Nastane sloučením Zlína a Slovácka fotbalová revoluce?

Zdeněk Červenka, majitel fotbalového Zlína | foto: Jan Karásek, MAFRA

22 2008
Pamatujete si ještě, jak v roce 2000 vzniklo fotbalové Slovácko, či spíše jeho předchůdce 1. FC Synot? Sloučily se dva kluby, mezi nimiž panovala obrovská řevnivost - Uherské Hradiště a Staré Město, a vznikl nový, mimořádně silný subjekt.

Možná i proto se začínají objevovat názory, že na východní Moravě by mělo dojít k dalšímu a mnohem většímu spojení. Ke spojení dvou hlavních klubů v regionu - prvoligového Zlína a druholigového Slovácka.

Podle jeho iniciátorů by to Zlínskému kraji přineslo silné mužstvo, které by se v prvoligovém měřítku stalo více než konkurenceschopným.

"Bylo by vhodné sloučit oba kluby a vytvořit jeden finančně stabilní a silný," tvrdí výkonná ředitelka Slovácka Marcela Mrázková.

Zlínský klub spojení odmítá

Ovšem nabízejí se otázky, zda je to správná úvaha.

Za prvé jsou Hradiště a Staré Město souměstím, zatímco Zlín leží o 30 kilometrů dál.

Tehdejší fúze zachránila Uherské Hradiště od krachu, protože klub živořil.

Dnes je situace úplně jiná, Zlín i Slovácko jsou finančně stabilní, jejich rozpočet je vyrovnaný.

Na sloučení by mohla doplatit mládež ve Zlíně. Bez návaznosti na seniorský fotbal by talenti prchali jinam, jak to nedávno zažil vsetínský hokej.

A hlavně. Zlínský klub jakékoliv sloučení odmítá.

"Podobné zprávy jsou jen snůškou nesmyslů," tvrdí majitel Zlína Zdeněk Červenka. "Dokud budu majitelem já, k fúzi nikdy nedojde."

Podle informací MF DNES se v projektu angažovaly politické špičky v kraji. Hejtman Libor Lukáš, který po prohraných volbách opouští funkci, ale aktivní roli odmítá.

"Podobné úvahy jsem slyšel, ale v žádném případě nejsem iniciátorem," uvedl Lukáš. "Ovšem pokud by se projekt posoudil ze všech hledisek a bylo by jasné, jaké výhody by z něj plynuly, podporoval bych ho. Z ekonomického hlediska by byl výhodný."

Červenka prý chce klub prodat

Ale i když se myšlenky o sloučení rozplynou, ve Zlíně může dojít k velkým změnám. Podle dobře informovaného zdroje MF DNES nabízí Červenka klub k prodeji.

"Oslovil několik lidí s nabídkou na 40 až 50 milionů korun. Existuje skupina, která je připravena klub koupit. Ale nabízí jen 20 milionů," popsal zdroj.

"Jsem obchodník. Pokud nějaká nabídka přijde, budu o ní uvažovat. Ale žádnou jsem nedostal, ani jsem nic neinicioval," odpověděl Červenka.

Největší problém - vyhřívaný trávník

Zlínský klub ovšem trápí jeden problém. A to zásadní. Už od příští sezony musejí mít všichni účastníci nejvyšší soutěže vyhřívaný trávník. Ve Zlíně není a nejsou na něj ani peníze. Je potřeba zhruba 20 milionů, radnice slibuje polovinu.

"Jsme ochotni poskytnout deset milionů korun, ale nemůžeme zaplatit celých sto procent," uvedl náměstek zlínské primátorky Martin Janečka.

Co se stane, když FC Tescoma peníze nesežene? Opravdu přijde krajské město o první ligu?

"Pevně věřím, že to dopadne dobře. Ani ostravský Baník nebude mít vyhřívanou trávu, takže bychom třeba mohli dostat odklad," doufá Pavel Chwaszcz, ředitel Sportovních klubů Zlín, které jsou majitelem stadionu.

Zlín: Fúze nepřichází v úvahu


Informace o tom, že chystá sloučit klub se Slováckem, přiměla majitele zlínských fotbalistů Zdeňka Červenku k ráznému kroku. Na včerejší odpoledne svolal představenstvo. "Podobné informace jsou jen snůškou nesmyslů. Ale přesto je chci probrat s kolegy a všechny uklidnit," uvedl Červenka.


Opravdu nechystáte sloučení Zlína se Slováckem?
Ne. Všechno je to iniciativa Slovácka, já jsem žádnou aktivitu nevyvíjel. Hrát na Slovácku je pro mě nepřijatelné. Jednám pouze o tom, abychom co nejdříve měli nového trenéra.


A s majitelem Slovácka Zdeňkem Zemkem jste o případné fúzi nejednal?
Pan Zemek mě vyzval k jednání, sešli jsme se asi dvakrát. Prý je příznivá politická situace, aby se liga hrála u nich. Politická reprezentace by tam možná ráda ligu viděla, ale pro mě slučování obou klubů nepřichází v úvahu. Pokud budu majitelem klubu, nikdy na ni nepřistoupím. Odnesla by to mládež a další lidé. Jediné, co bych zvažoval, je prodej klubu.


A už jste dostal nějakou nabídku?
Ne, ani jsem žádnou iniciativu nevyvíjel. Ale jsem obchodník. Pokud by přišla, bude se jí zabývat.

Ovšem Zlínu chybí zásadní podmínka pro to, aby mohl v lize pokračovat také za rok. Nemá vyhřívaný trávník a zatím vám na něj schází peníze.

Co se stane, když se vám nepodaří získat je?
Nedovedu si představit, že by se ve Zlíně nehrál ligový fotbal. Jednali jsme se zástupci radnice, část peněz máme přislíbenou. Věřím, že všechno dobře dopadne.


Naznačil jste, že momentálně vás víc zajímá otázka nového trenéra. Kdy přijde Stanislav Levý, který je hlavním kandidátem?

V pondělí jsme spolu seděli v Praze a debatovali. Ale dokud mu nevyprší kontrakt v Plzni, nechce jednat. I tak šlo poznat, že si docela rozumíme. Věřím, že od začátku listopadu povede Zlín pan Levý, že premiéru zažije na Bohemce.


Slovácko: Silný klub prospěje všem


Všechny závěry jsou předčasné, jednání jsou teprve na začátku. Tak lze shrnout postoj Slovácka k možnosti sloučení se Zlínem. "Titulky o tom, že kupujeme licenci od Zlína, jsou předčasné," říká výkonná ředitelka Slovácka Marcela Mrázková.


Za jak dlouho by mohlo být jasno?
Možná v polovině příštího roku. Pánové Červenka a Zemek už se sešli a jednali. Jaký bude výsledek, to nechci předjímat.


Majitel zlínského klubu Zdeněk Červenka ale MF DNES řekl, že fúze obou klubů nepřipadá v úvahu.
Samozřejmě neříkám, že s touto myšlenkou souhlasí. Ani to nikomu nepodsouvám. Jen jsem řekla, že oba majitelé už spolu jednali. Pokud pan Červenka tvrdí tohle, musíme jeho rozhodnutí respektovat.


Kdy vás poprvé napadlo uvažovat o spojení Slovácka se Zlínem?
Když jsme před rokem vstoupili do fotbalového klubu v Hradišti, podobné úvahy se objevily na úrovni kraje. Bylo by vhodné v budoucnu spojit oba fotbalové kluby a vytvořit v regionu jeden finančně stabilní a silný fotbalový a hokejový klub.


Takže fotbal by se hrál v Hradišti a hokej ve Zlíně?
Ano. Fotbal má větší tradici u nás. A hokej je zase neodmyslitelně spjatý se Zlínem.Má to svoji logiku. Výsledkem by byly dva konkurenceschopné kluby. Ale opakuji, vše je hodně předčasné.


Nemáte strach z negativní reakce fanoušků?
Ne, proč? Fanoušci nesli nelibě i fúzi Uherského Hradiště a Starého Města. Pak si uvědomili, že je lepší fandit silnějšímu a kvalitnějšímu klubu. Zvykli by si.


Podobnou myšlenku by prý podpořil i bývalý šéf 1. FC Synot Ivo Valenta, který by poté mohl sponzorovat i zlínský hokej.
To je nesmysl. Byla jsem překvapená, že se to objevilo v novinách. Nic takového jsem neříkala. Pan Valenta podporuje pouze naši mládež. Pokud vím, jiné aktivity nemá v úmyslu.

Petr Skácel


Konec fotbalu je cesta do záhuby

Když jsem poprvé zaslechl informace o tom, že fotbalové kluby ze Zlína a Slovácka by se měly sloučit v jeden a že první liga by se měla hrát jenom v Uherském Hradišti, zdráhal jsem se jim uvěřit.


To přece nikdo nemůže myslet vážně, říkal jsem si. Vždyť zlínský fotbal, který vychoval řadu reprezentantů, by se ocitl na pokraji záhuby. Proč by tady měli zůstávat nadějní fotbalisté, když by neviděli žádnou návaznost, když by neměli možnost kopat ligu?


Jako by tvůrci této podivné myšlenky vůbec neviděli, co se stalo v hokejovém Vsetíně. Šestinásobný mistr sice přežíval s obtížemi, ale měl své seniorské mužstvo, kde si mladí hráči mohli udělat jméno. Jakmile nuceně skončil, ti nejlepší mladíci utekli.


A ti, co to nestihli hned po vyloučení Vsetína z extraligy, to udělali za rok. Také proto se teď vsetínští junioři i dorostenci plácají na dně tabulky a budou bojovat o záchranu.


Zpráva o tom, že Zlín by mohl z nejrůznějších důvodů ztratit nejvyšší fotbalovou soutěž, je ovšem varováním také pro městské a krajské úřady, stejně jako pro všechny firmy ve městě a okolí.


Navzdory tomu, že sportovní jedničkou ve Zlíně je hokej, světovým sportem číslo 1 je fotbal.


Vím, že na fotbal ve Zlíně moc lidí nechodí, že je často nudný a že hráči nepodávají právě oslnivé výkony. Ale pokud by se v krajském městě nepodařilo z ekonomických důvodů udržet první ligu, znamenalo by to jediné.

Potvrdily by se názory, které občas slýchám a které nejsou právě příjemné. V nich se mluví o tom, že Zlín je totální zapadákov někde na periferii v pohraničí.


Tomáš Železník redaktor MF DNES


Autoři:

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začal 12. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Los předkol evropských soutěží

Liga mistrů, 2. předkolo: Plzeň - Olympiakos Pireus 23. 7. v 19.00,
odveta 2. předkola: Olympiakos Pireus - Plzeň 30. 7. ve 20.30

Evropské liga, 2. předkolo: Pjunik Jerevan - Jablonec, Mladá Boleslav - Šymkent (Kaz.). Hraje se 25. 7. a 1. 8.

Statistiky

Olomouc

Nejtrestanější tým

Olomouc

Nejvíc inkasovaných gólů

Jablonec

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 2 2 0 0 5:2 6
2.1. FC Slovácko 1 1 0 0 2:0 3
3.FK Jablonec 1 1 0 0 2:0 3
4.SK Slavia Praha 1 1 0 0 1:0 3
5.FK Mladá Boleslav 1 1 0 0 1:0 3
6.Slezský FC Opava 1 1 0 0 1:0 3
7.FC Slovan Liberec 2 1 0 1 3:3 3
8.FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
9.1.FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
10.FC FASTAV Zlín 1 0 0 1 0:1 0

Nejčtenější

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Česká devatenáctka čeká na gól, s Norskem byla ráda za remízu

Momentka z utkání mezi Českem a Norskem na fotbalovém Euru do 19 let v Arménii.

Čeští fotbalisté do 19 let ve druhém utkání na Euru v Arménii remizovali s Norskem bez branek a po...

Pepovi věnuju každý gól. Vatajelu skóroval a v slzách vzpomínal na Šurala

Josef Šural se během zápasu Sparty sklání nad zraněním spoluhráčem Bogdanem...

Nemohl se dočkat, až ta chvíle přijde. Až dá gól, který na hřišti bude moci věnovat zesnulému...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový...

Další z rubriky

Porazit Spartu? Skvělé. Ale upletli jsme si na sebe bič, říká Daníček

Fotbalisté Slovácka Vlastimil Daníček a Stanislav Hofmann slaví gól v zápase s...

Poblíž Mladé Boleslavi se jeden dětský pokoj v neděli večer otřásal v základech. Pětiletý Cyril a...

Slavia v lize míří do Teplic, sparťané po blamáži hostí Jablonec

Sparťan Benjamin Tetteh (vlevo) bojuje o balon s Davidem Hovorkou z Jablonce.

Znovu se představí před vlastními fanoušky, které svým výkonem před týdnem šokovali. Sparťané...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Najdete na iDNES.cz