Petr Ševčík ze Slavie (vpředu) a Patrik Brandner z Českých Budějovic. | foto: ČTK

Slavia - Č. Budějovice 4:1, rozhodnuto do půle, Škoda dal dva góly

• 170
Slávisté uzavřeli mimořádný ligový podzim dalším vítězstvím. Jak jinak, chce se dodat. Ve dvacátém dějství nejvyšší fotbalové soutěže smetli na domácím stadionu Dynamo České Budějovice 4:1 a k zimnímu spánku ulehnou s šestnáctibodovým náskokem na druhou Plzeň. Pohodlný polštář!

V úvodní polovině sezony to byl už jejich třicátý soutěžní zápas a jedenadvacáté vítězství. V lize získali čtyřiapadesát bodů, což ve stejné fázi ligy dokázala dosud pouze Sparta při své poslední mistrovské sezoně (2013/14).

Také Slavia míří za titulem. Druhým v řadě a třetím za poslední čtyři roky. V lize nemá konkurenci. Kraluje.

Proti Dynamu, které je sice nováčkem, ale do Prahy přijelo s výtečnou sérií sedmi výher z posledních osmi zápasů, to opět předvedla. Rychlost. Přesnost. Jistota. Sebevědomí. A na rozdíl od řady předchozích duelů také produktivita.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Vždyť červenobílým stačila půlhodina k tomu, aby zapálili tři gólové svíčky. Pokaždé díky Masopustovi, jenž první dvě branky připravil a třetí vstřelil zkušenému brankáři Drobnému po sólu z levé strany sám.

„Takhle nějak bych si představoval, aby nám to doma sedlo častěji. Jsem strašně rád, že jsme se i po zápase v Dortmundu takhle prezentovali a že jsme podzim zakončili po všech stránkách na úrovni,“ řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Slavia od prvních minut dominovala, držela balon, kombinovala, byť ze začátku hrála přece jen trochu opatrně. Chtěla si osahat sílu soupeře, která bez vykartovaného obránce Sivoka zdaleka nebyla taková jako v posledních týdnech.

Průchozí defenziva vůbec nedokázala zachytávat svižné domácí náběhy, rychlé akce. Už po deseti minutách do šestnáctky vlétl Traoré a nebezpečně vracel míč před bránu, Škoda však centr přeběhl. O pár desítek vteřin později už stejnou chybu neudělal, na pas Masopusta si počkal a hlavou vstřelil třiadevadesátou branku ligové kariéry.

Vysněné stovce se slávistický kapitán přiblížil další gólovou hlavičkou ve druhém poločase, tentokrát po centru Traorého. A to ještě některé jeho příležitosti zlikvidoval brankář Drobný.

Ten zase cepoval své spoluhráče, hulákal na ně, když se mu něco nelíbilo. Po druhém inkasovaném gólu, při němž dostal příliš prostoru jak asistující Masopust, tak i zakončující Coufal, vyběhl na velké vápno a hlasitě jim vyčinil. Při posledním zákroku prvního poločasu zůstal s bolestivou grimasou chvíli klečet na trávníku, ale do kabin, za stavu 0:3, už odcházel v doprovodu lékařů zase po svých.

Dynamo od září neprohrálo, bod si odvezlo i ze zápasu se Spartou na Letné, vyhrálo v Jablonci, ale v Edenu to pro nováčka z jihu byl docela jiný kalibr. Zejména v prvním poločase, kdy hosté čelili jedné šanci za druhou a sotva přelezli polovinu hřiště. Měli jediný roh, nevystřelili.

Alespoň částečně se však probrali.

Po změně stran si poprvé v utkání několikrát po sobě vyměnili balon, dostali se do útoku, Bořil neodvrátil centr a Ekpai míč poslal do sítě. Slavia inkasovala v lize teprve počtvrté v sezoně, doma podruhé.

Ve zbytku zápasu ale žádné drama nepřipustila, už neměla takový nápor, hru ovšem znovu kontrolovala. I bez záložníka Stancia, který kvůli z osobních důvodů odcestoval do Rumunska.

Trenér Trpišovský tak vsadil třeba na Provoda, který právě z Budějovic do Slavie na začátku sezony přišel. Nastoupili také Takács, Traoré a Škoda, jenž se v závěru podzimu rozehrál do skvělé formy: v posledních třech zápasech vstřelil čtyři góly. A mohl si připsat i asistenci, kdyby Takács, který se nečekaně zjevil na hrotu, proměnil v utkání s Budějovicemi tutovku, kterou mu kapitán připravil.

Pátou domácí branku měl na noze po příhře od Hory záložník Ševčík, ale jeho ránu zablokoval jeden z obránců.

„Stál proti nám soupeř, který měl obrovskou kvalitu a první poločas byl jednoznačně lepší. Nevstoupili jsme do zápasu dobře, byli jsme zakřiknutí, hráli jsme zbytečně ustrašeně. Slavia nás za to potrestala, dostala se do vedení 3:0 a pak už se s tím zápasem dalo těžko něco dělat,“ řekl budějovický kouč David Horejš.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36