Houska bude lepší než Hořava, tvrdí „krizový“ manažer Psotka

Zdeněk Psotka řeší podobu olomoucké zálohy pro příští ročník | foto: Luděk Peřina, MAFRA

20 2013
Když se v zimě vracel do Olomouce jako nový generální manažer, neměl Zdeněk Psotka k dispozici balík na posily. Teď si ho vytváří. I prodejem Hořavy do Plzně si uvolňuje ruce...

Zdeněk Psotka se do fotbalové Olomouce vrátil v těžké situaci. Jako trenér byl u fanoušků oblíbený, jako generální manažer jim teď vysvětluje, proč Sigma musí kvůli stabilitě klubu prodávat hráče i ligovým "konkurentům". Naposledy záložníka Tomáše Hořavu do Plzně. A možná v létě nezůstane jen u něj.

Jak moc velká ztráta to pro Olomouc je?
Tomáš tady prokazoval neustálý nárůst výkonnosti, svých herních činností. Pořád se stával platnějším a platnějším hráčem, i když měnil pozice v záloze. Jednou měl ofenzivnější úkoly, podruhé defenzivnější. Všude měl kvalitu. Přestože byl stabilní součástí kádru, tak naplňujeme vizi, kterou bychom měli v Olomouci mít – že hráči by se měli nastartovat, motivovat, a pokud mají obrovskou kvalitu, posunout se dál do klubu s evropskými ambicemi. Když už ne přímo do Evropy, tak aspoň do klubů, kteří mají pravidelně ambice hrát Evropskou ligu.

Měli jste možnost jej prodat přímo do zahraničí, nebo si zkrátka Hořava takové jméno neudělal, tak to holt musí vzít přes Plzeň?
Byly momenty, kdy Tomáš Hořava mohl odejít dřív, ale snažili jsme se v klubu Tomáše držet co nejdéle, abychom zachovali kvalitu mužstva. Budoucnost ukáže, jestli rozhodnutí byla správná. Snažili jsme se, aby tady zůstala sportovní kvalita, ale teď potřebujeme klub zajistit ekonomicky a taky cítím, že Tomáš už tady byl delší dobu, potřebuje změnu a udělat progres. Plzeň má nejvyšší ambice, bude hrát o skupinu Ligy mistrů, takže se tam může uplatnit.

Olomouc jasně dala najevo, že v létě je připravená prodávat hráče, neboť potřebuje peníze do rozpočtu. Nesnižovala taková prohlášení Hořavovu cenu?
Ne. My jsme si dali nějaké mantinely, za každou cenu prodávat nechceme. Mohli jsme to řešit jinými způsoby. I přesto, že jaro se nepovedlo, tak nabídky na hráče jsou. Je jich několik. Musíme to uspořádat tak, aby to pro nás bylo ekonomicky výhodné, ale abychom sportovně úplně neoslabili a za utržené peníze nejen naplnili rozpočet pro příští rok, ale abychom mohli investovat do posil. Na tom všem pracujeme, vyhodnocujeme to.

Prozradíte, kolik Sigma za Hořavu utržila?
Součástí dohody obou klubů je částku nezveřejňovat.

Pak se nedivte, že se bude spekulovat a miliony budou lítat sem a tam. Teď se mluví o čtrnácti...
Dnes už to není tak, že jde o jednu přestupovou částku na dřevo. Je to jako s Tomášem Kalasem – když bude úspěšný, bude to dobrý byznys. Když se mu dařit nebude, bude to průměrný obchod. Ale je to vizitka toho, že jsme schopni tady vychovat hráče pro velký klub.

Zeptám se jinak: zabezpečili jste prodejem Hořavy chod klubu na další období, nebo ještě budete prodávat, protože potřebujete?
Je to o diskusi s vedením klubu, jak to nastavíme. Jestli to budeme řešit po sezoně, nebo po půlsezoně. Já osobně to vidím tak, že ještě jeden hráč z Olomouce asi odejde, ale všechno bude záležet na nabídce a hlavně na tom, jestli budeme mít za něj kvalitní náhradu.

Přehled přestupů

Změny v šestnácti klubech první ligy

Dost fanoušků Sigmy přestup Hořavovi přála, ale nadšení nejsou z toho, že posilujete konkurenci. Není to však spíš tak, že Plzeň pro Olomouc konkurenci neznamená, neboť mistr je o kus dál?
Teď nastala situace, že Plzeň i Sparta jsou o krok před námi díky financím a tomu, že se v pohárech dostaly tak daleko. Dnes už jsou v té pozici jako kdysi Sparta, že si mohou koupit v lize nejlepší hráče a tím si vytváří silnější tým, který už odskakuje. Moje myšlenka je, že když budu respektovat, že je Sparta s Plzní o kus dál před námi a budeme jim dávat nejlepší hráče, tak je prostě musí zaplatit tak, abychom my mohli dál pracovat. Vnitřně to beru jako kapitulaci, že je Sparta s Plzní dál a mohou si diktovat. Ale ono to není jenom o přestupních částkách. My máme nějaký platový strop, co můžeme nabídnout hráčům. Je pro nás ekonomicky náročné, když jim smlouvy prodlužujeme. A to třeba není ani polovina toho, co mají někteří hráči ve Spartě nebo v Plzni. Tak to prostě je.

Je Plzeň pro Hořavu správný krok, nebo měl odejít už dřív?
Momentálně v této chvíli je to pro něj krok dopředu, protože Sigma Olomouc Evropskou ligu hrát nebude a Plzeň je v kvalifikaci Ligy mistrů, což je oproti Gambrinus lize další sportovní krok. Přichází do mužstva, které má za poslední tři roky velké úspěchy, má spoustu zkušených hráčů, kteří prošli evropskými poháry, takže se může od nich učit. My tolik takových hráčů nemáme.

Z Hořavy se stal komplexní hráč, naučili jste jej i bránit, ale přesto jeho produktivita je na záložníka špatná. V uplynulém ročníku měl jen dvě nahrávky. Bude muset na tom ještě hodně pracovat?
Když hrával ofenzivního záložníka společně s Melinhem, tak měl za sezonu pět gólů a pro nás to bylo pořád málo. Tomáš by se měl víc pokoušet o střelu. Hodně na tom pracoval, zůstával po trénincích, piloval to. To není ani nedostatek. Postupem času šel v sestavě níž, hrával štítového záložníka, kde měl víc úkolů v rozehrávce, výstavbě postupného útoku a do příležitostí se zase až tak nedostával, i když teď v závěru sezony musím říct, že šance měl a chyběl kousek, aby branku vstřelil. Tomáš je toho schopný, je to ale o tom, jaké úkoly dostane od trenéra.

Od kterého hráče očekáváte, že by mohl Hořavu nahradit? Od Plška, Housky?
Já si spíš myslím, že to bude Houska. V mých očích bude lepší než Tomáš Hořava.

Vy jste už před lety ukázal dobrý odhad, když jste navrhoval, aby Sigma Hořavu vyměnila za tehdy neznámého Daridu. To bylo celkem prozíravé.
Vzpomínali jsme to teď při tom jednání, že už jsme Hořavu mohli prodat ještě za větší peníze a ještě tady mít Daridu...

To byste teď Plzni zpátky prodávali Daridu...
Asi jo. Ale teď musím říct, že máme v klubu pět šest středních záložníků, o které je obrovský zájem – máme tam Navrátila, což je spíš podhrotový hráč, je tam Pospíšil, který je takový jako Hořava ze začátku, má problémy s defenzivní činností, je tam Houska, který je komplexní nadstandardní hráč. Takového jsem už dlouho neviděl. Kuba Plšek má zase přednosti jako Michal Ordoš, je výborný ve finální části, umí se dostat do koncovky, ale dobře hrál i defenzivního záložníka. Dál je tam Habusta, to je čistě defenzivní štít, typ Rossi. Peťa Ševčík, Buchvaldek... Týmu věřím. Tomáše Hořavu nebo Kubu Petra taky nikdo neznal, když přišli do áčka. Řekli: "Ježiš, co to je?" A pak se z nich vyklubali hráči. I přesto chceme jednoho zkušenějšího bombarďáka dotáhnout.

Aby se mladíci měli na hřišti od koho učit.
Tak, aby mohli vedle něj růst.

Výborné výkony ve Znojmě podával záložník Radim Nepožitek, někdejší Hořavův parťák ze staršího dorostu Sigmy, který jste přivedl jako trenér k titulu. Může teď být jeho nástupcem?
Určitě bude mít větší šanci, proto zůstal v kádru. Teď ve Znojmě prokázal velkou kvalitu, byl i gólový. Přirovnal bych jej k Michalu Ordošovi, který je hrozně kreativní, má ve finální fázi nadstavbové řešení.

Z Plzně měl do Olomouce přijít útočník Tomáš Wágner, ale jeho příchod se komplikuje čili nebyl součástí dohody za Hořavu. Jak to s ním vypadá?
Ještě to nepadlo. Termín je do pátku. Chceme zvýšit konkurenci, i když máme spoustu mladých talentovaných hráčů. Chceme zvolit trošku větší jistotu, i když to ve fotbale nejde, jen zmenšujete rizika. Ale Tomáš už má něco odkopaného, góly v lize dal, takže riziko toho, že by nestřílel branky, je u něj menší.

Zkoušíte mladého levého obránce Sweata z Ameriky. To je možnost, jak výhodně tým posílit?
Máme o něm hodně informací. Je u něj výhoda oproti klukům, kteří u nás byli v zimě, že už končí školu a mohl by zůstat. Je velmi dobře rychlostně disponovaný, je to atletický hráč. Musí zlepšit taktiku, protože v Americe je odlišný styl. Minulý rok byl na testech ve Švédsku, uvidíme. Je to mladý hráč, ročník 92. Pořád hledáme alternativy. Michal Vepřek byl jedním z těch hráčů, kteří měli na jaře v té mizérii stabilní výkonnost. Kdyby náhodou byla nabídka, tak abychom byli připraveni.

Řešíte i druhý kraj obrany. Zajímáte se o Vlastimila Vidličku ze Sparty, čímž dáváte najevo, že příliš nepočítáte s Tomášem Janotkou, byť jsou věkem i schopnostmi srovnatelní. I když lepší jaro měl Vidlička.
Vidím to stejně, jak jste to řekl. I s tím posledním dovětkem. Problém je jen v tom, že Tomáš už je tady jedenáct let v kuse a potřebuje okysličit. Martin Kotůlek tady taky byl deset let a říkalo se, že je okoukaný, pořád se na něm vidělo něco špatného, nehledaly se pozitivní věci. Pak šel do Brna a hrál čtyři roky ligu úplně perfektně. To je ten impulz. Tomáš je fantastický člověk, výborný hráč. Počítáme s tím, že je to kluk, který může v klubu v budoucnu pracovat, nabídku určitě dostane, budeme se s ním bavit. Ale teď je situace taková, že potřebuje změnu. Já si myslím, že ta situace byla už před rokem a půl, kdy jsem odcházel. Když bude zkušenost odcházet, měla by zase zkušenost přijít.

To není případ mladého srbského stopera Jovanoviče z HFK Olomouc, jehož také testujete. Čím vás zaujal?
Je to zajímavý hráč. Chceme se ještě čtrnáct dní na něj na zkoušce podívat. Je levák, rychlý. To je na stopera obrovská výhoda. Je inteligentní, takže uvidíme...

Autor:

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Statistiky

Slovácko

Aktuálně nejdelší vítězná série

Sparta

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Opava

Nejvíc inkasovaných gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 6 5 1 0 11:1 16
2.1. FC Slovácko 6 4 0 2 7:8 12
3.FK Jablonec 5 3 1 1 11:4 10
4.FC Viktoria Plzeň 5 3 1 1 8:6 10
5.FC Baník Ostrava 5 3 0 2 9:6 9
6.FK Mladá Boleslav 4 3 0 1 9:7 9
7.FC FASTAV Zlín 6 3 0 3 6:4 9
8.AC Sparta Praha 5 2 1 2 10:8 7
9.Bohemians Praha 1905 6 2 1 3 10:11 7
10.SK Sigma Olomouc 6 2 1 3 6:8 7

Nejčtenější

Weber: Sen se rozplynul. Vyloučení Křapky považuju za taktickou chybu

Zadumaný mladoboleslavský kouč Jozef Weber během ligového utkání na Bohemians.

Mrzelo ho, že fotbalisté Mladé Boleslavi z úvodního tlaku nevytěžili gól. Litoval vyloučení...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Mrzí to hodně. Přes Trabzonspor se postoupit dalo, řekl trenér Jílek

Sparťanský trenér Václav Jílek v odvetě na půdě Trabzonsporu.

VIDEO Trabzon (Od našeho zpravodaje) Sotva to pro Václava Jílka mohla být útěcha, byť slova uznání se mu od tureckých novinářů hezky...

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Slovácko má čtvrtou výhru. Zlín nastřílel tři góly venku, Bohemians doma

Příbramský Emmanuel Antwi se snaží odkopnout míč před Petrem Reinberkem (druhý...

Navázali na vítězství, které přivezli z Plzně, a v neúplné tabulce vyletěli na druhé místo....

Další z rubriky

Opava - Zlín 0:3, první branky i body z venku, dvakrát se trefil Poznar

Zlínský fotbalista Tomáš Poznar (vpravo) prohrál hlavičkový souboj s Admirem...

Opavští fotbalisté po dvou vítězstvích v úvodu nového ročníku hledají formu. Se Zlínem, který...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Slovácko má čtvrtou výhru. Zlín nastřílel tři góly venku, Bohemians doma

Příbramský Emmanuel Antwi se snaží odkopnout míč před Petrem Reinberkem (druhý...

Navázali na vítězství, které přivezli z Plzně, a v neúplné tabulce vyletěli na druhé místo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz