Znojemské fotbalisty děsí stadion. Zároveň klub slibuje další posilu

KDY ZNOVU OŽIJE? Znojemský stadion se dočkal vyhřívané trávy, ale pořád mu chybí kotelna, umělé osvětlení i opravené tribuny. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

20 2014
Jiní v jejich pozici se obávají o to, aby nesklouzli do sestupového bahna. Fotbalové Znojmo však pronásleduje jiný strašák. Jejich stadion. "Myslím na to denně, je to pro mě noční můra," svěřuje se prezident klubu Ota Kohoutek.

Ještě před půl rokem doufal, že touto dobou bude znojemský stánek zářit novotou a fanoušci se budou třást na sobotní jarní premiéru s Jihlavou. Jenže místo splněného přání zůstává podzimní realita - hřiště v Husových sadech má sice novou vyhřívanou trávu, jenže kolem něj zůstalo vše při starém. A ligový nováček bude k utkáním znovu muset cestovat do Brna.

"Je to velká komplikace, která prohlubuje naši finanční zátěž," neskrývá Kohoutek. Jarní útočiště může jeho klub přijít až na milion. "Jsme teď pro Brno sponzorem," glosuje znojemský kapitán Todor Yonov. "Mně osobně ten stadion nevyhovuje, není fotbalový. Ale už jsme si zvykli a doufám, že tam uhrajeme dost bodů k záchraně."

Znojemské střípky

Už budu hodný, slibuje kouč
Svůj vítězný podzimní oblek znovu vytáhne trenér Leoš Kalvoda na sobotní duel s Jihlavou. "Akorát v posledních dvou podzimních kolech jsem byl na tribuně, to jsem měl zimní bundu," připomíná svůj trest za chování k rozhodčím. "V Brně je jedno, jestli jsem na lavičce, nebo na tribuně. Z tribuny mě aspoň nemůžou vyhodit," usmívá se Kalvoda. "Ale já už budu hodný," dodal vzápětí.

Posila se zraněnou rukou
Slovenský záložník Peter Gál-Andrezly, jeho krajan a rovněž středopolař Erik Liener, bosenský záložník Anes Haurdič a útočník Lamine Diarrassouba z Pobřeží slonoviny - takový je výčet zimních znojemských posil. Poslední zmíněný dorazil chvíli před jarním ligovým startem, přesto už se stihl zranit. "Měl na ruce sádru, ale už ji sundal. V sobotu by měl být připravený," věří trenér Kalvoda.

Tréninky všude možně
Nejen k zápasům musejí Znojemští cestovat mimo svůj stadion. Nově položená tráva jim zde neumožňuje ani trénovat. "Jezdíme všude možně po okrese a nikde to není zadarmo. A netýká se to jen mužů," upozorňuje prezident klubu Ota Kohoutek. Juniorka například zahájí jaro v Jevišovicích.

Na hřišti k ní mají Jihomoravané nakročeno dobře, po podzimu jim v lize patří desáté místo. Zato vidina toho, že si na jaře zahrají doma, se rozplývá. "Pořád doufám, že bychom tu mohli stihnout aspoň poslední dva zápasy. Ale předtím jsme doufali, že tu odehrajeme celé jaro, a jak to dopadlo," připomíná Kohoutek.

Dojíždění do Brna, prázdné tribuny a dražší náklady přitom nejsou pro klub 1. SC největší hrozbou. Tou jsou ligová pravidla - pokud do 30. června nestihnou svůj stadion náležitě zrenovovat, čeká je pokuta tři miliony korun a nucený pád z ligy. "To by mohlo zhatit celý vývoj klubu za posledních osm let, kdy jsme intenzivně krůček po krůčku pracovali na tom, abychom se dostali mezi republikovou smetánku," upozorňuje Kohoutek.

V jeho hlavě nyní výstražně svítí datum 30. března. Do té doby se musí na stadionu začít stavět, aby se nutné úpravy stihly do konce června. Potřeba je kotelna k novému umělému vyhřívání, nové osvětlení a rekonstrukce tribun. Celkové náklady na přestavbu stadionu činí 80 milionů.

"Všechny stavební objekty byly řádně vysoutěženy a každá zakázka má svého dodavatele. Nicméně si nemůžeme dovolit podepsat smlouvy, dokud nebudeme mít jasno, že budeme mít k dispozici potřebné finanční prostředky," upozorňuje znojemský šéf.

Hráči do toho šlápnou od prvního kola, věří kouč

Tuto část problému ovšem nemá klub ve svých rukou. Může jen čekat, kdy mu budou přiklepnuty slíbené dotace. "Po našem postupu jsme se mohli opírat o osoby z politické sféry, které vehementně a rozhodně proklamovaly, že nebude problém dostat stadion na požadovanou úroveň. Nicméně očekávání, která jsme vkládali do těchto slibů, se do dneška nenaplnila," podotýká Kohoutek.

Částečně na vině je i bezvládí, které v Česku panovalo po posledních parlamentních volbách. "Kvůli tomu jsme se nemohli obrátit na konkrétní lidi, na čemž teď pracujeme," sděluje Kohoutek. "Musím poděkovat starostovi, který vyvíjí velké úsilí, pomoct se nám snaží i pan Pelta (předseda Fotbalové asociace ČR). Bohužel to nemůžu říct o osobě, ve kterou jsem doufal nejvíc. Ale konkrétní být nechci."

Trenér znojemských fotbalistů Leoš Kalvoda

Trenér znojemských fotbalistů Leoš Kalvoda

Na sportovním poli vypadají znojemské vyhlídky o poznání lépe. Týmu se sice po odchodech ofenzivních záložníků Oklešťka, Nepožitka a Hrošovského vytratila polovina podzimních gólů, nahradit by je však mohli bosenský záložník Haurdič či útočník Diarrassoubia z Pobřeží slonoviny. Dalšími nováčky jsou slovenští záložníci Gál-Andrezly a Liener. "Chceme se prosazovat pořád stejnou hrou. Každý je nahraditelný a hráči, co přišli, jsou stylově podobní těm, co odešli. Do mužstva zapadli," tvrdí kouč Leoš Kalvoda.

S posilováním navíc ve Znojmě ještě není konec. "Ještě tento týden nebo ten příští přijde jeden český hráč do ofenzivy," oznámil Kohoutek.

Že by přece jen dohoda s nyní už exslávistickým Martinem Feninem zůstala aktuálním tématem? "Nevím, kde je, možná se teď potuluje někde kolem Prahy. Téma je to vždycky," pousmál se Kalvoda.

Ten doufá, že tým na rozdíl od podzimu předvede svižný rozjezd. "Věřím, že ten první půlrok v lize mužstvu něco dal. Naši hráči nebyli úplní zajíci, ale potřebovali se obouchat. Nakonec prokázali, že fotbal umí, a věřím, že do toho šlápnou od prvního kola," prohlásil trenér, který má o kostře týmu jasno. "Řešíme tak tři čtyři posty. Ale znáte mě, když mě někdo naštve, tak hned sedí," dodává Kalvoda s šibalským úsměvem.

Už žádné leklé ryby. Tým oživila parta „jogurtů“

Todore, co znamená jogurt? "Mléčný výrobek. A mlíko a sýr máme v Bulharsku nejlepší," reaguje kapitán znojemských fotbalistů Yonov.

V kabině ligového nováčka však má termín jogurt úplně jiný význam. "Říká se tak hráčům z Balkánu. Je to sranda, není to myšleno zle," přibližuje Yonov.

A Znojmo doufá, že zle nedopadne ani jeho sázka na Balkánce. Současná ofenzivní složka zálohy totiž připomíná říkanku: Reljič, Haurdič, Crnkič. A kouč Leoš Kalvoda si uvědomuje: "Říká se, že víc než tři jižanské typy mohou nadělat problémy." Znojemští mají takové muže hned čtyři. Srbského křídelníka Miloše Reljiče, bosenského šikulu Anese Haurdiče a jeho krajana Nermina Crnkiče doplňuje bulharský stoper Yonov. "Ale já jsem tu už devět let, za tu dobu jsem skoro Čech," namítá 37letý veterán.

A navíc zdůrazňuje: "Problémy tu nikdy nebyly a ani nebudou. Nikdo si tu nehraje na hvězdu ani spasitele. Problém nastat může, ale jsme dost dospělí, abychom si s ním poradili."

Přesto už měl trenér co dělat, aby srbsko-bosenskou trojku ukočíroval. "Byly zápasy, kdy se navzájem pořád hledali. Jakmile měl někdo balon, Crnkič měl ruce pořád nahoře, že ho chce dostat. Říkal jsem, že jestli se budou takhle hledat dál, tak dva vyletí ze sestavy a zůstane jen jeden," sděluje Kalvoda rázně. "Ale mimo hřiště s nimi problémy nejsou. Taky jsem jim řekl, co si představuju. Jakmile se dozvím o nějakém průšvihu, okamžitě letí."

Zatím to ovšem ve Znojmě šlape. "Pro tým jsou tihle hráči oživením. Přinášejí temperament, předtím jsme někdy byli jako leklé ryby," podotýká Kalvoda. A Yonov přitakává: "Proudí v nás horká krev, to v centrální Evropě moc není."

Sám se prý s věkem zklidnil, ale s blížícím se jarním startem se v něm znovu probouzí vulkán. "Strašně chci, aby se tu liga zachránila. Dostal jsem impulz a zase jsem začal řvát a nadávat."

S parťáky z jihu si rozumí, ti však zároveň pracují i na svém začlenění do českého kolektivu. "Všichni tu hrají i o sebe a byli by hloupí, kdyby svoje kariéry zbytečně zahodili. Mají velkou šanci a záleží na nich, jak se k ní postaví," oznamuje Kalvoda. A že na hráče pokřikuje? "To znamená, že mi na nich záleží. Až si jich přestanu všímat, tak je to signál, že se mají sbalit a jít."

Autor:

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Statistiky

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Sparta

Nejvíc rohových kopů

Liberec

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 6 5 1 0 11:1 16
2.FK Jablonec 6 4 1 1 13:5 13
3.FC Baník Ostrava 7 4 0 3 12:8 12
4.1. FC Slovácko 7 4 0 3 7:11 12
5.FC Viktoria Plzeň 6 3 2 1 9:7 11
6.AC Sparta Praha 6 3 1 2 12:8 10
7.SK Sigma Olomouc 7 3 1 3 8:8 10
8.FC FASTAV Zlín 6 3 0 3 6:4 9
9.FK Mladá Boleslav 5 3 0 2 10:9 9
10.Bohemians Praha 1905 6 2 1 3 10:11 7

Nejčtenější

Olomouc - Teplice 2:0, góly zkraje poločasů, hosté dohráli v deseti

Ondřej Zmrzlý (uprostřed v bílém) sleduje rozehrávku Tomáše Kučery.

Olomoučtí fotbalisté mají třetí vítězství sezony díky vydařeným vstupům do obou polovin zápasu. V...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Slavii v lize čekají Bohemians, Plzeň hostí Opavu. Sparta jede do Liberce

Slávista Tomáš Souček hlavičkuje v utkání s Bohemians.

Mezi klíčovými zápasy o Ligu mistrů s rumunskou Kluží odehraje Slavia domácí utkání proti...

Trest pro Baník: v Jablonci a na Spartě bez fanoušků a pokuta

Otužilí fanoušci ostravského Baníku během utkání se Spartou

Fotbalisté Ostravy odehrají příští venkovní ligový zápas v Jablonci nad Nisou bez svých fanoušků a...

Šťastný gól skolil PAOK. Jsme zápas od velkého výsledku, cítí ve Slovanu

GÓLOVÝ MOMENT. Andraž Šporar a Myenty Abena ze Slovanu Bratislava doklepávají...

Nebyl to nejkrásnější gól. Spíš náhodný, šťastný. Po dlouhém nákopu brankáře, zvláštním odrazu a do...

Další z rubriky

Laštůvka po vítězném návratu chválil spoluhráče: Kluci mi to usnadnili

Brankář Ostravy Jan Laštůvka v utkání se Slováckem.

Jan Laštůvka je zpátky. Brankář fotbalistů ostravského Baníku poprvé v sezoně po zranění ramene...

Zlomit Slovácko, přeje si po třech letech Baník. Jsou v laufu, ví Hrubý

Robert Hrubý z Ostravy v souboji se slováckým Markem Havlíkem

Po návratu mezi českou elitu se fotbalisté ostravského Baníku utkali se Slováckem čtyřikrát a...

Hálův návrat po roce: gól ramenem a výhra

Olomoucký obránce Martin Hála vhazuje míč při ligovém zápase s Teplicemi. Do...

Jedenáct měsíců nehrál Martin Hála ligový zápas. Loni v září si při pohárovém utkání v Třinci...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz