Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Produkt made in Sigma. Olomoucká továrna chrlí další talenty

Jáchym Šíp (vpravo) se snaží v zápase mistrovství Evropy do 17 let proti Belgii uniknout soupeři. | foto: Sportslife

24 2020
V lednu oslavili sedmnáctiny. Jaký dárek by si Kryštof Daněk s Jáchymem Šípem nejraději nadělili, není těžké vytušit: prosadit se v ligovém týmu fotbalové Olomouce. Šikovní záložníci skórovali hned v úvodním přípravném zápase proti diviznímu Šumperku.

„Neskutečný moment, který jsem si užil,“ vyznal se kreativní středopolař Daněk pro klubový web.

Ve středu odletěli na herní soustředí do turecké Antalye, kde trenér Radoslav Látal ladí mančaft na jarní část. „Jsou to velcí talenti olomouckého fotbalu a je potřeba s nimi pracovat. Šanci budou dostávat,“ slibuje. 

Věkem mladší dorostenci zatím dostali v uplynulých čtrnácti dnech hlavně zabrat. „Dáňa to zvládá po kondiční stránce lépe, Jáchym je rychlostní typ, ale pere se s tím, dostal trošku odpočinek, deset dní bylo náročných,“ měl Látal pochopení. „Pořád tvrdím, že v Sigmě je spousta talentů. Daňka jsem měl už na poslední tři týdny podzimu, jevil se velice dobře. Dokonce jsem uvažoval, že bych ho tam na některé minuty strčil.“

Během první půlky sezony zabudoval do týmu odchovance Zmrzlého, Chytila, Zlatohlávka či Zimu, po kterém prahne mistrovská Slavia.

„Chceme s mladými pracovat, aby si zvykali na dospělý fotbal,“ povídá Látal. To je teď úkol mladíků. „Musím zapracovat na kondici. Chtěl bych se udržet v A-týmu a nebýt v něm jen do počtu,“ řekl klubovému webu Šíp.

Na stáži v Bayernu

Mimochodem, zrzavý rychlík skončil druhý v republikové anketě Nejlepší mladší dorostenec za loňský rok, reprezentoval na mistrovství Evropy sedmnáctiletých v Irsku a byl na stáži ve světovém velkoklubu Bayern Mnichov. 

„Je to jiný svět. Kluci tam nebyli fotbalově až tak jiní, největší rozdíl byl v tempu. Měli neskutečnou vytrvalost. Hráli jsme na malém prostoru čtyři na čtyři. U nás po minutě už potřebujeme oddech, tam jsme hráli skoro pět minut a pořád naplno. Tohle cvičení skončilo a hned jsme šli běhat od vápna k vápnu,“ líčí.

Daněk, který na podzim v celostátní dorostenecké lize ve starší kategorii do 19 let zaujal 13 góly a pěti asistencemi, byl zase na stáži v Nottinghamu Forrest. „Jeden z mých největších zážitků. Strávil jsem tam týden, bydlel jsem v anglické rodině, což bylo super. Hráči byli ohromně kvalitní na balonu, silní a hbití. Navštívil jsem i zápas prvního mužstva, atmosféra na stadionu mě nadchla. Lidé žijí fotbalem.“

Další zážitky přibývají. Ostatně jen pobyt v kabině sigmáckého áčka stojí za to. „S Jáchymem sedíme vedle sebe, hodně spolu komunikujeme, probíráme tréninky a navzájem si pomáháme,“ těší Daňka.

Shodně vzhlíží k záložníkovi Faltovi. „Vždy se mi líbil jeho styl, je to také rychlostní typ hráče,“ říká Šíp.

„Jeho práce s míčem a pohyb je opravdu výborný,“ kývne Daněk.

I zkušenější Falta patří mezi plejádu odchovanců v týmu.

V tom je Sigma naprostý unikát: v základní sestavě často nastupuje až s osmi hráči ze své líhně. Dámy a pánové, milá ligo, kdo z vás to má?

Jistě, jde také o ekonomickou nutnost provinčního klubu nuceného jednou za rok prodat odchovance (za poslední dva roky prodala Chorého, Kalvacha a Plška, za které dohromady vyinkasovala přes 40 milionů korun), přesto anebo právě proto olomoucká práce s mládeží vzbuzuje léta obdiv v celém Česku.

Sigma je 38. v Evropě, leč sigmáci z Evropy mizí

Olomouc vychovala a vychovává řadu reprezentantů: Hapala, Látala Ujfalušiho, Rozehnala, Hubníka či Kováče v národním týmu vystřídala jiná generace s visačkou made in Sigma: Ševčík, Kalvach, Kalas či Doležal mohou pomýšlet na mistrovství Evropy. Sice už ani jeden z nich na Hané nekope, ale i tak je to pro klub ceněná reklama. A v širší nominaci bývá ještě stoper Jemelka.

Další fajn reklamou pro klub s černou hvězdou ve znaku byla nedávno zveřejněná studie CIES Football Observatory mapující počet odchovanců v jednatřiceti nejvyšších soutěžích v Evropě. Olomouc se umístila v obrovské konkurenci s počtem 31 odchovanců na 38. místě.

Pravda, především díky tomu, že na podzim měla šestnáct odchovanců v kádru áčka. Další mají práci napříč ligou od Ševčíka ve Slavii přes veterána Zavadila v Opavě. Naopak sigmáci vymizeli z top evropských soutěží, což je k zamyšlení, neboť na Andrově stadionu chtějí vychovávat hráče pro evropský fotbal.

Exsigmáci v prvních ligách

V Česku

Petr Ševčík, Jakub Markovič (Slavia), Roman Hubník, Tomáš Hořava, Tomáš Chorý, Lukáš Kalvach (Plzeň), Martin Doležal (Jablonec), Jan Navrátil (Slovácko), Martin Šindelář (Baník), Aleš Nešický (Liberec), Jaroslav Svozil, Vojtěch Šrom, Pavel Zavadil (Opava), Kamil Vacek (Bohemians).
V zahraničí
Martin Pospíšil, Tomáš Přikryl (Bialystok), Tomáš Černý (Aberdeen).

V Polsku působí záložníci Přikryl s Pospíšilem, brankář Černý je dvojkou ve skotském Aberdeenu, reprezentant Kalas hraje druhou nejvyšší soutěž v Anglii. Olomouc už sama na západ téměř neprodává, pryč jsou doby, kdy do německé bundesligy uvolnila hvězdičky Látala, Hapala, Ujfalušiho či Heinze.

I tak ovšem pouze sedmá Sparta z českých klubů vyslala loni do prvních lig více fotbalistů (57), Slavia (27) je šedesátá. Nejlepší v Evropě je Partizan Bělehrad (75) před Ajaxem Amsterdam (72) a třetím Sportingem Lisabon. Například věhlasná Barcelona (52) uzavírá elitní desítku. „Jsou to důležité statistiky, které nelžou,“ váží si toho Látalův asistent Jiří Neček, jenž dvanáct let trénoval mládež Sigmy, a tak dobře ví, kolik úsilí a jaké všemožné útrapy včetně puberty se za takovým číslem ukývá. „Proto bych řekl, že mládež v Olomouci funguje dobře, a byl bych rád, kdyby tak fungovala dál. Doufám, že mladí polezou nahoru a dostanou se do zahraničí.“

Fanoušci modrých si sice čas od času postesknou, zda by z továrny na talenty nešlo vytěžit víc – sestavit silný tým, odolat nabídkám a konečně získat první titul. Naposledy o něm snila – sic i mluvila! – generace kolem Tomáše Hořavy, Jakuba Petra či Pavla Dreksy vedená trenérem Zdeňkem Psotkou, ale maximem atraktivní náročné hry byla čtvrtá příčka. A stejně tak dopadl silný ročník devadesát trojek v čele s Plškem, Houskou, Faltou nebo Zahradníčkem. 

Kouč Jílek sestavu překypující odchovanci vytáhl rovněž na čtvrté místo. Když však vezmete v potaz asi šedesátimilionový rozpočet Sigmy, není to v porovnání ceny a výkonu špatné. „Doplňujeme rozpočet prodejem, protože jsme regionální klub. Najít správný poměr je alchymie a vždy se stáj musí oživit někým zvenku, není možné hrát jen s odchovanci. Fanoušek by chtěl, abychom hráli o poháry, ale stejný problém řeší Ajax Amsterdam. V prosazování odchovanců je na nejvyšších místech, ale jakmile má silný tým, ostatní mu ho rozeberou, protože nemůže finančně konkurovat nejbohatším,“ říká mládežnický trenér Augustin Chromý, který začal v Sigmě v roce 1987 u sportovních tříd a výchově mládeže je věrný dodnes.

Teď Hanáci prochází pozvolnou, leč bolestivou obměnou kádru. Látal schytává kritiku za desáté podzimní místo i nevalný herní projev.

Vlastně jediné, za co se dá chválit, je, že se nebojí stavět odchovance.

„Jako funkcionář budu vždycky chtít, ať naskakuje hodně mladých, ale protože jsem trénoval, tak vím, že to není tak jednoduché, jak si každý myslí. Trenér má zodpovědnost za výsledky,“ říká empaticky sportovní manažer klubu Ladislav Minář. „Je to zase o tom najít hranu, kdy a jaké množství mladých hráčů dávat. Všichni na to tlačí, protože mladší hráči jsou levnější. A my máme trenéra, který se nebojí dávat mladé kluky do hry. Chceme, aby hráli.“ Chromý jmenuje: „Zima je stoper podobný Hubníkovi – vysoký, rychlý. Chytil je gólový, umí fantasticky podržet míč a prosadit se v šestnáctce. Zmrzlý má obrovský potenciál a je strašně poctivý, Zlatohlávek je výborný technicky, ale ještě potřebuje dobudovat a jsou tam další. Na hostování je Zifčák, silný hráč, který jde do všeho, typ do války. Nastartovaných jich máme víc.“

V šestnácti do Manchesteru

Sigma věří, že bude těžit také z nové Regionální fotbalové akademie určené pro hráče do 14 a 15 let, na niž navazuje klubová akademie zaštiťující dorostenecké týmy Olomouce. Ostatně Šíp s Daňkem si akademií, ve které jako trenér působí například sigmácká legenda Martin Kotůlek, prošli. Hráči mají špičkový servis – od fyzioterapeutů po výživové poradce. „Dalo mi to hodně. Osamostatnil jsem se od rodičů. Měli jsme perfektně zajištěné stravování a byl větší apel na školu, což bylo někdy těžší, ale zvládl jsem to,“ usmívá se Šíp.

Jeden talent zřejmě příznivci Sigmy na Andrově stadionu ani neuvidí. Finišuje jednání o přestupu šestnáctiletého brankáře Radka Vítka do Manchesteru United. U slavného giganta se za něj zaručil někdejší výborný gólman Luděk Mikloško, brankářský expert agentury, jež Vítka zastupuje. „Bylo by to zajímavé, i co se týče prezentace olomouckého fotbalu,“ podotýká Minář.

Vítek by navázal na Kalase, jehož Sigma v dorosteneckém věku prodala do Chelsea. „Ti kluci, ať je to Daněk, nebo Šíp, jsou velice šikovní. A pro dorostence i rodiče je dobré, když vidí, že mohou jít do takového klubu ze Sigmy,“ říká Minář.

Olomoucká továrna na talenty chrlí další a další mládence, kteří se mohou živit fotbalem na nejvyšší úrovni. A to není málo.

Autor:

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Statistiky

Jablonec

Aktuálně nejdelší vítězná série

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Příbram

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 22 18 3 1 47:5 57
2.FC Viktoria Plzeň 22 13 5 4 42:19 44
3.FK Jablonec 22 11 6 5 40:28 39
4.SK Dynamo Č. Budějovice 22 11 3 8 39:35 36
5.FC Baník Ostrava 22 10 5 7 32:24 35
6.AC Sparta Praha 22 9 6 7 39:29 33
7.FC Slovan Liberec 22 10 3 9 38:31 33
8.FK Mladá Boleslav 22 10 3 9 39:35 33
9.1. FC Slovácko 22 9 6 7 28:27 33
10.SK Sigma Olomouc 22 7 10 5 29:26 31
  • Nejčtenější

Olomouc - Sparta 1:0, hosté selhali při rohu, v závěru nedali šance

Ani se změnou trenéra nepřišla změna na hřišti. Sparťanští fotbalisté po nepříliš výrazném výkonu podlehli v 22. kole...

Nejmladší střelec reprezentace už hrát nebude. Kadlec ukončil kariéru

Sparťanský fotbalista Václav Kadlec ukončil profesionální kariéru. Už v sedmadvaceti letech. „Díky za všechno. Sparta...

Sparta opět bez gólu a bez bodu, v elitní šestce se drží jen díky skóre

Manko sparťanských fotbalistů na elitní týmy ve Fortuna lize narůstá do hrozivých rozměrů. V 22. dějství Sparta i pod...

PONEDĚLNÍK: Kádr Sparty na špičku nemá, pod své možnosti zas tolik nehraje

Kamerunský stoper Mandjeck mával rukou, křičel, leč zmatený spoluhráč Hanousek neslyšel. Nevěděl, že má několik metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiní stopeři, co s Kangou. Změny přijít musí, říká nový trenér Sparty

Nejspíš odzvonilo dvěma levonohým stoperům. "Preferuju vedle sebe praváka a leváka," říká nový trenér sparťanských...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Co stojí za jarní proměnou Olomouce? Látal skládá mozaiku

Byl jako atlet v blocích s bleskovým startem. Jakmile chtěla hvězda ligy Guélor Kanga převzít na půlce míč, záložník...

Za šanci jsem rád, snad jsem ji chytl, věří čekatel Štěrba

Na podzim musel Jan Štěrba sbírat ligové zážitky po minutách a pro herní praxi chodil hrát MSFL za béčko olomouckých...

Jablonecký Krob neměl být podle komise rozhodčích vyloučen

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR dala za pravdu Jablonci, který podal protest proti vyloučení Jana Kroba v...

Škoda těch šancí, litoval ostravský Kuzmanovič

Popáté v sezoně dal Nemanja Kuzmanovič gól. Hlavou zachránil fotbalistům ostravského Baníku v pondělní dohrávce 22....

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...