DŮLEŽITÝ ZÁPAS. Hráči Brna a Příbrami se v předposledním kole utkali v přímém souboji o záchranu v lize. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Příbram - Brno 1:0, domácím zachráncem je Wágner, soka poslal z ligy

• 6
Po devatenácti letech opouští brněnský fotbalový klub nejvyšší soutěž. Zbrojovka prohrála v přímém duelu o udržení prvoligové příslušnosti v Příbrami 0:1, vítězný celek získal na 14. místě tabulky na poraženého soupeře čtyřbodový náskok a zachránil účast mezi domácí elitou pro příští ročník.

Utkání Příbram versus Zbrojovka Brno ve videoreportáži

Ve hře se nakupila řada příkladů pro to, jaký rozdíl je mezi "chtít" a "dokázat". Na obou stranách byla k vidění spousta smělých střeleckých pokusů z různých vzdáleností, většina ovšem se stejným výsledkem - míčem letícím přes břevno a končícím v zámezí.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Možná, že by některému z dychtivých střelců pomohlo, kdyby si hodinu před zápasem opakoval mantru "trefit branku, trefit branku", ale autosugesce se v tréninkových programech fotbalových klubů dosud nevžila.

A přece se našel jeden, kdo to dokázal - brněnský záložník Pernica byl sice zády k domácí brance, ale na levém okraji pokutového území se umně otočil do protisměru, na rozdíl od méně obratných příbramských obránců vyrazil, jako by použil systém KERS, a vypálil po zemi (po zemi!). Brankář Hruška jeho střelu vykopl.

To, jakým způsobem se slovo "chtít" promítalo do hry, oba soupeře zdobilo. Tempo svižné bez ohledu na předletní dusno, snaha drát se do útoku odpovídající faktu, že sestupové propadliště je nachystáno k otevření.

Jenže bez gólu se tohle všechno nuluje. A Brněnští to moc dobře museli vědět, že když nepadne gól, zůstane jejich pozice před posledním kolem horší, mnohem horší. Do konce prvního poločasu chtěli rozhodně víc než protivník, ale dokázali stejně. I vinou Rabušicovy střely do tyče. A to stál sám před gólmanem Hruškou.

"Je těžké hodnotit takový zápas. První půli jsme hráli velice dobře a na hráčích bylo vidět, že chtějí. Zatlačili jsme Příbram a měli jsme dát minimálně dva góly," řekl brněnský kouč René Wagner.

Středočechy povzbudila Wágnerova hlavička těsně před přestávkou pod Burešovy nohy, gólman však míč zastavil. A po změně stran vyběhla na hřiště domácí jedenáctka s jistým tušením, že by přece jen mohla dát gól.

Stalo se. Klesa předvedl jeden ze svých typických průniků po pravé straně a prudce zacentroval před branku. Wágner strčil do dráhy míče dřív svou hlavu než Bureš ruce a střelec si může nechat na dres místo jména nechat nažehlit nápis Spasitel.

"Jsme moc šťastní, že první liga zde v Příbrami zůstala. Radost je veliká. Musím vyzdvihnout brankáře Aleše Hrušku, který zachoval chladnou hlavu a v mezních situacích nás podržel. Také jsme měli v určitých momentech štěstí," prohlásil příbramský kouč František Kopač.

Naopak hosté začali mít problém i se svým chtěním. Vlastně se změnilo v pouhé toužení. A stejně jako touha chudého nesmělého mládence po nedosažitelné dívce z vyšších kruhů ničehož nepřináší, tak hráči Zbrojovky vinou svého platonického fotbalu musí nejmíň na rok zapomenout na randění s paní ligou.

Příbram předvedla ještě několik dobrých akcí, dokonce už i lépe zakončených než střelou nad, ale branka se nezrodila z žádné, a tak otázka sestup/záchrana zůstávala palčivou až do samého konce. Jenže když brněnský náhradník Valenta svou šanci v závěru neproměnil, se závěrečným hvizdem padla i odpověď.

"V druhém půli nás individuální chyby stály branku. V závěru jsme měli tlak, Valenta byl sám před brankářem, ale když z takovéhle šance nedáme gól, nemůžeme uspět," dodal Wagner. "Konkrétní plán budoucnosti zatím nemáme, budeme to projednávat v příštích dnech. Já bych měl u mužstva zůstat a složit takový tým, který postoupí zpět do ligy."

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36