Odstupující kouč Jarolím: I ve vedení Slavie se musí udělat změny

Karel Jarolím nejdřív ve Slavii na jaře skončil, po dvou měsících zase začínal. A po dalších čtyřech měsících znovu odešel. | foto: Kateřina ŠulováČTK

5 2010
Fotbalový kouč Karel Jarolím před týdnem abdikoval na funkci ve Slavii. Co je za jeho odchodem? Jaké udělal chyby? Chtěl by se někdy vrátit?

Co vás vedlo k rozhodnutí, že u mužstva Slavie končíte?
Vzhledem k tomu, co se kolem mužstva dělo... Neměli jsme bodů na rozdávání, i když spoustu zápasů jsme měli dobře rozehraných, ale nedokázali jsme je dotáhnout k bodovému zisku. Ovšem v tabulce pravdy jsme byli jen na dvou minusových bodech, při vyrovnanosti ligy by teď stačily dva tři zápasy a mohli bychom být úplně jinde... Ale rozhodl jsem se hlavně proto, že neustálé tlaky na mou osobu se přenášely i na mužstvo. Vyhodnotil jsem si to, že nemám zapotřebí tohle podstupovat. Je mi to nepříjemné, protože jsem slávista, ale za těchto okolností to už dál nešlo.

Jarolím ve Slavii

1977 až 1978 - hráč
1980 až 1987 - hráč
1991 až 1992 - hráč
1999 až 2000 - asistent trenéra
2000 až 2001 - trenér
2005 až 2010 - trenér

úspěchy v jeho éře

léto 2007 - postup do Ligy mistrů
ročník 2007/2008 - mistr Česka
ročník 2008/2009 - mistr Česka

Jak se tlaky na mužstvo přenášely?
Řada hráčů - neříkám, že všichni - mohla uvažovat takhle: Viník se našel, kdy přijde jeho výměna? A mohlo je to rozptylovat.

Byl nějaký problém mezi vámi a některými hráči?
Žádný problém nebyl. Všichni stoprocentně chtěli odevzdat maximum.

Kritice nebo tlakům, jak vy říkáte, ovšem předcházely špatné výsledky. Mužstvu se přestalo dařit. Ne až teď na podzim, ale už v jarní sezoně, než jste od něj poprvé odešel.
Tlaky začaly hned po prvních zápasech podzimní sezony, remíza s Bohemians, pak v Ostravě pro někoho byly málo. Pak přišla vítězství nad Mladou Boleslavi a v Brně... Takže je fakt, že jsme do sezony nevstoupili nejhůř. Ale potom se dostavila prohra doma s Libercem, vzápětí v Teplicích, kde jsme měli vyhrát, a dál už se to jen prohlubovalo... Bohužel hráčský kádr není moc široký, ale ani jsme nechtěli, aby byl široký, když jsme nepostoupili do evropských pohárů. Měli jsme smůlu, že se zranili klíčoví hráči Lukáš Jarolím, stopeři... To nejzásadnější ale je, že se nepodařilo získat žádného kvalitního koncového útočníka, protože nebyly prostředky. A ti útočníci, které ve Slavii jsou, se nedokázali prosadit.

Od mužstva jste po špatných výsledcích odešel už na jaře, ale po dvou měsících jste byl překvapivě zpátky. Co vás vedlo k návratu, když jste věděl, že vzhledem k finanční situaci Slavie nebude mužstvo silnější, spíš naopak?
Nejsem kdovíjaký spekulant, jsem především slávista. Věřil jsem, že zkušené posily Lukáš Jarolím a Karol Kisel mužstvo strhnou. Ale Lukáš se v poledním přípravném utkání zranil... Nechtěl jsem Slavii v těžké situaci opouštět, ale že jsou problémy až takové, to jsem netušil. Něco jsme za ty roky spolu dokázali: dva mistrovské tituly, dvě druhá místa jedno třetí, Liga mistrů, Evropská liga... S vedením jsme se dohodli, že se bude snažit zase vybudovat kvalitní mužstvo.

Když jste na jaře z Edenu odcházel, byl jste už tehdy s vedením domluvený, že se po skočení sezony eventuálně vrátíte?
Na ničem jsme se nedomlouvali. V té době se řešila struktura klubu a teprve na základě toho mě pan Rosen oslovil, jestli bych se chtěl vrátit.

V jednu chvíli to dělalo dojem, že buď budete ve Slavii vy, nebo generální ředitel Petr Doležal, a že jste přednost nakonec dostal vy.
Myslím, že otázka pana Doležala byla na programu bez ohledu na to, zda ve Slavii budu já, nebo někdo jiný.

Vraťme se trochu zpátky, do úspěšného období. Mnoho fanoušků si podle webových stránek Slavie myslí, že jste tehdy dostal obrovské pravomoci a že jste tu roli neunesl. Připouštíte to?
To je holý nesmysl. Určitě jsem měl velké kompetence co týče sportovní stránky klubu, ale rozhodně ne v ekonomice. A to spolu hodně souvisí. Neznamenalo to, že když si vyberu hráče za dvacet milionů, tak mi ho vedení klubu koupí.

Ale ono jde například o to, že jste v době, kdy se mužstvu dařilo, často a někdy zbytečně míchal se sestavou.
To bylo, je a bude. V době, kdy jsme dosáhli už vzpomínaných úspěchů, nikoho nezajímalo, jestli jsem s tím míchal, nebo nemíchal. Tady je každý odborníkem, každý ví, jak by to mělo vypadat. Tak ať to jdou ty lidi dokázat! Myslím, že v tomhle směru mám naprosto čisté svědomí. Znovu opakuji, že je za námi kus práce, dokázali jsme něco, co Slavia v poválečné době nezažila, a kdo ví, kdy naposledy získala dva tituly za sebou.

O tom není sporu. Ale momentálně je naopak v tak špatné situaci, že v ní nebyla nikdy za posledních dvacet let.
Ano, ale to závisí i na tom, jaké jsou podmínky.

Jakou vy cítíte osobní vinu na tom, kde je Slavia dnes?
Jako trenér za to určitou zodpovědnost musím nést. Šel jsem do toho v létě s tím, že se budeme snažit dostal Slavii zase nahoru, že v podstatě mužstvo předěláme. Předpokládali jsme, že od těch starších hráčů, kteří přišli, se mladí budou mít co naučit. Je pravda, že od některých hráčů jsem očekával stabilnější výkony, a v tom jsem se mýlil. Ale pořád tvrdím, že zásadní je, že jsme hráli bez kvalitního koncového útočníka. Hora a Vyhnal jsou mladí a zatím jen perspektivní, Milan Černý se ukázal málo efektivní.

Ale jít s takovými útočníky do ligy a současně prohlašovat, že se zase chcete vrátit na přední příčky, to byla přece vzhledem k fanouškům nezodpovědnost.
Na přední příčky... To byla taky jedna z chyb, že jsme slávistickou veřejnost neinformovali o tom, že prostředky na nákupy nejsou a že musíme mužstvo přebudovat. Tak to prostě někdy je.

Chybovat jste začali už před půldruhým rokem, kdy jste uvolnili klíčové hráče, ale nenašli jste za ně rovnocennou náhradu. Předčasný byl přestup Necida, kterého Slavia prodala do CSKA Moskva hned poté, kdy v roce 2008 zazářil na mistrovství Evropy do 19 let, ale teprve potom, když ještě zůstal na půlročním hostování v Edenu, měl možnost předvést, jak nesmírně je pro Slavii užitečný. Proč tak překotný prodej?
To jsem nemohl ovlivnit. Řešily se tím ekonomické otázky klubu. Proto odešli i Tavares a už před ním Švento. Za Tavarese přišla taková nabídka, že se vedení rozhodlo prodat ho.

Další případ byl Brabec. Proč jste ho vyhodil?
O Brabcovi se toho napsalo už dost. Ten prostě z jistých důvodů odešel.

Nelitujete teď toho, že jste se ho zbavil z jakýchsi osobních důvodů?
Nebudu o tom mluvit! Hráči přicházejí a odcházejí.

Dvakrát za vašeho působení odešel Krajčík, který rovněž patřil k páteři mužstva. Proč jste ho pustil teď, když jste mohl potřebovat jeho zkušenosti?
Řešila se otázka jeho nové smlouvy... A vracel se k nám Čelůstka. Dnes, s odstupem času, si myslím, že kdyby Krajčík zůstal a Čelůstka se přemístil na post stopera, bylo by to řešení.

Vladimír Šmicer, jedna ze slávistických ikon, odešel údajně proto, že jste ho už nechtěl.
Ale vždyť byl pořád zraněný. Navíc byl domluvený, že půjde dělat manažera k nároďáku. Před dvěma lety, kdy si měl léčit zranění, musel dodržet smlouvu s televizí na komentování mistrovství Evropy. Přesto jsme mu prodloužili smlouvu, to byla dost velká benevolence. Ale dál už to nešlo, nemohl naplno ani trénovat.

Naopak Slavií prošlo mnoho hráčů včetně brankářů, mezi nimi i cizinci, kteří se neuplatnili. Necítíte svou vinu v tom, že jste je dobře neodhadl?
Některé z nich vytipovalo naše agentské oddělení... Přestupy se dělaly tak, aby to moc nestálo, a pak uvidíme, jestli se uplatní. To byla filozofie těchto transakcí.

Byla to správná filozofie? Nemělo se v době, kdy jste byli na vrcholu a celá republika obdivovala, jaký fotbal hraje Slavia, zasahovat do mužstva mnohem citlivěji?
Za prodej hráčů přišly peníze, to se nedalo ovlivnit. Samozřejmě jsme si řekli, že sežene někoho, kdo je bude schopen nahradit. To se bohužel nestalo.

Je známo, že Slavia má velké dluhy, zejména ke svému bývalému majiteli ENIC, a vůči veřejnosti nejasnou strukturu akcionářů. Je tedy příčinou poklesu špatná situace uvnitř klubu?
Byl bych nerad, aby to vyznělo, že si tu dělám alibi, aby se mi odlehčilo. Tak to rozhodně není. Ale i ve vedení bude zapotřebí udělat změny, generální ředitel Miroslav Platil to sám ví. Věřím, že teď Slavia tyhle otázky vyřeší, klub stabilizuje a bude moci zase vytvořit mužstvo na úrovni minulých let.

Chtěl byste se do Slavie jako trenér ještě někdy vrátit?
To uvidím. Teď je to všechno ještě čerstvé... Samozřejmě klubista jsem a kdyby někdy v budoucnu nastala vhodná situace, tak bych o tom určitě přemýšlel.

Autor:

Fotbalové Euro 2020

Neděle 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie a Česko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Liberec

Nejtrestanější tým

Příbram

Nejvíc vlastních gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 16 14 2 0 36:3 44
2.FC Viktoria Plzeň 16 10 3 3 31:15 33
3.FK Mladá Boleslav 16 9 2 5 32:22 29
4.FK Jablonec 16 8 4 4 29:22 28
5.AC Sparta Praha 16 7 4 5 30:21 25
6.FC Baník Ostrava 16 8 1 7 27:22 25
7.1. FC Slovácko 16 7 4 5 20:21 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 16 7 2 7 26:26 23
9.FC Slovan Liberec 16 6 3 7 25:26 21
10.SK Sigma Olomouc 16 4 7 5 22:23 19
  • Nejčtenější
Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

Fantoma Koláře nadchl Ter Stegen: Říkal mi, že je radost se na mě dívat

Musel si připadat jako ve snu. Jako poslední ze slávistů kráčel o pauze do kabiny, za stavu 0:0, ke kterému pomohl...

Kde jsou národní barvy? Nové dresy kritizuje i Štěpánek s Berdychem

Reakce na nové, svítivě zelené dresy české fotbalové reprezentace příliš pozitivní nejsou. Na sociálních sítích se vůči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Kosovo 2:1, postup na Euro přibližuje gólem obránce Čelůstka

Obrovský tlak, pár šancí, ale nula gólů. Čeští fotbalisté v poločase kvalifikačního utkání proti Kosovu hráli bez...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Rozhodčí Proske chyboval. Do konce podzimu si nezapíská, řekl Chovanec

Jasnou záležitost, která rozčílila fotbalisty Liberce i objektivní fanoušky, potvrdila také komise rozhodčích FAČR. Ta...

Karvinské fotbalisty po Strakovi přebírá slovenský kouč Jarábek

S Dinamem Tbilisi vyhrál v roce 2016 gruzínskou ligu i pohár, naposledy vedl Zlaté Moravce. Teď má slovenský trenér...

Baluta si nezahraje dva zápasy, za pohoršující gesta mu hrozí pokuta

Rumunský fotbalista Alexandru Baluta si nezahraje dvě utkání. Liberecký záložník pyká za celkově čtvrtou žlutou kartu a...

Musí to být válka, velí nový trenér opavských fotbalistů Balcárek

Premiérové trenérské angažmá v nejvyšší domácí soutěži ochutná trenér Jiří Balcárek v Opavě. Muž, který dosud vedl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz