Barcelona už nudí. Chci víc soubojů, říká nový olomoucký kouč Kotůlek

Martin Kotůlek | foto: Petr Janeček, MAFRA

11 2013
Má za sebou skvělou hráčskou kariéru. Bývalý výborný obránce Martin Kotůlek se může pyšnit i titulem fotbalového vicemistra Evropy z roku 1996. Teď třiačtyřicetiletá olomoucká legenda doufá, že dobře nastartuje i kariéru trenérskou.

V Sigmě dělal asistenta Psotkovi, pak Uličnému a do pondělka Pivarníkovi. Od každého si vzal něco. A dnes od 16 hodin v Příbrami už olomoucká fotbalová legenda Martin Kotůlek povede tým jako hlavní kouč sám. A moc chce ukončit sérii šesti utkání v lize bez vítězství. "Je to pro mě srdeční záležitost," říká o nové výzvě.

On-line

Duelu sledujte od 16h minutu po minutě

Budete před zápasem hodně nervózní?
Jo, tak to se mě budete muset zeptat až těsně před zápasem. Zatím je to narychlo. Taková nervozita tam určitě je. Ale ono si to sedne.

Je chvění v žaludku jiné, než které jste zažíval jako hráč? Hrál jste semifinále Eura, takže zápas v Příbrami by s vámi nemusel mávat.
Je to jiné. Když už je hráč nervózní, tak obyčejně jen sám ze sebe, odpovědnost má danou na sobě. Trenér zodpovídá za celý mančaft, za zvolenou taktiku.

Překvapilo vás, že čtyři kola před koncem sezony jste vystřídal trenéra Pivarníka, přestože jste ve hře o třetí místo?
Samozřejmě, když chvíli po zápase sedím v kabině, přijde trenér, že je odvolaný a že si mě volá vedení. Bylo to na mě moc rychlé.

Jaké úkoly jste do konce sezony dostal? Uhrát třetí místo?
Hlavně aby se zlepšila hra a pořád je šance na poháry. Máme 41 bodů, na třetího ztrácíme tři body. Pokusíme se to zvládnout, ještě zabojujeme. Především jde ale o to, aby kluci dostali impuls a trošku to z nich spadlo. Není to deka, ale potřebujeme se chytit nějakou dobrou akcí, gólem, aby se mužstvo zvedlo.

Co jste mohl do zápasu s Příbramí změnit?
Za ty čtyři dny toho moc není. Spíš jsem přemýšlel o variantě, kterou jsem měl nachystanou, ale bohužel po dohodě s doktorem jsem zjistil, že kvůli zdravotnímu stavu hráče to nepůjde. Budeme muset zase improvizovat a vymyslet něco jiného. Měl jsem něco v hlavě přes noc, ale to bohužel padlo. Nějakou změnu uděláme, možná i změnu hry. Uvidíme, není moc času.

Změníte i letité herní rozestavení, které má Sigma zažité od příchodu Zdeňka Psotky k týmu?
Připouštím to, ale zatím si to chci nechat pro sebe jako překvapení. Mám variantu, kterou si musím nechat projít hlavou a zkonzultovat ji s realizačním týmem. Sedneme si na to, řekneme si pro a proti. Moc variant ale není, protože máme zdravotní problémy vepředu. Když nám budou na konci zápasu ubývat síly, bude to v útoku trošku problém. Počasí bude náročné pro nás i soupeře. Dělat nějaké harakiri v sestavě nemá smysl.

Kvůli trestu za karty vám budou chybět dva obránci Vepřek a Dreksa. Je to velká komplikace?
Docela zásadní, protože na levém beku máme problém. Budeme to muset nějak řešit. Jinak se stopery komplikace nejsou. Máme nachystané dvě varianty.

Jak jste si zmapoval Příbram?
Musel jsem zhlédnout hodně videí. Viděl jsem tři poslední zápasy a vytáhl si z toho nějaké věci. Příbram má 29 bodů, ještě nějaké potřebují. My ale musíme udělat maximum pro to, abychom nasbírali co nejvíce bodů a čekali, jestli Liberec zaváhá.

Co jste z videa o Příbrami vyčetl?
Jak tam přišel Franta Straka, tak je to velmi bojovné mužstvo. Hrají u sebe natěsno a do křídel, na hrotu je Střihavka. Mám vymyšlené, co by na ně mohlo platit, ale nechci to prozrazovat. V situaci, kdy oba týmy potřebují body, a v našem rozpoložení, je každý zápas těžký. Na druhou stranu máme možná výhodu, že hrajeme venku a tlak na hráče nebude tak velký.

Odchod trenéra Pivarníka byl ihned po zápase s Teplicemi hektický. Stihli jste se vůbec rozloučit?
Právě že ne. Když jsem se vracel od vedení, už v kabině nebyl. Doufám, že se ještě přijde rozloučit.

Martin Kotůlek

Profil nového trenéra

Martin Kotůlek

Třiačtyřicetiletého Martina Kotůlka čeká premiéra v roli hlavního trenéra v první lize. Bývalý obránce během bohaté kariéry odehrál za Olomouc, Opavu a Brno 412 ligových utkání a vstřelil 12 branek. Osminásobný reprezentant a stříbrný medailista z mistrovství Evropy 1996 po skončení hráčské kariéry působil v letech 2007–2008 jako asistent v HFK Olomouc, od roku 2008 byl asistentem v Sigmě, kde krátce vedl i B-tým. V pozici hlavního trenéra Olomouce vystřídal v pondělí odvolaného Romana Pivarníka.

Je v silách týmu stáhnout tříbodovou ztrátu, když zvážíte současnou formu Liberce?
Když jsem kluky viděl na tréninku, bez váhání bych řekl, že na to sílu máme. Ale zase je to o tom, jak hráči zvládnou hrát pod tlakem v zápase, kdy tam není lehkost, která je na tréninku obdivuhodná. Tento týden musím říct, že kluci vypadali velmi dobře. Bohužel tlak, ač se nám zdá, že není na hráče velký, dělá své. Asi si ho dávají na sebe sami. Chtějí vyhrát, ale je vidět, že už to bylo utrápené. Je potřeba jim spíš vyčistit hlavy, protože za tři dny se velké změny dělat nedají.

Přitom v minulé sezoně, kdy tým bojoval po korupční aféře o holé přežití v lize, byl na něj tlak mnohem větší. Teď mu chybí psychická odolnost?
S Johnem (Petrem Uličným, pozn. red.) jsme hráli trošku jiný styl. Nebylo to tak herní, bylo to o tom udržet balon silově, i když jsme tam měli hráče, kteří s ním umí hrát. Bylo to jinak poskládané, měli jsme zdravého Zdeňka Klesnila. S ním jsme byli silní, dokázali jsme míč nahoře udržet. Teď toho Martin Doležal odehrál strašně moc, všechny zápasy celé. Už je na něm vidět, že by taky potřeboval pauzu. Ale bohužel Zdena je zraněný, Michal Ordoš má také problémy. S útočníky máme potíže jak zdravotní, tak herní - jejich kvalitu se nedaří prodat v zápase gólem, kterým bychom se chytli.

V Olomouci jste pět sezon dělal asistenta pod třemi trenéry - Psotkou, Uličným a Pivarníkem. Všichni tři jsou jiné osobnosti. Kdo vám nejvíc vyhovoval a co jste si od nich vzal?
Když vezmu první etapu se Zdenou Psotkou, tak to bylo postavené na herní kombinaci a kvalitě hráčů. U Johna to bylo zase odlehčení kabiny. Hodně to vzal na sebe, i když uměl zdupat, ale na druhou stranu i pochválit. A měl kluky rád, bylo vidět, že to dělá od srdce. To byla pro mě taková nová věc, protože je osobnost. Všichni věděli, že hrajeme o záchranu – od vedení až po nás do posledního hráče. Všichni to chtěli uhrát a měli to v hlavě, bylo to takové společné lano. U Romana Pivarníka jsme na začátku zlepšili obrannou fázi, na ní jsme hodně zapracovali. Nedostávali jsme góly. Teď dostáváme náhodné góly – teče, centry. To se ve fotbale stává, ale na to se nikdo neptá, že už to není ani věc obrany. Hodně se dělaly nácviky. Od každého mám kousek, který si můžu poskládat.

Trenér olomoucké Sigmy Zdeněk Psotka.
PŘÍSNÝ DOHLED. Olomoucký trenér Petr Uličný diriguje své svěřence.
Trenér olomouckých fotbalistů Roman Pivarník.

TŘI TRENÉŘI. Zdeňku Psotkovi, Petru Uličnému i Romanu Pivarníkovi dělal asistenta Martin Kotůlek.

Trenér Pivarník sázel na taktiku. Nebylo to na některé hráče moc, že všechny pokyny nepobrali a byli pak svázaní?
Na některé hráče. Začali o taktických pokynech moc přemýšlet a to je na hřišti vidět – že neví, jestli má do toho prostoru běžet, neběžet. Pak to vypadá, že se mu nechce. Tak to vůbec není. Hráči nic nevypustili, ale někteří byli taktikou svázaní a tvořivým typům sebrala volnost. Bylo to na ně těžké.

Myslíte, že za trenéra Pivarníka nechali hráči na hřišti všechno, co mohli a bojovali o to, aby zůstal?
Neřekl bych, že by někdo něco odflákl. Bohužel se opakovaly chyby v taktickém plnění úkolů, které jsme hráčům řekli. Nebyla tam zpětná vazba. To je trošku na delší dobu. I Tomáše Hořavu jsme učili bránit skoro dva roky za Zdeny Psotky. Už chodil víc dolů a nespoléhal na to, že to ještě stihne zpátky doběhnout. To se nám teď stává i s ostatními hráči, kteří přišli. Jsou zvyklí hrát hodně dopředu a potom ta zpátečka není taková, jakou jsme my chtěli.

Jste bývalý skvělý obránce. Jaká je vaše filozofie fotbalu na trenérské židli?
Ač jsem obránce, tak když jsem vedl juniorku, snažil jsem se hrát nátlakově presink, moderní fotbal. Získat míč na soupeřově polovině, vytvořit místa k odebrání balonu a mít krátkou vzdálenost do brány. Dohrávat to nejrychleji, hrát agresivně. Za pár dní to nejde předělat. Ale tohle je můj styl.

SLAVNÁ ÉRA. Tento snímek připomíná rok 1992, kdy Olomouc hrála v Poháru UEFA

SLAVNÁ ÉRA. Tento snímek připomíná rok 1992, kdy Olomouc hrála v Poháru UEFA proti Juventusu. Tu dobu pamatuje coby aktivní obránce také Martin Kotůlek (na zemi).

Takže i vás "postihla" brücknerovská škola.
Přesně tak. Lidi jsou tady na to zvyklí. I ten fotbal je zajímavější, je hodně o soubojích. Pomalý fotbal už teď skoro nikoho nebaví. I Barcelona, když hraje dlouze na hodně přihrávek, začíná nudit, přestože ze začátku byli všichni nadšení. Nic se neděje, před bránou jsou za poločas dvě akce a zbytek je o hledání prostoru a posouvání míče.

Jinýma očima

Co říká Zdeněk Psotka

Olomoucký trenér Zdeněk Psotka

"Martin Kotůlek trenérský potenciál prokazoval, už když trénoval B-mužstvo. Má obrovskou výhodu, že má jako hráč jeden z největších počtů startů v lize, takže umí hráčům předat pokyn přímo na hřišti. Uvidíme, jak se toho Martin chopí. Zatím je to jen impuls týmu, aby se nastartoval v boji o třetí místo. Podle toho, jak se bude situace na trenérských pozicích vyvíjet během měsíce a v létě, se pak rozhodneme, kdo povede mužstvo dál. Jestli by u něj Martin Kotůlek zůstal, je zatím předčasná otázka."

Poprvé jako hlavní kouč povedete tým v lize, což je jistě slušná výzva. Máte v hlavě, že pokud obstojíte, můžete zůstat v Olomouci v nové roli i na další sezonu?
Abych pravdu řekl, přemýšlím nad tím, abychom změnili věci v hlavách kluků, zlepšili se a zápas zvládli. U hráčů mi chybí lehkost, uvolněnost. Jak pořád prohráváme, člověk padá níž a níž. Musíme to dostat pryč a soustředit se na další utkání. Já vím, že svrchu to možná vypadá jinak, že nemůžeme nebo nechceme, ale je to o hlavě. To víme všichni. Když jsou hráči schopni zahrát jeden poločas tak famózně, že skoro otočí zápas s Boleslaví, tak to není tím, že by nechtěli. Není to fyzický, ale psychický. Jeden gól může vše změnit. Šňůra bez vítězství už je dlouhá a já věřím, že skončí co nejdřív.

Jste velký sigmák, klubová legenda. Je trénování áčka pro vás srdeční záležitostí?
Samozřejmě, jsem tady odmala. Hrával jsem v Olomouci, pak jsem se sem vrátil a v trenérské pozici jsem v Sigmě sedm let. Záleží mi na tom, aby se tady hrál dobrý fotbal a kluci si ho taky užili, aby to nebyl jen stres, kterým jsme si prošli minulá léta, aby to bylo zase jiné.

Do jaké míry můžete být pro hráče novým impulsem, když jste u týmu už pět let a za trenéra Uličného jste de facto vedl tréninky?
Asi to bude spíš otázka pro kluky, ale přidáme některé věci, které by tam být mohly nebo které kluci vyžadovali. Zjednodušili jsme to. Hráči s tím byli spokojení. Budu pokračovat v tom, co si myslím, že jim prospěje. A uvidíme, jestli to přinese úspěch, nebo ne. Na víc teď není prostor. Po Příbrami bude přestávka deset dní, ve kterých můžeme na změnách víc pracovat.

Odvolaný kouč

Pivarníka konec mrzí

Trenér Roman Pivarník skončil po porážce s Teplicemi v  Olomouci. Do konce

Přestože s olomouckými fotbalisty mohl v závěru sezony reálně bojovat o třetí místo, vedení Sigmy trenérovi Romanu Pivarníkovi čtyři kola před koncem ročníku možnost splnit úkol sebralo.

Bez varování, bez ultimáta dostal padáka. "Takový konec mě mrzí," říká. Rozhovor čtěte zde.

Dá se z hráčů vypozorovat, že odchodem trenéra Pivarníka z nich něco spadlo?
Kluci měli po zápase sezení a něco si vyříkali. Mají danou myšlenku. Už na tréninku bylo vidět, že byli sjednocení, mluvili na sebe. Komunikace se zlepšila. Doufám, že to bude dobré znamení. Zápas se nemusí výsledkově podařit, ale hlavně aby se zlepšil herní projev a byl pro lidi zajímavější.

Za Pivarníka byl v mužstvu nějaký problém?
Spíš v komunikaci v zápase. Kluci si řekli, že je to potřeba, že to každému prospěje a snaží se to přenést na tréninku a do zápasu.

Takže se vám už podařilo zvednout náladu a sebevědomí mužstva?
Myslím, že se to spravilo. Den po zápase tam bylo hodně skleslosti, hlavy dole, kluci byli přepadlí. Ale teď už si nemá cenu lámat hlavu nad tím, co bylo. Doufám, že převládne odhodlání se o poháry porvat.

Berete jako svou výhodu proti trenéru Pivarníkovi, že mladé olomoucké hráče znáte víc do hloubky?
Je to trošku výhoda. S některými hráči jsem pracoval už v juniorce, je v nich potenciál, který by se dal využít v áčku. Máme talenty.

Budete s generálním manažerem Zdeňkem Psotkou konzultovat sestavu, nebo to bude ve vaší režii?
Jenom jsme se bavili, jaký je zdravotní stav, kolik máme hráčů k dispozici a jaké varianty. Zdena mi svůj názor sdělil, ale nechává to na mně. Řekl mi: Rozmysli si to sám. Konzultovali jsme okrajově varianty ještě s Gustou Chromým, ale ten řekl, že mi do toho zasahovat nebude. Takhle by to mohlo být.

Na prvním tréninku jste hráče poslal běhat na Poděbrady. To měli za trest, nebo aby si vyčistili hlavy?
Aby si vyčistili hlavy, vypotili se a kyselost odešla pryč, abychom mohli zase makat od začátku a zkusili otevřít novou etapu.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Statistiky

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Karviná

Aktuálně nejdelší série porážek

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 16 14 2 0 36:3 44
2.FC Viktoria Plzeň 16 10 3 3 31:15 33
3.FK Mladá Boleslav 16 9 2 5 32:22 29
4.FK Jablonec 16 8 4 4 29:22 28
5.AC Sparta Praha 16 7 4 5 30:21 25
6.FC Baník Ostrava 16 8 1 7 27:22 25
7.1. FC Slovácko 16 7 4 5 20:21 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 16 7 2 7 26:26 23
9.FC Slovan Liberec 16 6 3 7 25:26 21
10.SK Sigma Olomouc 16 4 7 5 22:23 19
  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

Sbohem, Ameriko. Zlatan se rozloučil a vzkázal: Můžete se vrátit k baseballu

Po dvou sezonách, dvaapadesáti zápasech a šestapadesátí vstřelených gólech odchází. Zlatan Ibrahimovic, fotbalový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde jsou národní barvy? Nové dresy kritizuje i Štěpánek s Berdychem

Reakce na nové, svítivě zelené dresy české fotbalové reprezentace příliš pozitivní nejsou. Na sociálních sítích se vůči...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Předseda Teplic: Ať rozhodčí nenasazuje svaz. Vrátily se staré pořádky

Ať fotbalové rozhodčí nominuje na zápasy dvou nejvyšších soutěží Ligová fotbalová asociace, která sdružuje...

Euforii necítím. Slovácký šéf o podzimní jízdě, zájmu o Trmala i posilách

V první polovině základní části ligy získali fotbalisté Slovácka vůbec nejvíc bodů ve své historii – 25. Do odvet však...

Nejlepší výsledek v éře Křetínského. Sparta vykázala zisk přes 300 milionů

Fotbalová Sparta vykázala za minulý ročník čistý zisk 311,6 milionu korun. Jde s přehledem o její nejlepší bilanci od...

Karvinské fotbalisty po Strakovi přebírá slovenský kouč Jarábek

S Dinamem Tbilisi vyhrál v roce 2016 gruzínskou ligu i pohár, naposledy vedl Zlaté Moravce. Teď má slovenský trenér...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER/KA DOPRAVY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz