Slavia se ohradila proti návrhu na insolvenci. Je to šikana, tvrdí

Fanoušci fotbalové Slavie na severní tribuně | foto:  František Vlček, MAFRA

4 2015
Šikana, mafie. Z obrany do útoku přešla fotbalová Slavia v reakci na insolvenční návrh, který na ní podala společnost z tichomořského souostroví Samoa. Jde v něm o spor vedení a bývalého generálního ředitele Zbyňka Kusého.

„Slavia čelí jednoznačně šikanóznímu insolvenčnímu návrhu na základě pohledávek, které nemají reálný základ a jsou podle našeho názoru neoprávněné,“ tvrdí Slavia.

Insolvenční návrh k Městskému soudu v Praze podala off shore společnost ONLINE SERVICES LTD. se sídlem na Samoe. Ta od Kusého, který v klubu pracoval necelý rok, odkoupila pohledávku a po Slavii požaduje přibližně šest milionů korun. Návrh poukazuje i na další dluhy Slavie a na její neschopnost je splácet.

Dalších více než třináct milionů podle tvrzení navrhovatele Kusý nárokuje sám v exekučním řízení. Zároveň poukazuje i na údajné dluhy Slavie vůči hráčům a jako příklad uvádí pohledávku Fernanda Nevese ve výši 2,7 milionu korun.

„Výsledek jedenáctiměsíčního fungování pana Kusého v čele našeho klubu skončil ekonomickou i sportovní katastrofou, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Vznešený insolvenční návrh na Slavii a domáhání se částky bezmála dvacet miliónů korun ukazuje, že morální vlastnosti pana Kusého jsou ještě slabší, než ty odborné,“ píše se v prohlášení Slavie.

O co ve sporu jde

Podle dostupných dokumentů uzavřel dne 16.5.2012  Zbyněk Kusý se Slavií smlouvu o výkonu činnosti, zprostředkovatelské činnosti v obchodě, reklamě a propagaci a v oblasti informačního servisu, a to na dobu od 1. 6. 2012 do 31. 05. 2015.

Za vykonávaní činnosti dle této smlouvy  mu náleží fixní odměna ve výši 5 580 000 navýšené o DPH za sezonu. Dále dle této smlouvy má Kusý nárok na další finanční plnění -  finanční bonusy ve výši 12,5 procenta z plnění, které připadne klubu.

Dne 7. 5. 2014 podal Kusý arbitrážní žalobu k Rozhodčímu soudu pří Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Touto žalobou požadoval po Slavii uhradit fixní roční odměnu za sezonu 2012/2013 a 2013/2014 a dále část fixních bonusů.

Slavie před rozhodčím soudem argumentovala neplatností uzavřené smlouvy. Dne 6. 1. 2015 rozhodčí soud rozhodl ve prospěch Kusého tak, že Slavia má zaplatit 12 908 400 korun plus milion korun jako náklady na soudní řízení.  Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodl dne 23. 2. 2015 o zahájení exekuce proti Slavii.  Slavia měla tříměsíční lhůtu na podání žaloby příslušnému soudu ve věci zrušení tohoto rozhodčího nálezu a současně mohla podat návrh na odklad odklad vykonatelnosti rozhodčího nálezu.

Před zahájením sporu Kusý postoupil budoucí pohledávku za Slavií, a to ve výši 6 751 800 včetně DPH, vyplývající z téže smlouvy, společnosti ONLINE SERVICES LTD. se sídlem na Samoe, když tato budoucí pohledávka je původně fixní odměnou Kusého vůči Slavii za sezonu 2014/2015.

Dále Kusý podal žalobu k civilnímu soudu na zaplacení 238 400 korun z titulu mzdových nároků, z titulu pracovní smlouvy na pozici generálního ředitele Slavie.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala společnost ONLINE SERVICES LTD. se sídlem na Samoe.  Insolvenčním návrhu mimo své pohledávky za Slavií ve výši 6 751 800 Kč včetně DPH, argumentuje pohledávkami Kusého, pro které je vedeno exekuční řízení a dále pohledávkou Fernanda Nevese ve výši 100 000 eur, v přepočtu 2,7 milionu korun.

Vyjádření Kusého se agentuře ČTK nepodařilo získat.

Kusý byl ředitelem klubu od května 2012 do června 2013, předtím vedl hokejové Pardubice a působil i u hokejové reprezentace. Po Slavii tuto částku požadoval jako zprostředkovatelskou odměnu na základě smlouvy, která podle něj platila i po jeho odchodu z klubu.

„Žádná pohledávka z pracovního poměru pana Kusého neexistuje a žádná jiná smlouva s panem Kusým nebyla platně uzavřena,“ tvrdí Slavia.

Postoupení části údajné pohledávky Kusým na off shore společnost vnímá klub jako účelové, aby byla uměle vytvořena tzv. mnohost věřitelů, jako podmínka podání insolvenčního návrhu.

Zákon říká, že „podmínka mnohosti věřitelů není splněna, má-li více pohledávek vůči dlužníku jen jeden věřitel. Aby se zabránilo účelovému vytváření mnohosti věřitelů převáděním nebo dělením pohledávek, stanoví zákon výslovně, že za dalšího věřitele se nepovažuje osoba, na kterou byla převedena některá z pohledávek insolvenčního navrhovatele proti dlužníku nebo její část v době šesti měsíců před podáním insolvenčního návrhu nebo po zahájení insolvenčního řízení.“

Slavia tvrdí, že oznámení o postoupení údajné pohledávky s výzvou k úhradě obdržela 26. května 2015, přičemž insolvenční návrh byl podán jen o týden později. „Z dokumentů přitom vyplývá, že pan Kusý tuto údajnou pohledávku postoupil už v závěru roku 2013. To že nás tato společnost informovala o svých údajných nárocích až po roce a půl nás znovu jen utvrzuje v podezření z další účelové manipulace s fakty a daty.“

Majitel klubu Aleš Řebíček naopak tvrdí, že dlužníkem je Kusý, loni se obrátil na soud s požadavkem, aby uhradil šest milionů korun. Kusý tehdy přiznal, že má s Řebíčkem nevyřešené nároky vyplývající ze smluv.

Co se týče sporu v souvislosti s kapverdským obráncem Nevesem, na nějž se insolvenční návrh rovněž odvolává, se v současné době vede na úrovni Mezinárodní fotbalové federace FIFA a dosud není pravomocně ukončen.

„Hráčem uplatněná pohledávka je však podle našeho názoru zcela neoprávněná a navíc účelově vykonstruovaná s cílem zakrýt celou podstatu věci. SK Slavia hráčskou smlouvu Nevesovi neukončila, byl to naopak on, kdo smlouvu jednostranně vypověděl. Ke dni ukončení smlouvy ze strany Nevese, stejně tak jako doposud, však SK Slavia neměla vůči hráči žádné splatné neuhrazené závazky. Naopak SK Slavia v řízení vedeném u FIFA uplatňuje svůj nárok na náhradu škody, která jí ukončením smlouvy ze strany hráče Nevese vznikla,“ podotýká Slavia.

„Samozřejmě vnímáme, že podobně zákeřným způsobem, jakým pan Kusý zaútočil na Slavii připravily insolvenční mafie v Česku řady firem i jednotlivců o majetek a proto věnujeme s našimi právními zástupci případu maximální pozornost a věříme, že v krátké době tento útok odvrátíme. Podání insolvenčního návrhu na Slavii vnímáme jako zoufalý akt jednotlivce, který podle našich informací sám čelí několika exekučním řízením na svůj majetek.“

O oprávněnosti pohledávky rozhodne soud, který přezkoumává. Pokud by dal za pravdu navrhovateli a klub nebych schopen svůj závazek uhradit, může se úpadek společnosti řešit konkurzem.

Autor:

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začal 12. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Los předkol evropských soutěží

Liga mistrů, 2. předkolo: Plzeň - Olympiakos Pireus 23. 7. v 19.00,
odveta 2. předkola: Olympiakos Pireus - Plzeň 30. 7. ve 20.30

Evropské liga, 2. předkolo: vítěz Pjunik/Škupi - Jablonec, Mladá Boleslav - vítěz Šymkent (Kaz.)/Torpedo Kutaisi. Hraje se 25. 7. a 1. 8.

Statistiky

Jablonec

Nejdéle bez obdrženého gólu

Sparta

Nejvíc vlastních gólů

Č. Budějovice

Nejvíc rohových kopů

Mužstvo Z V R P S B
1.1. FC Slovácko 1 1 0 0 2:0 3
2.FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
3.FK Jablonec 1 1 0 0 2:0 3
4.SK Slavia Praha 1 1 0 0 1:0 3
5.FC Slovan Liberec 1 1 0 0 2:1 3
6.FK Mladá Boleslav 1 1 0 0 1:0 3
7.Slezský FC Opava 1 1 0 0 1:0 3
8.FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
9.1.FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
10.FC FASTAV Zlín 1 0 0 1 0:1 0

Nejčtenější

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Jsem tady měsíc, a ještě jsem nevyhrál. Ale týmu věřím, tvrdí Kozák

Sparťanský útočník Libor Kozák zkouší překonat Matouše Trmala v brance Slovácka.

Fotbalovou Spartu přivedl do nové sezony jako kapitán, jenže možná by raději zapomněl. Libor Kozák,...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Další z rubriky

Změny v lize: Kačaraba už patří Liberci, Petr Mareš hostuje v Teplicích

Hráči Liberce Taras Kačaraba (vlevo) a Radim Breite se radují z gólu do sítě...

Ukrajinský obránce Taras Kačaraba je oficiálně hráčem Liberce. Čtyřiadvacetiletý fotbalista dosud...

Fotbalová příprava: léto 2019

Adam Hloušek se poprvé v plzeňském dresu představil v přípravném utkání proti...

Nový ročník fotbalové ligy odstartuje už 13. července. Přinášíme kompletní přehled zápasů letní...

Sparťan Kadlec musel na další operaci. Už musím počítat se vším, říká

Ošetřovaný sparťanský útočník Václav Kadlec.

Sparťanský fotbalista Václav Kadlec podstoupil další operaci levého kolene. Doba léčby se odhaduje...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz