Liberecký Josef Šural (uprostřed) se raduje z gólu s Martinem Frýdkem (vlevo) a...

Liberecký Josef Šural (uprostřed) se raduje z gólu s Martinem Frýdkem (vlevo) a Davidem Pavelkou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberec se zachránil, teď ho čeká boj o Evropu. Šural: Obrovská úleva

• 0
Trápení skončilo, zapomeňte. Fotbalisté Liberce se definitivně zachránili v nejvyšší soutěži. Udržení si pojistili vítězstvím 2:0 nad Hradcem Králové v nedělním domácím utkání 28. kola ligy.

„Je to obrovská úleva, Slovan do ligy patří,“ oddechl si liberecký útočník Josef Šural. „Podařilo se nám zachránit se dvě kola před koncem sezony, mohli jsme to zvládnout i dřív, ale buďme rádi za to. Teď už tu ligu dohrajem v klidu.“

Hned po výhře s Hradcem vypukla na hřišti oslava. Na týmy na sestupových místech České Budějovice a Hradec Králové už mají Liberečtí dvě kola před koncem nedostižný osmibodový náskok. Fotbalisté tak můžou shodit nepohodlné plnovousy, jejichž oholení bylo podmíněno právě záchranou v nejvyšší soutěži.

Přímý souboj o záchranu s Hradcem Králové fotbalisté Liberce zvládli s přehledem. O vítězství rozhodli už v prvním poločase.

Nejprve se v 11. minutě hlavou po rohu trefil přesně k tyči neobsazený Karišik. Pro srbského obránce to byl vůbec první gól v české lize - a měl cenu záchrany v soutěži!

Liberecký tlak však neutuchal a v 25. minutě už to bylo 2:0. Frýdek z trestného kopu mířil přesně k tyči, brankář Koubek jen vyrazil a Šural ho zblízka z úhlu mazácky přehodil. „Gólmanovi to vypadlo, když ležel na zemi. Jinudy to nešlo, tak jsem to zkusil vzduchem a míč naštěstí padl lehce za lajnu,“ popsal Šural.

Po změně stran už Liberec nezářil a přepustil iniciativu Hradci, ten však žádnou ze svých šancí nedotáhl do konce. „První poločas jsme odehráli skvěle, vedli jsme 2:0 a měli ještě spoustu šancí. Chtěli jsme to udržet i po přestávce, ale v hlavách jsme asi měli, že už to chceme mít za sebou. Nebylo to nic pěkného, ale důležitá je záchrana,“ komentoval Josef Šural.

Naopak Hradec Liberečtí definitivně odsoudili k sestupu. „Po změně stran se už na to dalo dívat, byly tam situace, které vedly do brankových příležitostí. Ale z šesti situací, které jsme si vypracovali, jsme jen dvakrát trefili branku. Ligu jsme si neprohráli dneska,“ uvedl trenér Róbert Barborík.

Fotbalisty Liberce čekají ještě dvě ligová kola, ale už teď se můžou v klidu připravovat na jiný klíčový zápas. Příští středu je čeká finále poháru proti rivalskému Jablonci - a v sázce je postup do Evropské ligy!

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36