Rozhodující byla penalta, řekl Petr Vlček

• 2
Plzeň - Šel do šatny s hlavou skloněnou. A měl ve tváři nejeden šrám. Petr Vlček nastoupil po devíti letech opět za prvoligovou Plzeň a byl u porážky 1:2 na domácím hřišti od Jablonce. "To jsou všechno následky soubojů s Petrem Smíškem. Ale pocity mám špatné. Prohráli jsme. Nechali jsme si dát laciný první gól," řekl Petr Vlček, hráč s reprezentačními zkušenostmi.

Proč jste dostali tak rychle dva góly?
Strašně moc jsme chtěli dát sami první gól. A nebyli jsme příliš obezřetní ve hře dozadu. Bylo to nešťastné utkání z naší strany. Doufám jen, že jsme si již svoji dávku smůly vybrali až do konce sezony. Vždyť oni měli jen dvě střely na bránu a dali nám dva góly.

Po půlhodině hry jste ale soupeře zatlačili. Měli jste převahu...
Dali jsme na 1:2, měli jsem další šance ještě do poločasu. Mysleli jsem si, že na ně máme a po přestávce to otočíme. Přehrávali jsme je. Ale nedali jsme gól...

Nebyla rozhodujícím okamžikem zahozená penalta?
Určitě. Kdybychom dali, tak to bylo jinak. Jenže na kdyby se nehraje. Hraje se na góly. Ty rozhodují. A Jablonec měl jen dvě střely na bránu a dal nám dva góly. I tak jsem ale věřil, že se nám po gólu Honzy Zakopala podaří dát minimálně jednu branku. Šance jsme měli, ale prostě se to nepodařilo.

Po letech jste hrál zase českou ligu. Změnilo se v ní něco?
Po jednom utkání je těžké hodnotit. Dneska to byl zápas nahoru - dolů, prali jsme se o výsledek. Opravdu těžko hodnotit.

Necítil jste nervozitu, po tolika letech před domácím publikem?
Ne, to bych neřekl. Na zápas jsem se těšil. Ale to všichni. A že jsme minulý týden nehráli v Olomouci? To nemělo vliv. Byli jsme nachystaní na ten první zápas. To je pravda. Pak to z nás spadlo, když jsme se dozvěděli, že se nehraje. Ale o to více jsme se těšili na Jablonec.

Co se dělo o přestávce v kabině?
Především jsem dostali vynadáno za obdržené góly. Trenér nám vyčetl, že jsme do toho nešli tak, jak jsme měli. To jsme měli změnit.

Kouč: Začali jsme jako zbabělci!

Plzeň (pet) - David Lafata. Tohle jméno si budou v Plzni dlouho pamatovat. V sobotu se dvěma góly postaral o porážku 1:2 plzeňské Viktorie v premiérovém utkání jarní části fotbalové Gambrinus ligy. Stačilo mu na to necelých 20 minut od úvodního hvizdu rozhodčího.

Po necelých šesti minutách překonal za pomoci plzeňského beka Martina Knakala gólmana Ticháčka poprvé. Neuběhla ani dvacátá minuta a Lafata se opřel do míče na 25 metrech a poslal ho do pravého horního rohu plzeňské branky. Paradoxně hrál v tu chvíli Jablonec jen s deseti hráči, neboť maséři ošetřovali za čarou záložníka Baranka. A Plzeň prohrávala 0:2.

Lafata, který se na jaře do české ligy vrátil z řeckého klubu Xanti, se ale trefil nevídaně. "Takový gól jsem v životě nedal. Prostě jsem vystřelil a padlo to tam," usmíval se David Lafata. "A ten první gól? To byl asi vlastenec. Jen jsem si dával pozor, abych nefauloval. Ale zápas to byl dramatický, druhý poločas jsme to museli vybojovat."

Plzeňský trenér Zdeněk Michálek už před zápasem říkal, že má z premiéry obavy. "Na rozdíl od soupeře jsme před týdnem ligu nehráli. Bohužel do utkání hráči vstoupili jako zbabělci," zlobil Zdeněk Michálek. "Třicet minut se hráči na hřišti pohybovali tak, že se nedostali ani do osobního souboje, všude byli jako druzí."

Jiskřičku naděje vykřesal pro plzeňské barvy v 41. minutě stoper Viktorie Jan Zakopal. Po centru Petra Šímy a po závaru před brankou hostů prostřelil všechny ze zhruba deseti metrů.

Plzeň na začátku druhé části přimáčkla soupeře k jeho velkému vápnu a v 56. minutě mohla vyrovnat z penalty. Tu ale kopnul Bednář do tyče. "Je to už komplex. Nemáme hráče, který by dokázal na sebe vzít odpovědnost a byl úspěšný. Nedal už třeba Vágner ani já. Bohužel nemáme hráče, který by dokázal penalty suverénně proměňovat," doplnil Zakopal.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36