Olomoucký kouč Psotka: Chceme postoupit do Evropy. I bez Hubníka

POZORNÝ DOHLED. Olomoucký trenér Zdeněk Psotka pozorně sleduje své svěřence. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

25 2011
Myšlenky na zisk historicky prvního titulu pro olomoucké fotbalisty definitivně odložil. Třeba na příští sezonu. "Desetibodová ztráta na Plzeň je už velká," uvědomuje si trenér Sigmy Zdeněk Psotka.

I tak na jeho tým čeká perné jaro. Udržet se na třetím místě a postoupit do Evropské ligy je pořádně náročný úkol. Tím spíš, že Hanáci přišli o nejlepšího střelce soutěže Michala Hubníka. Navíc pokračuje údajná korupční kauza, tentokrát u soudu.

Sázková společnost Bwin ohodnotila olomoucké šance na titul nízkým kurzem 8:1. Vážně si nevsadíte?
Za prvé: nesázím vůbec. A za druhé: čeká nás v uvozovkách nová soutěž. Jedna trenérská legenda kdysi řekla: "Nejhorší na fotbale je, že znovu musíte potvrzovat výsledky, znovu hrajete od nuly a znovu přesvědčujete fanoušky, že hrát fotbal umíte." Každý půlrok je to stejné. Kdo vyhraje ligu, se uvidí až na konci května.

Pořád favorizujete Plzeň?
Řekl jsem, že jí titul přeji za její fotbal, ale jestli ji favorizuji? Sparta má silný kádr, je zvyklá hrát o titul.Možná má trošku lepší předpoklady, aby vyhrála ligu.

Neuškodí jí aféra s neoprávněnými starty reprezentantů, kvůli které nesmí její trenér Chovanec na lavičku?
Aférou bych to nenazval, to je mediální slovo. Každý chybuje. Je to ponaučení pro ostatní kluby, že by si měly reprezentace vážit.

Dokážete si představit, že byste nesměl deset týdnů na lavičku?
Byla by to muka. Jsou zápasy, kdy mužstvo potřebuje cítit, že je trenér vedle lajny a vede ho.

Jste třetí, opravdu na útok na titul ze závětří ani trochu nepomýšlíte?

Olomoucký Michal Vepřek (vpravo) a sokolovský David Vaněček.

Olomoucký Michal Vepřek (vpravo) a sokolovský David Vaněček.


Říkám: Je to zase nová soutěž po delší odmlce. V kádrech týmu na předních příčkách došlo k hodně změnám – vyjma Mladé Boleslavi, která se stabilizovala. Budeme se snažit celé jaro, abychom udrželi pozici, na které jsme.

Což by byl pro Sigmu také obrovský úspěch, jenomže po odchodu opory Michala Hubníka bude složitější na něj dosáhnout. Hubník byl něco jako olomoucký talisman štěstí, zápasy bez něj většinou dopadly pro vás špatně.
Je to tak. Ale bereme to jako fakt, se kterým jsme počítali dlouho dopředu. Věděli jsme, že má klauzuli k odchodu. V létě se nám podařilo nahradit zraněného Michala Ordoše a věřím, že se nám podaří to samé s Hubníkem. Musíme přidat jako mužstvo. To, co Michal dokázal na hřišti odpracovat sám,musíme nahradit třemi hráči.

Změní se hra Olomouce?  V sestavě vám zbyl de facto jediný silový agresivní hráč Rossi, to je problém, ne?
Určitě, ale o to musíme být rychlejší s míčem. Musíme být více v pohybu a více kombinovat. Snažit se prosadit rychlostí a technikou. Ale v zimě jsme pracovali i na síle, aby hráči podstupovali osobní souboje. V této činnosti zaostávat nebudeme.

Fanoušci nesli odchod Hubníka těžce. Nelíbilo se jim, že nevědí, za jakých podmínek do Varšavy odešel. Mají právo znát konkrétní částku za hostování i za případný přestup?
Mají, ale pokud nás klub požádá, aby částka nebyla zveřejněna, musíme dodržovat dohody, které jsou ve smlouvě. Na západě je zvykem, že se kluby předhání, kolik za hráče utržily. V naší společnosti ne, spíše by se objevila závist.

Ale můžete prohlásit, že pro Sigmu je odchod Hubníka lukrativní, byť jde nejprve na hostování?
Jednoznačně. Znovu opakuji: Michal měl klauzuli, že si sám mohl říct, že odejde. V lednu už dvakrát odejít chtěl, ale klub se zachoval dobře a Michala přesvědčil všemi možnými prostředky, aby zůstal. Poslední nabídka byla pro klub dvojnásobná než ty předchozí. Hubník šel do mužstva, které hraje o evropské poháry. Polská liga má kvalitu, neudělal špatně. Jejich kluby jsou ekonomicky dál.

Smutná zpráva pro český fotbal. Nebývalo zvykem, aby nejlepší čeští hráči odcházeli do Polska.
Když budeme poctivě následovat trendy z Evropy, prosadíme se sportovně i ve srovnání s většími kluby. Po ekonomické stránce je to však jinak. I když třeba ve Spartě nebo Boleslavi mají hráči srovnatelné podmínky, jaké by dostaly například v Polsku.

Nebyl jste zklamaný, že jste o Hubníka přišel týden před začátkem ligy, kdy už jste s ním počítal?
To neřeším, věci se dějí. Michalovi musíme přát, aby se mu dařilo.

Jste členem sportovně-technické komise, máte tedy i pravomoce v přestupové politice. Nechtěl jste přivést hotovou posilu, aby Sigma v bojí o Evropskou ligu neoslabila?
Můžeme spekulovat, že jsme oslabili. Samozřejmě, Michal Hubník měl velkou kvalitu. Mladí hráči, kteří u nás jsou, ji ještě nemají. Ale dostanou příležitost a třeba se mu vyrovnají. Jeden z důvodů, proč Michal odešel, byl také, že jsme potřebovali zajistit chod klubu, aby se nestalo, že nebudou chodit včas výplaty jako jinde. Přesto ho vedení chtělo udržet, aby pro úspěch na jaře udělalo všechno.

To nebyl chod klubu zajištěn už přestupem Kalase do Chelsea?
Kalas nebyl vyřešený, vyřešil se až teď, kdy konečně dostal pracovní povolení a může hrát za Chelsea. Máme vytipované dva tři útočníky, kteří by v létě mohli doplnit kádr. Ale pořád budeme chtít jít cestou, že to budou většinou reprezentanti do jedenadvaceti let. Abychom koupili hotového útočníka, na to nemáme prostředky.

Martin Doležal (vlevo) z Olomouce kontroluje míč před  Pavolem Majerníkem ze Zlatých Moravců.

Martin Doležal (vlevo) z Olomouce kontroluje míč před Pavolem Majerníkem ze Zlatých Moravců.

Ale jako akciová společnost si vedete úspěšně – prodáváte odchovance.
To ano, začíná se projevovat práce – týmu se daří, výkonnost hráčů roste. Myslím, že teprve nastane období, kdy bude mít Olomouc hodně prodatelných hráčů. A máme indicie, že to může být už letos v létě. Bude se to odvíjet i od toho, jestli postoupíme do Evropské ligy.

Největší zájem je o Hořavu?
Nekonkretizoval bych to. Je mezi hráči, o které zájem je.

Ačkoliv jste přišli o nejlepšího podzimního střelce, síla vepředu vám zůstává. Při pohledu na soupisky ostatních českých klubů máte ojedinělou kvalitu v útoku.
Víte, že v některých zápasech nastupujeme se čtyřmi hráči, typově útočníky. Souhlasím s vámi, že konkurence v útoku je pořád. Třeba Honza Navrátil je jeden z hráčů, který dostane více prostoru. A Pavel Šultes neměl na podzim optimální formu, teď by měl být lepší. V zimní přípravě na sebe hodně upozornili Honza Schulmeister, Martin Doležal, Václav Tomeček a už během podzimu naskakoval do zápasů Tomáš Přikryl, který má potenciál, aby mohl promluvit do základní sestavy.

V zimní přípravě dali loni obávaní útočníci Šultes s Ordošem jen jednu branku. Nestraší vás jejich forma před startem ligy?
Problém je, že oba měli během zimy drobné zranění, které je limitovalo a nemohli odehrát více zápasů. Optimální forma jim ještě chybí, ale jsme rádi, že ostatní hráči ji mají.

Opět se nevyhneme korupční aféře a zdá se, že ještě dlouho potrvá. Čekal jste, že případ skončí až před soudem?
Od klubového advokáta pana Konečného jsme měli informace, že to takhle bude probíhat.

Neznepokojuje vás to?
Jsme na to připraveni. Snažíme se soustředit jenom na práci.

Zvykl si váš tým na neustálý mediální tlak?
Tady si musím trošku rýpnout: Mediální tlak je jenom od regionálních novin, kde jsou největší články. Ale nejsou tam nové informace. Je to pořád dokola. Doufám, že mužstvo to neovlivní.

Oficiální generálka se Sokolovem se mu však vůbec nepodařila (0:1), utajená s Hlučínem (4:0) dopadla podle vašich představ?
Dopadla na výbornou (usměje se). Už se těšíme na start ligy, i když víme, že s Ústím nad Labem se od nás neočekává nic jiného než vítězství.

Během pauzy jste dostal dvě ocenění – pro nejlepšího trenéra Olomouckého kraje a pro třetího nejlepšího trenéra Česka. Potěšily vás výsledky anket?
Neberu to jako ocenění pro mě. Je to ocenění Sigmy. Odborníci si všimli, že naše hra funguje, je pohledná a přináší výsledky. Jsou to spojené nádoby. Bylo období, kdy se nám v lize nedařilo a mužstvo se za nás postavilo výkonem. Kdyby hráči nechtěli, tak může být trenér jakýkoliv.

Na to období si vzpomínám. Po trestu naskočil Hubník a spasil vás.
Máte pravdu. Díval jsem se, že v těch zápasech, které jsme nezvládli, Michal chyběl.

Není to předzvěst?
To snad ne!

Autor:

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Statistiky

Opava

Aktuálně nejdelší série porážek

Jablonec

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Č. Budějovice

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 6 5 1 0 11:1 16
2.FK Jablonec 6 4 1 1 13:5 13
3.FC Baník Ostrava 7 4 0 3 12:8 12
4.1. FC Slovácko 7 4 0 3 7:11 12
5.FC Viktoria Plzeň 6 3 2 1 9:7 11
6.AC Sparta Praha 6 3 1 2 12:8 10
7.SK Sigma Olomouc 7 3 1 3 8:8 10
8.FC FASTAV Zlín 6 3 0 3 6:4 9
9.FK Mladá Boleslav 5 3 0 2 10:9 9
10.Bohemians Praha 1905 6 2 1 3 10:11 7

Nejčtenější

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Šťastný gól skolil PAOK. Jsme zápas od velkého výsledku, cítí ve Slovanu

GÓLOVÝ MOMENT. Andraž Šporar a Myenty Abena ze Slovanu Bratislava doklepávají...

Nebyl to nejkrásnější gól. Spíš náhodný, šťastný. Po dlouhém nákopu brankáře, zvláštním odrazu a do...

Vytvořte tlak na Spartu i na rozhodčí, nepřejí nám, vybízí kouč Liberce

Trenér Liberce Pavel Hoftych.

Povzbuzeni nesmírně důležitou výhrou na stadionu Karviné vyrukují v neděli doma U Nisy fotbalisté...

Novák pomohl přiblížit Trabzonspor k postupu v Evropské lize

Český reprezentant Filip Novák z Trabzonsporu (vpravo) a Nabil Dirar z...

Obránce Filip Novák pomohl fotbalistům Trabzonsporu přiblížit se postupu do skupinové fáze Evropské...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Další z rubriky

Jiráček: S věkem se posouvám dozadu. Ale stoper? To už je sci-fi

Zlínský záložník Petr Jiráček v utkání proti Olomouci

V mládežnických kategoriích nastupoval na hrotu. Ve své reprezentační éře válel jako ofenzivní...

Videohry pro Sigmu. Nevěděl jsem, že jsem hrál rukou, poznamenal Mareš

JAK JSTE TO VIDĚLI? Rozhodčí Tomáš Klíma při utkání v Olomouci konzultuje...

Fotbalisté Olomouce nastoupili ve slušivých retro dresech ke stému výročí klubu. Ač výkon slušivý...

Slavii v lize čekají Bohemians, Plzeň hostí Opavu. Sparta jede do Liberce

Slávista Tomáš Souček hlavičkuje v utkání s Bohemians.

Mezi klíčovými zápasy o Ligu mistrů s rumunskou Kluží odehraje Slavia domácí utkání proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz