Sparťanský záložník Lukáš Vácha během přípravného utkání proti CS Pandurii.

Sparťanský záložník Lukáš Vácha během přípravného utkání proti CS Pandurii. | foto: www.sparta.cz

Sparta v přípravě zase nevyhrála, plzeňské vítězství vystřílel Ďuriš

• 157
Tak zase ne. Po čtyřech výsledkově nevydařených zápasech se zdálo, že sparťanští fotbalisté v přípravě konečně zvítězí, ale ve svém posledním vystoupení na soustředění ve Španělsku nakonec s Dynamem Moskva na 1:1 inkasovali z penalty v nastavení. Plzeň po dvou trefách Ďuriše zdolala na Maltě norský Stabaek 2:0.

Jablonec v portugalském Algarve zdolal švédský Kalmar 2:1, Brno v Turecku remizovalo s Ludogorcem 0:0.

Sparta přišla o výhru gólem z penalty na konci nastavení

Sparta zakončila soustředění v Jerezu de la Frontera sice jen remízou, ale výkonem nezklamala. Proti jedenáctému týmu ruské ligy si vytvořila několik velkých příležitostí, její hra byla svižná, všichni hodně běhali.

Trenér Ščasný znovu na pozici levého obránce postavil Costu, do středu zálohy poslal Frýdka, vlevo dřel Krejčí, Šural si zkusil pozici pravého záložníka. Na hrotu se snažil Fatai, kapitán Lafata totiž stále není zcela fit.

Právě Fatai ve 33. minutě dal jediný gól sparťanů. Nejdřív vybojoval šanci pro Krejčího, který sám proti brankáři neuspěl, ale Šunin ke své smůle míč vyrazil jen před Fataie, jenž snadno zblízka doklepl do odkryté brány.

Předtím Frýdek po pěkné akci Šurala se Zahustelem pálil do břevna, nebo proti Frýdkově přízemní střele k tyči se vytáhl soupeřův gólman.

I ruský tým měl šance, v úvodu Zobnin běžel sám na bránu, ale Bičík vytáhl parádní zákrok. Stejně jako na konci poločase, kdy ho málem překonal spoluhráč Brabec nechtěnou tečí.

Sparťané po porážkách na hřišti Dortmundu, doma s Trenčínem, ve Španělsku s Dněpropetrovskem a remíze s týmem Pandurii mířili k vítězství. Jenže v nastaveném čase při rohu sudí za zákrok Váchy odpískal penaltu. Náhradní brankář Miller střelu vystihl, ztlumil ji, ale vyrazit nedokázal.

Ve čtvrtek se sparťané vrací do Česka, v neděli od 15.00 nastoupí na Letné v generálce na ligu proti Žilině.

Plzeň soupeře jasně přehrála, další šance zahodila

Fotbalisté Plzně porazili ve druhém utkání herního soustředění na Maltě norský Stabaek 2:0. O výhře českého mistra rozhodl v rozmezí pěti minut druhé půle dvěma brankami střídající Michal Ďuriš. Viktoria se tak dočkala první výhry po dvou porážkách na předchozím kempu v Turecku a úvodní remíze na Maltě.

Plzeň byla proti třetímu celku uplynulé sezony norské ligy od začátku jasně lepší, ale v prvním poločase žádnou ze tří gólových šancí neproměnila. Trenér Karel Krejčí po deseti minutách druhé půle zamíchal se sestavou a právě jeden ze střídajících hráčů - Ďuriš - rozhodl.

Slovenskému útočníkovi a spolu se sparťanem Davidem Lafatou nejlepšímu střelci ligového podzimu výrazně pomohli k brankám spoluhráči. Ďuriš nejprve v 62. minutě propálil soupeřova gólmana poté, co míč ve vápně vybojoval Matějů, a za pět minut skóroval z podobné pozice po Holendově vyhrané hlavičce.

„Dnes jsme hlavně chtěli vyhrát, protože jsme předtím nevyhráli, i když předchozí zápas s Legií Varšava jsme měli dobře rozehraný. Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyhrát. Ještě nejsem úplně v optimální formě, ale věřím, že ty góly budou padat dál,“ řekl pro klubový web Ďuriš.

„Utkání bylo vítězné, ale trošku se na nás projevil ten program a s první půlí jsem nebyl až tak spokojený. Druhý poločas jsme prostřídali a postupem času jsme ovládli zápas. Utkání bylo trošku zkrácené, vyšli jsme vstříc soupeři, který má zraněné hráče, takže se hrálo na 2x35 až 40 minut,“ řekl trenér Krejčí.

V závěru se na hřiště dostali i dva plzeňští mladíci a poprvé v přípravě také uzdravený obránce Radim Řezník. Ten kvůli vážnému zranění kolena naposledy hrál zápas před rokem v zimě na soustředění. „Včera jsme se bavili, že když bude všechno v pořádku, nastoupí na nějakých 15 až 20 minut. Jsem rád, že naskočil, v tréninku se snaží a je vidět, že se zlepšuje. Jdeme postupnou cestou, nechceme nic uspěchat. Uvidíme, jaký progres to u Radima bude mít dál,“ uvedl Krejčí.

Plzeň se rozloučí se soustředěním v sobotu duelem proti Těreku Groznyj, který bude generálkou na vstup do jarní části sezony.

Za Jablonec zase pálil Breda

Jablonec vyhrál i druhý zápas na turnaji Atlantic Cup v Portugalsku. Po úvodním vítězství 2:0 nad Aarhusem porazili švédský Kalmar 2:1 gólem Davida Bredy z 86. minuty a zakončili skupinu bez ztráty bodu. O tom, zda si zahrají finále, rozhodne večerní duel mezi Örebrem a Aarhusem.

Jablonec vyhrál i šestý zápas zimní přípravy, přestože nový trenér Zdenko Frťala dal tentokrát šanci spíše hráčům, kteří mají dál do základní sestavy. Osmý celek prvoligové tabulky otevřel skóre ve 22. minutě, kdy se střelou k tyči prosadil Ondřej Mihálik.

Rozhodčí pak přehlédl ruku jednoho z hráčů Kalmaru ve vápně a třináctý tým uplynulé sezony švédské ligy v polovině druhé půle srovnal. Severočeši však nakonec dokázali strhnout výhru na svou stranu, když se po spolupráci dvou střídajících hráčů a Masopustově přihrávce prosadil Breda. Talentovaný mladík skóroval ve všech šesti přípravných duelech.