Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Já a bílý kůň Gajdy? Udělejte si názor sami. Jakub Beneš a jeho sen o velké Sigmě

  17:59
Vysoký elegán v padnoucím obleku působí v olomouckém fotbale jako zjevení. Vystudoval práva a před třicítkou se stal předsedou největšího akcionáře Sigmy i okresního fotbalového svazu.

Dlouholetý funkcionář fotbalového klubu SK Sigma Olomouc Jaromír Gajda (nahoře vlevo) hovoří se svým nástupcem Jakubem Benešem. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ač proti jeho kandidatuře ostře vystoupil bývalý vlivný funkcionář Jiří Kubíček, nálepkování „bílý kůň Jaromíra Gajdy“ jej nerozhodilo.

Ostatně neslyšel ho poprvé. Kdo je Jakub Beneš? Nechť poví sám.

Majoritní akcionář je nezisková organizace. To vypovídá o našich možnostech rozvoje.

Jakub Beneš

Překvapilo vás vítězství ve volbách Okresního fotbalového svaz Olomouc?
To bych úplně neřekl, protože když jsme kluby oslovovali, pochopily, co od nás mohou čekat. Ztotožnily se s programem, se kterým jsme do toho šli, neboť ho více méně vytvořily oni, vycházel z požadavků klubů. Byly rády, že je někdo vyslechne a že se vůbec o ně někdo zajímá. Mělo to pozitivní ohlasy, takže jsem věřil, že můžeme být ve volbě úspěšní. Samozřejmě tomu nahrává doba, protože fotbal je v nějaké politické situaci a hlad po očištění a nových lidech tady je.

I v olomouckém okrese bylo očištění třeba?
Nevěděl jsem, jestli fungování okresního fotbalu jako takové, protože od toho jsem byl relativně daleko. Byly kluby, které byly vyloženě spokojené, a byly kluby, které řeknou, že okresní fotbalový svaz nepotřebují, že co si udělají samy, to mají, což asi pravda je. Byly kluby, které byly z jedné kauzy vyloženě naštvané. Ale my jsme spíš potřebovali vyslat signál k velké fotbalové politice, že chceme, aby se náš sport celkově ubíral jiným směrem.

Proč chci Sigmu zpět. Miliardář Lébr opět zatoužil po fotbale

A tak jste nezůstal jen u slov „fotbalové Fevoluce“ a šel do voleb. Zaskočilo vás, že kandidoval i někdejší funkcionář Sigmy, místopředseda fotbalového svazu Jiří Kubíček, aby podpořil vašeho protikandidáta Josefa Ondrouška, a jak proti vám vystoupil?
Nezaskočilo, protože jsem byl svědkem valné hromady i před čtyřmi roky. Takže si nemyslím, že to byl výstup vyloženě proti mně. Na mém místě by mohl stát kdokoli a Jirka Kubíček by nejspíš vystupoval obdobně, protože asi cítí, že můj protikandidát Ondroušek byl tím správným.

Osobně jste to tedy nebral?
Osobně to neberu. Chtěl podpořit protikandidáta a zvolil k tomu cestu, jakou zvolil.

Nazval vás bílým koněm Jaromíra Gajdy, dlouholetého funkcionáře Sigmy, se kterým se v Sigmě nerozešel v dobrém.
Člověka to mrzí. Je to obrovská zkušenost, ale učím se to brát tak, že pokud mě někdo chce hodnotit, tak ať mě hodnotí ten, kdo se mnou opravdu nějakou zkušenost má. Jiřího Kubíčka obrovsky uznávám, je to jeden z nejsilnějších funkcionářů, kterého český fotbal kdy měl, s naším klubem dosáhl ohromných úspěchů, ale mě nezná. Věci si vykládal tak, jak si je chtěl vyložit. Ale není to reálný obraz. Jednám sám za sebe a ze svých kolegů si snažím vzít vždy to nejlepší. Mám šanci ukázat, že to bude jinak.

Gajdův kůň, jeho pravá ruka, to slýcháváte často, když si vás vybral jako svého nástupce do čela spolku SK Sigma Olomouc MŽ, největšího akcionáře klubu.
Přirozeně. Asi to nemůže být jinak. Já to lidem nevyvracím, jen vždycky říkám: Udělejte si názor sami. Zbytečné s tím bojovat.

A váš názor na Jaromíra Gajdu, který toho v Sigmě hodně vybudoval, ale od korupční aféry ho fanoušci vnímají kontroverzně?
Vnímám ho jako člověka, který toho pro olomoucký fotbal udělal strašně moc. Který ve své pozici bohužel získal i spoustu nepřátel. A který si za to, co všechno se mu podařilo, zaslouží hlavně uznání.

Olomoucký vládce Gajda: pan Nesesaditelný, či muž, jenž neuměl odejít?

Jaká je teď jeho role v Sigmě?
Je členem výboru spolku, předsedou dozorčí rady a je trojnásobným dědečkem, což mu všichni přejeme. Naše komunikace je nyní minimální. Příští rok nás čeká volební valná hromada spolku, na které se tato jedna bohatá etapa uzavře. Věřím, že důstojně.

A kdo je Jakub Beneš?
V první řadě milující manžel a táta. Rodák z Bohuňovic, takže člověk, který vychází tady z tohoto okresu. Je to člověk, který miluje fotbal. A člověk, který v osmnácti moc nevěděl, jakým směrem jít, a díky tomu, že zvolil studium právnické fakulty, se mu ve fotbale i přes trenéřinu otevřely dveře. Vždy, když se mi nějaké dveře otevřely, jsem se rozhodl šanci využít. To mě dostalo do funkcí, v nichž teď jsem.

Předání žezla? Dlouholetý funkcionář Sigmy Jaromír Gajda (vpravo) navrhl za...

Předání žezla? Dlouholetý funkcionář Sigmy Jaromír Gajda (vpravo) navrhl za svého nástupce mladého právníka.

Ještě před třicítkou. Daří se?
Je to velká odpovědnost. Zhodnotit, že se daří, budeme asi moct až po nějakém období. Dostat se do odpovědné funkce je věc jedna, ale aby potom byly výsledky, je věc druhá. Hodnocení nechejme třeba za čtyři roky v okresním fotbalovém svazu.

A vaše cesta do čela největšího akcionáře Sigmy?
Byl jsem hráčem Sigmy v žákovských kategoriích, potom jsem se vrátil zpátky do Bohuňovic, studoval jsem právnickou fakultu a přes trenéřinu mládeže v Bohuňovicích jsem se dostal k trénování v Sigmě. Rok jsem byl u přípravek, pak jako asistent trenéra u dorostu. Tenkrát se tvořila regionální fotbalová akademie a já končil studium právnické fakulty, tak – a to přiznám – Jaromíra Gajdu napadlo, že tam je pozice manažera fotbalové akademie, jestli bych se o to neucházel. Zaslal jsem životopis tehdejšímu šéftrenérovi Ivoši Gregovskému. Záhy jsme se domluvili na spolupráci. To byl můj vstup do funkcionářské oblasti. Přes regionálku, kde je užší spojení s mládeží Sigmy, jsem začal spravovat i mládež Sigmy, stal jsem se členem výboru spolku a tak nějak to směřovalo až do toho, že jsem nyní jeho předsedou.

KOMENTÁŘ: Sigma na rozcestí. Vize mladého právníka, nebo prodej Lébrovi?

A hned řešíte zásadní otázku: zda Sigmu prodat byznysmenovi Josefu Lébrovi, nebo upřednostnit nabídku skupiny místních podnikatelů zastoupených Davidem Rozehnalem na partnerský vstup do klubu. Jednání trvají už dlouho, což?
Trvají. Může to znít jako klišé, ale je to poplatné době. Jako výbor spolku se už od září nescházíme skrz to, že to není možné. Respektive možné by to bylo, ale já nechci tyto strategické otázky řešit telekonferencí. Pokud mají do klubu přijít významní partneři s nějakým personálním posílením, je potřeba to v rámci širšího spektra opravdu důkladně prodebatovat. Jsou to prostě strategické kroky.

K jaké variantě se přikláníte vy?
Pořád se bavíme o tom, co je každá ta strana ochotná nabídnout a co za to požaduje. Ty nabídky jsou úplně odlišné, protože pan inženýr Lébr chce do klubu vstoupit akcionářsky, takže se bavíme o tom, že je potřeba koupit akcie společnosti, která má nějakou hodnotu. Nemůžeme ji jako správný hospodář podhodnotit. Co se týká toho partnerského vstupu, je to jednodušší v tom, že se tady dala dohromady skupina lidí, kteří dali dohromady nějakou částku, a to poslední, co nám mají sdělit, je jejich představa zapojení do klubu. Celé to směřuji do toho, že bychom na následujícím výboru, až se budeme moci potkat, měli zhodnotit vývoj jednání, současný stav a případně Sigmu nasměrovat.

Až covid dovolí?
Termín říct nemůžu, protože nevím, kdy se budeme moc potkat. Já si myslel, že už po Novém roce se to celé rozvolní a budeme se moc sejít aspoň v deseti lidech. Teď to vypadá, že to bude do půlky dubna. Nechci to řešit přes Skype, je potřeba si k tomu sednout. Teď je to zakázaná činnost.

Jakub Beneš, předseda spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ, sleduje utkání z VIP sektoru...

Jakub Beneš, předseda spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ, sleduje utkání z VIP sektoru Androva stadionu.

Bývalý fotbalový reprezentant a slavný odchovanec Olomouce David Rozehnal vás veřejně chválí. Čím jste ho přesvědčil?
S Davidem jsme přišli do kontaktu, když se vracel ze zahraničí. Mysleli jsme si, že by mohl být trenérem fotbalové akademie. Řekl, že tento směr nevidí, ale udržovali jsme kontakt. V okamžiku, kdy bylo reálné moje zvolení do čela spolku, představil jsem mu svou vizi a přání, aby se zapojil i on. Potřebujeme získat důvěru veřejnosti a on je osobnost, která toho spoustu prošla. David víc přemýšlí, než soudí. Jeho podpory si moc vážím. Myslím si, že jeho role bude pro olomoucký fotbal ještě hodně důležitá.

Jaká by měla být konkrétně?
Může být tmelem mezi fanoušky, veřejností a klubem. On je člověk s obrovským nadhledem, čiší z něj zkušenost, klid. Když vystoupil teď na valné hromadě okresu, tak člověk hned cítí, že to dělá opravdu srdcem. Nikdy neudělá něco, s čím by sám nebyl vnitřně ztotožněný, a v tom je jeho největší síla.

Cíl není Sigmu ovládnout, osvětluje Rozehnal nabídku pro olomoucký fotbal

V jaké funkci byste ho tedy viděl? Teď je členem spolku.
U něho to není o funkcích, ale o tom, aby byl součástí klubu. Myslím, že on se nejlépe cítí právě v té roli takového tmelícího prvku mezi partnery, fanoušky. Mohl by být styčným důstojníkem směrem k veřejnosti.

Sigma sama tvrdí, že potřebuje nového mecenáše. V jaké je ekonomické kondici v době covidu?
Nevím, jestli jsem ta nejpovolanější osoba, která by to teď měla komentovat, ale nemyslím si, že by covid dopadl na ekonomiku klubu zásadním způsobem. Nejsme ale v takové pozici, abychom si mohli dovolit nehledat silného partnera. Klub má majoritního akcionáře, kterým je nezisková organizace. To vypovídá o možnostech našeho rozvoje.

A už nezbývá moc majetku na prodej. Stadion prodala Sigma městu, prodala i pozemek, kde měla hřiště s umělou trávou.
Je potřeba vnímat, že klub historicky žil z prodeje hráčů a z prodeje majetku, který nabyl po revoluci. A je pravdou, že už ho moc nezbývá. Poslední velká transakce byl prodej Androva stadionu. Ctím názor, že se musíme naučit fungovat tak, že už nebude k dispozici prodej majetku, takže musíme být maximálně efektivní ve výchově a následném prodeji hráčů. Ideálně pak i najít partnera, který zajistí základní ekonomickou stabilitu.

Chcete Sigmu víc otevřít, aby byla transparentnější a vychovávala hráče pro evropský trh. Jaká je ještě vaše vize?
Celému českému fotbalu bych přál, abychom byli zajímaví pro evropské velkokluby, aby sem pravidelně jezdili jejich skauti a nacházeli nové hvězdy evropského fotbalu. Teď takovou destinací nejsme, i když obrovsky pomáhá Slavie a její evropské úspěchy. Má role ale ještě víc než ve sportovní části, je politickospolečenská. Chtěl bych, abychom v olomouckém sportovním a podnikatelském prostředí všichni cítili, že Sigma má ve společnosti svou hodnotu, že je přínosem. Aby všichni Sigmě přáli. Historicky to tak necítím. Chci lidi propojovat za společným snem – velké Sigmy.

Jenže podnikání a fotbal je prostředí, kde jsou velká ega.
Chci, aby Sigmě všichni přáli, a nemusí ji ekonomicky podpořit. Aby cítili, že Sigma má klíčovou roli v rámci rozvoje celého sportu v regionu. Náš klub by měl z tohoto prostředí čerpat, ale zároveň mu i něco nabídnout. Aby to bylo oboustranně výhodné.

A abyste vrátili diváky na tribuny. Návštěvnost Sigmě klesala už před covidem.
Musíme najít vzájemnou důvěru.

Má teď Sigma dobrou startovací čáru?
Je tady spousta šrámů z minulosti, to cítím i z posledních proslovů Jiřího Kubíčka. Já se v tom nemůžu šťárat, minulost nezměním, cítím, že je potřeba udělat tlustou čáru a říct si, že my všichni chceme, aby Sigma byla úspěšná. A jak říkáte – aby lidé chodili na fotbal, aby je bavil a my jsme cítili, že Sigma je potřebná. Tady vidím určitý handicap.

Autor:

Statistiky

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Slavia

Nejvíc vlastních gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 26 21 5 0 72:15 68
2.FK Jablonec 26 16 4 6 44:28 52
3.AC Sparta Praha 25 16 3 6 54:29 51
4.1. FC Slovácko 26 15 5 6 47:26 50
5.FC Viktoria Plzeň 25 13 5 7 44:28 44
6.FC Slovan Liberec 26 12 7 7 37:23 43
7.FC Baník Ostrava 27 10 8 9 37:26 38
8.FK Pardubice 26 11 5 10 27:34 38
9.SK Sigma Olomouc 26 9 10 7 32:26 37
10.Bohemians Praha 1905 27 8 10 9 29:29 34
  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia odmítla pokleknout, řeší v Anglii. Udělali jsme jiné gesto, oponuje klub

Seřadili se po části obvodu středového kruhu, chytili se kolem ramen. „Tak to ne, pánové, na svá místa na hřišti,“...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Jak to vidí Británie: UEFA je měkká. Kúdela měl dostat víc, Kamara nic

Desetizápasový trest pro Ondřeje Kúdelu že je bláznivě vysoký? Že jsou tří- a čtyřzápasové flastry pro Kamaru a Roofa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Sparta 2:0, derby pro lídra, rozhodl gól Holeše do šatny

Fotbalové derby číslo 298 vyhrála Slavia 2:0. Sparta měla slušný nástup, tři šance, ale když inkasovala gól do šatny,...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Káčerova přihrávka před prázdnou? Byl to pro mě dáreček, rozplýval se Ba Loua

Neplatí za vyhlášeného kanonýra, branky střílí spíš vzácně. Ve své první sezoně za Plzeň ale Adriel Ba Loua gólově...

Bohemians - Ostrava 1:1, góly padaly na konci, domácí spasila penalta

Dlouho šlo o zápas téměř bez šancí, přesto nakonec nebyla nouze o drama. Fotbalisté Bohemians ve 27. kole nejvyšší...

Zápasy se Spartou mám rád, říká střelec vítězného jabloneckého gólu Schranz

Dva góly do sítě Sparty během několika dní. Zatímco zásah před týdnem v Praze ve čtvrtfinále MOL Cupu postup...

Byly tam věci, o které se dá opírat, pochvaloval si plzeňský trenér Guľa

Fotbalová Viktoria zvítězila v ligové dohrávce nad Zlínem 2:0, oplatila mu listopadovou prohru. Dalo by se říct, že jde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...