrem dopředu,“ uvedl jihlavský trenér Martin Svědík.

Jihlava po pauze přidala. Ve 48. minutě domácí gólman Hladký vytáhl Štěpánkovu hlavičku a poté si poradil i s velkou šancí Fulneka. V 58. minutě už ale Vysočina srovnala, když se po centru zleva hlavou obloučkem pod břevno trefil Dvořák.

Liberci se v druhém poločase vůbec nedařilo a v 72. minutě hosté otočili stav. Hladký ještě stihl vyrazit Ikaunieksovu střelu, ale na Dvořákovu dorážku už nedosáhl. Dva góly v jednom ligovém utkání dal potřetí v kariéře a poprvé po více než třech letech.

Slovan byl po přestávce bezradný a deset minut před koncem inkasoval potřetí. Ikaunieks přízemní střelou propálil Hladkého a zaokrouhlil počet svých branek v této ligové sezoně na deset. Jihlava potvrdila, že na Liberec umí, se Severočechy bodovala posedmé za posledních osm utkání nejvyšší soutěže.

„Z naší strany to byl výborný poločas. Jsme rádi, že jsme dokázali výsledek otočit, neboť boj o záchranu není lehký. Jsou to pro nás nesmírně důležité body,“ pochvaloval si Svědík.

„Byly to dva rozdílné poločasy, jako den a noc. První poločas za mě slušný, vedli jsme 1:0 a měli jsme zápas pod kontrolou. Druhý poločas nastal takový kolaps našich nejzkušenějších hráčů. Dostat tři góly doma není dobré,“ dodal Holoubek.

Liberec - Jihlava 1:3

Branky: 44. M. Pulkrab - 58. P. Dvořák, 72. P. Dvořák, 80. D. Ikaunieks. Rozhodčí: J. Houdek - V. Boček, Z. Koval. ŽK: 53. R. Potočný, 56. T. Wiesner, 82. M. Kerbr - 51. K. Mara. Diváci: 3 902 (39 % z kapacity 9 900)

Liberec: V. Hladký - V. Coufal, J. Mikula, O. Karafiát, M. Kerbr - T. Wiesner, R. Breite (79. M. Bosančič), Z. Folprecht, V. Pilař (78. D. Bartl) - M. Pulkrab, R. Potočný (65. M. Oscar Dorley)

Jihlava: M. Rakovan - L. Vaculík, D. Štěpánek, P. Buchta, T. Schumacher - J. Fulnek (86. M. Keresteš), K. Mara, P. Dvořák, J. Urblík (78. V. Ljovin), L. Zoubele (73. M. Popovič) - D. Ikaunieks