Michael Lüftner se objevil v základní sestavě na úkor kapitána Jiřího Bílka. Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Slavia generálku na jaro zvládla, Vyšehradu nasázela sedm gólů

• 73
Poslední zápas před začátkem jarní části fotbalové ligy Slavia zvládla. Doma v Edenu porazila třetiligový Vyšehrad 7:0.

Slavia vstoupila do zápasu proti Vyšehradu v nečekané základní sestavě. Chyběli v ní kapitán a stoper Bílek, krajní obránce Bořil či záložník Barák, kteří se dostali na hřiště až ve druhém poločase.

Byť to samozřejmě neznamená, že se v sobotu v mistrovském zápase proti Jihlavě do zahajovací jedenáctky nedostanou.

„Do zápasu s Jihlavou zbývají ještě čtyři dny. V téhle chvíli máme v sestavě jeden nebo dva otazníčky, i když v hlavě už se to začíná tvořit. Kvalitu mají všichni naši hráči,“ poznamenal slávistický trenér Jaroslav Šilhavý.

Od začátku naopak nastoupili oba elitní útočníci Škoda a Mešanovič. Právě rozestavení se dvěma hroty chce trenér Šilhavý na jaře využívat častěji než na podzim.

„Rozestavení 4-4-2 je jedna z variant. Odehráli jsme tak už poslední dva podzimní zápasy. Vždycky bude záležet na soupeři,“ uvedl Šilhavý.

Favorit od začátku dominoval a do vedení se dostal už ve 2. minutě, kdy si Mešanovič naběhl za obranu na Ščukovu přihrávku a přesně vystřelil k tyči.

Slávistická převaha trvala celý zápas, vždyť brankář Pavlenka nečelil žádné přímé střele a řešil jen pár centrů. Vršovický tým zvýšil vedení před přestávkou, kdy Sýkora převzal Hušbauerův centr a parádně vystřelil levačkou - 2:0.

„Derby je naše, slávisti, derby je naše!“ skandovali někteří fanoušci v kotli. Na generálku jich dorazily jen stovky, ale v sobotu se čeká návštěva přes deset tisíc.

Po přestávce sice Slavia prostřídala hráče, ale její převaha pokračovala. Navíc začala proměňovat šance. Dvěma góly se blýskl Tecl, jenž tentokrát nastoupil v útoku, a ne na pravé straně zálohy.

Stejný kousek se povedl také Van Buren, jenž dvakrát střílel do prázdné brány - nejdřív po šikovné kličce brankáři, podruhé po přihrávce.

Po důrazné hlavičce se prosadil Barák.

Zdravotní problémy nepustily do zápasu obránce Šventa a záložníka Mingazova. Nehrál ani defenzivní záložník Michael Ngadeu Ngadjui, který se teprve před pár dny vrátil z mistrovství Afriky. Pražský klub ho za titul, který získal s Kamerunem, oficiálně ocení v sobotu - před zápasem s Jihlavou přichystal autogramiádu a slavnostní ceremoniál.

Slavia zakončila zimní přípravu s bilancí 5 výher, 2 remízy, 1 porážka. Jedinou prohru jí na úvod soustředění ve Španělsku připravil Osijek.

Do jara vstoupí v sobotu proti Jihlavě. Proti předposlednímu týmu tabulky zahájí boj o titul - vždyť na vedoucí Plzeň ztrácí jediný bod.

Slavia - Vyšehrad 7:0 (2:0)
2. Mešanovič, 42. Sýkora, 50. a 58. Tecl, 59. a 89. Van Buren, 73. Barák.
Slavia, 1. poločas: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli, Flo - Sýkora, Hušbauer, Ščuk, Zmrhal - Mešanovič, Škoda. 2. poločas: Pavlenka - Bořil, Bílek, Lüftner (60. Žežulka), Flo (60. Mareš) - Alvir, Souček, Barák, Zmrhal (60. Čermák) - Van Buren, Tecl.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37