Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Šéf fotbalové Olomouce: Rozhodčí asi byli někým řízení. Platit je nechce

  9:25
Jen pár minut po závěrečném hvizdu utkání Olomouce s Teplicemi, který navzdory výhře 6:0 stvrdil sestup olomouckých fotbalistů do 2. ligy, předstoupil před novináře spolumajitel klubu a předseda představenstva Josef Lébr. I přes frustrující situaci hovořil klidným hlasem, jeho slova ale práskala jak rány bičem. Jako jednu z příčin sestupu vidí cílené ovlivňování zápasů rozhodčími.

Josef Lébr (vpravo) v debatě s šéfem FAČR Miroslavem Peltou | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Bavím se o systému řízení některých utkání, kdy rozhodčí systémově poškozují některé týmy. A my, majitelé nebo spolumajitelé, kteří do toho vkládáme své vlastní peníze, tak je ještě odměňujeme. To je hrozný! Oni dostávají peníze za to, že plní příkazy někoho jiného. To je strašidelný,“ prohlásil Lébr.

Sigma v lize vydržela jen rok. Jaké jsou tedy hlavní příčiny sestupu?
Důvody byly dva. Jeden bylo samozřejmě to, že jsme neuhráli body a v některých zápasech jsme předvedli špatné výkony, nesoustředěné, hlavně v závěru. A druhý důvod viděl každý, kdo byl na Slovácku (Sigma prohrála 1:2). Rozhodčí Zelinka vám to předvedl v plné nádheře. Po jeho výkonu na Slovácku jsem přesně věděl, že padáme. Tohle přece nemůže předvést rozhodčí s mezinárodní ambicí - včetně pomezních, kteří tam byli. Taková hanebnost, kterou tam předvedli, byla jasně s cílem, abychom nebodovali. Když i domácí se tomu smějí a řvou na rozhodčí, ať pískají pořádně, že nepřišli na komedii, přitom fandí svému týmu, tak to asi není v pořádku. Je to systémová záležitost, byli jsme určení my, že sestoupíme, tak to je. Sestoupili jsme, ale trošku jsme si to zapříčinili tím, že jsme na začátku neuhráli body a motali jsme se v konci.

Proč myslíte, že jste byli určení vy?
Protože v koncovce jsme tam zbyli s mužstvem, které prostě sestoupit nemohlo.

Fotogalerie

Mluvíte o systémové záležitosti, jaký systém máte na mysli?
Rozhodčí asi byli na hřišti někým řízení, ale nebudu nikoho jmenovat. Když je rozhodčí, který to moc neumí a udělá chyby, tak člověk řekne dobře, udělal chybu. Tady se vytýkala rozhodčímu neodpískaná ruka proti Spartě, ale byla to jedna chyba v zápase a můžu věřit tomu, že to třeba rozhodčí neviděl. Ale Zelinka? Patnáct chyb v zápase, včetně čtyř puštěných ofsajdů během prvních pětadvaceti minut. To není náhoda, ale systémová záležitost. Kde dostal příkaz, to se zeptejte jeho.

To je odvážné nařčení.
Teď řeknu něco, co by měli slyšet i ostatní spolumajitelé klubů - přece nemůžeme platit takové lidi, Zelinky a podobné. Přece my dáváme peníze, oni tam žádné peníze nepřináší, a my budeme v jejich područí, jak to všechno dopadne? Vždyť to je úplně zvrácené. Oni by měli být ti, kteří by se měli co nejvíc snažit. Třeba o Zelinkovi vím, že umí pískat, v tom je ta zrůdnost. Proti Slavii nás pískal mladý rozhodčí, který nepískl penaltu, ale jinak zápas odřídil dobře. Já mu jinak nemůžu nic vyčíst. Neměl odvahu písknout penaltu, dobře, s tím se dá smířit. Ale nedá se smířit s x chybami v jednom utkání. Nechci to ale pořád vracet jen na Slovácko. Kdo trochu fotbal vnímá, tak viděl, že od první minuty jsme neměli šanci bod uhrát.

Na sestupovou příčku jste ale spadli po špatných výkonech během celého jara.
Hlavní důvod byl ten, že jsme některé zápasy hráli špatně. Nemůžu svádět to, že sestupujeme, jen na výkony rozhodčích. Naše výkony byly v některých zápasech ostudné - na Dukle, v Brně. Ale pak je dobrý výkon, který jsme předváděli na Slovácku, ale tam nás rozhodčí nepustí k tomu, abychom dobrý výkon dokončili. Pošle nás do desíti, my i v deseti vyrovnáme, ale pak uzná gól na 2:1, který byl po faulu. To je pořád dokola, hlídal utkání se vším všudy. Ukáže, že nastaví dvě minuty, měl nastavit minimálně čtyři, a nakonec nastavil 52 vteřin. To jsou takové drobnosti. Nebo když jsme mohli útočit a měli jsme mít výhody, tak to přerušil, vracel balon zpátky. A to je rozhodčí, který má být na mezinárodní listině? Kde to jsme, pane bože? To je hanba českého fotbalu. Protože ten rozhodčí to umí - a dělá to záměrně. Když je to mladý rozhodčí a udělá chybu, tak to není záměr, není to řízené. Kdežto rozhodčí Zelinka řídil zápas tak, že to bylo na něčí pokyn.

Největší zlem jsou tedy lidé, co je řídí. Dokážete je pojmenovat?
Teď to v emoci nebudu jmenovat, ale rád si potom s novináři sednu. Je to na hlubší rozbor, abych přinesl fakta. Bez důkazů je to zbytečné, je třeba si položit fakta. Rozhodčí Zelinka byl určený na poslední zápas před dvěma lety, kdy jsme hráli o udržení (v Liberci 1:1), a nepředvedl tak děsivý výkon jako na Slovácku, ale v posledních pěti minutách nám upřel penaltu, která byla jasná, tak to rozhodl on. Pískal Duklu v Příbrami a to, co vyprávěli dukláci, mě chladným také nenechává. Pak nás pískal na Slovácku, a to bylo úplně děsné. Vracím se pořád ke stejnému jménu a říkám si, jo, to je člověk, který to umí a je používán.

Hovoříte o faktech a důkazech. Jste schopný je přinést?
Uvidím, to nepředjímám. Pokusím se seřadit nějaká fakta dohromady. Nebudu střílet slepými. Pořád ještě mám jednu z možností, že řeknu, že končím, nebudu do toho dávat ani korunu, dělejte si, co chcete, a třeba mého příkladu budou následovat i další spoluvlastníci. A co pak udělají ti paraziti na fotbale? Když nebudou peníze, tak odejdou. To jsou lidé, kteří z toho chtějí jen peníze, nejde jim o fotbal.

Zmiňoval jste špatné výkony. V některých zápasech na jaře působil tým až příliš bohorovně na to, že hrál o sestup. Proč?
Nevím. Na Dukle vedle mě sedělo hodně známých a říkalo, že Sigma není prvoligové mužstvo. A měli pravdu. Na druhou stranu jsme měli patnáct zápasů rozehraných na body, ve kterých jsme ale žádný nezískali. Dokonce jsme měli zápasy rozehrané na vítězství, ale nebodovali jsme. Se Slavií doma dvanáct minut do konce a my to nedotáhneme. Jestli někdo sledoval Příbram v Jablonci, ta deset minut ležela na trávníku, protože jsou zkušení. To není nic špatného, že použijí legální zbraň, kterou rozdrobí čas. My jsme to neudělali, chtěli jsme hrát fotbal za každých okolností, a to se nám vymstilo. Body, které jsme z těchto zápasů ztratili, chybějí.

Pomohlo by sáhnout v průběhu jara do realizačního týmu?
Vyměnili jsme jednoho trenéra v průběhu sezony. Nový trenér se uvedl třemi výbornými výkony, ale nebyly z toho body. Sice jsme vyhráli na Slavii, ale pak jsme s Boleslaví odehráli celý zápas o deseti, vyrovnali jsme v 90. minutě a v 92. jsme dostali na 1:2. S Příbramí to v 90. minutě bylo 1:1 a prohráli jsme 1:3. To jsou všechno detaily sezony. Toto je prvotní důvod sestupu, ten druhotný jsem řekl. Ještě pořád, i když byl ten prvotní, tak jsme se mohli zachránit, kdyby to bylo všechno v pořádku.

Věřil jste, že Jablonec v posledním kole porazí Příbram?
Abych řekl pravdu, tak moc ne. Myslel jsem si, že remíza tam bude.

Jaké plánujete další kroky se Sigmou?
Musím zvážit, jestli do takového systému mám dál dávat peníze. To je na delší uvažování. A rád se ještě podívám zpětně na zápas Jablonec - Příbram. Co bude dál se Sigmou, je otázka všech tří spolumajitelů. Musí i ostatní říct, jakým způsobem hodlají dávat peníze nebo vyrovnávat či prodat, nebo neprodat akcie. Je tu hodně možností. Ale prvotně, než se budu s ostatními spolumajiteli bavit, tak budu velmi zvažovat, jestli z tohohle systému nevystoupím úplně pryč.

Pokud zůstanete, jak by se měl změnit kádr?
Ať budu pokračovat, nebo ne, tak minimálně třináct hráčů odejde, tak jsme to napočítali. To jsou hráči, kterým končí hostování a smlouvy. Je jich zhruba třináct.

Znamená to rezignaci na snahu o rychlý návrat?
Proti Teplicím hráli hráči, kteří mají hrát i v budoucnu. Odečtu Ordoše, kterému končí smlouva, pak jste viděli, že Štěrba asi může hrát. Máme Hálu, v záloze i v útoku máme mladé hráče; Faltu, Chorého. Vedle nich se tam posunou kluci, kteří hráli druhou ligu a uspěli v ní, takže nemám vůbec strach.

Zůstane trenér Václav Jílek?
Je to otázka spíš na sportovního ředitele než na mě. Myslím, že není důvod ho měnit. Měl by prokázat, že je dobrý trenér a nějakým způsobem to vrátit zpátky.

Jak jste spokojený se sportovním ředitelem Ladislavem Minářem, který je podepsaný pod dvěma sestupy za tři sezony?
Musíme to všechno vyhodnotit. Jestli bude chtít pokračovat, k celkové atmosféře, která je. To je těžká odpověď, protože koncepce se musí nastolit teď během týdne. První sestup, to přišel někdy v průběhu sezony, která byla velmi špatná. Ale sestoupil dvakrát, to je pravda, to je hmatatelný neúspěch, souhlasím. Ale zase dvakrát postoupil se dvěma mužstvy do profesionální soutěže. Musíme vidět plusy i minusy.

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

Statistiky

Teplice

Nejtrestanější tým

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Teplice

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 9 7 2 0 27:3 23
2.AC Sparta Praha 9 7 0 2 24:13 21
3.SK Sigma Olomouc 9 5 3 1 15:8 18
4.FC Viktoria Plzeň 9 5 2 2 19:12 17
5.FC FASTAV Zlín 9 5 0 4 13:11 15
6.1. FC Slovácko 8 4 2 2 13:8 14
7.FK Pardubice 9 4 2 3 10:11 14
8.FK Jablonec 8 4 1 3 12:8 13
9.FC Slovan Liberec 8 4 1 3 13:10 13
10.MFK Karviná 9 3 3 3 9:13 12
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smlouva s Burnley, o kterou Vydra nestál. Nemilé překvapení, řekl agent

Nikdy se netajil tím, že si své vysněné angažmá v Premier League představoval úplně jinak. Za dva a půl roku v Burnley...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Fotbalové Teplice přebírá trenér Kučera. Má je vytáhnout do horní půlky ligy

Stačil pouhý den, aby prvoligové fotbalové Teplice představily nástupce odvolaného trenéra Stanislava Hejkala. K lepší...

Ondrášek proti „svým“ Budějovicím: Nula gólů, to mě hodně bolí

Byl natěšený na návrat domů. Vždyť právě České Budějovice vystřelily Zdeňka Ondráška před lety do velkého fotbalu. V...

Bohužel teď nestřílíme góly, štve karvinského útočníka Papadopulose

Jako obvykle se na hrotu rval, ale k pořádné střele se ani proti Zlínu (0:2) nedostal. Karvinský fotbalista Michal...

Ke zdobení stromečku i šlágr Slavie v Plzni. Prosinec posedlý fotbalem

Ještě před čtyřmi roky končila podzimní část fotbalové ligy čtvrtý víkend v listopadu, před třemi na přelomu listopadu...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...