Olomoucký trenér Psotka: Poháry jsou naše přání

Zdeněk Psotka (Olomouc) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

9 2009
Během reprezentační přestávky se pořádně nadechnout a pak znovu atakovat pohárové umístění. I když jsou fotbalisté Olomouce v Gambrinus lize po šesti kolech s jedinou výhrou jedenáctí, jejich trenér Zdeněk Psotka touží Hanáky opět dostat do Evropy. "Je to naše velké přání," netají se pětatřicetiletý kouč.

A nikdo se odvážné ideje nesměje, alespoň ne nahlas. Už v minulé sezoně Psotka dokázal, že je potřeba brát jeho vyjádření vážně.

V Evropské lize jste zaujali, v domácí soutěži ale výsledkově tápete. Jak hodnotíte začátek sezony?
Převážně pozitivně. Když budu hodnotit jenom Evropskou ligu, tak hned prvním zápasem jsme se dostali pod obrovský tlak. Cítil jsem velikou odpovědnost, abychom Fram vyřadili.

Ukázala se pravá síla mužstva – všichni jsme se semkli, táhli za jeden provaz a pracovitostí to zlomili. Evropská liga se stala pozitivní, protože všechno ostatní už bylo nad plán – že jsme postoupili přes Skoty, že jsme hráli výborné zápasy s Evertonem. V poháru jsme ostudu neudělali, ba naopak jsme předvedli spoustu kladných věcí. Mám v hlavě hodně poznatků, které nám pomůžou v tréninku.

A nevýrazný ligový start?
Z herního hlediska to bylo nejlepší období, které jsme za poslední rok a čtvrt odehráli. Ve všech utkáních jsme byli dominantní co se týče herní či kondiční složky. Vytvářeli jsme si mnoho šancí, jsme druhé nejčastěji střílející mužstvo v lize. Ale nebyli jsme produktivní, a na to jsme dopláceli. Samozřejmě velké negativum je počet bodů.

Vaše slova potvrdil i Petr Uličný, když řekl, že Sigmě chybí jen výsledky. Chyba je pouze v koncovce?
Měli jsme herní výpadek doma s Bohemians, kdy jsme vedli 1:0 a pak to hrubě vypustili. Nevytvořili jsme si tolik šancí jako v jiných zápasech. Myslím, že je to vážně jen o produktivitě. Jestli tomu tak bylo, se ukáže v další části ligy.

Často se omílá, že účast v poháru může týmu v domácí lize paradoxně uškodit. Je to případ Olomouce?
V žádném případě! Stojím si za tím, že zápasy v Evropské lize nám pomohly. Získali jsme sebevědomí a vylepšili kondici. Ve fyziologii funguje zákon superkompenzace a pokud hrajeme zápas naplno a dobře zregenerujeme, měli bychom být pro následující utkání připravení mnohem líp. Je to naopak jen ke prospěchu věci. Já opakuji: hra byla Evropskou ligou pozitivně ovlivněna.

Ale pochybnosti se při srovnání výsledků nabízejí. Ze šesti ligových zápasů jste vyhráli jedno, ze šesti pohárových tři.
Ale v lize byly jen dvě prohry. Do toho započítávám i tři utkání, která jsme měli v Rakousku těsně před vstupem do Evropské ligy, kde jsme hráli v optimální sestavě, plus pohárový zápas v Líšni. Takže celkově to bylo šestnáct utkání. Všichni v kádru dostali příležitost a teď znovu vznikne boj o jedenáct míst.

Konkurence v Sigmě je vysoká, dokonce rotujete celou útočnou trojicí. V Olomouci dosud něco nevídaného.
Je to záměr, který chceme. Produkujeme hru, ve které se kladou největší nároky na kondici a herní složku právě tří útočníků. A přesto že nastoupí všichni tři a odevzdají super výkon, tak mohou být v 70. minutě, kdy se láme chleba, vystřídáni. Musí přijít stejná kvalita, která je schopná rozhodnout.

Rotace probíhá i v záloze. Vyznáváte opak toho, co Karel Brückner, který nejen v Olomouci spoléhal na dvanáct stálých koní?
Nedá se to srovnávat. Dřív nebyl fotbal až tolik náročný na kondici. Fotbal je rychlejší, o tomíň zase techničtější. Zůstal Lukáš Bajer, přišel Ruda Otepka, takže i v záloze se mohou čtyři hráči točit. Ale teď by se sestava měla stabilizovat.

Nechybí i přesto Melinho?
(přemýšlí) Nechci, aby to vyznělo špatně. Všichni hráči, kteří tady jsou, mají kvalitu. Meli držel svůj prostor, navíc pomáhal Rossimu. Kombinace víc fungovala, takže v tomhle ano. Teď momentálně třeba nemáme vysokou stabilitu kvality provedení kopu standardních situací. Meli je kopal pravidelněji lépe. Ale hrajeme malinko jinak než s Melinhem. A tím bych chtěl pokárat všechny čtyři středové hráče – Meli fungoval i líp dozadu.

Překvapivé.
Ale je to tak. Hráčům jsem to vyčítal. V některých zápasech jsme nechodili odpovědně dozadu.

Navíc i Melinhovy účinné kolmé přihrávky zmizely do Koblenze.
Meli měl hru založenou na kvalitním zpracování, kvalitním druhém doteku a na přihrávce za obranu. Máme jiné typy záložníků,

Zpátky k Evropské lize. Nebyla šance na postup přes Everton daleko reálnější, než ukazuje výsledek?
Možná to bude znít nafoukaně, ale i hráčům jsem řekl, že jsme promeškali příležitost. Konstelace byla taková, že jsme přes Everton mohli postoupit. Má sice nespornou kvalitu, ale jako tým měl problémy, na začátku soutěže nebyl tolik rozehraný. V obou utkání jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem.Měli jsme na postup. V prvním poločase na Evertonu rozhodčí hrubě ovlivnil utkání. Taková šance proti kvalitnímu anglickému týmu už nebude.

Sudí Batista upřel Sigmě dvě jasné penalty. Myslíte si, že kdyby je pískl, byli byste teď ve skupině?
Kdyby, kdyby... Na kdyby se nehraje, prostě se nepískly. Mohli jsme některé situace ze hry dohrát jinak. Mohli jsme uhrát daleko lepší výsledek, penalty se nepískly a nepostoupili jsme.

A poprvé jsem vás slyšel otevřeně kritizovat výkon rozhodčího.
Pořád se to překrucuje. Trenér Evertonu na tiskovce řekl, že možná viděl jednu penaltu. Dostal jsem otázku, kolik jsem jich viděl já. Řekl jsem, že minimálně tři. Ale nezačal jsem tak, že jsme prohráli, protože nás rozhodčí poškodil. Domácí byli produktivnější, ani ne ze šancí dali góly a rozhodli o postupu.

Manažer Evertonu David Moyes si ani nemohl vzpomenout, jak se olomoucký klub jmenuje. Nezklamala vás patrná arogance?
Každému se to vrátí. Když konáš dobro, vrátí se ti dobro. Když konáš zlo, vrátí se ti zlo. Když srovnám rozdíl utkání na Islandu nebo ve Skotsku, tak v Anglii jsme byli přehlížení i novináři. O to víc jsme chtěli i v odvetě, kdy jsme viděli, jakým způsobem se tady Everton prezentuje, uspět. Bohužel se to nepodařilo. Asi mají sebevědomí oprávněně tak vysoké. Zvládli to mimo hřiště i na hřišti.

Po vyřazení z Evropské ligy se můžete plně koncentrovat na domácí soutěž, kde máte co napravovat.
Chceme, aby to bylo lepší. Budeme se koncentrovat na koncovku, ale nebudeme dělat bu bu bu, že teď bude produktivita vyšší. Hráči měli po dvou měsících dva dny volna po sobě, takže si i psychicky odpočinuli. Věřím, že hned další utkání v Boleslavi bude pro nás úspěšné.

Olomouc zůstává sebevědomá?
Vidím, že nárůst herní výkonnosti oproti loňsku je. Hráči jsou připraveni mnohem lépe na souboje. Věřím, že sebevědomí, které jsme získali, se projeví v naší lize.

A znovu atakujete poháry?
Musíme znovu celý rok pracovat, abychom se zase dostali do poháru. Bude to těžší a těžší. Míst pro evropské soutěže ubývá, mančaftů, které by je chtěly hrát, je hodně. Poháry jsme si prošli a je to hrozně příjemné. Teď, když jsme měli trošku volna, si člověk zanalyzoval, kolikrát cestoval letadlem, kolikrát spal v jiných hotelech, kolik viděl utkání na DVD. I když to bylo náročné, celkový efekt je příjemný. Chceme to zažívat, pro to fotbal děláme. Navíc všechna domácí utkání byla skoro vyprodaná. Diváci nám pomáhali.

V první sezoně na prvoligové lavičce jste dovedl Sigmu do poháru, stal jste se třetím nejlepším trenérem v Česku a teď chcete do poháru znovu. To je raketový start...
Ale i historie, i když pozitivní. Jak říkám hráčům, buď se zastavíme a budeme si to užívat, anebo si laťku dáme výš, budeme pracovat a během roku dvou se dostaneme tam, kde jsme byli nebo ještě dál.

Reprezentační přestávka po náročném programu týmu prospěla?
Rozhodně. Potřebovali jsme hlavně už od sebe. My jsme byli od 22. června neustále spolu, byl tam jeden den volna. Jinak jsme pořád trénovali, hráli. Byli jsme v zápřahu. Teď kluci tři dny neviděli kabinu.

Michal Ordoš prozradil, že už začínala být ponorka.
To muselo nastat. Kdybychom hráli dál poháry, tak by ale nebyla.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Příbram

Aktuálně nejdelší série porážek

Příbram

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 12 10 2 0 25:2 32
2.FC Viktoria Plzeň 12 8 2 2 23:12 26
3.FK Mladá Boleslav 12 7 1 4 25:16 22
4.FC Baník Ostrava 12 7 0 5 22:13 21
5.FK Jablonec 12 6 2 4 20:17 20
6.1. FC Slovácko 12 5 3 4 14:19 18
7.AC Sparta Praha 12 5 2 5 22:18 17
8.SK Sigma Olomouc 12 4 5 3 17:15 17
9.FK Teplice 12 4 5 3 10:12 17
10.FC Slovan Liberec 12 4 2 6 16:17 14
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Budějovická kotva Křížek. Už 23 let denně dojíždí ze Strakonic

Zdeněk Křížek je příkladem oddanosti. Strakonický rodák denně dojíždí do Českých Budějovic. Fotbalový brankář působí v...

Dvorník o svém trenérském vzoru: Skuhravým jsem hodně ovlivněný

Josef Dvorník a Alois Grussmann povedou fotbalisty Slezského FC Opava do konce podzimní části první ligy. Na tom se v...

Kovařík se nemusí omlouvat Berbrovi s Damkovou, potvrdil soud

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr a bývalá šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková si nevymohli omluvu od...

Hráčem září se v lize stal Mareš, mezi trenéry opět vyhrál Trpišovský

Hráčem první fotbalové ligy za měsíc září se stal teplický útočník Jakub Mareš. Nejlepším trenérem zvolili vybraní...

Najdete na iDNES.cz