Ještě pomůžu se záchranou, třeba cizina vyjde pak, říká Ordoš

Michal Ordoš z Olomouce v utkání proti Žižkovu | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2016
Vážně hrozilo, že se předposlední Olomouc bude na jaře ve fotbalové lize zachraňovat bez svého ofenzivního tahouna Michala Ordoše. Na konci roku mu skončila smlouva a dohoda byla ještě na startu zimní přípravy v nedohlednu.

„Naše představy se v tuto chvíli diametrálně liší, ale už chceme mít jasno. Teď máme ještě schůzku a tam to rozsekneme,“ hlásil sportovní ředitel Sigmy Ladislav Minář.

A za půl hodiny byl nový kontrakt do konce sezony podepsán. „Upeklo se to last minute,“ těšil kompromis 33letého borce s reprezentačními zkušenostmi, jenž v závěru podzimu kvůli trhlině ve svalu nemohl hrát. „Hodně mi pomohlo, že se za mě přimluvil trenér Venca Jílek,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Opravdu byly vaše představy o nové smlouvě ještě v den podpisu tak rozdílné?
V deset byly úplně jinde a v jedenáct jinde. Bylo to zajímavé, musím poděkovat trenérovi Vencovi Jílkovi, který řekl, že má o mě eminentní zájem, ať se se mnou prostě dohodne, že je to jeho priorita. Hodně to pomohlo. Za tu dobu jsme ale vlastně nijak nejednali, jen jsme se bavili. Žádné konkrétní věci. Řekli, že počkají, jak mi dopadne cizina, pak jsme se potkali s panem Minářem, dal mi podmínky, které jsem hned odmítl, protože fakt byly velice rozdílné. A pak jsme se dohodli last minute za dvacet minut.

Smlouvu máte jen do konce sezony. Jste s ní spokojený?
Jsem, taková byla předběžná dohoda, že by to bylo jen na půl roku, i když zaznělo i na rok a půl. Já říkal, že ne, že bych to chtěl ještě v létě zkusit. Možná kdybych nebyl zraněný, tak bych tady ani nebyl. Možná byl, možná by nic nepřišlo, to člověk nemůže vědět, ale nabídky jsem měl, jen mě chtěli vidět ve dvou trénincích, abych přijel, protože dneska už nedá nikdo smlouvu někomu, koho viděl na fotce. Bohužel já jsem nemohl nikam přiletět, protože jsem dva měsíce nic nedělal. A to rozhodlo, že jsem zvolil takto: dám se dohromady, pomůžu se záchranou a třeba v létě to vyjde.

Michal Ordoš (vpravo) z Olomouce v utkání s Libercem.
Souboj o balón v podání olomouckého Michala Ordoše (vlevo) a libereckého Davida...
Olomoučtí fotbalisté před ligovým zápasem. Nejvýše ční Michal Ordoš.

Ve hře byla jedině cizina?
Měl jsem všechno cizinu, nic v Česku. Já panu Minářovi, když jsme se na podzim špičkovali, že mi končí smlouva, řekl ze srandy, že podepíšu v Příbrami. On na to: Tak aspoň za tebe ještě něco dostaneme! Já odpověděl: Ne, ještě půjdu přes nějakou rakouskou ligu. Hecovali jsme se. Vůbec jsem neměl v hlavě, že bych šel do Česka, to jsem nechtěl. Vše byla vzdálená cizina.

Exotika?
Všechno byla Asie.

Jak tam na vás přišli?
Jsou lidi, kteří se na Asii specializují, zavolají, zjišťují, za jakých podmínek byste to brali, a když se vám to líbí, můžete odletět.

Místo letu v Sigmě kroutíte s krátkým odskokem do Kapfenbergu osmou sezonu. To je výjimečná věrnost.
Přišel jsem v pětadvaceti, v sedmadvaceti už jsem chtěl být pryč, ale jsem furt tady. Dělám si srandu. Mně se tady líbí. Myslím, že mi to za tu dobu sedlo. A co bude, bude. Pár přestupů už mohlo být, ale nikdy se to nedotáhlo, vždy se to nějak pokazilo. Možná je to osudové, abych tady už zůstal, uvidíme. Třeba si v létě sedneme a zase budeme smlouvu prodlužovat. Nikdo neví.

Je z vás poloviční Olomoučan?
Já jsem skoro celý Olomoučák! Jsem tady nejdéle, kde jsem všude byl. Už jsem tu zvyklý. Syn se tady narodil, chodí do školky. Pro mě už je Olomouc takové rodné město. Asi tady zůstanu.

Olomoucký Michal Ordoš (v modrém) během utkání s Libercem

V zimní přípravě musíte po zranění dohánět kondici. Bolí to?
Už trénuju úplně naplno, ale po tom manku to chtělo zpomalit, abych něco neuspěchal. Bavíme se o tom s trenérem, nijak na mě netlačí a já taky nechci tlačit. Raději tři dny v klidu než tři měsíce marodit.

Mohl jste přes svátky trénovat?
Celou dobu jsem cvičil jen vršek, s tím nebyl problém, ale to zase taky není moc dobré, protože jsem trošku přibral, potřebuji ještě shodit a hlavně vše naběhat, protože jsem byl úplně bez pohybu.

Teď tedy trpíte víc než obvykle?
Je to trápení, už mi není dvacet, tělo bolí jinak. Ale zase po takové pauze mám do fotbalu chuť a těším se. A že tahám nohy? Tak tahám, to vždycky. Je to lepší den ode dne. Věřím, že se stihnu nachystat.

Po předčasném odchodu největší letní posily Juraje Halenára jste pod hrot jasnou volbou, že?
Jasná volba být můžu, pak dostaneme první kolo 0:3 a jsem venku. Vždy je to zápas od zápasu, pořád musíš dokazovat výkonnost. Možná jsem o krok přede všemi, ale to se může jedním zápasem změnit.

Vaše zkušenosti v boji o záchranu budou přece potřeba.
Budou, ale může se stát, že se nám podaří prvních pět zápasů, uhrajeme body, zkušenosti budou honit mladí a my se na ně budeme dívat. Proto to asi nechám napínavé do posledního kola, abych pořád hrál.

Přátelský zápas mezi Olomoucí (modrá) a Prostějovem. Míč si kryje zkušený...
Olomoucký Michal Ordoš kryje míč, brání ho Matúš Lacko ze Znojma.

V deníku Sport jste Halenára kritizoval za jeho slova po odvolání trenéra Kalvody. Zklamal vás?
Mě nezklamal lidsky, není špatný kluk. Dostal jsem pár krásných zpráv od jeho manažerů, celkem jsem se pobavil, ale to je jedno. Mě zklamal, že když dal první gól, tak první, co udělal, že se opřel do trenéra, který si jej přivedl, jen proto, že nehrával. To mi přijde špatné. Já bych to nikdy neudělal. Jak se říká: do mrtvých se nekope. Zvlášť po prvním povedeném zápase vystoupit do novin: To bylo na ho..., teď už to bude super! Úplně zbytečné.

A neprofesionální.
Hlavně zbytečné. Já jsem s Jurajem problém nikdy neměl, ač jsme na tom byli stejně postově. Žádný konflikt nebyl, vycházeli jsme spolu. Mě zkrátka štvalo, co řekl do novin.

Hned v první jarním kole hostíte Bohemku, přímého konkurenta v boji o záchranu. Ostrý start...
Nebude se to lámat v prvním zápase, ale přemýšlel jsem nad tím a pro nás to bude důležité utkání z hlediska vzájemného zápasu. I 0:0 by byl s nimi bod navíc. Nechci kalkulovat, potřebujeme vyhrát, abychom se dotáhli na další mančafty, ale musíme být obezřetní. Každý bod se počítá. Nebude to lehké.

Sigma se trápila v ofenzivě, přivedla Mahmutoviče. S vaším návratem do sestavy by útočné akce měly být zase nápadité, že?
Když jsem hodnotil svůj podzim, tak jsem moc šancí neměl. Trošku mě to trápilo. Chybělo štěstí, že se k vám odrazí míč, přiletí centr. Ale i málo centrů jsme dávali. Nemůžu říct, že bych spálil pět gólovek, protože jsem je neměl. Z toho jsem byl překvapený. Jediný gól jsem dal z dvaceti metrů, že jsem do toho křápl. Když se do šancí dostáváš, tak to pak přijde, ale když ne, nepřijde nic. Věřím, že jaro bude dobré a že se herně zvedneme. Už poslední zápasy, co jsem viděl z tribuny, třeba se Slováckem, byly slušné.

ZPRACUJE? Olomoucký útočník Michal Ordoš se natahuje po vysokém míči v

Střelcem týmu nemusí být jen Mahmutovič, ale také Malec, který prokazuje, že umí míč uklidit. Ale potřebuje víc centrů.
Centrů bylo strašně málo. Můžeme nadávat na Vašíčka, že nedá góly, ale vytvořme mu tři gólovky. To jsme nevytvořili. I když útočník je i od toho, aby si je vytvořil sám nebo pro ostatní. Ale zas my jsme hlavně od toho, abychom mu šance vytvořili. Malec si to umí najít, umí to uklidit. Je velký, má i štěstí, že se míč k němu odráží, uklidí ho nechtěně kolenem nebo deskou v kopačce. Ale gólový je, potřebujeme toho využít a dostat ho do šance.

Jenže Malec není na rozdíl od Mahmutoviče hráčem do brejku, vynikne spíše v nátlakové hře a je otázka, jestli na to máte kvalitu.
Musí se hlavně změnit herní situace, kdy musíme hrát represink nahoře, dostávat soupeře pod tlak, abychom se dostávali rychleji do šancí a zakončovali. Pokud jdeme do plné obrany, začneme kombinovat a začneme to otáčet, tak to není hra, kterou momentálně můžeme hrát. Musíme hrát podobně jako s Libercem, to je naše cesta.

Fotogalerie

Legenda Sigmy Oldřich Machala má strach z opětovného sestupu, z toho, že jste se z nedávné lekce nepoučili. Poučili jste se?
Hrozba to je, už jsme sestup zažili, víme, jaké to je. Taky si to nikdo nedokázal připustit, najednou to bylo, bác, a byli jsme tam! Já už to zažil dvakrát, jednou jsme spadli s Bohemkou. Díky tomu jsem přišel sem. Podruhé jsme spadli, ale to už jsem nikam nešel. Nechci to zažít potřetí. Je to těžké. Poučit se? Nevím, co by se dalo udělat víc. Kádr svoji kvalitu má. Jestli se něco prokaučovalo, prohrálo někde blbě, nevím. Těžko něco hledat. Nadává se, že se neposílí, přivede se šest lidí. A zase hrajeme o záchranu. Letos bude ten boj trošku jednodušší, protože jeden tým už je odříznutý, ale nikdo nechce spadnout.

Už umíte hrát pod tlakem?
Tlak bude obrovský, já jsem pod ním osm let. Jsou hráči, kterým tlak vyhovuje a mají to rádi, třeba já. Mně se hraje líp, když musím. Mančaft je docela zkušený. I když jsem se díval, jak to máme rozložené, a kolem osmadvaceti tam snad nemáme jediného hráče. Je to strašná propast: buď třiatřicet, nebo pětadvacet. To jsem se zarazil, že střední generace není. Ale věřím, že tým máme dobrý a zvládneme to.

Bude to nervák do posledního kola?
Toho se bojím. Poslední kolo máme doma Teplice, aby to nebylo o všechno. Snad rozhodneme dřív.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Jablonec

Nejvíc vlastních gólů

Teplice

Nejdéle bez obdrženého gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 12 8 2 2 23:12 26
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 12 7 0 5 22:13 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 12 5 3 4 14:19 18
7.AC Sparta Praha 12 5 2 5 22:18 17
8.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
9.FK Teplice 12 4 5 3 10:12 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Olomouc nováčka nepodcení. Buďme ostražití, velí Látal

Prodloužit domácí neporazitelnost a k tomu získat tři body. Nic menšího nemohou chtít olomoučtí fotbalisté před dnešním...

Olomouc - Budějovice 1:3, návrat Drobného a opět výhra se třemi góly

Olomoučtí fotbalisté poprvé v ročníku doma prohráli. Nováčkovi z Českých Budějovic podlehli 1:3, dvěma góly se v utkání...

Impuls přišel v pravý čas, hodnotí změnu trenéra zlínský Buchta

Když před jarním play off povýšil Jan Kameník z pozice asistenta na hlavního trenéra místo odvolaného Romana Pivarníka,...

Zlín - Mladá Boleslav 0:2, hosté poprvé v sezoně vyhráli venku

Mladoboleslavští fotbalisté si připisují první vítězství na stadionu soupeře, ve Zlíně slaví díky zásahům Komličenka a...

Najdete na iDNES.cz