Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Co s ligou? Otázky a odpovědi, které rozřeší fotbalovou sezonu

  13:59aktualizováno  20:49
Během pondělí vedení profesionálních fotbalových soutěží jednalo s ministerstvem zdravotnictví. Také výsledek této schůzky bude klíčový pro úterní rozřešení, jestli se za dva týdny v Česku bude hrát fotbal. Jaké jsou otázky a odpovědi pro soudný den letošní sezony?

TĚSNĚ! Slávistický záložník Nicolae Stanciu lituje nevyužité šance v duelu se Spartou. V pozadí hostující kapitán Bořek Dočkal povzbuzující svůj tým. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dva nejvýznamnější partneři fotbalové ligy, držitel vysílacích práv O2 TV a sázková společnost Fortuna, naznačili klubům, jaký výsledek od úterý očekávají: „Silný mandát k pokračování letošní sezony.“

První a druhá liga se hrály naposledy o víkendu 7. a 8. března, o den později se 24. kolo nejvyšší soutěže dohrávalo v Ostravě, kde Mladá Boleslav zvítězila 3:2.

Pak se fotbal v zemi zastavil, amatérské a výkonnostní soutěže Fotbalové asociace ČR předčasně ukončila.

Profesionálové postupně začali trénovat: nejdřív individuálně, pak ve skupinkách a od pondělí 11. května v kompletním složení.

Pokud budou mít zástupci klubů vůli, první a druhá liga se za dva týdny zase rozjedou.

Než pro pokračování sezony zvednou ruku, budou chtít znát odpovědi na své otázky. Co všechno se tedy v úterý odpoledne bude v kongresovém centru O2 universum řešit?

1.Bude se hrát?

Kluby primárně budou schvalovat změnu termínové listiny. Musí souhlasit s tím, aby letošní sezona přesáhla do července.

Pro návrh musí být nadpoloviční většina ze šestnácti týmů první ligy a nadpoloviční většina ze šestnácti týmů druhé ligy. Každá soutěž hlasuje zvlášť o sobě.

Každoročně je konec ročníku stanoven datem 30. června, do té doby se však zbývajících jedenáct kol, baráž o záchranu, semifinále a finále poháru dohrát nestihnou.

Na konec letošní června jsou koncipovány některé hráčské smlouvy i kontrakty s partnery. Je na klubech samotných, jak si své vnitřní záležitosti vyřeší.

2.Kdy by měla sezona začít a skončit?

V plánu je start v úterý 26. května. O tři dny dřív by se mohla uskutečnit dohrávka 23. kola Teplice - Liberec, duel byl dvakrát odložen kvůli nezpůsobilému terénu.

Hrálo by se dvakrát týdně. Ve všední dny by to bylo v úterý a ve středu, následující kolo v sobotu a v neděli.

Volný týden by si hráči dvanácti klubů užili v polovině června, kdy Sparta s Plzní a Olomouc s Libercem odehrají semifinále poháru.

Většina týmů bude mít hotovo o víkendu 4. a 5. července, další dva termíny jsou nutné pro souboj o Evropu, baráž a finále poháru. Předpokládaný konec ročníku by byl v neděli 12. července.

V druhé nejvyšší soutěži zbývá třináct kol. Druhý a třetí tým v pořadí pak čekají další dvě utkání v baráži. Program je s první ligou synchronizován.

3.Chceme hrát, ale....

Pokud kluby nebudou souhlasit se změnou termínové listiny, nebo budou mít k ní výhrady, jednat se dá o všem možném.

Například bývalý reprezentant Tomáš Sivok navrhuje, ať se sezona ještě prodlouží, protože týmy s užšími kádry nezvládnou sedmitýdenní zápřah dvou zápasů v sedmi dnech.

Některé kluby by naopak sezonu chtěly zkrátit a nehrát nadstavbu. Na tom by se však museli shodnout úplně všichni. To je nepravděpodobná varianta.

4.Komu se co hodí?

Zástupci klubů budou taktizovat podle toho, co se jim hodí. Ty kluby, kterým hrozí pád do druhé ligy, by radši nehrály. Když se ročník nedohraje, nebudou sestupující.

Velmi rezervovaně se k pokračování ligy staví i vedoucí Slavia. Mistrem by sice vyhlášena nebyla, ale zůstala by jí nejvýhodnější pozice pro nasazení do kvalifikace evropských pohárů, pokud tedy jejich příští ročník v srpnu začne.

Své zájmy mohou mít i další kluby.

5.Co když se hrát nebude?

České kluby se vystavují riziku, že je Evropská fotbalová unie (UEFA) nevezme do příštího ročníku pohárů. Pro předčasné ukončení sezony má pochopení jen po zásahu tzv. vyšší moci - vládní nařízení či nepřekonatelné ekonomické problémy.

První muž fotbalové Sparty: Mám dojem, že Slavii se moc hrát nechce

UEFA také oficiálně varovala, že zasáhne do seznamu účastníků pohárů v případě, že daná asociace nebude postupovat transparentně, nediskriminačně a taky podle sportovních „zásluh“, čili zásadní je aktuální ligová tabulka.

Když se sezona nedohraje, kluby také přijdou o miliony korun od plnění od partnerů. Ligová fotbalová asociace (LFA) předběžně vyčíslila ztrátu na 80 až 90 milionů korun, které by klubům nepřišly.

6.Kdy a jak často se bude testovat?

Plošné testy všech hráčů a členů realizačního týmu, kteří jsou s fotbalisty v kontaktu, se uskuteční před startem sezony. Zaplatí je Ligová fotbalová asociace (LFA). Každý z hráčů a členů realizačního týmu musí být dvakrát testován před startem, potřetí po šesti kolech, čili před nadstavbovou částí.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje testy častěji, ale nenařizuje je. Vzhledem k nákladům by se testovalo nejspíš jen v případě, pokud by někdo z účastníků měl příznaky nemoci covid-19.

7.Co se stane s týmem, když bude mít nakaženého?

Otázka, která se nevztahuje jen k dohrání jara, ale i k příští sezoně. Pokud kvůli nakaženému jedinci bude muset do karantény celé mužstvo, liga se nikdy nedohraje.

Tato varianta je ale lehce zneužitelná. Kdo bude chtít hrát, nakaženého radši zatají. Kdo začne sbírat porážky, nakaženého „vyrobí“.

Pokud se v mužstvu objeví nákaza, případ převezme krajská hygienická stanice. Nutně nemusí poslat do dvoutýdenní karantény celé mužstvo, záleží na šetření s kým dotyčný byl v blízkém kontaktu. Mohou být nařízeny další testy pro celý tým.

8.Jaké jsou další hygienické podmínky?

Pokud se do míče kopne, hráči, trenéři a jejich spolupracovníci, rozhodčí a další, kteří se účastní zápasů, musí dodržovat hygienické podmínky, které jsou nařízené státními orgány nebo je s nimi vyjednala LFA.

Některé jsou vyloženě kuriózní: například při cestě autobusem musí mít každý hráč svou dvousedačku. Mužstva tak budou k zápasům cestovat nejspíš dvěma autokary.

9.Kolik lidí může být na stadionu?

Maximáílně až pět set, minimálně to budou dvě stovky.

Počítají s tím vládní uvolnění od 25. května, kdy lze pořádat hromadné sportovní a kulturní akce do celkového počtu pěti set lidí.

Pro odehrání zápasu je zapotřebí přibližně 130 až 150 osob včetně hráčů, trenérů, realizačních týmů, rozhodčích, technického personálu, podavačů míčů, pracovníků zajišťujících televizní přenos a novinářů.

Záleží na klubech, jak zbývající kvótu využijí.

10.Budou zápasy v televizi?

Ano, všechna utkání z každého kola vysílá televize. Sedm z osmi lze sledovat na O2 TV, jedno na České televizi.

11.Kdo bude předsedou na další čtyři roky?

Součástí úterního zasedání Ligového grémia jsou rovněž volby do Ligového výboru.

Ligový šéf Svoboda: Proč ten fotbal děláme? Pojďme hrát!

Stávajícímu ligovému šéfovi Dušanu Svobodovi vyprší mandát stejně jako místopředsedům Šádkovi s Heidenreichem a členům Nezmarovi s Provazníkem.

Uzávěrka kandidátů je v pondělí v poledne, seznam je zatím neveřejný.

Každopádně Svoboda, pokud ho kluby navrhnou, kandidaturu přijme a o předsednictví se bude ucházet na další čtyři roky. Konkurenta, pokud je známo, nemá.

Jak by mohla vypadat termínová listina

Fortuna liga, základní část, nadstavba, baráž Mol Cup, semifinále a finále

sobota 23. května
dohrávka 23. kola: Teplice - Liberec

úterý 26. května a středa 27. května
25. kolo: Sparta - Plzeň, Jablonec - Zlín, Mladá Boleslav - Slavia, Slovácko - Olomouc, Příbram - Ostrava, Opava - Karviná, Č. Budějovice - Liberec, Bohemians 1905 - Teplice

sobota 30. května a neděle 31. května
26. kolo: Slavia - Jablonec, Karviná - Sparta, Plzeň - Mladá Boleslav, Liberec - Slovácko, Olomouc - Příbram, Zlín - Ostrava, Bohemians 1905 - Č. Budějovice, Teplice - Opava

úterý 2. června a středa 3. června
27. kolo: Ostrava - Plzeň, Příbram - Slavia, Opava - Bohemians 1905, Sparta - Teplice, Slovácko - Karviná, Jablonec - Liberec, Č. Budějovice - Olomouc,  Mladá Boleslav - Zlín

sobota 6. června a neděle 7. června
28. kolo: Bohemians 1905 -  Sparta, Opava - Slovácko, Slavia - Plzeň, Olomouc - Ostrava, Liberec - Mladá Boleslav, Zlín - Příbram, Teplice - Jablonec, Karviná - Č. Budějovice

úterý 9. června a středa 10. června
29. kolo: Sparta - Opava, Slovácko - Bohemians 1905, Č. Budějovice - Teplice, Jablonec - Karviná, Příbram - Liberec, Mladá Boleslav - Olomouc, Ostrava - Slavia, Plzeň - Zlín

sobota 13. června a neděle 14. června
30. kolo:  Slovácko - Sparta, Slavia - Zlín, Olomouc - Plzeň, Liberec - Ostrava, Karviná - Mladá Boleslav, Teplice Příbram, Bohemians 1905 - Jablonec, Opava - Č. Budějovice

úterý 16. a středa 17. června
semifinále poháru: Sparta - Plzeň, Olomouc - Liberec

sobota 20. června a neděle 21. června
1. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, semifinále skupiny o Evropu (desátý proti sedmému, devátý proti osmému)

úterý 23. června a středa 24. června
2. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, odvety semifinále skupiny o Evropu (sedmý proti desátému, osmý proti devátému)

sobota 27. června a neděle 28. června
3. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, 1. finále skupiny o Evropu

úterý 30. června, středa 1. července
4. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, odveta finále skupiny o Evropu

sobota 4. července a neděle 5. července
5. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo

úterý 7. července a středa 8. července
utkání o Evropu (vítěz skupiny Evropu - 4. nebo 5. tým skupiny o titul), baráž o záchranu: 3. tým druhé ligy - 14. tým první ligy, 15. tým první ligy - 2. tým druhé ligy)

sobota 11. července a neděle 12. července
finále poháru Sparta/Plzeň - Olomouc/Liberec, odvety baráže: 14. tým první ligy - 3. tým druhé ligy , 2. tým druhé ligy - 15. tým první ligy)

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

Statistiky

Sparta

Nejvíc vlastních gólů

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Sparta

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 6 6 0 0 20:6 18
2.SK Slavia Praha 6 5 1 0 19:2 16
3.FC Viktoria Plzeň 6 4 1 1 16:10 13
4.SK Sigma Olomouc 6 4 1 1 11:7 13
5.FC Slovan Liberec 6 3 1 2 10:6 10
6.FK Jablonec 6 3 1 2 9:6 10
7.FK Pardubice 6 3 1 2 7:6 10
8.MFK Karviná 6 2 3 1 7:7 9
9.Bohemians Praha 1905 5 2 1 2 7:7 7
10.1. FC Slovácko 5 2 1 2 5:6 7
  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Berbr rezignoval na všechny funkce. Chovanec odvolán jako šéf sudích

Roman Berbr už není místopředsedou fotbalové asociace. Po svém zadržení rezignoval na všechny své pozice v hnutí. Není...

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Pyramida zla se hroutí. Přinese Berbrův skandál velký fotbalový převrat?

Jako je nemyslitelné, že se zhroutí pyramidy v Gíze, tak stejně neochvějná se jevila pozice Romana Berbra. Mělo to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to totální zhovadilost, vzpomínají v Živanicích na duel s Vyšehradem

V českém fotbale se rodí možná největší kauza v jeho novodobé historii. Nyní již bývalý místopředseda svazu Roman Berbr...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Baník Ostrava bojuje s virovou nákazou u dalších fotbalistů

Trenér ostravských fotbalistů Luboš Kozel říká, že nynější pandemii je potřeba brát jako fakt. „Bohužel tady je a my se...

Haškova advokátka: Počítáme s tím, že spor se Spartou skončí u arbitráže

Fotbalista Martin Hašek se proti nepravomocnému verdiktu Sboru rozhodců FAČR, podle kterého má zaplatit Spartě jako...

Martincův raketový start: za Jablonec zatím odehrál všechno

Do Jablonce přišel fotbalový stoper Jakub Martinec v létě z Hradce Králové s nulovými prvoligovými zkušenostmi, ale...

Nezávislý orgán dal za pravdu Spartě. Hašek má klubu zaplatit 20 milionů korun

Fotbalista Martin Hašek mladší musí zaplatit Spartě 800 tisíc eur, tedy více než dvacet milionů korun. Sbor rozhodců...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...