Rušno kolem smluv fotbalistů: proč raději zůstávají živnostníky

Ondřej Vaněk podepisuje smlouvu s Plzní. | foto: www.fcviktoria.cz

27 2014
Vyplní jen jméno, osobní údaje, délku kontraktu a výši příjmu, prémií či případných pokut. Jinak bude smlouva stejná pro hvězdu Sparty i náhradníka ve druhé lize. Kontrakty pro profesionální fotbalisty v Česku budou už brzy takhle jednoduché.

Novinka začne platit v příštím roce. Nařizuje to „Dohoda týkající se minimálních požadavků na standardní smlouvy profesionálních fotbalistů“, kterou zástupci fotbalových organizací (Evropská fotbalová unie UEFA, Asociace profesionálních evropských soutěží EPFL, Evropská asociace klubů ECA a Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů FIFPro) podepsali před dvěma lety v Bruselu.

Na jednotné smlouvě, která všechny požadavky zahrnuje, panuje v českém fotbale víceméně shoda. Už existuje i koncept unifikovaného kontraktu. Nezmění se však postavení hráčů, kteří nyní fungují jako živnostníci. V pracovněprávním vztahu s kluby nadále nebudou.

„Jenže kvůli tomu nám od UEFA hrozí sankce,“ varuje předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová. „Náš výmysl to není, ale UEFA to požaduje. Ve většině Evropy už to tak funguje.“

Fotbalová asociace (FAČR) však nesouhlasí. „Zástupci mezinárodních fotbalových organizací dali svým členům výslovně najevo, že respektují vnitrostátní právní úpravu. Účelem dohody je implementace minimálních požadavků UEFA do smluvních vztahů mezi hráčem a klubem, nikoli vznik pracovněprávního vztahu,“ interpretuje bruselský dokument Jan Pauly, ředitel legislativního oddělení FAČR.

Vyjádření FAČR

Jde o ožehavé téma, protože současný stav vyhovuje všem. Ano, jde o peníze. Kluby nyní nemusí za hráče platit daně a sociální ani zdravotní pojištění. To pro ně představuje značnou finanční úlevu.

Tím, že si výdělky daní sami, ušetří i hráči. Do nákladů totiž mohou dát třeba pořízení auta, výdaje na cestovné, rehabilitaci v lázních nebo u moře, plavání... Prostě všechno, co souvisí se sportovní činností. De facto jde o švarcsystém.

„Kdybych byl zaměstnancem klubu, tak mně osobně by to nevadilo, protože by mi to ušetřilo papírování a dostával bych čistou mzdu. Ale velká přítěž by to byla pro kluby,“ přemítal příbramský útočník Petr Švancara.

Což potvrzuje hráčský agent Ondrej Chovanec: „Jednou to asi přijde. Ale čím později, tím lépe. Kdyby hráči byli zaměstnanci, klubům by to násobně zvýšilo náklady. Obávám se, že pro spoustu klubů by to znamenalo smrt. A příjem by se snížil i hráčům.“

Právě pracovněprávní vztah mezi kluby a hráči byl jedním z hlavních témat při lednové inspekci UEFA v Česku.

UEFA shrnula závěry schůzky v dopise, který do Prahy zaslala v dubnu
a iDNES.cz ho má k dispozici: „Chceme zdůraznit, že v návaznosti na dohodu týkající se požadavků na standardní smlouvy je pracovněprávní vztah požadován. V zemích, kde pracovněprávní vztah ještě nefunguje, by všechny strany měly najít řešení.“

Zároveň ovšem konstatovala, že zavedení pracovněprávního vztahu česká legislativa zatím neumožňuje. FAČR tak nyní hledá řešení, jak požadavkům vyhovět. Plán by měla představit v listopadu, kdy UEFA dorazí na další inspekci.

Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.
Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.

Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.

„V Česku zatím nemáme připravenou legislativu pro profesionální sport. Věřím, že hráči a kluby se i v budoucnu shodnou, co je pro fotbalové prostředí nejlepší,“ podotkl Jan Skýpala, sekretář Ligové fotbalové asociace (LFA), která sdružuje české profesionální kluby.

A ředitel legislativního oddělení FAČR Pauly dodal: „Minimální požadavky nepředstavují žádnou výjimku pro Česko, ale naopak, tak jako pro ostatní evropské státy, základní a nejrychleji realizovatelný krok k tomu, aby bylo právní postavení hráčů a klubů ekvivalentní pracovněprávním vztahům.“

Je pravděpodobné, že UEFA bude současný stav v Česku minimálně nějakou dobu respektovat, a fotbalisté tak nadále budou fungovat jako živnostníci.

„V každé zemi platí jiné zákony, proto je na každé asociaci, aby dohodu týkající se minimálních požadavků na standardní smlouvy profesionálních fotbalistů splnila co nejlépe. UEFA nebude tento proces víc komentovat,“ odpověděla UEFA na dotaz iDNES.cz.

„Čeští fotbalisté žijí deset let v otroctví“

Když minulý týden přijel do Prahy zástupce španělské asociace fotbalových hráčů Jesus Diaz Peramos, české fotbalové prostředí hodnotil poměrně ostře: „Nemůžu se ubránit dojmu, že čeští profesionální fotbalisté žijí deset let v otroctví.“

Na mysli měl především přežívání tabulkových hodnot, které ve zdejším fotbale nadále přežívají. Když hráči vyprší smlouva, musí za ně nový klub stejně zaplatit, a to tzv. „tabulkovou hodnotu“.

Česká asociace fotbalových hráčů ČAFH už si kvůli tomu stěžovala na UEFA.

Peramosovo vyjádření rozzlobilo šéfa Ligové fotbalové asociace Dušana Svobodu: „Prohlášení místopředsedy španělské hráčské asociace pana Peramose v rámci vystoupení pro Českou asociaci fotbalových hráčů považuji za urážlivé vůči majitelům ligových klubů. Hovořit o otroctví českých hráčů v ligových klubech je nehoráznost. Pokud se nemýlím, otroci pracovali pro otrokáře za stravu a právě otrokáři měli z jejich práce užitek. Opravdu nemám informace o tom, že by čeští profesionální hráči, a to včetně těch sdružených v ČAFH, žili otrokářským životem. Dnes naopak majitelé vkládají do klubů vlastní prostředky, a za to by si zasloužili větší respekt.“

Peramos vystoupil na členské schůzi ČAFH. "Cristiano Ronaldo a všichni fotbalisté ve Španělsku vás podporují a stojí za vámi," tlumočil.

Co brání tomu, aby se sportovci v Česku řídili zákoníkem práce? Legislativa nepamatuje na specifické prostředí. Jak by se například řešily dovolené nebo pracovní doba?

„Je nutné zvážit nejen právní, ale i nemalé ekonomické dopady, které by tento krok sportovcům a klubům přinesl,“ vysvětloval Pauly, „a následně je představit UEFA při nadcházejících společných jednáních tak, aby výsledkem byl konsenzus všech zúčastněných subjektů.“

Pokud se z fotbalistů někdy stanou zaměstnanci, buď klesnou výplaty hráčů (neboť příjem dostanou už zdaněný), nebo klubům výrazně stoupnou náklady. Pak by byly pravděpodobně nuceny zúžit kádry.

Novinkou budou už jednotné smlouvy pro všechny profesionální hráče, které český fotbal zavede v příštím roce. Zjednodušeně řečeno, stejné znění bude mít smlouva kapitána Sparty i náhradníka z druholigového Ústí nad Labem, jen plat a délka kontraktu se budou lišit.

Příprava unifikované smlouvy v poslední době finišuje. Do konce září se k ní musí vyjádřit hráčská asociace a v listopadu už ji FAČR představí zástupcům UEFA. Do konce roku musí existovat konečná podoba.

„S jednotnou smlouvou pro všechny souhlasím. Ale musí být jednoduchá. České smlouvy jsou složité a řeší se v nich hlouposti. Vždyť mnohdy mají třeba dvanáct nebo třináct stránek, zatímco v zahraničí si vystačí se třemi. Čím jednodušší, tím lepší,“ řekl hráčský agent Jiří Müller.

K osmistránkovému konceptu bude mít ještě ČAFH výhrady. Hráčská asociace například požaduje, aby klub nemohl vyřadit hráče z týmu při odmítnutí nové smlouvy. Dnes se často stává, že fotbalista dostane individuální tréninkový plán, pokud odmítne podepsat nový kontrakt.

ČAFH také chce řešit osobnostní práva při marketingovém využití hráče nebo možnost ukončit smlouvu, pokud fotbalista tři měsíce nedostane podstatnou část výplaty. Rovněž požaduje, aby prémiové i disciplinární řády byly součástí smlouvy a hráč je podepsal zároveň se smlouvou.

„Pokud by se tyhle požadavky podařilo prosadit, bylo by to pro hráče dobré,“ dodal útočník Švancara.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Mladá Boleslav

Nejvíc gólů na počet střel

Mladá Boleslav

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Sparta

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 13 9 2 2 26:12 29
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 13 7 0 6 22:16 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 13 6 3 4 16:19 21
7.AC Sparta Praha 13 5 3 5 23:19 18
8.FK Teplice 13 4 6 3 11:13 18
9.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Spoluhráči salutovali po jeho gólu. On se pozdravu vyhnul a byla hádka

Remízou na hřišti posledních mistrů světa si takřka zajistili postup na mistrovství Evropy 2020, ale o tureckých...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Zatlačíme na stopery, burcuje teplický trenér Hejkal před Spartou

Ještě nedávno mezi nimi zela v tabulce propast hluboká skoro jako Macocha, v neděli už můžou fotbalisté Teplic jít v...

Myslím, že klidně můžu ještě sto gólů dát, smál se střelec Krmenčík

Na vstup do Klubu ligových kanonýrů to ještě není, Michael Krmenčík už je ale v polovině dlouhé cesty. Plzeňský útočník...

Karviná - Slovácko 0:2, čekání na domácí výhru trvá dál

Karvinští fotbalisté ani v šestém domácím utkání neslavili vítězství. V 13. kole Fortuna ligy podlehli Slovácku 0:2. V...

Plzeň - Ostrava 3:0, góly až po pauze, trefili se Hejda, Krmenčík a Chorý

Padesát minut se čekalo na gól, pak se trefil stoper Hejda a plzeňští fotbalisté dovedli zápas 13. kola Fortuna ligy k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz