Patrik Brandner z Dukly (vlevo) nahání Milana Jiráska z Baníku.

Patrik Brandner z Dukly (vlevo) nahání Milana Jiráska z Baníku. | foto: ČTK

Baníku vzali regulérní gól Baroše, řekla komise sudích. Výtky měla k derby

• 139
Rozhodčí Martin Nenadál se svými asistenty ovlivnili výsledek ligového zápasu 21. kola mezi Baníkem Ostrava a Duklou (1:2), když nesprávně neuznali gól Milana Baroše z druhého poločasu. Komise rozhodčích měla výtky i k sobotnímu derby Sparty proti Slavii, kde však přehmaty sudích v čele s hlavním Pavlem Královcem opravilo video.

Komise rozhodčích Královcovi v úterý v podvečer vytkla, že chybně odpískal v první půli pokutový kop pro Spartu po ruce slávisty Jugase, zatímco faul domácího Štetiny na Tecla v nastaveném čase druhého poločasu přehlédl. Měl štěstí, že mu v zápase asistoval videorozhodčí, jen díky němu byl duel regulérní.

„Chyby se dopustil ve stejném utkání také asistent Ivo Nádvorník, který ve 31. minutě zápasu nesignalizoval ofsajd hostujícího hráče číslo dvacet jedna Milana Škody před dosažením branky.“ I tenhle moment však napravil videorozhodčí.

Videoderby: Škoda by Spartě gól nebral, Hapal chce přesnější posuzování

Díky technice neplatil rovněž gól Nicolae Stancia, protože domácí Štetina bránil brankáři Kolářovi v zákroku a byl při tom v ofsajdovém postavení. K tomu se komise nevyjádřila.

Komise sudích od loňského léta na apel Evropské fotbalové unie (UEFA) nezveřejňuje tresty pro rozhodčí. Je však pravděpodobné, že například Martin Nenadál a jeho asistent Jan Paták, kteří řídili v sobotu utkání Ostravy s Duklu, nějaký flastr dostanou.

Ovlivnili totiž výsledek zápasu, který Dukla v Ostravě vyhrála 2:1. Baník po utkání cítil křivdu, protože dva jeho góly neplatili kvůli postavení mimo hru, a v pondělí dokonce vznesl oficiální protest

„Jsme přesvědčeni, že obě situace byly minimálně krajně hraniční z hlediska posouzení ofsajdového postavení,“ uvedl v prohlášení klubu výkonný ředitel Baníku Michal Bělák.

Je paradoxní, že komise rozhodčích označila za chybnou tu, která byla na první pohled pro Ostravské méně problematická, tedy gól Milana Baroše z 58. minuty.

Ostrava - Dukla: sudí posoudili postavení Milana Baroše (uprostřed v bílém) při ostravském gólu jako ofsajdové, podle komise rozhodčích chybně.

„Naopak komise rozhodčích dospěla k závěru, že v 62. minutě asistent rozhodčího Jan Paták správně signalizoval domácího hráče číslo osm Dameho Diopa v ofsajdu, neboť ten svým postavením a pohybem aktivně ovlivnil hru i brankáře hostí.“

Chybný byl také verdikt asistenta rozhodčího Martina Wilczeka v pátečním utkání Liberce s Brnem. „Ve 42. minutě se dopustil chyby, když nesignalizoval ofsajd domácího hráče číslo osmnáct Matěje Pulkraba, který po převzetí přihrávky od spoluhráče bezprostředně docílil branky,“ píše se v komuniké komise rozhodčích.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37