STŘELEC NEJKRÁSNĚJŠÍHO GÓLU. Autorem nejhezčí trefy byl na jaře podle čtenářů iDNES.cz sparťanský útočník Léonard Kweuke, který proti Teplicím skóroval parádními nůžkami. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nejhezčí gól dal na jaře nůžkami Kweuke, nejlepší zákrok vytáhl Bičík

• 16
Stejně jako v podzimní části vstřelil ve fotbalové lize i na jaře nejkrásnější gól hráč Sparty. Tentokrát to ale nebyl Josef Hušbauer, čtenáři iDNES.cz zvolili gólem jara parádní nůžky Léonarda Kweukeho. Hlasovali také o nejlepším brankářském zákroku, největším kiksu, nejlepším utkání a nejpovedenější fotografii.

Na iDNES.cz proběhlo pět fotbalových anket, které rozhodly o tom nejlepším i nejhorším, co bylo v jarní části ligové sezony k vidění. Všech pět vybraných momentů se ovšem odehrálo v rozmezí 25. a 30. kola.

Dva zástupce má 25. kolo, v němž si diváci užili Kweukeho nůžky proti Teplicím i zápas Olomouce s Příbramí, v němž padlo osm branek.

Největší selhání předvedl příbramský útočník Šlapák v utkání s Bohemians, ze snímků se čtenářům nejvíc líbil rozčílený sparťanský šéf Hřebík a nakonec nejlepší zákrok vytáhl v souboji o titul s Plzní liberecký gólman Bičík.

Nejhezčí gól: Léonard Kweuke (Sparta)

Dvakrát dal Kweuke v uplynulé sezoně dva góly v jednom zápase. Nejprve v Plzni, poté s Teplicemi. Sparta díky tomu uhrála se Severočechy alespoň remízu 2:2. Vyrovnávací gól vstřelil kamerunský útočník nádherně, po odražení míče ve vápně střihl nůžkami a nedal brankáři Grigarovi šanci.

Jeho trefa překonala i ukázkové přehození brankáře v podání libereckého záložníka Bosančiče, jenž zářil v duelu s Českými Budějovicemi.

Kweuke se dlouho střelecky trápil, po devíti ligových zápasech bez gólu skóroval na začátku března do sítě Plzně. Potom přidal ještě pět branek a nakonec byl mezi nejlepšími střelci s jedenácti přesnými zásahy na děleném pátém místě. Nikdo jiný nedal ve Spartě víc gólů.

Například v derby se Slavií byl však čtyřiadvacetiletý útočník takřka neviditelný, a když ho trenéři stáhli ze hry, ještě je rozčílil loudavou chůzí. Během utkání v Liberci vyrazil Kweuke loktem zub obránci Fleišmanovi, potrestán ale nebyl.

Nejlepší zákrok: David Bičík (Liberec)

V uplynulém ročníku nechyběl na hřišti ani minutu, odchytal všech třicet zápasů a byl tak jedním ze strůjců libereckého titulu. Jedenatřicetiletý brankář David Bičík prožil báječnou sezonu.

Zřejmě nejdůležitější zákrok vytáhl v posledním kole s Plzní. Kdyby ho útočník Bakoš překonal, slavila by prvenství dost možná Plzeň. Bičík však soupeře skvěle vychytal, máchnutím levačkou střelu slovenského střelce vyrazil.

Největší smolař: Martin Šlapák (Příbram)

Podle příjmení by se mohlo zdát, že jde o řízného obránce, úkolem příbramského Martina Šlapáka je ale dávat góly. A na jaře se to pětadvacetiletému útočníkovi dařilo velmi dobře - skóroval v šesti utkáních za sebou, a kdyby šňůru prodloužil na sedm, vyrovnal by rekord Horsta Siegla a Davida Lafaty.

Jenže Šlapák se na hřišti Bohemians 1905 netrefil, a to ani ve chvíli, kdy měl míč u nohy dva metry od brankové čáry. Nikde nikdo, ani brankář Sňozík, ale balon Šlapákovi odskočil a Příbram nakonec prohrála 0:2.

Nejlepší zápas: Olomouc - Příbram 4:4

Kdepak duel Sparty s Plzní a Libercem nebo závěrečný souboj o titul, nejvíce se čtenářům líbila osmigólová přestřelka mezi Olomoucí a Příbramí, tedy utkání nakonec jedenáctého s devátým celkem ligové tabulky.

V první půli se skóre měnilo pětkrát během šestnácti minut. Přetahovanou začal v 18. minutě Ordoš. Podruhé dostal domácí do vedení ve 23. minutě Klesnil. Pak dvakrát vedli hosté. K vyrovnání Olomouce na 3:3 pomohl vlastní gól Andrejeviče. Bod domácím zachránil pět minut před koncem Pospíšil.

Zatímco olomoucký trenér Petr Uličný poukázal na chybující obrany obou týmů, příbramský kouč David Vavruška si liboval ve výborném fotbale. Olomouc i Příbram podle něj byly famózní.

Nejlepší snímek: Rozčílený sparťanský šéf Hřebík

VÍTĚZ MEZI SNÍMKY. Nejvíce se čtenářům líbila fotografie sparťanského šéfa Hřebíka při utkání na Dukle.

Mnohé fotografie zachytí jen běžný souboj dvou fotbalistů o míč, jiné dokážou shrnout třeba i průběh jarní části ligové sezony. Jako v případě snímku, na němž fotograf MF DNES Michal Sváček zachytil rozzlobeného Jaroslava Hřebíka.

V té době ještě generální sportovní manažer Sparty reagoval na nepříznivý vývoj utkání předposledního kola na stadionu pražské Dukly. Sparta kvůli remíze 1:1 definitivně přišla o naději na zisk titulu.

2. místo: mistrovské oslavy Liberce

3. místo: Slávista Cicman po prohraném derby

Přitom když Hřebík v zimě do Sparty přišel, měli Letenští v čele šestibodový náskok. Nakonec byli rádi alespoň za druhé místo. Hřebík po svém nástupu avizoval, že při zápasech na lavičce nebude. Stačila ale tři jarní kola a už společně s hlavním trenérem Haškem dirigoval tým na Žižkově.

Malé derby Sparta zvládla, o celé jarní části to ovšem tvrdit rozhodně nelze. Část sparťanských příznivců dává neúspěch za vinu právě a jen Hřebíkovi, ale byl to Hašek, koho vedení klubu odvolalo. Hřebík přestal být GSM a stal se sportovním ředitelem.

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36
7. SK Sigma OlomoucOlomouc 25 9 6 10 34:34 33
8. FK TepliceTeplice 25 8 8 9 26:29 32