Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Co s ligou? Otázky a odpovědi, které rozřeší fotbalovou sezonu

  13:59aktualizováno  20:49
Během pondělí vedení profesionálních fotbalových soutěží jednalo s ministerstvem zdravotnictví. Také výsledek této schůzky bude klíčový pro úterní rozřešení, jestli se za dva týdny v Česku bude hrát fotbal. Jaké jsou otázky a odpovědi pro soudný den letošní sezony?

TĚSNĚ! Slávistický záložník Nicolae Stanciu lituje nevyužité šance v duelu se Spartou. V pozadí hostující kapitán Bořek Dočkal povzbuzující svůj tým. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dva nejvýznamnější partneři fotbalové ligy, držitel vysílacích práv O2 TV a sázková společnost Fortuna, naznačili klubům, jaký výsledek od úterý očekávají: „Silný mandát k pokračování letošní sezony.“

První a druhá liga se hrály naposledy o víkendu 7. a 8. března, o den později se 24. kolo nejvyšší soutěže dohrávalo v Ostravě, kde Mladá Boleslav zvítězila 3:2.

Pak se fotbal v zemi zastavil, amatérské a výkonnostní soutěže Fotbalové asociace ČR předčasně ukončila.

Profesionálové postupně začali trénovat: nejdřív individuálně, pak ve skupinkách a od pondělí 11. května v kompletním složení.

Pokud budou mít zástupci klubů vůli, první a druhá liga se za dva týdny zase rozjedou.

Než pro pokračování sezony zvednou ruku, budou chtít znát odpovědi na své otázky. Co všechno se tedy v úterý odpoledne bude v kongresovém centru O2 universum řešit?

1.Bude se hrát?

Kluby primárně budou schvalovat změnu termínové listiny. Musí souhlasit s tím, aby letošní sezona přesáhla do července.

Pro návrh musí být nadpoloviční většina ze šestnácti týmů první ligy a nadpoloviční většina ze šestnácti týmů druhé ligy. Každá soutěž hlasuje zvlášť o sobě.

Každoročně je konec ročníku stanoven datem 30. června, do té doby se však zbývajících jedenáct kol, baráž o záchranu, semifinále a finále poháru dohrát nestihnou.

Na konec letošní června jsou koncipovány některé hráčské smlouvy i kontrakty s partnery. Je na klubech samotných, jak si své vnitřní záležitosti vyřeší.

2.Kdy by měla sezona začít a skončit?

V plánu je start v úterý 26. května. O tři dny dřív by se mohla uskutečnit dohrávka 23. kola Teplice - Liberec, duel byl dvakrát odložen kvůli nezpůsobilému terénu.

Hrálo by se dvakrát týdně. Ve všední dny by to bylo v úterý a ve středu, následující kolo v sobotu a v neděli.

Volný týden by si hráči dvanácti klubů užili v polovině června, kdy Sparta s Plzní a Olomouc s Libercem odehrají semifinále poháru.

Většina týmů bude mít hotovo o víkendu 4. a 5. července, další dva termíny jsou nutné pro souboj o Evropu, baráž a finále poháru. Předpokládaný konec ročníku by byl v neděli 12. července.

V druhé nejvyšší soutěži zbývá třináct kol. Druhý a třetí tým v pořadí pak čekají další dvě utkání v baráži. Program je s první ligou synchronizován.

3.Chceme hrát, ale....

Pokud kluby nebudou souhlasit se změnou termínové listiny, nebo budou mít k ní výhrady, jednat se dá o všem možném.

Například bývalý reprezentant Tomáš Sivok navrhuje, ať se sezona ještě prodlouží, protože týmy s užšími kádry nezvládnou sedmitýdenní zápřah dvou zápasů v sedmi dnech.

Některé kluby by naopak sezonu chtěly zkrátit a nehrát nadstavbu. Na tom by se však museli shodnout úplně všichni. To je nepravděpodobná varianta.

4.Komu se co hodí?

Zástupci klubů budou taktizovat podle toho, co se jim hodí. Ty kluby, kterým hrozí pád do druhé ligy, by radši nehrály. Když se ročník nedohraje, nebudou sestupující.

Velmi rezervovaně se k pokračování ligy staví i vedoucí Slavia. Mistrem by sice vyhlášena nebyla, ale zůstala by jí nejvýhodnější pozice pro nasazení do kvalifikace evropských pohárů, pokud tedy jejich příští ročník v srpnu začne.

Své zájmy mohou mít i další kluby.

5.Co když se hrát nebude?

České kluby se vystavují riziku, že je Evropská fotbalová unie (UEFA) nevezme do příštího ročníku pohárů. Pro předčasné ukončení sezony má pochopení jen po zásahu tzv. vyšší moci - vládní nařízení či nepřekonatelné ekonomické problémy.

První muž fotbalové Sparty: Mám dojem, že Slavii se moc hrát nechce

UEFA také oficiálně varovala, že zasáhne do seznamu účastníků pohárů v případě, že daná asociace nebude postupovat transparentně, nediskriminačně a taky podle sportovních „zásluh“, čili zásadní je aktuální ligová tabulka.

Když se sezona nedohraje, kluby také přijdou o miliony korun od plnění od partnerů. Ligová fotbalová asociace (LFA) předběžně vyčíslila ztrátu na 80 až 90 milionů korun, které by klubům nepřišly.

6.Kdy a jak často se bude testovat?

Plošné testy všech hráčů a členů realizačního týmu, kteří jsou s fotbalisty v kontaktu, se uskuteční před startem sezony. Zaplatí je Ligová fotbalová asociace (LFA). Každý z hráčů a členů realizačního týmu musí být dvakrát testován před startem, potřetí po šesti kolech, čili před nadstavbovou částí.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje testy častěji, ale nenařizuje je. Vzhledem k nákladům by se testovalo nejspíš jen v případě, pokud by někdo z účastníků měl příznaky nemoci covid-19.

7.Co se stane s týmem, když bude mít nakaženého?

Otázka, která se nevztahuje jen k dohrání jara, ale i k příští sezoně. Pokud kvůli nakaženému jedinci bude muset do karantény celé mužstvo, liga se nikdy nedohraje.

Tato varianta je ale lehce zneužitelná. Kdo bude chtít hrát, nakaženého radši zatají. Kdo začne sbírat porážky, nakaženého „vyrobí“.

Pokud se v mužstvu objeví nákaza, případ převezme krajská hygienická stanice. Nutně nemusí poslat do dvoutýdenní karantény celé mužstvo, záleží na šetření s kým dotyčný byl v blízkém kontaktu. Mohou být nařízeny další testy pro celý tým.

8.Jaké jsou další hygienické podmínky?

Pokud se do míče kopne, hráči, trenéři a jejich spolupracovníci, rozhodčí a další, kteří se účastní zápasů, musí dodržovat hygienické podmínky, které jsou nařízené státními orgány nebo je s nimi vyjednala LFA.

Některé jsou vyloženě kuriózní: například při cestě autobusem musí mít každý hráč svou dvousedačku. Mužstva tak budou k zápasům cestovat nejspíš dvěma autokary.

9.Kolik lidí může být na stadionu?

Maximáílně až pět set, minimálně to budou dvě stovky.

Počítají s tím vládní uvolnění od 25. května, kdy lze pořádat hromadné sportovní a kulturní akce do celkového počtu pěti set lidí.

Pro odehrání zápasu je zapotřebí přibližně 130 až 150 osob včetně hráčů, trenérů, realizačních týmů, rozhodčích, technického personálu, podavačů míčů, pracovníků zajišťujících televizní přenos a novinářů.

Záleží na klubech, jak zbývající kvótu využijí.

10.Budou zápasy v televizi?

Ano, všechna utkání z každého kola vysílá televize. Sedm z osmi lze sledovat na O2 TV, jedno na České televizi.

11.Kdo bude předsedou na další čtyři roky?

Součástí úterního zasedání Ligového grémia jsou rovněž volby do Ligového výboru.

Ligový šéf Svoboda: Proč ten fotbal děláme? Pojďme hrát!

Stávajícímu ligovému šéfovi Dušanu Svobodovi vyprší mandát stejně jako místopředsedům Šádkovi s Heidenreichem a členům Nezmarovi s Provazníkem.

Uzávěrka kandidátů je v pondělí v poledne, seznam je zatím neveřejný.

Každopádně Svoboda, pokud ho kluby navrhnou, kandidaturu přijme a o předsednictví se bude ucházet na další čtyři roky. Konkurenta, pokud je známo, nemá.

Jak by mohla vypadat termínová listina

Fortuna liga, základní část, nadstavba, baráž Mol Cup, semifinále a finále

sobota 23. května
dohrávka 23. kola: Teplice - Liberec

úterý 26. května a středa 27. května
25. kolo: Sparta - Plzeň, Jablonec - Zlín, Mladá Boleslav - Slavia, Slovácko - Olomouc, Příbram - Ostrava, Opava - Karviná, Č. Budějovice - Liberec, Bohemians 1905 - Teplice

sobota 30. května a neděle 31. května
26. kolo: Slavia - Jablonec, Karviná - Sparta, Plzeň - Mladá Boleslav, Liberec - Slovácko, Olomouc - Příbram, Zlín - Ostrava, Bohemians 1905 - Č. Budějovice, Teplice - Opava

úterý 2. června a středa 3. června
27. kolo: Ostrava - Plzeň, Příbram - Slavia, Opava - Bohemians 1905, Sparta - Teplice, Slovácko - Karviná, Jablonec - Liberec, Č. Budějovice - Olomouc,  Mladá Boleslav - Zlín

sobota 6. června a neděle 7. června
28. kolo: Bohemians 1905 -  Sparta, Opava - Slovácko, Slavia - Plzeň, Olomouc - Ostrava, Liberec - Mladá Boleslav, Zlín - Příbram, Teplice - Jablonec, Karviná - Č. Budějovice

úterý 9. června a středa 10. června
29. kolo: Sparta - Opava, Slovácko - Bohemians 1905, Č. Budějovice - Teplice, Jablonec - Karviná, Příbram - Liberec, Mladá Boleslav - Olomouc, Ostrava - Slavia, Plzeň - Zlín

sobota 13. června a neděle 14. června
30. kolo:  Slovácko - Sparta, Slavia - Zlín, Olomouc - Plzeň, Liberec - Ostrava, Karviná - Mladá Boleslav, Teplice Příbram, Bohemians 1905 - Jablonec, Opava - Č. Budějovice

úterý 16. a středa 17. června
semifinále poháru: Sparta - Plzeň, Olomouc - Liberec

sobota 20. června a neděle 21. června
1. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, semifinále skupiny o Evropu (desátý proti sedmému, devátý proti osmému)

úterý 23. června a středa 24. června
2. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, odvety semifinále skupiny o Evropu (sedmý proti desátému, osmý proti devátému)

sobota 27. června a neděle 28. června
3. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, 1. finále skupiny o Evropu

úterý 30. června, středa 1. července
4. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, odveta finále skupiny o Evropu

sobota 4. července a neděle 5. července
5. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo

úterý 7. července a středa 8. července
utkání o Evropu (vítěz skupiny Evropu - 4. nebo 5. tým skupiny o titul), baráž o záchranu: 3. tým druhé ligy - 14. tým první ligy, 15. tým první ligy - 2. tým druhé ligy)

sobota 11. července a neděle 12. července
finále poháru Sparta/Plzeň - Olomouc/Liberec, odvety baráže: 14. tým první ligy - 3. tým druhé ligy , 2. tým druhé ligy - 15. tým první ligy)

Fortuna liga 2021-22

Liga bude pokračovat 5. února, základní část skončí 19. dubna. FINÁLE FORTUNA:LIGY, tedy nadstavbová část, se bude hrát od 23. dubna do 14. května.

Mezistátní zápasy 2022 - Konferenční liga: Fenerbahce - Slavia, Sparta - Partizan, Partizan - Sparta, Fenerbahce - Slavia. Baráž o MS 2022: Švédsko - Česko

Statistiky

Olomouc

Nejvíc vlastních gólů

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 19 15 3 1 51:14 48
2.FC Viktoria Plzeň 19 15 2 2 36:13 47
3.AC Sparta Praha 19 14 3 2 46:22 45
4.1. FC Slovácko 19 12 3 4 38:22 39
5.FC Baník Ostrava 19 10 6 3 41:25 36
6.FK Mladá Boleslav 19 8 2 9 29:28 26
7.FC Hradec Králové 19 6 7 6 24:26 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 19 7 4 8 26:30 25
9.FC Slovan Liberec 19 7 3 9 17:25 24
10.SK Sigma Olomouc 19 5 7 7 31:28 22
  • Nejčtenější

Němci o Hložkovi: dražší, než byl Haaland. Vedle Dortmundu se zajímá i Bayern

Znovu se o něm píše v souvislosti s největšími německými kluby. Jako už tolikrát! Sparťanský fotbalista Adam Hložek má...

Schickův gól fotbalovou soutěž krásy nevyhrál, hráčem roku je Lewandowski

Do Curychu, kde probíhal slavnostní ceremoniál mezinárodní federace FIFA, se společně s dalšími dvěma finalisty v...

Schick zahodil penaltu, pak mu připsali teč. Lewandowski mu po hattricku uniká

Souboj střelců v německé bundeslize: Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov dal v 19. kole v Kolíně nad Rýnem tři góly,...

West Ham jde v Premier League na čtvrté místo, Coufal pomohl přihrávkou

Vladimír Coufal nahrál na úvodní gól fotbalistů West Hamu, kteří v 18. kole anglické ligy zdolali poslední Norwich 2:0....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Sor téměř slávistou. Talent odletěl z kempu Baníku, přestup je blízko

Fotbalová Slavia je blízko k získání další posily. Jedenadvacetiletý křídelník Yira Sor opustil soustředění ostravského...

Bohemians míří do Turecka. Už bez Vacka a Le Gianga, chybí i zraněný Křapka

V pražských Vršovicích redukují kádr. Po Kamilu Vackovi, který si hledá angažmá jinde, už ve fotbalových Bohemians 1905...

První gól Potočného, Plzeň ale remizovala. Jablonec podlehl týmu z Gibraltaru

Fotbalisté Plzně ve čtvrtém utkání zimní přípravy poprvé nevyhráli a inkasovali. Druhý tým nejvyšší soutěže se rozešel...

Presink by měl být náš charakteristický rys, říká olomoucký kouč Jílek

Solidní start na Tipsport Malta Cupu předvedli olomoučtí fotbalisté; Aalborg porazili přesvědčivě 3:0. Čtvrtý tým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...