Ředitel fotbalové Jihlavy: V mužstvu musí dojít k přestavbě

Ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis | foto: MAFRA

7 2016
Vedení fotbalové Jihlavy došla trpělivost. Poté, co jihlavský celek i ve čtvrté sezoně po návratu do nejvyšší soutěže čeká pouze boj o záchranu, přicházejí změny. „Jaro nám ukáže, kde byl zakopaný pes,“ věří ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Jihlavští fotbalisté mají opět nového trenéra. Už šestého za posledních tři a půl roku! Vedení FC Vysočina však tentokrát nechce dělat úpravy pouze v realizačním týmu. Rozhodlo se pro razantnější změnu. „Přicházet by měli hráči, kteří mají předpoklad pro moderní fotbal. Obratnost, rychlost, touhu prosadit se. A také vůli chtít na sobě pracovat,“ říká ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

Pondělní úvodní trénink zimní přípravy FC Vysočina vedl nový hlavní kouč Michal Hipp. Proč k příchodu už třetího trenéra v jediné sezoně došlo?
Vše začalo tím, že jsme v průběhu podzimu odvolali pana Klusáčka. Museli jsme nějakým způsobem mužstvo nabudit a nastartovat. V tom hrál velice důležitou roli sportovní ředitel pan Bokša, který má trenérskou kvalifikaci nejvyšší kategorie. A jelikož došlo ke kumulování funkcí, pan Bokša byl zároveň sportovní ředitel a hlavní trenér, hledali jsme řešení, jak tuto situaci vylepšit ve prospěch klubu.

Nebyla možnost, aby se hlavním trenérem stal dosavadní asistent Roman Kučera?
I to byla jedna ze zvažovaných možností. Hledali jsme buď kvalitního hlavního trenéra, nebo kvalitního asistenta, který by mohl nastoupit a pokračovat v trendu, který skupina pod vedením pana Bokši nastartovala. Bohužel pan Kučera, který u mužstva zůstal, má kvalifikaci jen dočasnou - dokud nedostuduje trenérskou jedničku. V listopadu dělal zkoušky a uspěl. Takže až dostuduje vysokou školu, bude mít nejvyšší kvalifikaci nejen mládežnickou, ale také profesionální. My jsme ale potřebovali řešení teď.

Jak jste byli spokojeni s trenérským týmem pana Bokši a výsledky, které pod ním dosáhl?
Skupina, která nastoupila po panu Klusáčkovi, zpřísnila a zvýšila nároky na trénovanost mužstva. Což se projevilo v konečné tabulce. Neutěšenou situaci, která byla, lehce vylepšili. Se 16 body jsme po podzimu skončili na nesestupovém místě. Ale samozřejmě ani s tím není v klubu spokojenost.

Nyní tedy přichází pan Hipp. Jak zní jeho úkol?
Nastartovat mužstvo v zimním přípravném období takovým způsobem, aby se na jaře mužstvo zachránilo. Jeho hlavním úkolem by mělo být zvýšit nároky na hráče. A zejména v krátkém přípravném období udělat vše pro to, aby mužstvo bylo schopné se z nelehké situace co nejrychleji dostat.

Co konkrétně rozhodlo o angažování právě pana Hippa?
Z uchazečů, kterých bylo několik, nakonec vzešel vítězně on. Je to bývalý prvoligový hráč v československé lize, za Nitru a Slavii. A potažmo trenér, mezi jehož nejvýznamnější angažmá patří pozice asistenta u národního mužstva Slovenska a asistenta a potažmo i hlavního trenér u Petržalky, která v té době několikrát získala slovenský titul a hrála i Ligu mistrů. Doufáme a věříme, že jsme měli šťastnou ruku.

Po trenérech Komňackém, Radovi a Klusáčkovi přichází kouč, který má zkušenosti od reprezentace. Je to náhoda, nebo v tom byl úmysl?
Myslím, že je to náhoda. (usmívá se) Prostě hledáme takové trenérské osobnosti, kteří by byly schopny kabině dát nějaký impulz, nějak hráče posouvat dál. Pan Hipp klade důraz na fyzickou a kondiční přípravu mužstva. Což taky sehrálo trošičku roli, protože si myslím, že pokud by bývalo bylo mužstvo na podzim po této stránce lépe připraveno, měli jsme nyní o pět bodů více.

Proč si to myslíte?
Když si probereme utkání, která jsme prohráli, tak do šedesáté, pětašedesáté minuty jsme byli rovnocenní soupeři, možná někdy i lepší. Ale bohužel, konce jsme nezvládli... Teď musíme zjistit, jestli je to otázka špatné fyzické přípravy mužstva, nebo slabší psychické odolnosti hráčů. A nebo tím, že to hráči podcenili. Myslím, že jaro nám ukáže, kde byl zakopaný pes. Částečně to ukázalo už období při působení pana Bokši.

Co konkrétně?
Nároky na hráče se hodně zvedly. Ne všichni s tím byli srozumění a souhlasili s tím. Proto taky nyní dochází k některým odchodům z mužstva. Tým chceme ozdravit a dostat do něj hráče, pro které Jihlava bude dobrou stanicí v jejich fotbalové kariéře.

V kolonce příchodů jsou zatím naopak mladí hráči z nižších soutěží. Chcete mužstvo omladit?
Přesně tak. V mužstvu musí dojít k přestavbě. Samozřejmě tři čtyři zkušení hráči zůstanou. Tak tomu musí být vždycky. Ale přicházet by měli takoví hráči, kteří mají předpoklady pro moderní fotbal. Obratnost, rychlost, touhu prosadit se. A také vůli chtít na sobě pracovat.

Mohl do tvorby nového kádru mluvit už i nový trenér?
S panem Hippem ladíme smlouvu řekněme od 22. prosince. Mezitím došlo k seznámení se s managementem, stávajícími trenéry a kádrem, který si našel na InStatu (InStat Football - program vyhodnocující statistiky jednotlivých hráčů - pozn. red.). Určitý přehled už má. A myslím, že během týdne čtrnácti dnů si obrázek o výkonnosti jednotlivých hráčů udělá. Samozřejmě má k ruce pana Bokšu, který mu dá velice relevantní informace, protože s mužstvem neustále byl.

Počítáte s tím, že v mužstvu dojde ještě k nějakým změnám?
Jsou tady někteří noví hráči: přišli obránce Urdinov, záložníci Novotný a Hronek, na testech je pravý bek Koutek. Předpokládáme, že 15. ledna přijde z Plzně Kučera. Naopak uvolněn byl Přeučil, který trénuje s béčkem a hledá si angažmá. Jánoš se vrátil z hostování do Sparty, Teplého jsme uvolnili do Třince, nyní jednáme se Sokolovem o přestupu Kosaka. Přesto kádr, který je teď, je strašně veliký a bude se postupně zužovat. Může dojít k tomu, že ještě někteří hráči odejdou na hostování.

Zmiňujete konec hostování Adama Jánoše. Ten však měl být v Jihlavě do léta, nemýlím-li se.
Ano, smlouva byla podepsaná do 30. června. Jenže Sparta v ní měla klauzuli, že si ho v zimě může stáhnout do přípravy. A na základě toho, že si ho stáhla, dala i přípis, že hostování ukončuje. Což mohli udělat.

Budete mít zájem, aby se do Jihlavy vrátil?
Nevíme, jakým způsobem to půjde. Nevěřím tomu, že se chytí ve Spartě, protože tam je konkurence silná. Ale může se stát součástí nějakého transferu, který Sparta uskuteční v rámci výměny hráčů. My bychom chtěli, aby tady byl. Ale bohužel to není v naší moci.

Fanoušky hodně zaskočila informace, že v klubu nadále nepočítáte ani se záložníkem Batiojou. Můžete vysvětlit, co vás k tomuto rozhodnutí vede?
Batioja je hráč, který má určité předpoklady. Ale bohužel k nám přišel na doporučení skupiny manažerů s tím, že by byl schopen se zviditelnit v české kopané a následně přestoupit do jiného klubu. Myslím si, že mu trvalo dlouho, než se adaptoval. A nepodařilo se mu to do teď, protože se nenaučil jazyk. Další věc je, že český fotbal je trošku náročnější na práci dopředu i dozadu. On je relativně atraktivní tím, že umí z jedničky balon narazit, skopnout, možná obejít hráče. Jenže dozadu se mu mockrát nedařilo. Nechci říct, že byl úplně špatný. Ale myslím, že ve většině utkání coby zahraniční fotbalista nepřečníval naše hráče. A samozřejmě je i finančně náročnější.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Nasadili sedm hráčů, jen mladíky. Prohráli 0:20 a italský svaz je vyloučil

Fotbal, ilustrační snímek

Bizarní scény se o víkendu odehrály v nižších patrech italského fotbalu. Trápící se Pro Piacenza,...

Baroš nejdřív křičel v kabině, pak nastavil lýtko a Baník vyhrál

Milan Baroš z baníku Ostrava se raduje z gólu svého týmu v utkání s Libercem.

VIDEO Fotbalista Milan Baroš čekal na gól od září. V pěti ligových zápasech, které od té doby odehrál se...

Plzeň porazila Slavii a už jí šlape na paty. Baník nakročil do šestky

Hráči Plzně se radují z druhého gólu v zápase proti Slavii.

VIDEO Fotbalová liga má zápletku, ve šlágru 21. kola druhá Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 góly...

Hráli jsme špatně, neměli jsme nic, šance žádné, kritizoval Bořil

Joel Kayamba z Plzně padá po souboji s Janem Bořilem ze Slavie.

VIDEO Byl přímým aktérem dvou důležitých momentů. Bohužel pro Jana Bořila rozhodl videosudí vždy v...

Němec Selke by mohl hrát za Česko. Je opravdu dobrý, řekl kouč Šilhavý

Davie Selke z berlínské Herthy (vlevo) si kryje míč před Jannikem Vestergaardem...

Narodil se v Schorndorfu na jihu Německa, reprezentoval jeho mládežnické výběry, jenže do áčka má...

Další z rubriky

Návrat k původnímu plánu. Matoušek jde hostovat zpět do Příbrami

Jan Matoušek ze Slavie (vpravo) utíká obraně Dukly.

Ofenzivní fotbalista Jan Matoušek bude na jaře hrát za Příbram. Dvacetiletý talent se tak vrací do...

Uzdravený Trávník: Musím ještě potrénovat a bude to dobré

Michal Trávník z Jablonce

Největší současný klenot fotbalového týmu FK Jablonec, záložník Michal Trávník, se v neděli v...

Zlín padl popáté v řadě. Musíme být uvolněnější a agresivnější, řekl kouč

Roman Pivarník, trenér fotbalistů Zlína

Chtěli se jí za každou cenu vyhnout, jenže tradiční jarní kocovina zasáhla fotbalisty Fastavu Zlín...

Najdete na iDNES.cz