Petr Rada: Budu trénovat, nebo sedět doma s holuby. Ti jsou ke mně fér

Teplický kouč Petr Rada | foto: Karel Pešek, Luděk Peřina,  MAFRA

15 2012
Rok fotbalových Teplic? Rok Draka. Trenér Petr Rada se dokázal horlivě zastat hráčů, zpucovat fandy přímo na tribuně nebo hrozit novinářům, že je malej, ale šikovnej, když cítil křivdu. "V pětapadesáti se mám měnit? Chodit v kravatě podle pravítka a říkat: Dobrý, jsi nejlepší? Ne, pojedu si svoji linii," mudroval.

Rada dotáhl žlutomodré na solidní 5. místo v lize. Vylepšil 10. příčku svého předchůdce Plíška, ale do Evropy se teplický tým opět neprobil. Je možné, že u dalšího pokusu už Rada nebude, lanaří ho pražská Slavia.

Polepšil byste si ve Slavii? Skončila daleko za Teplicemi.
Já ještě nikde nejsem, nechávám to na klubech. Jen jsem si přečetl, že Rada zradil Teplice. Já mám svědomí čisté, neudělal jsem žádnou boudu, klub jsem informoval. Myslete si, co chcete. Jestli lžu. Ale já nelžu. Akorát manželce. Ani netlačím, abych odešel.

Hraje ve vašem rozhodování roli, že byste v Teplicích nedokončil už svou třetí misi?
Já na Stínadla loni přišel dobrovolně z Liberce, mohl jsem pokračovat. Nakonec Slovan slavil titul, což mu gratuluju. Neříkám, že kdybych tam zůstal, udělal bych ho já. Jsem rád, že trenér Jarda Šilhavý to dotáhl. Není to chlubení, ale já ho doporučil, aby ho vzali.

Rada mi pomohl s diváky, děkuje Vachoušek kouči

Sparťanský obránce Tomáš Zápotočný (vzadu) se v přípraveném utkání snaží

Sparťanský obránce Tomáš Zápotočný (vzadu) se v přípravném utkání snaží ubránit teplického Štěpána Vachouška.

Štěpán Vachoušek

Štěpán Vachoušek

Někteří fanoušci na něj byli alergičtí jako na vosí bodnutí, ale jméno Štěpána Vachouška je už nedráždí. Naopak! Ofenzivní fotbalista Teplic pod trenérem Radou zase pookřál, dal sedm gólů v lize a jeden v poháru a opět patřil k tahounům žlutomodrých.

"Nějakou střeleckou jsem měl, ale to je dopad celého mančaftu. Já pak už jen střílím, snažím se trefit branku. Nedělám z toho vědu," tvrdí bývalý hráč Slavie nebo Olympique Marseille. "I když si myslím, že jsem mohl gólů dát daleko víc. Ale byla to povedená sezona."

Když Teplice vedl kouč Plíšek, fanoušci Vachouškovi vyčítali, že hru brzdí. "Hodně mi prospěl příchod trenéra Rady, pomohl mi s diváky, kolikrát se mě zastal. Přál bych si, aby neodcházel. A na ty otočky už nemám tolik síly, stárnu," usmíval se mazák. "Hraju jednoduše, snažím se z prvního druhého doteku hledat líp postavené hráče," popisuje změnu.

Plánoval, že ze Stínadel ještě jednou vyrazí ven, to už je prý passé. Ale ani do fotbalového důchodu se v Kristových letech nechystá. "Ještě vydržím dva roky, pak možná nějaká pátá liga za hranicemi, jen tak si to strčit ze srandy," přemýšlí. "Ale pořád mám motivaci v Teplicích hrát. Mladým mám co dát."

Právě jejich zapracování považuje za plus letošní sezony. "Jindráček góly dal, Vůch a Dolejš by se k němu měli přidat. Obrana pracovala výborně, gólman byl fantastický, nejlepší v lize," ocenil Grigara se 14 nulami. "Kdyby nám po podzimu někdo řekl, že skončíme pátí se 46 body a že za námi bude i Jablonec, byli bychom hodně spokojení. Až na ten jeden zápas s Olomoucí," žere ho pohárové vyřazení.

A ty teplické štace?
Poprvé víte, jaká byla mise. Ta mě možná dovedla na správnou kolej. Po osmi měsících jsem odešel kvůli chování. Teplicím i děkuju, že mi daly tu ránu kladivem, že jsem se trošku zamyslel. Byla to škola. Ale abych se změnil o 360 stupňů, to nikdo po mně nemůže chtít.

Pak přišel pokus číslo 2.
Tehdy bych asi pokračoval, ale nabídka od národního týmu se neodmítá. I když zpětně si říkám, že jsem dal hlavu do oprátky, ale já se ničeho nebojím. Jdu do rizika. Z každého klubu, kde jsem byl, jsem odešel dobrovolně. Jen tady při prvním angažmá mě vyrazili, jinak všude po dohodě.

Teplice na vás mají roční opci.
Já se v Teplicích cítím doma. Ať si každý myslí, co chce. Kdybych tady mohl zůstat do důchodu, zůstal bych. Není to tak, že bych se někde já sám nabízel. Ať budu pokračovat nebo ne, budu na Teplice vzpomínat jen v dobrém. Trénoval jsem tu hráče, které jsem měl rád. I lidi okolo. A basta. Znám tady všechny, od travaře, od uklízeček. Choval jsem se k nim, jak jsem měl. Jestli jsou soudní, řeknou to. Padli jsme si do oka. Že někdy udělám bouřku na chodbě, to mě nikdo nezmění. Pojedu si svoji linii, buď budu trénovat, nebo ne. Budu sedět doma u holubníku a vím, že holubi budou ke mně féroví.

Jaká byla teplická sezona?
Někdo ji může brát jako nesplnění cíle, samozřejmě. Souhlasím. Metou byla Evropa, na poháry jsme nedosáhli. Ale o tom, jak jsme to pytlíkovali, si musí každý udělat obrázek sám. Hráčům chci za sezonu poděkovat. Zápasy v lize mě ani tak nemrzí, ale pohárové semifinále s Olomoucí ano. Mohli jsme být ve finále, hrát ho stejně důstojně jako vítězná Olomouc.

Domácí odveta semifinále (0:3) vám hodně leží v žaludku, že?
Na tohle vyřazení budu asi myslet až do konce své kariéry. A vůbec se neschovávám za to, že je to vina hráčů. Ne, v určité fázi to byla i moje chyba. Ten zápas mě trošičku odradil... Zvlášť když za čtyři dny hrajeme skvěle s Jabloncem, relativně o nic. Dát jen 20 procent z toho proti Olomouci, byli jsme ve finále my.

A ligové zápasy vás uspokojily?
Celkově bylo víc těch dobrých. Viz Plzeň. I když jsme prohráli 3:4, hráčům jsem poděkoval. Dvakrát jsme porazili mistra Liberec, vyřadili ho z poháru. S Olomoucí jsme otočili, na Spartě hráli výborně. Jen mě mrzí, že jsme nebyli víc odvážní dopředu. Že jsme nevstřelili víc gólů. V obraně jsme třetí nejlepší, s tím jsem spokojený. Ale odvaha směrem dopředu byla menší.

RODINNÝ POZDRAV. Teplický kouč Petr Rada se před utkáním zdraví se svým synem

RODINNÝ POZDRAV. Teplický kouč Petr Rada se před utkáním zdraví se svým synem Filipem, brankářem Dukly.

IMPULZIVNÍ KOUČ. Petr Rada organizuje teplické fotbalisty při utkání se

IMPULZIVNÍ KOUČ. Petr Rada organizuje teplické fotbalisty při utkání se Slováckem.

Proč?
Tím, že necelou polovinu nám neodehrál Mahmutovič. Tady byla filozofie, vše na Mahmutoviče, ať je dobrý nebo špatný. Najednou je zraněný, začal hrát víc a víc Jindráček a zjistili jsme, že na ligu má. Poprvé dostal víc šancí a pere se o ni. Z toho kluka může něco být.

Kdo ještě byl za kometu?
Přišel Dolejš, zabudovali jsme ho. Vůch hraje, dostal se do reprezentační jednadvacítky, ale pokud na něj nebudete šlapat, nebudete ho dřít, zase spadne z hrušky dolů. Je nadějný, má budoucnost, je dobře, že je v Teplicích. Jsem rád, že ho můžu trénovat. Možná to řeknu blbě, ale je to typ, na kterém se můžu vyřádit. Vzít si ho stranou, dát mu ceres, on se klepe. Pak ho dovedu pochválit, protože vím, že v tom klukovi něco je.

Zdá se, že pod vámi pookřál i mazák Vachoušek.
Po 2. kole všichni říkali, co tady děláš s Vachouškem? Ale pokud skončí on, tvořivější hráč tady není. Pracuje, chce, je to Tepličák. U mě nehraje roli věk, jestli je někomu 35, 50 nebo 20. Já chci po hráčích, aby se zlepšovali. Škoda, že nám dva měsíce chyběl Ljevakovič, na defenzivní pozici je takových hráčů v naší lize málo.

Jakou perspektivu má současný teplický tým?
Pokud bychom se bavili o posilách, dal by se posunout. Někteří mladí dostali šanci, některé jsme kupovali z 2. ligy, viz Dolejš. Neměli jsme ale tak široký kádr, někdy jsme tým doplňovali hráči, co hráli za dorost den předtím, den potom i v den utkání. Nevyhnula se nám zranění, ta se nevyhnou nikomu. Pokud chcete budovat mladé hráče, měla by být kontinuita. Já to ale beru, je tady nastavená nějaká filozofie. Pokud zůstanu, budu v ní pokračovat. Pokud ne, přijde kvalitnější trenér, který si s tím bude vědět rady, bude mít víc trpělivosti anebo dostane víc času.

Už víte, kdo odejde?
Skončila smlouva Smejkalovi, který nechce prodloužit, nechce zůstat. Končí i Stožickému, Zoubelemu, Sivovi, teprve se s nimi bude sedět a jednat. Za jakých podmínek a zda mají chuť zůstat. Já mám smlouvu do 30. června, plním ji, jak se plnit má. Spíš by se mělo jednat, jestli někdo přijde. Určití hráči vytipovaní jsou, jména je zbytečné prozrazovat. Uvidíme, jak klub bude reagovat, jestli bude ekonomicky schopný nebo jestli to zapadne do filozofie. Ale tenhle tým potřebuje doplnit. Na Spartu jsme převáželi hráče z jiných zápasů, to by dlouhodobě nešlo a nedělalo by to dobré jméno takhle prestižnímu klubu, jako jsou Teplice.

Petr Rada na prvním tréninku po druhém návratu k fotbalistům Teplic.

Petr Rada na prvním tréninku po druhém návratu k fotbalistům Teplic

NÁVRAT ZTRACENÉHO SYNA. Petr Rada na prvním tréninku po druhém návratu k

NÁVRAT ZTRACENÉHO SYNA. Petr Rada na prvním tréninku po druhém návratu k fotbalistům Teplic

Říkal jste, že loňské 10. místo nebylo hodné Teplic. A páté?
Někdo řekne, že je to stejné, ale je to určitě zlepšení, malinký posun. Není to moje zásluha, ale hráčů. Že nemají konstantní výkony, to mě mrzí, na tom by se mělo tady pracovat. Ale teď už jsem zjistil, že když zůstanu a Mahmutovičovi se nebude dařit, tak hrát nebude. Tak to je. Aby mi někdo řekl, že ho potřebují prodat, řeknu, vemte si jiného trenéra. Já chci pro Teplice to nejlepší. A když bude hrát dobře, Teplice ho prodají.

Jaká vůbec byla letošní liga?
Liberec a Plzeň měly nejlepší výkonnost - a vidíte, Liberec jsme v lize dvakrát porazili, jsme jen dvě místa za Plzní, která hrála Ligu mistrů. Ale tyhle týmy jsou nejlepší. Spartu bych do toho neřadil, s tou bychom mohli být prsa - prsa. Na našem týmu je pořád co zlepšovat, ale za tu práci, co jsem tady odvedl, se stydět nebudu.

Vaše výstupy ovšem tradičně řešila svazová disciplinárka.
Svoji dávku v roce jsem si splnil, těch 15 tisíc ze mě dostali, řekli si, že to musím jednou zaplatit. Ale co zápas Dukla - Sparta? Když jsem viděl pana Hřebíka, toho čertíka, to já bych byl na tribuně třikrát. Samozřejmě na mě může být pohled jiný, že jsem blázen, ale já to nikomu nevyvracím.

Kapitán: Mladí jednou zahrají a třikrát jsou mimo

Teplický Petr Lukáš (vlevo) brání olomouckého Zdeňka Klesnila v úvodním

Teplický Petr Lukáš (vlevo) brání olomouckého Zdeňka Klesnila v úvodním semifinále Poháru České pošty.

Peněz není nikde dost, možná i proto teplická kabina mládne. A pár zkušených, co v ní zbylo, má co dělat, aby fotbalové "puberťáky" ukočírovalo. "Oni nejdou srovnat, protože už je jich v kabině hodně," povzdechl si kapitán Petr Lukáš, když po zápase s Ostravou (1:1) hodnotil 5. místo ligové party ze Stínadel.

Jestli se letos v Teplicích něco opravdu povedlo, pak právě začlenění talentů Vůcha či Jindráčka do základní sestavy. "Zabudovali se noví hráči, ale furt jsou omílaní a možná to je špatně. Potřebovali by asi trošku větší klid, aby na sobě mohli víc pracovat. Protože zahrají jeden dva zápasy, a pak jsou tři mimo. Je to pro ně krutý, ale oni se s tím musejí vypořádat. A hrábnout si do svědomí, co pro to dělají," vyzývá kapitán (na fotu ve žlutém).

Jako by naznačoval, že tradiční rozdělení na mladé a staré v Teplicích nefunguje právě idylicky. "Ve většině mužstev starší hráči usměrňují ty mladší. Ale ti si to musejí vzít k srdci, když se jim snažíme poradit. A ne to hodit za hlavu a dělat si, co kdo chce. Neříkám, že to je pořád, ale v některých situacích ano. A pokud tu jsem, budu pracovat na tom, aby se to změnilo!"

Solidní 5. místo v lize Lukášovi kazí fakt, že Teplice zůstaly bez evropských pohárů. "Rozhodující zápas se nám nepovedl a za to si můžeme sami," naráží na semifinálové vyřazení z Poháru České pošty od pozdějšího vítěze Olomouce.

V jarní lize Teplice uspokojily. "Prohráli jsme snad jen dva zápasy. Proti silným soupeřům se nám hra dařila, ale se slabšími jsme ztráceli. Těm rozdáváme," štve Lukáše, jenž má v Teplicích ještě rok platnou smlouvu.

Další sezona ale možná bude bez kouče Petra Rady, jehož lanaří Slavia. "Pod ním jsme hráli víc po zemi, fotbalovost byla vidět. I když se nám většinou dařilo venku, doma to bylo upachtěný. Ale vybojovali jsme 5. místo, to se počítá. Pro Teplice to je docela dobré."

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Statistiky

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Slavia

Nejdéle bez obdrženého gólu

Slavia

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 16 14 2 0 36:3 44
2.FC Viktoria Plzeň 16 10 3 3 31:15 33
3.FK Mladá Boleslav 16 9 2 5 32:22 29
4.FK Jablonec 16 8 4 4 29:22 28
5.AC Sparta Praha 16 7 4 5 30:21 25
6.FC Baník Ostrava 16 8 1 7 27:22 25
7.1. FC Slovácko 16 7 4 5 20:21 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 16 7 2 7 26:26 23
9.FC Slovan Liberec 16 6 3 7 25:26 21
10.SK Sigma Olomouc 16 4 7 5 22:23 19
  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

Sbohem, Ameriko. Zlatan se rozloučil a vzkázal: Můžete se vrátit k baseballu

Po dvou sezonách, dvaapadesáti zápasech a šestapadesátí vstřelených gólech odchází. Zlatan Ibrahimovic, fotbalový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde jsou národní barvy? Nové dresy kritizuje i Štěpánek s Berdychem

Reakce na nové, svítivě zelené dresy české fotbalové reprezentace příliš pozitivní nejsou. Na sociálních sítích se vůči...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Euforii necítím. Slovácký šéf o podzimní jízdě, zájmu o Trmala i posilách

V první polovině základní části ligy získali fotbalisté Slovácka vůbec nejvíc bodů ve své historii – 25. Do odvet však...

Rozhodčí Proske chyboval. Do konce podzimu si nezapíská, řekl Chovanec

Jasnou záležitost, která rozčílila fotbalisty Liberce i objektivní fanoušky, potvrdila také komise rozhodčích FAČR. Ta...

Baluta si nezahraje dva zápasy, za pohoršující gesta mu hrozí pokuta

Rumunský fotbalista Alexandru Baluta si nezahraje dvě utkání. Liberecký záložník pyká za celkově čtvrtou žlutou kartu a...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz