Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Šéf fotbalové Olomouce: Rozhodčí asi byli někým řízení. Platit je nechce

  9:25
Jen pár minut po závěrečném hvizdu utkání Olomouce s Teplicemi, který navzdory výhře 6:0 stvrdil sestup olomouckých fotbalistů do 2. ligy, předstoupil před novináře spolumajitel klubu a předseda představenstva Josef Lébr. I přes frustrující situaci hovořil klidným hlasem, jeho slova ale práskala jak rány bičem. Jako jednu z příčin sestupu vidí cílené ovlivňování zápasů rozhodčími.

Josef Lébr (vpravo) v debatě s šéfem FAČR Miroslavem Peltou | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Bavím se o systému řízení některých utkání, kdy rozhodčí systémově poškozují některé týmy. A my, majitelé nebo spolumajitelé, kteří do toho vkládáme své vlastní peníze, tak je ještě odměňujeme. To je hrozný! Oni dostávají peníze za to, že plní příkazy někoho jiného. To je strašidelný,“ prohlásil Lébr.

Sigma v lize vydržela jen rok. Jaké jsou tedy hlavní příčiny sestupu?
Důvody byly dva. Jeden bylo samozřejmě to, že jsme neuhráli body a v některých zápasech jsme předvedli špatné výkony, nesoustředěné, hlavně v závěru. A druhý důvod viděl každý, kdo byl na Slovácku (Sigma prohrála 1:2). Rozhodčí Zelinka vám to předvedl v plné nádheře. Po jeho výkonu na Slovácku jsem přesně věděl, že padáme. Tohle přece nemůže předvést rozhodčí s mezinárodní ambicí - včetně pomezních, kteří tam byli. Taková hanebnost, kterou tam předvedli, byla jasně s cílem, abychom nebodovali. Když i domácí se tomu smějí a řvou na rozhodčí, ať pískají pořádně, že nepřišli na komedii, přitom fandí svému týmu, tak to asi není v pořádku. Je to systémová záležitost, byli jsme určení my, že sestoupíme, tak to je. Sestoupili jsme, ale trošku jsme si to zapříčinili tím, že jsme na začátku neuhráli body a motali jsme se v konci.

Proč myslíte, že jste byli určení vy?
Protože v koncovce jsme tam zbyli s mužstvem, které prostě sestoupit nemohlo.

Fotogalerie

Mluvíte o systémové záležitosti, jaký systém máte na mysli?
Rozhodčí asi byli na hřišti někým řízení, ale nebudu nikoho jmenovat. Když je rozhodčí, který to moc neumí a udělá chyby, tak člověk řekne dobře, udělal chybu. Tady se vytýkala rozhodčímu neodpískaná ruka proti Spartě, ale byla to jedna chyba v zápase a můžu věřit tomu, že to třeba rozhodčí neviděl. Ale Zelinka? Patnáct chyb v zápase, včetně čtyř puštěných ofsajdů během prvních pětadvaceti minut. To není náhoda, ale systémová záležitost. Kde dostal příkaz, to se zeptejte jeho.

To je odvážné nařčení.
Teď řeknu něco, co by měli slyšet i ostatní spolumajitelé klubů - přece nemůžeme platit takové lidi, Zelinky a podobné. Přece my dáváme peníze, oni tam žádné peníze nepřináší, a my budeme v jejich područí, jak to všechno dopadne? Vždyť to je úplně zvrácené. Oni by měli být ti, kteří by se měli co nejvíc snažit. Třeba o Zelinkovi vím, že umí pískat, v tom je ta zrůdnost. Proti Slavii nás pískal mladý rozhodčí, který nepískl penaltu, ale jinak zápas odřídil dobře. Já mu jinak nemůžu nic vyčíst. Neměl odvahu písknout penaltu, dobře, s tím se dá smířit. Ale nedá se smířit s x chybami v jednom utkání. Nechci to ale pořád vracet jen na Slovácko. Kdo trochu fotbal vnímá, tak viděl, že od první minuty jsme neměli šanci bod uhrát.

Na sestupovou příčku jste ale spadli po špatných výkonech během celého jara.
Hlavní důvod byl ten, že jsme některé zápasy hráli špatně. Nemůžu svádět to, že sestupujeme, jen na výkony rozhodčích. Naše výkony byly v některých zápasech ostudné - na Dukle, v Brně. Ale pak je dobrý výkon, který jsme předváděli na Slovácku, ale tam nás rozhodčí nepustí k tomu, abychom dobrý výkon dokončili. Pošle nás do desíti, my i v deseti vyrovnáme, ale pak uzná gól na 2:1, který byl po faulu. To je pořád dokola, hlídal utkání se vším všudy. Ukáže, že nastaví dvě minuty, měl nastavit minimálně čtyři, a nakonec nastavil 52 vteřin. To jsou takové drobnosti. Nebo když jsme mohli útočit a měli jsme mít výhody, tak to přerušil, vracel balon zpátky. A to je rozhodčí, který má být na mezinárodní listině? Kde to jsme, pane bože? To je hanba českého fotbalu. Protože ten rozhodčí to umí - a dělá to záměrně. Když je to mladý rozhodčí a udělá chybu, tak to není záměr, není to řízené. Kdežto rozhodčí Zelinka řídil zápas tak, že to bylo na něčí pokyn.

Největší zlem jsou tedy lidé, co je řídí. Dokážete je pojmenovat?
Teď to v emoci nebudu jmenovat, ale rád si potom s novináři sednu. Je to na hlubší rozbor, abych přinesl fakta. Bez důkazů je to zbytečné, je třeba si položit fakta. Rozhodčí Zelinka byl určený na poslední zápas před dvěma lety, kdy jsme hráli o udržení (v Liberci 1:1), a nepředvedl tak děsivý výkon jako na Slovácku, ale v posledních pěti minutách nám upřel penaltu, která byla jasná, tak to rozhodl on. Pískal Duklu v Příbrami a to, co vyprávěli dukláci, mě chladným také nenechává. Pak nás pískal na Slovácku, a to bylo úplně děsné. Vracím se pořád ke stejnému jménu a říkám si, jo, to je člověk, který to umí a je používán.

Hovoříte o faktech a důkazech. Jste schopný je přinést?
Uvidím, to nepředjímám. Pokusím se seřadit nějaká fakta dohromady. Nebudu střílet slepými. Pořád ještě mám jednu z možností, že řeknu, že končím, nebudu do toho dávat ani korunu, dělejte si, co chcete, a třeba mého příkladu budou následovat i další spoluvlastníci. A co pak udělají ti paraziti na fotbale? Když nebudou peníze, tak odejdou. To jsou lidé, kteří z toho chtějí jen peníze, nejde jim o fotbal.

Zmiňoval jste špatné výkony. V některých zápasech na jaře působil tým až příliš bohorovně na to, že hrál o sestup. Proč?
Nevím. Na Dukle vedle mě sedělo hodně známých a říkalo, že Sigma není prvoligové mužstvo. A měli pravdu. Na druhou stranu jsme měli patnáct zápasů rozehraných na body, ve kterých jsme ale žádný nezískali. Dokonce jsme měli zápasy rozehrané na vítězství, ale nebodovali jsme. Se Slavií doma dvanáct minut do konce a my to nedotáhneme. Jestli někdo sledoval Příbram v Jablonci, ta deset minut ležela na trávníku, protože jsou zkušení. To není nic špatného, že použijí legální zbraň, kterou rozdrobí čas. My jsme to neudělali, chtěli jsme hrát fotbal za každých okolností, a to se nám vymstilo. Body, které jsme z těchto zápasů ztratili, chybějí.

Pomohlo by sáhnout v průběhu jara do realizačního týmu?
Vyměnili jsme jednoho trenéra v průběhu sezony. Nový trenér se uvedl třemi výbornými výkony, ale nebyly z toho body. Sice jsme vyhráli na Slavii, ale pak jsme s Boleslaví odehráli celý zápas o deseti, vyrovnali jsme v 90. minutě a v 92. jsme dostali na 1:2. S Příbramí to v 90. minutě bylo 1:1 a prohráli jsme 1:3. To jsou všechno detaily sezony. Toto je prvotní důvod sestupu, ten druhotný jsem řekl. Ještě pořád, i když byl ten prvotní, tak jsme se mohli zachránit, kdyby to bylo všechno v pořádku.

Věřil jste, že Jablonec v posledním kole porazí Příbram?
Abych řekl pravdu, tak moc ne. Myslel jsem si, že remíza tam bude.

Jaké plánujete další kroky se Sigmou?
Musím zvážit, jestli do takového systému mám dál dávat peníze. To je na delší uvažování. A rád se ještě podívám zpětně na zápas Jablonec - Příbram. Co bude dál se Sigmou, je otázka všech tří spolumajitelů. Musí i ostatní říct, jakým způsobem hodlají dávat peníze nebo vyrovnávat či prodat, nebo neprodat akcie. Je tu hodně možností. Ale prvotně, než se budu s ostatními spolumajiteli bavit, tak budu velmi zvažovat, jestli z tohohle systému nevystoupím úplně pryč.

Pokud zůstanete, jak by se měl změnit kádr?
Ať budu pokračovat, nebo ne, tak minimálně třináct hráčů odejde, tak jsme to napočítali. To jsou hráči, kterým končí hostování a smlouvy. Je jich zhruba třináct.

Znamená to rezignaci na snahu o rychlý návrat?
Proti Teplicím hráli hráči, kteří mají hrát i v budoucnu. Odečtu Ordoše, kterému končí smlouva, pak jste viděli, že Štěrba asi může hrát. Máme Hálu, v záloze i v útoku máme mladé hráče; Faltu, Chorého. Vedle nich se tam posunou kluci, kteří hráli druhou ligu a uspěli v ní, takže nemám vůbec strach.

Zůstane trenér Václav Jílek?
Je to otázka spíš na sportovního ředitele než na mě. Myslím, že není důvod ho měnit. Měl by prokázat, že je dobrý trenér a nějakým způsobem to vrátit zpátky.

Jak jste spokojený se sportovním ředitelem Ladislavem Minářem, který je podepsaný pod dvěma sestupy za tři sezony?
Musíme to všechno vyhodnotit. Jestli bude chtít pokračovat, k celkové atmosféře, která je. To je těžká odpověď, protože koncepce se musí nastolit teď během týdne. První sestup, to přišel někdy v průběhu sezony, která byla velmi špatná. Ale sestoupil dvakrát, to je pravda, to je hmatatelný neúspěch, souhlasím. Ale zase dvakrát postoupil se dvěma mužstvy do profesionální soutěže. Musíme vidět plusy i minusy.

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

Statistiky

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Brno

Nejvíc inkasovaných gólů

Karviná

Nejdéle bez obdrženého gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 6 6 0 0 20:6 18
2.SK Slavia Praha 6 5 1 0 19:2 16
3.FC Viktoria Plzeň 6 4 1 1 16:10 13
4.SK Sigma Olomouc 6 4 1 1 11:7 13
5.FC Slovan Liberec 6 3 1 2 10:6 10
6.FK Jablonec 6 3 1 2 9:6 10
7.FK Pardubice 6 3 1 2 7:6 10
8.MFK Karviná 6 2 3 1 7:7 9
9.Bohemians Praha 1905 5 2 1 2 7:7 7
10.1. FC Slovácko 5 2 1 2 5:6 7
  • Nejčtenější

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Chcete divizi? Vyhoďte kouče, zavelel Berbr. A Felgr na Doubravce skončil

Psal se červen 2001 a Josef Felgr naposledy koučoval fotbalisty plzeňské Doubravky v závěrečném kole přeboru proti...

Život v Berbrstánu. Všichni jsme se těšili, až to praskne, říká Bania

Kdo se vzpouzel, toho rozhodčí chladnokrevně řezali. Těžko se žilo v českém fotbalovém Berbrstánu. V zemi Náčelníka,...

Damková následovala Berbra, rezignovala na všechny funkce v asociaci

Dagmar Damková už není ve vrcholných funkcích v českém fotbale. Někdejší prvoligová rozhodčí rezignovala na všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikarův pád. Těžko se chápe, proč si Chovanec zničil pověst

Premium Psal se 4. leden 2000, když byl Jozef Chovanec na vrcholu. V padnoucím obleku si na galavečeru v německém Rotenburgu...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Na rozhodčí dohlédne dočasná komise. Den restartu ligy zatím jasný není

Pokud by se v nejbližších dnech opět rozehrála fotbalová liga, o delegaci rozhodčích na utkání by se starala prozatímní...

Rok po památném duelu s Barcelonou je Slavia bez šťávy. Proč červenobílí tápou?

V pátek to byl přesně rok, co narvaný Eden burácel nadšením. Nevadilo, že Slavia prohrála 1:2, nevadilo, že nemá body,...

Proč si oblíbil Spartu? Jak dohodil hráče Dukle? Vypráví kuchař Emanuele Ridi

Premium Restauraci na Dětském ostrově musel zavřít už před měsícem. Druhá, hned za Štefánikovým mostem, funguje jen díky...

Legendární rozhodčí Grégr o životě vedle Berbra i současném skandálu

Premium Po internetu koluje fotka z roku 1987, která představuje nového sudího pro druhou ligu. Jmenuje se Roman Berbr, je mu...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...