Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

• 71
Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili. Ale vítězství 3:2 nad Zlínem nestačilo, do finále proti Mladé Boleslavi díky vyššímu počtu gólů na hřišti soupeře jde Zlín.

Olomouc byla vzhledem k průběhu jara v souboji favoritem, ale úvodní duel ve Zlíně se jí před týdnem výsledkově nepovedl, podlehla 0:1.

ONLINE

Utkání sledujeme minutu po minutě

A doma už to nedohnala, byť byla blízko, v nastavení Beneš trefil tyč. Dát gól na 4:2, postoupila by Olomouc.

„Naše plány narušila první minuta, kdy jsme inkasovali. Soupeř byl efektivní, ale my jsme věřili i po přestávce, kdy jsme posílili ofenzívu. Nakonec jsme to zdramatizovali a moc nechybělo k happy endu. Od týmu jsme ale celkově dnes čekal větší drajv,“ řekl olomoucký kouč Václav Jílek.

Důležitá pasáž dvojutkání nastala hned v první minutě. Holík odcentroval zprava do prostoru malého vápna, Chvátal míč lajdácky odkopl přímo na nohu Podia, který jej po 47 vteřinách poslal do sítě. V tu chvíli bylo jasné, že se nebude poprvé v historii samostatné české ligy prodlužovat. Sigma potřebovala k postupu dát tři góly a nezbylo ji nic jiného než otevřít hru ještě více, než měla v plánu.

V deváté minutě se do slibné střelecké pozice dostal Dvořák, ale vystřelil jen slabě. Další útoky postrádaly finální přesnost a také moment překvapení. Ale jen do 26. minuty, kdy Houska krásným pasem za obranu Zlína našel Lalkoviče, který prostřelil Rakovana.

Jenže místo psychické vzpruhy se Sigma dočkala pravého opaku. Další rychlý brejk takticky skvěle připraveného Zlína sklepl Poznar v pokutovém území za sebe a Džafič jej znovu uklidil k tyči.

Domácí se těžce vzpamatovávali z druhého úderu. Ve druhé půli vsadili vše na útočnou kartu, ofenzivu posílil Nešpor, ale hlavičkou ve slibné pozici jen potvrdil, že problémem Sigmy je proměňování šancí.

Zlín si tvrdil svoji muziku a poctivě bránil. Využíval každé možnosti k rychlým brejkům a měl i víc šancí než nervózní domácí. Poznar nejprve hlavičkoval do Buchty, posléze pálil těsně vedle, další náznaky příležitostí vypracovával na pravé straně Holík.

Zásadní obrat ve skóre a vývoji hry nastal v 66. minutě. Nejprve Nešpor na hranici ofsajdového postavení přeloboval Rakovana, o dvě minuty později dorážel po brejku Houska a Sigma byla rázem nejen na koni, ale hlavně jeden gól od postupu.

Závěr zápasu byl ve znamení velkého tlaku probuzené Olomouce. Do slibné pozice se dostal Nešpor, ofenzívu řídil aktivní Pilař, v nastavení trefil tyč Beneš, což byla olomoucká tečka za sezonou.

„Postoupili jsme přes velmi silného soupeře. Gratuluji hráčům, že to takhle zvládli. Vstoupili jsme do utkání aktivně, naše rychlá branka nám pomohla. Za stavu 2:1 jsme si ale zahrávali, laxně jsme přistupovali k šancím, které jsme měli. Naštěstí jsme to ustáli, jedním ze zásadních faktorů bylo čisté konto v domácím zápase,“ řekl zlínský kouč Jan Kameník.