David Lafata

David Lafata | foto: ČTK

Jistota. Lafata je nejlepším střelcem, na závěr dal rekordních pět gólů

• 48
Fotbalová Sparta sice nezískala žádnou trofej, ale má ve svém středu zase nejlepšího střelce ligy. David Lafata se v sobotním závěrečném kole trefil rekordně pětkrát do sítě Jihlavy, dal šestnáctý, sedmnáctý, osmnáctý, devatenáctý a dvacátý gól sezony a převálcoval dosud prvního Michala Ďuriše. Ten za Plzeň na Slavii kvůli zranění nenastoupil.

Pět gólů v jednom zápase první ligy v samostatné české historii ještě nikdo nikdy nedal. A jestli je měl někdo vstřelit, tak právě Lafata. V domácích podmínkách kanonýr kanonýrů.

Za koho Lafata střílel góly

88 za Jablonec
63 za Spartu
27 za Budějovice
6 za Austrii Vídeň

Čtyřiatřicetiletý útočník je nejlepším ligovým kanonýrem popáté za posledních šest let. Dvakrát byl králem střelců v zeleném dresu Jablonce, dvakrát v rudém dresu Sparty a v ročníku 2010/2011 střílel góly za oba týmy.

“Davidovi je zapotřebí pogratulovat. Protože to, co dokázal, je naprosto ojedinělé,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Bohužel pro Spartu platí, že když je Lafata nejlepším střelcem, tým nezíská titul. Od chvíle, kdy začal v lize kralovat, má čtyři tituly Plzeň, jeden Liberec a jeden Sparta. Ta ho získala před dvěma lety, kdy Lafatu ve střelecké tabulce předstihl klubový spoluhráč Josef Hušbauer.

2015/2016 - 20 gólů

Letos před závěrečným dějstvím Lafata ztrácel na Ďuriše jeden gól, těsně za ním byli boleslavský Magera a slávista Škoda. Ani ten nebyl v nominaci na utkání. Proto bylo jasné, že střelecký triumf má Lafata ve svých rukách.

Hotovo bylo už po pár minutách. Proti Jihlavě se trefil poprvé ve 12. minutě prudkou hlavičkou po centru z rohu. O chvíli později hrudí změnil směr dělovky Kováče. Po přestávce po centru Konatého završil hattrick.

A pořád neměl dost. V 65. minutě precizně střílel z přímého kopu ze 17 metrů. V 77. minutě skóroval téměř ze čtyřiceti metrů. Brankář Rakovan vyběhl daleko z brány, aby odvrátil míč před Julišem, ale poslal ho přímo k nohám Lafaty. Ten nádherně pálil do odkryté brány.

Byly to jeho ligové góly číslo 180, 181, 182, 183 a 184, předstihl Jana Kollera a posunul se na čtvrté místo historické tabulky za nepřekonatelného Bicana (447), Kopeckého (252) a Hájka (191).

Od roku 2009, kdy Lafata nepřetržitě nastupuje v české nejvyšší soutěži, dal celkem 141 branek.