Šéf fotbalové Olomouce: Rozhodčí asi byli někým řízení. Platit je nechce

Josef Lébr (vpravo) v debatě s šéfem FAČR Miroslavem Peltou | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2016
Jen pár minut po závěrečném hvizdu utkání Olomouce s Teplicemi, který navzdory výhře 6:0 stvrdil sestup olomouckých fotbalistů do 2. ligy, předstoupil před novináře spolumajitel klubu a předseda představenstva Josef Lébr. I přes frustrující situaci hovořil klidným hlasem, jeho slova ale práskala jak rány bičem. Jako jednu z příčin sestupu vidí cílené ovlivňování zápasů rozhodčími.

„Bavím se o systému řízení některých utkání, kdy rozhodčí systémově poškozují některé týmy. A my, majitelé nebo spolumajitelé, kteří do toho vkládáme své vlastní peníze, tak je ještě odměňujeme. To je hrozný! Oni dostávají peníze za to, že plní příkazy někoho jiného. To je strašidelný,“ prohlásil Lébr.

Sigma v lize vydržela jen rok. Jaké jsou tedy hlavní příčiny sestupu?
Důvody byly dva. Jeden bylo samozřejmě to, že jsme neuhráli body a v některých zápasech jsme předvedli špatné výkony, nesoustředěné, hlavně v závěru. A druhý důvod viděl každý, kdo byl na Slovácku (Sigma prohrála 1:2). Rozhodčí Zelinka vám to předvedl v plné nádheře. Po jeho výkonu na Slovácku jsem přesně věděl, že padáme. Tohle přece nemůže předvést rozhodčí s mezinárodní ambicí - včetně pomezních, kteří tam byli. Taková hanebnost, kterou tam předvedli, byla jasně s cílem, abychom nebodovali. Když i domácí se tomu smějí a řvou na rozhodčí, ať pískají pořádně, že nepřišli na komedii, přitom fandí svému týmu, tak to asi není v pořádku. Je to systémová záležitost, byli jsme určení my, že sestoupíme, tak to je. Sestoupili jsme, ale trošku jsme si to zapříčinili tím, že jsme na začátku neuhráli body a motali jsme se v konci.

Proč myslíte, že jste byli určení vy?
Protože v koncovce jsme tam zbyli s mužstvem, které prostě sestoupit nemohlo.

Fotogalerie

Mluvíte o systémové záležitosti, jaký systém máte na mysli?
Rozhodčí asi byli na hřišti někým řízení, ale nebudu nikoho jmenovat. Když je rozhodčí, který to moc neumí a udělá chyby, tak člověk řekne dobře, udělal chybu. Tady se vytýkala rozhodčímu neodpískaná ruka proti Spartě, ale byla to jedna chyba v zápase a můžu věřit tomu, že to třeba rozhodčí neviděl. Ale Zelinka? Patnáct chyb v zápase, včetně čtyř puštěných ofsajdů během prvních pětadvaceti minut. To není náhoda, ale systémová záležitost. Kde dostal příkaz, to se zeptejte jeho.

To je odvážné nařčení.
Teď řeknu něco, co by měli slyšet i ostatní spolumajitelé klubů - přece nemůžeme platit takové lidi, Zelinky a podobné. Přece my dáváme peníze, oni tam žádné peníze nepřináší, a my budeme v jejich područí, jak to všechno dopadne? Vždyť to je úplně zvrácené. Oni by měli být ti, kteří by se měli co nejvíc snažit. Třeba o Zelinkovi vím, že umí pískat, v tom je ta zrůdnost. Proti Slavii nás pískal mladý rozhodčí, který nepískl penaltu, ale jinak zápas odřídil dobře. Já mu jinak nemůžu nic vyčíst. Neměl odvahu písknout penaltu, dobře, s tím se dá smířit. Ale nedá se smířit s x chybami v jednom utkání. Nechci to ale pořád vracet jen na Slovácko. Kdo trochu fotbal vnímá, tak viděl, že od první minuty jsme neměli šanci bod uhrát.

Na sestupovou příčku jste ale spadli po špatných výkonech během celého jara.
Hlavní důvod byl ten, že jsme některé zápasy hráli špatně. Nemůžu svádět to, že sestupujeme, jen na výkony rozhodčích. Naše výkony byly v některých zápasech ostudné - na Dukle, v Brně. Ale pak je dobrý výkon, který jsme předváděli na Slovácku, ale tam nás rozhodčí nepustí k tomu, abychom dobrý výkon dokončili. Pošle nás do desíti, my i v deseti vyrovnáme, ale pak uzná gól na 2:1, který byl po faulu. To je pořád dokola, hlídal utkání se vším všudy. Ukáže, že nastaví dvě minuty, měl nastavit minimálně čtyři, a nakonec nastavil 52 vteřin. To jsou takové drobnosti. Nebo když jsme mohli útočit a měli jsme mít výhody, tak to přerušil, vracel balon zpátky. A to je rozhodčí, který má být na mezinárodní listině? Kde to jsme, pane bože? To je hanba českého fotbalu. Protože ten rozhodčí to umí - a dělá to záměrně. Když je to mladý rozhodčí a udělá chybu, tak to není záměr, není to řízené. Kdežto rozhodčí Zelinka řídil zápas tak, že to bylo na něčí pokyn.

Největší zlem jsou tedy lidé, co je řídí. Dokážete je pojmenovat?
Teď to v emoci nebudu jmenovat, ale rád si potom s novináři sednu. Je to na hlubší rozbor, abych přinesl fakta. Bez důkazů je to zbytečné, je třeba si položit fakta. Rozhodčí Zelinka byl určený na poslední zápas před dvěma lety, kdy jsme hráli o udržení (v Liberci 1:1), a nepředvedl tak děsivý výkon jako na Slovácku, ale v posledních pěti minutách nám upřel penaltu, která byla jasná, tak to rozhodl on. Pískal Duklu v Příbrami a to, co vyprávěli dukláci, mě chladným také nenechává. Pak nás pískal na Slovácku, a to bylo úplně děsné. Vracím se pořád ke stejnému jménu a říkám si, jo, to je člověk, který to umí a je používán.

Hovoříte o faktech a důkazech. Jste schopný je přinést?
Uvidím, to nepředjímám. Pokusím se seřadit nějaká fakta dohromady. Nebudu střílet slepými. Pořád ještě mám jednu z možností, že řeknu, že končím, nebudu do toho dávat ani korunu, dělejte si, co chcete, a třeba mého příkladu budou následovat i další spoluvlastníci. A co pak udělají ti paraziti na fotbale? Když nebudou peníze, tak odejdou. To jsou lidé, kteří z toho chtějí jen peníze, nejde jim o fotbal.

Zmiňoval jste špatné výkony. V některých zápasech na jaře působil tým až příliš bohorovně na to, že hrál o sestup. Proč?
Nevím. Na Dukle vedle mě sedělo hodně známých a říkalo, že Sigma není prvoligové mužstvo. A měli pravdu. Na druhou stranu jsme měli patnáct zápasů rozehraných na body, ve kterých jsme ale žádný nezískali. Dokonce jsme měli zápasy rozehrané na vítězství, ale nebodovali jsme. Se Slavií doma dvanáct minut do konce a my to nedotáhneme. Jestli někdo sledoval Příbram v Jablonci, ta deset minut ležela na trávníku, protože jsou zkušení. To není nic špatného, že použijí legální zbraň, kterou rozdrobí čas. My jsme to neudělali, chtěli jsme hrát fotbal za každých okolností, a to se nám vymstilo. Body, které jsme z těchto zápasů ztratili, chybějí.

Pomohlo by sáhnout v průběhu jara do realizačního týmu?
Vyměnili jsme jednoho trenéra v průběhu sezony. Nový trenér se uvedl třemi výbornými výkony, ale nebyly z toho body. Sice jsme vyhráli na Slavii, ale pak jsme s Boleslaví odehráli celý zápas o deseti, vyrovnali jsme v 90. minutě a v 92. jsme dostali na 1:2. S Příbramí to v 90. minutě bylo 1:1 a prohráli jsme 1:3. To jsou všechno detaily sezony. Toto je prvotní důvod sestupu, ten druhotný jsem řekl. Ještě pořád, i když byl ten prvotní, tak jsme se mohli zachránit, kdyby to bylo všechno v pořádku.

Věřil jste, že Jablonec v posledním kole porazí Příbram?
Abych řekl pravdu, tak moc ne. Myslel jsem si, že remíza tam bude.

Jaké plánujete další kroky se Sigmou?
Musím zvážit, jestli do takového systému mám dál dávat peníze. To je na delší uvažování. A rád se ještě podívám zpětně na zápas Jablonec - Příbram. Co bude dál se Sigmou, je otázka všech tří spolumajitelů. Musí i ostatní říct, jakým způsobem hodlají dávat peníze nebo vyrovnávat či prodat, nebo neprodat akcie. Je tu hodně možností. Ale prvotně, než se budu s ostatními spolumajiteli bavit, tak budu velmi zvažovat, jestli z tohohle systému nevystoupím úplně pryč.

Pokud zůstanete, jak by se měl změnit kádr?
Ať budu pokračovat, nebo ne, tak minimálně třináct hráčů odejde, tak jsme to napočítali. To jsou hráči, kterým končí hostování a smlouvy. Je jich zhruba třináct.

Znamená to rezignaci na snahu o rychlý návrat?
Proti Teplicím hráli hráči, kteří mají hrát i v budoucnu. Odečtu Ordoše, kterému končí smlouva, pak jste viděli, že Štěrba asi může hrát. Máme Hálu, v záloze i v útoku máme mladé hráče; Faltu, Chorého. Vedle nich se tam posunou kluci, kteří hráli druhou ligu a uspěli v ní, takže nemám vůbec strach.

Zůstane trenér Václav Jílek?
Je to otázka spíš na sportovního ředitele než na mě. Myslím, že není důvod ho měnit. Měl by prokázat, že je dobrý trenér a nějakým způsobem to vrátit zpátky.

Jak jste spokojený se sportovním ředitelem Ladislavem Minářem, který je podepsaný pod dvěma sestupy za tři sezony?
Musíme to všechno vyhodnotit. Jestli bude chtít pokračovat, k celkové atmosféře, která je. To je těžká odpověď, protože koncepce se musí nastolit teď během týdne. První sestup, to přišel někdy v průběhu sezony, která byla velmi špatná. Ale sestoupil dvakrát, to je pravda, to je hmatatelný neúspěch, souhlasím. Ale zase dvakrát postoupil se dvěma mužstvy do profesionální soutěže. Musíme vidět plusy i minusy.

Letní přestupy v ligových klubech

Nový ročník fotbalové ligy začne už 13. července. Program zápasů určí los, který proběhne ve středu 19. června. Titul bude obhajovat Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Tomáš SoučekLibor Kozák, Júsuf HilálLukáš Kalvach, Tomáš Smola, Andreas VindheimDavid Hovorka, Adam Hloušek, Michal TrávníkOndřej Mihálik

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 5 4 79:26 83
2.FC Viktoria Plzeň 35 24 6 5 57:32 78
3.AC Sparta Praha 35 20 6 9 59:33 66
4.FK Jablonec 35 17 6 12 58:32 57
5.FC Baník Ostrava 35 13 8 14 39:43 47
6.FC Slovan Liberec 35 12 10 13 34:32 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 35 13 6 16 43:47 45
12.Slezský FC Opava 35 12 7 16 47:57 43
13.Bohemians Praha 1905 35 9 13 13 33:43 40
14.1. FK Příbram 35 11 7 17 43:73 40
15.MFK Karviná 35 9 5 21 42:58 32
16.Dukla Praha 35 5 7 23 30:72 22

Statistiky

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Dukla

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Dukla

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Další sparťan ve Slavii. Budu to mít složitější než jiní, tuší Hovorka

Fotbalový obránce David Hovorka pózuje se slávistickým dresem. Do Edenu...

VIDEO Už během jara se proslýchalo, že na něj mají v Edenu spadeno. „Věděl jsem o tom, bavili jsme se s...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Čas superhrdinů. Slavia chce další sezonu snů, metou je Liga mistrů

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Vzal si slovo a mluvil a mluvil a mluvil. Víc než půl hodiny Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie,...

Další z rubriky

Stronati zatím v Ostravě zůstává, klub se s Poznaní nedohodl

Ostravští fotbalisté Carlos de Azevedo, Patrizio Stronati a Daniel Holzer...

Ještě neměl podepsanou novou smlouvu, ale už je na ní s šéfy klubu domluvený, takže trenér Bohumil...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Fotbal bolí, bez toho to nejde, říká o olomoucké přípravě trenér Látal

Trenér Radoslav Látal na olomouckém tréninku.

Pan Hudec, vitální senior, co letos oslaví devadesátiny, roky chodí olomouckým fotbalistům na...

Najdete na iDNES.cz