Znojemské fotbalisty děsí stadion. Zároveň klub slibuje další posilu

KDY ZNOVU OŽIJE? Znojemský stadion se dočkal vyhřívané trávy, ale pořád mu chybí kotelna, umělé osvětlení i opravené tribuny. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

20 2014
Jiní v jejich pozici se obávají o to, aby nesklouzli do sestupového bahna. Fotbalové Znojmo však pronásleduje jiný strašák. Jejich stadion. "Myslím na to denně, je to pro mě noční můra," svěřuje se prezident klubu Ota Kohoutek.

Ještě před půl rokem doufal, že touto dobou bude znojemský stánek zářit novotou a fanoušci se budou třást na sobotní jarní premiéru s Jihlavou. Jenže místo splněného přání zůstává podzimní realita - hřiště v Husových sadech má sice novou vyhřívanou trávu, jenže kolem něj zůstalo vše při starém. A ligový nováček bude k utkáním znovu muset cestovat do Brna.

"Je to velká komplikace, která prohlubuje naši finanční zátěž," neskrývá Kohoutek. Jarní útočiště může jeho klub přijít až na milion. "Jsme teď pro Brno sponzorem," glosuje znojemský kapitán Todor Yonov. "Mně osobně ten stadion nevyhovuje, není fotbalový. Ale už jsme si zvykli a doufám, že tam uhrajeme dost bodů k záchraně."

Znojemské střípky

Už budu hodný, slibuje kouč
Svůj vítězný podzimní oblek znovu vytáhne trenér Leoš Kalvoda na sobotní duel s Jihlavou. "Akorát v posledních dvou podzimních kolech jsem byl na tribuně, to jsem měl zimní bundu," připomíná svůj trest za chování k rozhodčím. "V Brně je jedno, jestli jsem na lavičce, nebo na tribuně. Z tribuny mě aspoň nemůžou vyhodit," usmívá se Kalvoda. "Ale já už budu hodný," dodal vzápětí.

Posila se zraněnou rukou
Slovenský záložník Peter Gál-Andrezly, jeho krajan a rovněž středopolař Erik Liener, bosenský záložník Anes Haurdič a útočník Lamine Diarrassouba z Pobřeží slonoviny - takový je výčet zimních znojemských posil. Poslední zmíněný dorazil chvíli před jarním ligovým startem, přesto už se stihl zranit. "Měl na ruce sádru, ale už ji sundal. V sobotu by měl být připravený," věří trenér Kalvoda.

Tréninky všude možně
Nejen k zápasům musejí Znojemští cestovat mimo svůj stadion. Nově položená tráva jim zde neumožňuje ani trénovat. "Jezdíme všude možně po okrese a nikde to není zadarmo. A netýká se to jen mužů," upozorňuje prezident klubu Ota Kohoutek. Juniorka například zahájí jaro v Jevišovicích.

Na hřišti k ní mají Jihomoravané nakročeno dobře, po podzimu jim v lize patří desáté místo. Zato vidina toho, že si na jaře zahrají doma, se rozplývá. "Pořád doufám, že bychom tu mohli stihnout aspoň poslední dva zápasy. Ale předtím jsme doufali, že tu odehrajeme celé jaro, a jak to dopadlo," připomíná Kohoutek.

Dojíždění do Brna, prázdné tribuny a dražší náklady přitom nejsou pro klub 1. SC největší hrozbou. Tou jsou ligová pravidla - pokud do 30. června nestihnou svůj stadion náležitě zrenovovat, čeká je pokuta tři miliony korun a nucený pád z ligy. "To by mohlo zhatit celý vývoj klubu za posledních osm let, kdy jsme intenzivně krůček po krůčku pracovali na tom, abychom se dostali mezi republikovou smetánku," upozorňuje Kohoutek.

V jeho hlavě nyní výstražně svítí datum 30. března. Do té doby se musí na stadionu začít stavět, aby se nutné úpravy stihly do konce června. Potřeba je kotelna k novému umělému vyhřívání, nové osvětlení a rekonstrukce tribun. Celkové náklady na přestavbu stadionu činí 80 milionů.

"Všechny stavební objekty byly řádně vysoutěženy a každá zakázka má svého dodavatele. Nicméně si nemůžeme dovolit podepsat smlouvy, dokud nebudeme mít jasno, že budeme mít k dispozici potřebné finanční prostředky," upozorňuje znojemský šéf.

Hráči do toho šlápnou od prvního kola, věří kouč

Tuto část problému ovšem nemá klub ve svých rukou. Může jen čekat, kdy mu budou přiklepnuty slíbené dotace. "Po našem postupu jsme se mohli opírat o osoby z politické sféry, které vehementně a rozhodně proklamovaly, že nebude problém dostat stadion na požadovanou úroveň. Nicméně očekávání, která jsme vkládali do těchto slibů, se do dneška nenaplnila," podotýká Kohoutek.

Částečně na vině je i bezvládí, které v Česku panovalo po posledních parlamentních volbách. "Kvůli tomu jsme se nemohli obrátit na konkrétní lidi, na čemž teď pracujeme," sděluje Kohoutek. "Musím poděkovat starostovi, který vyvíjí velké úsilí, pomoct se nám snaží i pan Pelta (předseda Fotbalové asociace ČR). Bohužel to nemůžu říct o osobě, ve kterou jsem doufal nejvíc. Ale konkrétní být nechci."

Trenér znojemských fotbalistů Leoš Kalvoda

Trenér znojemských fotbalistů Leoš Kalvoda

Na sportovním poli vypadají znojemské vyhlídky o poznání lépe. Týmu se sice po odchodech ofenzivních záložníků Oklešťka, Nepožitka a Hrošovského vytratila polovina podzimních gólů, nahradit by je však mohli bosenský záložník Haurdič či útočník Diarrassoubia z Pobřeží slonoviny. Dalšími nováčky jsou slovenští záložníci Gál-Andrezly a Liener. "Chceme se prosazovat pořád stejnou hrou. Každý je nahraditelný a hráči, co přišli, jsou stylově podobní těm, co odešli. Do mužstva zapadli," tvrdí kouč Leoš Kalvoda.

S posilováním navíc ve Znojmě ještě není konec. "Ještě tento týden nebo ten příští přijde jeden český hráč do ofenzivy," oznámil Kohoutek.

Že by přece jen dohoda s nyní už exslávistickým Martinem Feninem zůstala aktuálním tématem? "Nevím, kde je, možná se teď potuluje někde kolem Prahy. Téma je to vždycky," pousmál se Kalvoda.

Ten doufá, že tým na rozdíl od podzimu předvede svižný rozjezd. "Věřím, že ten první půlrok v lize mužstvu něco dal. Naši hráči nebyli úplní zajíci, ale potřebovali se obouchat. Nakonec prokázali, že fotbal umí, a věřím, že do toho šlápnou od prvního kola," prohlásil trenér, který má o kostře týmu jasno. "Řešíme tak tři čtyři posty. Ale znáte mě, když mě někdo naštve, tak hned sedí," dodává Kalvoda s šibalským úsměvem.

Už žádné leklé ryby. Tým oživila parta „jogurtů“

Todore, co znamená jogurt? "Mléčný výrobek. A mlíko a sýr máme v Bulharsku nejlepší," reaguje kapitán znojemských fotbalistů Yonov.

V kabině ligového nováčka však má termín jogurt úplně jiný význam. "Říká se tak hráčům z Balkánu. Je to sranda, není to myšleno zle," přibližuje Yonov.

A Znojmo doufá, že zle nedopadne ani jeho sázka na Balkánce. Současná ofenzivní složka zálohy totiž připomíná říkanku: Reljič, Haurdič, Crnkič. A kouč Leoš Kalvoda si uvědomuje: "Říká se, že víc než tři jižanské typy mohou nadělat problémy." Znojemští mají takové muže hned čtyři. Srbského křídelníka Miloše Reljiče, bosenského šikulu Anese Haurdiče a jeho krajana Nermina Crnkiče doplňuje bulharský stoper Yonov. "Ale já jsem tu už devět let, za tu dobu jsem skoro Čech," namítá 37letý veterán.

A navíc zdůrazňuje: "Problémy tu nikdy nebyly a ani nebudou. Nikdo si tu nehraje na hvězdu ani spasitele. Problém nastat může, ale jsme dost dospělí, abychom si s ním poradili."

Přesto už měl trenér co dělat, aby srbsko-bosenskou trojku ukočíroval. "Byly zápasy, kdy se navzájem pořád hledali. Jakmile měl někdo balon, Crnkič měl ruce pořád nahoře, že ho chce dostat. Říkal jsem, že jestli se budou takhle hledat dál, tak dva vyletí ze sestavy a zůstane jen jeden," sděluje Kalvoda rázně. "Ale mimo hřiště s nimi problémy nejsou. Taky jsem jim řekl, co si představuju. Jakmile se dozvím o nějakém průšvihu, okamžitě letí."

Zatím to ovšem ve Znojmě šlape. "Pro tým jsou tihle hráči oživením. Přinášejí temperament, předtím jsme někdy byli jako leklé ryby," podotýká Kalvoda. A Yonov přitakává: "Proudí v nás horká krev, to v centrální Evropě moc není."

Sám se prý s věkem zklidnil, ale s blížícím se jarním startem se v něm znovu probouzí vulkán. "Strašně chci, aby se tu liga zachránila. Dostal jsem impulz a zase jsem začal řvát a nadávat."

S parťáky z jihu si rozumí, ti však zároveň pracují i na svém začlenění do českého kolektivu. "Všichni tu hrají i o sebe a byli by hloupí, kdyby svoje kariéry zbytečně zahodili. Mají velkou šanci a záleží na nich, jak se k ní postaví," oznamuje Kalvoda. A že na hráče pokřikuje? "To znamená, že mi na nich záleží. Až si jich přestanu všímat, tak je to signál, že se mají sbalit a jít."

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Genk - Slavia 1:4, ofenzivní smršť a postup, hosté řádili po přestávce

Slávističtí fotbalisté oslavují kapitána Milana Škodu, na hřišti Genku v...

Genk (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie jsou po šestnácti letech v pohárovém osmifinále, na hřišti Genku zvítězili v 1....

Za Spartu by Brabec dýchal, ale... Jak si Plzeň bere rudé srdcaře

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Minulý týden vzal malou dcerku na Letnou a přímo naproti sparťanskému stadionu ji na malém kluzišti...

Sparťan Plechatý zahrál rukou, ale videorozhodčí reagovat nemohl

Dominik Plechatý ze Sparty právě zahrál rukou v zápase s Duklou.

Komise rozhodčích soudí, že sparťanský fotbalista Dominik Plechatý zahrál v pondělní dohrávce 21....

Jak prodávat fotbalisty za miliardy. V Záhřebu je prioritou dobrý kšeft

Trénink Dinama Záhřeb před zápasem v Plzni

Šest let zasedal v představenstvu Dinama Záhřeb. Do Slavie kdysi přivedl obránce Sladjana Ašanina....

Bezgólový večer v Lize mistrů. Liverpool remizoval doma, Barcelona venku

Polský útočník Robert Lewandowski se probijí mezi liverpoolskými hráči Jordanem...

VIDEO Druhé nejofenzivnější týmy anglické a německé ligy, suverénně nejgólovější mančaft nejvyšší...

Další z rubriky

Zlín dostal za pyrotechniku při derby se Slováckem pokutu 120 tisíc

Fanoušci Slovácka v derby se Zlínem.

Fotbalový Zlín dostal kvůli výtržnostem fanoušků při ligovém derby se Slováckem pokutu 120 tisíc...

Že mám nahradit Ševčíka? Tato slova nemám rád, říká liberecký Nešický

Vlastimil Daníček ze Slovácka (vlevo) a liberecký Aleš Nešický

Vloni v létě ve svých 26 letech poprvé přestoupil do prvoligového fotbalového klubu. Střední...

Případ Dočkal: hráčem Sparty ještě není, řeší se poslední náležitosti

Bořek Dočkal a Guélor Kanga během tréninku na soustředění ve Španělsku....

S Dočkalem, nebo bez něj? Trenér sparťanských fotbalistů Zdeněk Ščasný během čtvrtka neměl jistotu,...

Najdete na iDNES.cz