„Známí i rodina mě snažně prosili o to, abych to nedělal, neboť z jejich pohledu i pouhý krok tímto směrem znamená nevratné poškození jména,“ přiznal Šimáně v prohlášení, které v pondělí dopoledne přinesl klubový web Slavie. „České fotbalové prostředí je pro ně prostě no go.“
Podle svých slov se přesto snažil Slavii tiše pomoci už v posledních dvou letech. Věci se však daly výrazněji do pohybu až s blížícím se startem letošní sezony. „Blížil se i termín insolvenčního řízení a bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne,“ tušil Šimáně.
Většinový podíl v klubu nakonec získala čínská společnost CEFC, Šimáněmu, majiteli letecké společnosti Travel Service, patří 40 procent akcií. Co podle něj musí Slavia udělat, aby se vrátila mezi českou špičku?
„Základem každého úspěšného klubu musí být perfektně fungující akademie a mládežnická mužstva. Bez vlastních kvalitních hráčů nemá klub v evropském kontextu šanci,“ tvrdí. „Těžko bude mít finanční prostředky na to, aby kupoval dobré a současně drahé hráče, ty musí umět vychovat a také prodat.“
Plánuje také aktivizovat fanoušky, kterých má podle něj Slavia nejvíc ze všech českých klubů. A upozornil, že noví majitelé budou klást i vysoké požadavky na management: „Průměr nestačí, ten máme všude kolem sebe.“
Šimáně si uvědomuje, že změny nemusí přinést výsledek hned. K trpělivosti vyzval i fanoušky. „Nečekejte zázraky, rozumná doba pro nastartování nové Slavie jsou minimálně dva roky,“ odhaduje. „Budeme bojovat za to, aby ta doba byla co nejkratší. Zázraky se nedějí, vše si musíme poctivě odpracovat.“
Ocenil také předchozího vlastníka klubu, Aleše Řebíčka. „Pro Slavii se obětoval, zachránil ji před pár lety před úpadkem a vždy se snažil udělat pro ni to nejlepší. Ocenil bych, kdyby ho slávistická veřejnost takto vnímala.“