Olomoucký šéf Lébr: Soudu řekneme, kdo si korupční aféru objednal

Josef Lébr - spolumajitel a předseda představenstva fotbalové Olomouce | foto: MF DNES

4 2011
Postupně rozprodává většinu svých nemovitostí, firem, akciových podílů. Miliardář Josef Lébr se chce plně věnovat především dvěma věcem: milovanému koníčku, tedy šéfování fotbalové Sigmě, a také velké výzvě – Sazce.

"Já jsem ten, kdo chce pro sport peníze zachránit. S mojí osobou mají sportovci alespoň šanci," říká Lébr, který je spoluvlastníkem například družstevní záložny Creditas.

Začneme vaším, jak říkáte, "koníčkem". Před startem jarní sezony jste prodali oporu Michala Hubníka do Legie Varšava. Souhlasíte, že Olomouc oslabila?
Míša byl určitě jedním z našich nejlepších hráčů, nejlepší střelec Gambrinus ligy. Na druhou stranu, když člověk něco slíbí, tak to má splnit – a my mu odchod slíbili. Budeme se snažit nahradit ho mladší dorůstající generací.

Přesto jste dělali všechno pro to, aby ještě na jaře zůstal.
Ani Míša Hubník nebyl ten, kdo by chtěl mermomocí odejít. Rozumně jsme se domluvili na motivaci, kterou by od nás dostal, kdyby zůstal. Byla to slušná nabídka, ale v žádném případě nemohla konkurovat nabídce z Polska.

Cíl Sigmy se však nezměnil: do Evropské ligy se chcete dostat i bez Hubníka.
Určitě! Sice jsme oslabili na postu útočníka, ale já věřím tomu, že naše mužstvo je tak kvalitní, že minimálně třetí místo uhrajeme. A myslím si, že také v Českém poháru postoupíme daleko.

Uvažoval jste, že za Hubníka přivedete posilu do základní sestavy?
Samozřejmě jsme se v hlavách zaobírali tím, koho bychom mohli za Michala koupit. Ale zjistili jsme, že naši odchovanci jsou lepší než hráči, které bychom si mohli dovolit. Na ty lepší bychom už neměli peníze, protože to jsou top hráči. A koupit jenom někoho, že je odjinud a má zkušenosti, nemělo smysl. Na příležitost čeká několik našich hráčů, kteří mají kvalitu.

O korupční kauze

"Někdo si někoho jen tak obviní bez důkazů. Stačí si najít člověka, který o druhém prohlásí, že mu dal úplatek – a půjde to až před soud. Protože je Obermajer takový zoufalec, tak za peníze udělá cokoliv".

Místopředsedu klubu Jaromíra Gajdu v představenstvu nově doplnil Robert Runták. Proč ta změna?
To není změna. Vždycky byl předseda a dva místopředsedové. Je to z toho důvodu, že já i pan Gajda jsme hodně pracovně vytížení a potřebujeme tři statutární zástupce klubu. Není v tom nic jiného. Pan Runták věnuje fotbalu poměrně dost času – a teď bude mít právo podepisovat.

Takže chystaný plynulý odchod pana Gajdy do důchodu za tím hledat nemám?
Na důchod pana Gajdy je čas. On sice říká, jak už má důchodový věk, ale myslím, že to tak není. Člověk je tak starý, jak se starý cítí. Pan Gajda bude ještě řadu let pracovat pro klub.

Jak starý se cítíte vy? V čele klubu jste asi moc neomládl: korupční aféra jde před soud, do toho řešíte Sazku.
Fotbalové povinnosti mi trochu časově přitížily. Na druhou stranu je to můj koníček, který dělám. Teď mám méně času v souvislosti s kauzou Sazky, ale mám dojem, že už se to blíží ke konci. A pak se mi zase uvolní ruce, abych se mohl časově stoprocentně věnovat fotbalu.

K jakému konci se kauza Sazka podle vás blíží?
V pondělí jsme byli pozvaní na mimořádné zasedání předsednictva ČSTV. Pan Vítek i pan Komárek vnímají tu situaci úplně stejně. Názorově jsme se sjednotili a vyhodnotili jsme to tak, že poskytnutí dalších půjček společnosti je sebevražedné.

S jakým pocitem jste jednání s ČSTV opustil?
Řada lidí z ČSTV dostala informace, které slyšela poprvé. Celkem vnímali, co se jim říkalo. Myslím, že byli spokojení také s tím, jak jsme zodpovídali jejich dotazy.

Teď budete čekat na 16. dubna, kdy má být restrukturalizační plán Sazky předložen k projednání valné hromadě ČSTV?
No, ale 16. dubna je pozdě. Sazka by měla zareagovat daleko rychleji. Nejlepším krokem by bylo, kdyby její představenstvo vyhodnotilo situaci a poslalo Sazku do insolvence, ať se nedopouští trestného činu.

Věříte, že nabídce pana Vítka majitelé Sazky neodolají?
Pokud bude jakékoliv jiné řešení než naše, vidím to tak, že dojde k poškození akcionářů Sazky a členů ČSTV, protože to už opravdu nejde nevidět. A pohádky pana Hušáka těžko může někdo vnímat vážně.

Nemůže vaše působení v případu Sazky uškodit Sigmě?
Já jsem většinu svých aktiv postupně rozprodal, abych si uvolnil ruce na fotbal. Sazka je pro mě výzva. Od pana Vítka mám slíbeno, že bych měl být tím, kdo by seděl někde, kde se bude určovat, kam peníze z veřejně prospěšných účelů půjdou.

Abyste pak nebyl někomu trnem v oku.
Jak trnem v oku? Já jsem ten, kdo chce pro sport peníze zachránit. Mohlo by to skončit tak, že sportovci nebudou mít vůbec nic. Se mnou mají alespoň šanci. Beze mě žádnou šanci na prostředky nemají. Nejsem jediný vlastník Sigmy, jediný člen představenstva. Jsem jeden ze střípků, které táhnou klub. Jsem jedna entina kolektivu.

Významnější entina.
Ne, to ne. Rozhodně nemůže být nikomu přítěží, když se prokáže, že někdo tuneloval Sazku. Nebo ať to řeknu mírněji: Nespravoval ji tak, jak měl. Chci ty peníze dát sportu. Proč by to mělo někomu vadit?

Třeba někomu vadí Sigma. Nebo si dovedete jinak vysvětlit, že případ údajné korupční aféry skončí až před soudem?
Já jsem to čekal. To je alibi státního zástupce. Kolem aféry jsou mediální tlaky a představa, že olomoucký státní zástupce případ k soudu nepředloží, způsobí další povyk. Řeknu vám největší paradox v kauze – a je výborný: Advokáti Obermajera napsali dopis, ve kterém upozorňují na to, že státní zástupce by měl podat obžalobu. Oni ho vyzývají, aby obžaloval jejich klienta! To se mi líbí. Je to snad první případ v České republice, kdy advokát žádá, aby jejich klient byl obžalován. Jenom to ukazuje, jak je celá kauza nesmyslná.

Ani vám ještě nedává smysl?
Já očekávám, že u soudu přijde řeč na to, kdy sdělíme, kdo byl objednatelem celé této konstrukce. A bude to zajímavé.

Kdo si kauzu objednal?
Nebudu se k tomu vyjadřovat, ale na soud se těším. Pokud tedy k němu vůbec dojde. Není vhodné zatěžovat státní aparát něčím, kde nejsou důkazy. Podle mě to dopadne tak, že Drobisz musí být osvobozen. Soudce by to měl odložit ještě v přípravném řízení.

Pokud ne, na co se u soudu těšíte?
Jak bude Obermajer blekotat nesmysly co vždycky. Kroky jeho advokátů vedly jen k tomu, že je obžalovaný a přitom mu tvrdili, že nebude. On všemu věří, protože je hlupák s nízkým IQ. Vůbec nechápe, co se kolem něj děje. A protože je tak hloupý, bude jediným, kdo to odnese a dostane trest.

I kdyby byl Drobisz shledán nevinným, trest si odnese také Sigma. Poškození jejího jména je už teď veliké.
To ano. Ať to dopadne, jak chce, pan Obermajer pak bude muset čelit dalšímu trestnímu oznámení od nás. S tím musí počítat.

Nedávno jste představili nového sponzora klubu. Aféra vám tedy na podpoře partnerů neubrala?
To je právě ta důvěra. Sponzoři vidí, že je to celé nesmyslné. Někdo si někoho jen tak obviní bez důkazů. Stačí si najít člověka, který o druhém prohlásí, že mu dal úplatek. A půjde to až před soud. Protože je Obermajer takový zoufalec, tak za peníze udělá cokoliv. On to udělal a teď vůbec nedomýšlí důsledky. Jenže takového joudu můžete sehnat kdykoliv. To je výrazný precedens, který by mohl spustit lavinu. Státní zástupce to bez jakýchkoliv důkazů k soudu neměl posunout.

Lébrova role v kauze Sazka

Společně s kamarádem, realitním magnátem Radovanem Vítkem, chtějí Sazku oddlužit a získat kontrolu nad jejím majetkem. Vítek, jenž je největším věřitelem Sazky, Lébra pověřil, aby pro svou nabídku přesvědčil činovníky ČSTV (většinového akcionáře Sazky). Vítek na pondělním jednání s ČSTV nabídl miliardu korun za 100 procent akcií firmy.

Autor:

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Statistiky

Sparta

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Opava

Nejvíc inkasovaných gólů

Liberec

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 6 5 1 0 11:1 16
2.FK Jablonec 6 4 1 1 13:5 13
3.1. FC Slovácko 6 4 0 2 7:8 12
4.FC Viktoria Plzeň 6 3 2 1 9:7 11
5.AC Sparta Praha 6 3 1 2 12:8 10
6.FC FASTAV Zlín 6 3 0 3 6:4 9
7.FK Mladá Boleslav 5 3 0 2 10:9 9
8.FC Baník Ostrava 6 3 0 3 9:8 9
9.Bohemians Praha 1905 6 2 1 3 10:11 7
10.SK Sigma Olomouc 6 2 1 3 6:8 7

Nejčtenější

Před zlatou bránou. Využije Slavia jedinečnou příležitost na Ligu mistrů?

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže. Uprostřed se usmívá Josef...

Kluž (Od našeho zpravodaje) Byla natěšená na bouřící glasgowský Celtic Park. Na atmosféru, jakou nikde jinde nezažije. Na...

Nejdůležitější zápasy. Hrát o Ligu mistrů je výjimečné, říká Trpišovský

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

Kluž (Od našeho zpravodaje) Bude to ochutnávka Ligy mistrů se vším všudy. I s její kouzelnou znělkou. „Těším se, ale mnohem víc...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

VIDEO Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v...

O Ligu mistrů v barvách čínského partnera. Slavia nastoupí v zeleném

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže.

Kluž (Od našeho zpravodaje) Slávističtí fotbalisté nastoupí do úvodního utkání play off Ligy mistrů na hřišti rumunské Kluži v...

Paličák ve zlaté kleci. Kdo najde na Neymara peníze?

Neymar z PSG oslavuje svůj gól v utkání s Angers.

Když na začátku srpna slavili zisk francouzského Superpoháru, spoluhráči ho vyštípali ze společné...

Další z rubriky

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

Zlomový duel jsme vůbec nezvládli, litoval karvinský záložník Hanousek

Zklamaní fotbalisté Karviné během utkání se Slováckem

Hodně slabý výkon podali fotbalisté Liberce v šestém kole první ligy v Karviné. Jenže Karvinští...

Gól je malá útěcha, přiznává Kalvach po další plzeňské ztrátě

Plzeňský středopolař Lukáš Kalvach se rozbíhá za balonem během třetího předkola...

Hezčí branku dosud v kariéře nevstřelil, možná už takovou ani nedá. Parádní dalekonosná trefa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz