Olomoucký útočník Antonín Růsek (vlevo) vede míč před Ladislavem Krejčím ml. ze...

Olomoucký útočník Antonín Růsek (vlevo) vede míč před Ladislavem Krejčím ml. ze Sparty. | foto: Filip FojtíkMAFRA

Driblér Růsek si vodil sparťany, ale olomoucké šance nepřibývaly

• 10
Začala už jedenáctá minuta z výživného nastaveného času. Sparťanský stoper Filip Panák měl na hlavě rozhodující gól, leč zblízka poslal kopačák jen do tyče a nerozčísl tak šlágr úvodního jarního kola mezi čtvrtým a třetím týmem fotbalové ligy. Přes sedm tisíc diváků na Andrově stadionu vydechlo v sobotní mrazivý večer páru od úst. Sigma – Sparta 1:1.

Co očekávaný mač ukázal? Že pokud Hanáci setrvají v náročném pojetí hry, kdy jsou u soupeře s míčem okamžitě jako vosy v létě u limonády, mohou na čele tabulky setrvat. Tím spíš, pokud setrvá i reprezentační útočník Mojmír Chytil a do Slavie zamíří až v létě, jak je nejpravděpodobnější, byť přestupové okno se zabouchne 15. února.

Olomouc - Sparta 1:1, místo penalty srovnání a křeč. Panák v závěru trefil tyč

I proti Spartě potvrdil, jak silný je v soubojích, krytí míče. Se sparťany se několikrát pošťuchoval, jako by už byli odvěcí rivalové. Avšak příliš nebezpečný tentokrát nebyl.

Do zakončení se nedostával ani jeho parťák na hrotu Antonín Růsek, jednoznačně nejlepší fotbalista na hřišti. Byl o myšlenku napřed a díky skvělému prvnímu doteku a vysoké technické kvalitě několikrát vyjel ze sevření přesilou. Ve druhé půli po průniku dostal míč na přední tyč, kde šturmoval Ondřej Zmrzlý, ale zblízka klečícího gólmana Kováře nepropálil. To už byl stav vyrovnaný, neboť na konci první půle se krásnou střelou přes hlavu blýskl sigmák Jan Navrátil.

Olomoucký obránce Ondřej Zmrzlý (vpravo) se snaží přihrát okolo Tomáše Wiesnera...

I díky tomu, že klíčový souboj s Panákem vyhrál opět Růsek, jenž vynikal nejen v s míčem, ale i poctivostí. Při brejcích hostů bleskově dobíhal až k vlastní šestnáctce. „Tonda předvedl nejlepší výkon, co je tady,“ chválil olomoucký trenér Václav Jílek.

Jeho nažhavení svěřenci od 11. minuty prohrávali. Haraslín výborně nachystal pozici Čvančarovi, jenž zpoza vápna nepříliš razantní, ale přesnou střelou přes clonícího stopera Vraštila překonal o tyč brankáře Trefila. Sparťané využili špatného vystoupení zadáka Pokorného i slabší chvilky Vraštila s Trefilem. S Olomoucí mohlo být ve vyrovnaném boji ještě hůř, kdyby sudí Petřík u videa neporadil rozhodčímu Zelinkovi, aby odvolal penaltu a Haraslína potrestal za ochotný pád přes Trefila žlutou kartou. Místo navýšení na 2:0 chvíli nato srovnal Navrátil.

Sparťané upadli do křeče, která se projevovala hlavně v postupném útoku, kde postrádali nápady i kuráž, proti organizovanému protivníkovi panikařili a nakopávali míče. „Bod je po takovém výkonu maximem,“ uznal trenér Pražanů Brian Priske. „Olomouc měla pro utkání dobrý plán. Hrála dobře.“

Odměna pro poctivce Navrátila: po reprezentaci gól přes hlavu Spartě

Velké možnosti však nepřicházely ani před jednou brankou. „Hrálo se svižné utkání, ale nerezultovalo z toho příliš šancí,“ pravil Jílek.

„Byla to spíš válka,“ hlesl sparťanský kapitán Ladislav Krejčí. „Olomouc do nás šlapala. Měla hodně druhých míčů.“ Domácí sice měli i několik slibných palebných pozic, jenže odražené balony na vápně nedokázali z voleje trefit zcela volní Zifčák, Spáčil ani Vodháněl.

„Minimálně jeden odražený míč z těch tří musí ohrozit brankáře, ale všechno šlo do xté řady,“ posteskl si Jílek. „Přetrvává ve mně pocit, že jsme byli o trošku lepší. Bod ale bereme. Sparta je kvalitní soupeř a v závěru jsme měli štěstí.“

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37