Olomoucký šéf Minář: Věřím, že nám Aidin pomůže se záchranou v lize

Ladislav Minář, sportovní ředitel fotbalové Sigmy Olomouc. | foto: Petr Janeček, MAFRA

15 2016
V létě přivedl Radakoviče, Buchtu, Štěpána, Halenára, Hubníka, Malce... Nepomohlo to, Sigma je předposlední a zase bojuje o záchranu. Tak teď sportovní ředitel Ladislav Minář získal zvučného hosta z Plzně, střelce Mahmutoviče.

Na hodnocení posil je ze zkušenosti opatrný. „Až pak,“ říká Ladislav Minář.

Až po čem? Po jarní části fotbalové sezony, teprve pak bude jasno, zda fotbalová Olomouc nezažije po postupu do první ligy podruhé ostudný pád. Také od Juraje Halenára, zvučného kanonýra, si sportovní ředitel sliboval góly, jenže za podzim se trefil jedinkrát, Sigma je předposlední a Slovák už v klubu z osobních důvodů skončil.

Jenže s Aidinem Mahmutovičem, kvalitním rychlonohým útočníkem, to má být jiný příběh: o tom, jak bosenský střelec z mistrovské Plzně na hostování přišel a svými zásahy pomohl na Hané zachránit nejvyšší soutěž. Minář i za pomoci klubového šéfa Josefa Lébra dotáhl s Viktorií dvoutýdenní jednání do zdárného finiše a modří konkurentům v boji o udržení svým trumfem rázem přidělali starosti.

Půjde se vám teď do jara o něco klidněji?
Povedlo se nám trefit do představy trenéra, takže spokojený jsem. I proto, že Aidin přichází z přípravy, kterou absolvoval, a ne třeba jako Tomáš Malec, jenž měl pak kondiční manko. Požadavek trenéra byl, že by potřeboval jiný typ útočníka, než máme Chorého s Malcem, spíš rychlejšího. Pevně věřím, že Aidin splní naši představu. Jsem rád, že po dvoutýdenních jednáních se nám to podařilo dotáhnout do konce. Z toho pohledu spokojenost a teď mu jen přeji, aby se mu v Olomouci dařilo. Hrajeme o záchranu a věříme, že nám k ní pomůže. Podle toho se to potom hodnotí.

Tím zimní posilování zdárně končí, nebo stále čekáte na afrického záložníka Zato-Arounu, kterého drží v Ghaně byrokracie?
Pokud to nebude vyřešené do konce týdne, pak už tomu dávám minimální, skoro žádnou šanci. Jinak se s trenérem ještě bavíme o pozici jednoho stopera.

Stopera? Vždyť jste už přivedli Rodeho.
Máme tam mladší hráče, stopera bychom ještě chtěli přivést. S trenérem o tom diskutujeme. Není to otázka života a smrti.

Zpátky ještě k ambasádě v Ghaně.
Je tam problém s administrativou na české ambasádě v Ghaně, ne z naší strany, my jsme udělali veškeré potřebné kroky. Na ambasádě si zvou zájemce na posezení podle pořadníku, ale dali mu nevhodný termín v dubnu, takže jsme je znovu žádali, zda by nám nevyšli vstříc. Snažíme se té paní na ambasádě vysvětlit, že je fotbalista, že začíná příprava a jestli by mu nemohla dát termín na tento týden, aby mohl splnit formální pohovor a odletěl. Agentura Nehodů psala, že když ho nebudeme chtít, dají ho minimálně do dvou jiných klubů tady, ale kdo ho v dubnu vezme?

Fotogalerie

Útočníka Vašíčka jste pustili do Dukly i s opcí na přestup. Pokud se mu tedy restart povede, je možné, že o něj přijdete úplně. Nevadí vám tato možnost?
Fotbal je obchod. Útočník je brán podle střílení gólů. Venca na podzim vstřelil jeden gól, na druhou stranu musíme říct, že celkově jsme vstřelili málo gólů. Nemůžeme to brát tak, že jsme tam, kde jsme, protože Vašíček nestřílel góly, ostatní je taky nestříleli. V ofenzivě jsme nebyli silní. Venca nám pomohl k postupu do první ligy, teď i trenér to vyhodnotil tak, že by mu změna prospěla. Samozřejmě je tam vždycky riziko, že Dukla uplatní opci. V tom jsme jí vyšli vstříc a šli jsme do rizika. Buď bude mít jaro nadstandardní a Dukla ji uplatní, nebo se vrátí, pookřeje a nám zase pomůže v další sezoně.

Pomoct vám může už na jaře, když dá góly Bohemce a Jihlavě, konkurentům v boji o záchranu.
Třeba!

O půl roku se vám taky podařilo prodloužit smlouvu s oporou Michalem Ordošem. Byť to dlouho vypadalo, že se vaše představy výrazně rozchází.
Dali jsme mu nabídku smlouvy, nicméně naše představy o finančních požitcích se nejdřív diametrálně lišily. Ale myslím, že jeho velká představa o zahraničí nebyla až taková, protože jej zranění na konci podzimu znevýhodnilo. Respektovali jsme, že chce odejít, měl nabídku ze Slovenska, ale to asi nebylo až tak aktuální. Našli jsme kompromis.

Posílit tým se vám podařilo už po postupu, přesto jste znovu po podzimu na padáka. Je to pro vás velké zklamání?
Velké, velké zklamání. Určitě jsme neměli mužstvo, abychom atakovali třetí místo, ale určitě jsme zase neměli mužstvo, abychom museli skončit na předposledním místě, které zaručuje sestup, což na nás vytváří velký tlak.

Co bylo špatně?
Bylo to sportovní formou jednotlivých hráčů, kteří přicházeli postupně, každý dorazil v nějakém stavu. Jestliže získáváte hráče po skončení smlouvy, tak musíte vždycky počítat s tím, že tam je nějaký otazník. Malec čeká měsíc a půl na angažmá někde jinde za daleko lukrativnějších podmínek, ale hráč, který má dva metry a měsíc a půl se připravuje sám, tak je to na těchto velkých hráčích vidět, pak se hlásí zranění. To samé Juraj Halenár: přišel týden před ligou, na začátku vypadal velmi dobře, pak to spadlo do únavy, zranění a do toho ještě jeho osobní problémy. To se na něm podepisovalo. Hubňa taky. Nemá smysl komentovat, jakou má kvalitu. Ale přijde, dva zápasy je zraněný, začne, je tam karta, zranění. V závěru byl zraněny i Ordoš, Cana, Chorý, i to se na tom podepsalo.

A další příčiny?
Na druhou stranu jsme doma vyhráli jenom dvakrát a remizovali jsme se Zlínem, Brnem, Duklou. S Libercem to beru, ale tyhle domácí ztráty, abychom měli aspoň o čtyři body víc, beru jako největší příčinu. Zápasy s týmy, které bychom měli porazit, které by měly být na naší úrovni, jsme nezvládli. Zklamání to je.

Zato příchod obránce Radakoviče z Boloně se jeví jako majstrštyk.
Přivedli jsme hodně hráčů, ale každého v jiném termínu. Když přivedete šest hráčů, u všech se nepovede, aby hned zapadli. Když se ale podařilo zapracovat čtyři pět, musí s tím být spokojenost. Hubník, Radakovič, Buchta – snesli měřítko. U Malce věřím, že umí dávat góly. Je pak otázka, jestli mužstvo hraje tak, jak on potřebuje, jestli Olomouc je zrovna týmem, který na něj umí hrát. Jestliže je ten chlapec nejlepším střelcem slovenské ligy, dává góly v Norsku a my jsme vyhráli dvě domácí utkání, obě díky němu, tak střelecké schopnosti má. Můžeme se bavit o tom, jak se dívá na jeho pohyb. Chorý je stejně velký, je pohyblivější, ale zase ještě takový klid a zkušenost na koncovku nemá. V zimě chceme doplnit tým na třech místech, ne na šesti, protože jsme sami cítili, že si to na podzim úplně nesedlo. Takže teď spíš volíme takovou jistotu, aby si hráči sedli hned zkraje přípravy a zapadlo to do sebe. Ale řekli jsme si, že chceme stopera, toho tady máme. Chtěli jsme něco do prostředka, tam nám to komplikuje u Afričana administrativa. Někde jsem četl, že chceme hráče, kterého jsme ještě neviděli hrát, ale my jsme v první fázi tady taky měli Radakoviče prvních čtrnáct dní na to, abychom jej viděli v tréninkovém procesu. Do jiných zkoušek už nepůjdeme, protože není tolik prostoru; 13. února už hrajeme. Budeme strašně zvažovat, jestli má cenu, aby hráč, který může dojet až za tři týdny, ještě vůbec dojel. Myslíme si, že africký záložník má kvalitu, a pokud ji potvrdí, pojede s námi do Turecka. Ale teď záleží, kdy bude moct dorazit.

Při zranění Cany štítového záložníka potřebujete. Kdy bude fit?
Cana pořád není dobrý, nemohl si ani přes svátky dělat přípravný blok. Zranění ze Slavie, které ho vyřadilo na konci podzimu, není ideální. Uvidíme, co Zato. Zraněný byl i Michal Ordoš, chodil běhat, ale sval pořád cítí, to je také pro něj handicap. Chorý je už dobrý, žebro se přes Vánoce dalo do kupy. Nás tlačil hlavně stoper už proto, že Radakovič kvůli kartám nemůže hrát první kolo. Rode hrál za Lotyšsko i kvalifikaci na Euro, měl by mít kvalitu, ale víte, jak to je: sledoval jsem hráče, jejichž výkony byly výborný, a pak se stane, že se to nepodaří, ale tomuto chlapci věřím. Studovali jsme jeho výkon proti Slovensku, odehrál velmi dobré utkání. S ním uzavřeme smlouvu a pak v návaznosti na to, jak dopadneme, by se prodlužovala. Ale není to hráč na zkoušku.

Zklamáním byly podzimní výkony zkušeného stopera Jana Rajnocha, který přišel o kapitánskou pásku i pevné místo v sestavě. Stále má vaši důvěru?
Když Honza Rajnoch hraje jednoduchý poctivý fotbal, tak je furt platný hráč. Vletěl do těžkého utkání s Libercem, Boleslaví, Slavií a zvládl to, protože zodpovědnost a koncentrace byla dobrá. Ale když potom někdy máme tendenci, že jsme velcí, už to tak není. Je otázka, jak by to vypadalo, kdyby nevypadl ze sestavy tím, že přišel Hubník. Dovedu si představit, že hráč tohoto věku a těchto zkušeností to těžko nese, což se může odrazit. Určitě jsme čekali víc, ale každý má právo na slabší období. Uvidíme, jak se bude ukazovat teďka v přípravě.

Rajnoch se v rozhovoru pro MF DNES pozastavil nad tím, proč je útočník Varadi jen v béčku, když takový typ bojovníka je ve hře o záchranu potřeba...
... já si myslím, že to je jedna z věcí, kdy by měl Honza míň mluvit a víc se věnovat sám sobě, protože není absolutně kompetentní, aby se mohl k tomuto vyjadřovat. V tom by mohl ubrat.

Kompetentní jste vy, takže co si myslíte o názoru, že Adam Varadi je typ bojovníka, který by se Sigmě mohl ve hře o záchranu hodit? Když Olomouc předloni spadla, byl jejím nejlepším střelcem.
Už před sezonou s ním trenér Kalvoda prostě nepočítal. Máme tady dalšího trenéra, který to vidí stejně. Tak je strašně těžké mu tam něco tlačit. Jedna věc je charakter. Když jsem tenkrát na čtyři zápasy Sigmu trénoval, tak musím říct, že Adam Varadi patřil poctivostí k lídrům. Práh bolesti má úplně jinde. Za mého krátkého působení patřil k lídrům a cítil jsem, že ho pro tyhle zápasy potřebuju, ale jsou další trenéři, kteří to vidí jinak.

Přinesl Václav Jílek změnu, kterou jste si po odvolání Leoše Kalvody přáli?
Máme to trošku zkreslené tím, že jsme dvakrát za působení trenéra Jílka hráli v deseti. Neukázalo nám to optimální stav; Boleslav i Jablonec jsou silná mužstva, a když hrajete v deseti, je to těžké. My jsme tady s Boleslaví zahráli nádherný zápas, kdy jsme i v deseti sahali po vítězství, ale mužstvo zase nemá takovou sílu, aby to dokázalo. A hned vzápětí přijedete do Jablonce a máte vyloučeného hráče... Z šesti utkání, u kterých Vašek byl, se uhrálo o bod méně, než s předešlým trenérem. Ale když nevezmu Příbram, který byl spolu s Baníkem náš nejhorší zápas na podzim, tak jsme třikrát neinkasovali. To byl posun. Ale problém byl ve finální fázi, góly jsme nedávali. Když to herně nejde, odráží se to na psychice hráčů, trenérů a celkově v klubu. Trenéry jsem střídal několikrát, a vždycky když přijde změna, třeba Minář, tak to impulz pro hráče je. Jak bude změna účelná, se uvidí během jara, nebo další sezony. Chvilková změna rozdoutná kolektiv, i kdybyste přišel vy, když to řeknu hloupě. Uvidíme, co dál. Vašek je velmi pracovitý, moderní trenér. Myslím, že je to dobrá cesta a že se mu bude dál dařit.

Autor:
Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 5 4 79:26 83
2.FC Viktoria Plzeň 35 24 6 5 57:32 78
3.AC Sparta Praha 35 20 6 9 59:33 66
4.FK Jablonec 35 17 6 12 58:32 57
5.FC Baník Ostrava 35 13 8 14 39:43 47
6.FC Slovan Liberec 35 12 10 13 34:32 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 35 13 6 16 43:47 45
12.Slezský FC Opava 35 12 7 16 47:57 43
13.Bohemians Praha 1905 35 9 13 13 33:43 40
14.1. FK Příbram 35 11 7 17 43:73 40
15.MFK Karviná 35 9 5 21 42:58 32
16.Dukla Praha 35 5 7 23 30:72 22

Statistiky

Plzeň

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Mladá Boleslav

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Krok do neznáma Schwarzovi vyšel, přinesl mu i slávu z postupu

Petr Schwarz (vlevo) a jeho spoluhráč se radují z gólu, který polské...

Před necelým rokem, na konci června, nastoupil záložník Petr Schwarz v dresu Hradce do několika...

Vyšehrad se vrátí do druhé ligy, postupuje i brněnská Líšeň

TO BUDE NĚCO! Fotbalisté Vyšehradu se na novou sezonu těší, vyzkouší si druhou...

Vyšehrad se po třech letech vrátí do druhé fotbalové ligy. Na závěr ČFL však neprodloužil vítěznou...

Vachoušek přivedl do Teplic ruskou a španělskou posilu. A u nich nezůstane

Teplický sportovní ředitel Štěpán Vachoušek má starosti

Zastavit výsledkové jojo, plán fotbalových Teplic pro nový ligový ročník. Pomoct k tomu mají i...

Juventus má náhradu za kouče Allegriho, z Chelsea vykoupil Sarriho

Vítězná cigaretka pro Maurizia Sarriho, trenéra Chelsea.

Novým koučem fotbalistů Juventusu Turín se stal Maurizio Sarri. Dosavadní trenér Chelsea podepsal s...

První zápas Kalvacha v Plzni: poločas, kapitánská páska a příspěvek do kasy

Lukáš Kalvach, posila Plzně z Olomouce, pózuje s klubovou šálou na stadionu.

Poprvé vyběhl do zápasu v dresu Viktorie Plzeň a hned to bylo s kapitánskou páskou navlečenou na...

Další z rubriky

Osmnácté léto plzeňského kapitána Hubníka: Hrozně se toho změnilo

Roman Hubník (vlevo) se spoluhráči na prvním plzeňském tréninku

O závěr uplynulého ročníku přišel Roman Hubník kvůli zranění, kapitánovi fotbalistů Viktorie Plzeň...

První zápas Kalvacha v Plzni: poločas, kapitánská páska a příspěvek do kasy

Lukáš Kalvach, posila Plzně z Olomouce, pózuje s klubovou šálou na stadionu.

Poprvé vyběhl do zápasu v dresu Viktorie Plzeň a hned to bylo s kapitánskou páskou navlečenou na...

Hoftych přebírá Liberec. A když si nebudeme sedět, jdeme od sebe, říká

Pavel Hoftych jako nový trenér Liberce

V minulých sezonách pracoval jako generální manažer ve slovenské Trnavě. Teď se vrací k trenérskému...

Najdete na iDNES.cz