Chtěli jsme Rosického, přiznává plzeňský fotbalový šéf Šádek

Adolf Šádek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

7 2018
Benidorm (Od našeho zpravodaje) - V létě mluvil o tom, jak bude s malým klackem v ruce nahánět fotbalové tanky, které nakupují posily za stovky milionů a hodlají rozdrtit českou ligu. Chtěl strkat větev do jejich pásů, aby je přibrzdil. Plzeňský generální ředitel Adolf Šádek dokonce se zelenou větvičkou vystoupil před fotografy, aby ukázal, jakou roli má jeho klub.

O půl roku později: Šádek asi našel pancéřovou pěst, díky níž tanky odstřelí. Nebo snad ne? „Omyl. Pořád běžím s klackem,“ odpoví.

Jak to? Vedete ligu o 14 bodů.
Situace je jiná pouze v tom, že mi ten klacek - obrazně řečeno - na oba tanky zatím stačil. Jenže liga ještě nekončí. Tanky se pomalu rozjíždějí, můžou nabrat ohromnou rychlost a potrápit nás.

Ale ten náskok...
Ten náskok je velký, jenže není takový, abychom mohli slavit. Takže mám v ruce pořád ten malý klacek a doufám, že vystačí na zbytek sezony.

Opravdu to není spíš pancéřová pěst?
Nevnímám to tak. Plzni pomohlo, že tu neproběhla drastická obměna kádru. V létě jsme se vrátili k něčemu, co bylo funkční a čemu jsme věřili. Přišel Pavel Vrba, nejlepší trenér v republice, což je možná ten pomyslný klacek, který funguje pořád stejně. Oprášil se jen systém. Ale pozor! Na jaře se nemusí podařit tři čtyři kola a je všechno jinak. Pak se najednou bude říkat, že jsme si do pancéřové pěsti zapomněli obstarat granáty. Proto budu raději pořád tvrdit, že běžím s klackem.

Ale jste klidnější než v létě, ne?
Jsem příjemně překvapený. Čtrnáct bodů před druhou Slavií a třetí Olomoucí je velmi dobrý polštář.

Mluvme taky o páté Spartě. Dá se jejím ohromným nákupům dlouhodobě konkurovat s klackem?
Je otázka, jak se pracuje s materiálem, který máte k dispozici. A zda hráči, které si konkurence vybírá, jsou ti správní. Jediné, v čem se Slavia se Spartou ve srovnání s námi liší, jsou ekonomické limity. My je máme, což je možná lepší, protože nevymýšlíme blbosti.

Sparta se Slavií ano?
To si rozhodně nedovolím tvrdit, ale možností mají daleko víc. To máte stejné jako s restauracemi. Jedna vám nabídne dvě slušná jídla, vyberete si hned a nespletete se. Druhá vám nabídne menu s třiceti jídly a vy nevíte. Aspoň mně se pak často stává, že se netrefím a jsem naštvaný. Okolí vám radí: Dej si tohle jídlo, je výborné! Neodolám, objednám a lituju. Je to stejné jako s hráči.

Staronový plzeňský trenér Pavel Vrba diskutuje s generálním manažerem Adolfem...

Takže radši neexperimentujete?
Dávám si většinou to, o čemž vím, že je vyzkoušené a chutné. Takže si počkám, jestli si ta zajímavá jídla dá někdo vedle mě a nevytáhne si náhodou černého Petra. My v Plzni taky spoléháme na to, co známe. Věděli jsme, co čekat od trenéra Vrby, a věříme, že jsme se nespletli.

Názor na rivaly máte, ne?
Ve Slavii byl extrémní tlak na výměnu trenéra Šilhavého a já se tomu divím. Po mistrovské sezoně, po historické sérii neporazitelnosti...

I Plzeň přece vyměnila úspěšné trenéry.
Uznávám. Udělali jsme trenérské změny po titulu i v situaci, kdy jsme byli v tabulce první. Proto nemůžu odsuzovat krok Slavie, zvlášť když to hodnotím zvenčí. Slavia přivedla nového trenéra (Trpišovského), nového sportovního ředitele (Nezmara) a jde novou cestou.

A Sparta?
Trenér Stramaccioni v létě koupil spoustu hráčů a teď do toho vstoupil nový sportovní management (Zdeněk Ščasný a Tomáš Rosický), což znamená další změny. Jestli to bude funkční, uvidíme během jara.

Loni v létě jste Spartě předpovídal problémy.
Protože zásah do týmu byl obrovský. Dál se do toho pouštět nechci.

Mimochodem, je pravda, že jste po Euru 2016 chtěli Tomáše Rosického?
Bylo logické, abychom to zkusili. Kdo by nechtěl záložníka světových kvalit, který pomalu končil v Arsenalu?

Srdcem sparťana? Blázníte?
Koketovali jsme s tím, bavili se o smlouvě, ale zároveň jsme věděli, že celá Tomášova rodina je sparťanská. Ta varianta neměla od začátku naději na úspěch, ale minimálně jsme potrápili kluky na Letné.

Rád provokujete?
Byl to příběh Mission Impossible, ale někdy je vhodné pokoušet se o úkoly, kterými zneklidníte konkurenci. Co kdyby náhodou Tomáš kývnul a nahradil Pavla Horvátha?

Tomáš Chorý pózuje v dresu Viktorie Plzeň. Vedle něj stojí generální manažer...

Čím jste v létě zneklidnil rivaly, že teď držíte 14bodový náskok?
Možná jsme jednoho z rivalů vykolejili tím, že trenér Vrba skončil u nás, ne na Letné.

Na podzim 2013, když Pavel Vrba odcházel k reprezentaci, jste oslovili trenéra Zdeňka Zemana. Další nemožná mise?
Určitě ne. Setkali jsme se v Římě, na romantickém náměstíčku otevřeli restauraci jen kvůli němu. Je to velká persona. Pan Zeman si zapálil, uběhly dvě a půl hodiny a najednou byl popelník úplně plný nedopalků. Však víte, jak vášnivě kouří.

Mluví velmi rozvláčně, přitom je příkrý a názorově nekompromisní.
Ano, je to charizmatická osobnost. Říkám mu: Pane Zemane, už bychom mohli jít k věci. A on: Já jsem se na vás informoval, pane Šádku, jdete na mě moc rychle (úsměv).

Není škoda, že takový člověk v Česku nikdy netrénoval?
Je. Byl jsem tomu nakloněný. Jenže jsme v Plzni jeli určitou linii, kterou bychom riskovali narušit. I když měl pan Zeman platný kontrakt v AS Řím, peníze nebyly problém. Aspoň podle mě ne.

Takže?
Nebyli jsme přesvědčeni, že budeme schopni naplnit jeho vize.

Oklikou jste se vrátili ke jménu Pavel Vrba.
Nepochybuju, že to byla správná volba.

I na jeho přání jste v zimě udrželi útočníka Krmenčíka, kterého jste mohli prodat za 350 milionů korun?
Ano, i kvůli trenérovi. Už v létě se ozvala Slavia, v zimě Leeds, pak Montpellier, Bordeaux, nakonec Newcastle. Nabídky byly mimořádné a my byli svým způsobem zralí na to, aby nás odvezli k Chocholouškovi.

Chápu ten příměr, když odmítnete ohromující peníze.
Pan Pelta, bývalý šéf svazu, nám vzkázal, že jsme se zbláznili. Ano, šli jsme do rizika, protože Michal se během jara může zranit nebo ztratit formu, ale taky jsme všem tuzemským konkurentům dali signál, že ligu rozhodně nepovažujeme za hotovou věc.

Manažer plzeňských fotbalistů Adolf Šádek hovoří na tiskové konferenci klubu,...

Takže Krmenčík byl neprodejný?
Všechno je na prodej, jen v zimě nebyla žádná cifra, která by nás přesvědčila. Slíbil jsem to trenérovi. Proto jsme dělali všemožné úhybné manévry. Neznám nikoho, kdo by pochopil, proč jsme Michala neprodali, ale já navzdory většině tvrdím, že český klub může hrát Ligu mistrů. Klidně opakovaně. A pak se i cena našich hráčů zvyšuje. Plzeň chce jít pořád česko-slovenskou cestou, o které si myslíme, že je správná a má sportovní i ekonomický přínos.

Proto jste prodloužili smlouvu s veterány Limberským a Petrželou?
To je otázka kvality. Oba patří na svých postech k nejlepším v lize. Věk není zásadní. Proč by nemohli hrát kluci, kteří na to v pětatřiceti mají? Pak je hloupost za každou cenu stavět mladší.

Co až patrioti nebudou stačit?
Máme s nimi natolik nadstandardní vztah, že nebudou tvrdnout na lavičce, natož na tribuně. Nastartovaní jsou mladší.

Máte i plán, jak mužstvo připravit na Ligu mistrů, pokud ji na jaře vybojujete?
Upřímně? Liga mistrů má tak vysokou úroveň, že se na ni v české lize nepřipravíte. Budeme dělat, co umíme a snažit se někam přiblížit. Jenže Liga mistrů je jiná dimenze. Aniž bych chtěl snížit úroveň naší ligy, na Champions League se tam nenachystáte. Legia Varšava, které jsme před pár dny nastříleli v přípravě pět gólů, má roční rozpočet miliardu korun. A když vstoupila do Ligy mistrů, dostala osmičku od Dortmundu.

Co z toho plyne?
Trenér Vrba trefně říká: Potřebovali bychom peníze z Ligy mistrů a hrát Evropskou ligu. Ať se to někomu líbí nebo ne, to je soutěž, která je pro české kluby vhodná.

Liga mistrů?
To je lákadlo. Zážitek, který bych přál každému. Jenže taky narazíte na realitu. Dřív jsem kolem mnichovské Allianz Areny jezdil autem a říkal si, jaká by to byla pecka, kdybychom mohli proti Bayernu hrát. Pak jsme hráli, nedostali se za celý zápas ke střele, takže teď valím kolem Allianz Areny raději dvoustovkou, podivně se usmívám a v duchu si říkám: Už tu nikdy hrát nechci! Už nikdy! Liga mistrů je úplně jiná dimenze. Ve financích, v kvalitě hráčů, v rychlosti.

Ale zážitek je to ohromný, ne?
Osobní i ekonomický. Když obědváte s prezidentem Barcelony nebo s vedením Manchesteru City, je to zážitek, který si za peníze nekoupíte. I proto pracujeme, abychom vyhráli českou ligu a vrátili se zpátky mezi evropskou šlechtu.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,1

Vladimír Coufal

Slavia

2,11

Miroslav Stoch

Slavia

2,14

Michal Trávník

Jablonec

Góly

18

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Miroslav Stoch

Slavia

9

Benjamin Tetteh

Sparta

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 19 16 1 2 48:16 49
2. FC Viktoria Plzeň 19 14 3 2 29:15 45
3. FC Baník Ostrava 19 10 4 5 25:15 34
4. FK Jablonec 19 10 3 6 38:18 33
5. AC Sparta Praha 19 9 5 5 30:16 32
6. Fastav Zlín 19 9 3 7 25:22 30
7. FC Slovan Liberec 19 6 7 6 17:17 25
8. FK Teplice 19 7 4 8 21:25 25
9. Slezský FC Opava 19 7 2 10 26:30 23
10. FK Mladá Boleslav 19 6 4 9 36:36 22
11. 1. FC Slovácko 19 7 0 12 21:31 21
12. 1. FK Příbram 19 5 5 9 24:43 20
13. Bohemians Praha 1905 19 4 7 8 18:27 19
14. SK Sigma Olomouc 19 5 4 10 17:32 19
15. MFK Karviná 19 4 3 12 24:37 15
16. Dukla Praha 19 4 3 12 15:34 15

Nejčtenější

Arsenal bez Čecha zdolal Chelsea, Liverpool potřeboval čtyři góly

Marcos Alonso z Chelsea (uprostřed v modrém ve výskoku) hlavičkuje na bránu...

Liverpoolští fotbalisté dohrávali v deseti, trenér Klopp nervózně přešlapoval u postranní čáry a...

Další zúžení bude až po Španělsku, hlásí plzeňský trenér Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba dává pokyny svým svěřencům.

Nejtěžší část přípravy zřejmě mají fotbalisté Viktorie Plzeň za sebou. V neděli vyráží na...

Slavia dala osm gólů, Brno ve finále Tipsport ligy vyzve Slovan

Momentka ze semifinále Tipsport ligy na Maltě mezi Zbrojovkou Brno (červená) a...

Slávističtí fotbalisté ve svém prvním utkání v roce 2019 dali osm branek, jejich chuť po dvou...

Monako, Fenerbahce i Villarreal na sestup. Proč ambiciózní kluby živoří?

Rony Lopes z Monaka se rozčiluje po neproměněné šanci.

Před dvěma lety se postaralo o velké překvapení, když z trůnu mistra francouzské ligy sesadilo PSG....

Další z rubriky

Oba Korejci v Pardubicích zůstávají. Mladší touží po startu v lize

Korejec Lee (na snímku) bojuje o místo v pardubické sestavě.  :

Během zimní přestávky se v Pardubicích objevil fanouškům dobře známý Daewon Kim. Střelec nejen...

Z mrazu do oázy. Slavia už trénovala, čeká ji zápas s čínským bratrem

ZASE DO TEPLA. Fotbalisté Slavie vystupují z letadla v portugalském Faru.

Lagos (od našeho zpravodaje) Před polednem půl hodiny čekali v letadle připraveném na ranveji, než technici odstranili z křídel...

Opavský Puškáč do Baníku nejde, začne trénovat s Bohemians

Opavský fotbalista David Puškáč (vpravo) vyhrál hlavičkový souboj v zápase se...

Opava? Díky, už nechci. Ostrava? Tam to bohužel nevyšlo. Fotbalista David Puškáč tak míří do...

Najdete na iDNES.cz