Utkání Jihlavy, ilustrační fotografie

Utkání Jihlavy, ilustrační fotografie | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavský ředitel Tulis: Nejdůležitější budou poslední tři zápasy

• 0
„Konečný výsledek 1:6 je pro nás velmi krutý. Ale bohužel, za výkon ve druhém poločase zasloužený.“ Těmito slovy začal své hodnocení sobotního utkání v Mladé Boleslavi ředitel jihlavského fotbalového klubu Zdeněk Tulis. „Na druhou stranu si myslím, že minimálně šedesát minut jsme byli více než rovnocenným soupeřem. A měli jsme šanci na dobrý výsledek,“ dodal šéf FC Vysočina.

Co tedy nakonec rozhodlo?
Musíme říct, že Boleslav je v útočné fázi velice silná. A my jsme bohužel v rozmezí pěti minut mezi 68. a 73. minutou nedokázali zachytit jejich obrovskou snahu. Bohužel, stačila trocha smůly, troška nedůslednosti a zápas byl otočený. A potom už hráči propadli panice.

Podobný debakl nepřišel v sezoně poprvé: vysoké porážky si Jihlava odvezla i ze Slavie (0:4) a z Příbrami (1:4). Co se s tím dá dělat?
Neustále pracovat a zdokonalovat se. Nic jiného nám nezbývá. Soustředit se na příští utkání. A snažit se uspět. Je to nešťastná sezona, řada věcí se nám nedaří. Bohužel jsme nezvládli zápasy na Bohemce (1:2) a v Boleslavi – přesto, že byly minimálně padesát šedesát minut dobře rozjeté. Je potřeba si sednout, vyhodnotit to a poučit se. A začít pracovat ještě poctivěji a ještě důsledněji.

Je debakl 1:6 o to nepříjemnější, že jste ho utrpěli před reprezentační přestávkou – takže se bude těžko dostávat z hlavy?
Chlapci a realizační tým si to v první řadě musí vyhodnotit. Zjistit, kde byly chyby. Ale jinak bych byl pro to, co nejrychleji na to zapomenout a začít se připravovat na závěrečná tři kola. V nich se ukáže, jestli se ta sezona dá spravit, nebo ne. Víc bych nad tím nepřemýšlel. Už ve středu hrajeme pohárové utkání (odveta osmifinále MOL Cupu v Olomouci – pozn. red). Čeká nás další soupeř, se kterým můžeme získat sebevědomí. A hlavně musíme v těchto deseti dvanácti dnech udělat vše pro to, abychom se psychicky i tělesně připravili na závěrečná tři kola.

Roman Polom (v modrém) v souboji s Murisem Mešanovičem z Jihlavy v zápase 13. kola Synot ligy

Dá se říct, že vás při následných ligových soubojích s Brnem, v Ostravě a se Zlínem čeká rozhodující fáze celé sezony?
Když se podíváte na to, kolik máme bodů – a máme jich velice málo (9 bodů po 13 kolech – pozn. red. ) – tak je to opravdu klíčové. Čekají nás tři soupeři, kteří jsou na naší úrovni. Budou to velice náročné souboje – i vzhledem k situaci, do které jsme se posledními nepovedenými utkáními dostali.

Mohly by tyto tři duely rozhodovat také o tom, jak výrazné změny bude potřeba udělat v týmu během zimní přestávky?
To nepředbíhejme. Sezona ještě neskončila, na její hodnocení budeme mít čas. Uvidíme, v jakém stavu to všechno bude.

Vy jste už však sáhli k výměně hlavního trenéra. V šesti zápasech pod panem Klusáčkem tým získal čtyři body, v sedmi pod panem Bokšou pět. Jak tuto změnu zatím hodnotíte?
Podle mě je na týmu vidět nárůst sportovní výkonnosti. Je tam větší nasazení, větší touha po úspěchu. Bohužel, nezvládáme to přenést i do druhých poločasů jednotlivých utkání. Nevím, jestli je to otázka psychiky, nebo nekoncentrovanosti hráčů v závěrečné fázi utkání. Ale vidím tam určitý posun. A věřím, že poslední tři zápasy by to měly ukázat. Ty pro nás budou samozřejmě nejdůležitější.

Když zmiňujete špatné závěry... Nechybí hráčům kondice?
Na tu se to většinou svaluje. Ale je fakt, že sestava se mění. S ohledem na to, že jsou tam nějaká zranění a vykartování. A to je vždy složité. Na druhé straně si myslím, že to je hlavně otázkou psychiky. Protože chlapci v utkáních s Libercem, na Bohemce i v Boleslavi byli schopní soupeře přehrávat. Potom dojde k nějaké nedůslednosti, individuální chybě a pak se to celé sveze. Jako když na svahu spadnete a jedete po té sjezdovce. Nad tím je potřeba se zamyslet.

Mohl by v tuto chvíli týmu pomoct nějaký psycholog?
Myslím si, že máme tak kvalitní a vzdělaný realizační tým, že by si s tím měl umět poradit. Protože součástí trenérské kvalifikace je i psychická, technicko-taktická a kondiční otázka. Oni to určitě vědí. Samozřejmě nejdůležitější je, aby si to uvědomili sami hráči.

Co byste nyní hráčům vzkázal?
Ono se to říká velice těžce, když prohrajete 1:6. Ale v tom utkání byla řada pozitivních věcí. Vždyť do 30. minuty jsme si vytvořili tři gólové šance! Z těch negativních věcí je potřeba se poučit a odrazit se od toho dobrého, co jsme měli.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37