Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Hrdlička: Udržet kouče Radu? To nešlo. Slavia je pořád výborná značka

ŠÉFOVÉ TEPLIC. Předseda představenstva Pavel Šedlbauer (vpravo) a ředitel společnosti František Hrdlička

6 2012
Když se šéf prvoligových teplických fotbalistů František Hrdlička dověděl o záměru Petra Rady odejít do Slavie, pořádně ho to nadzdvihlo. O další nedokončené misi trenéra, na něhož už potřetí vsadil, nechtěl slyšet. Ale brzy Radu pochopil.

"Petr Rada se stane jedním z nejlépe placených trenérů v lize. Podpisem této smlouvy se ekonomicky zabezpečil. Těžko ho šlo udržet," vysvětluje Hrdlička.

Co jste řekl Radovi, když přišel s tím, že ho chce Slavia?
První moment jsem byl naštvaný. S Petrem jsme kamarádi, známe se léta. Řekl jsem mu, že nevím, jak rozhodne představenstvo, ale že já budu proti. Byl tu potřetí, dohodli jsme se, že to tady dokončí. Ale když mi pak řekl, jakou dostal nabídku, tak jsem ho pochopil. Slavia je stále výborná značka, dle mého názoru se zase brzy vrátí do špičky ligy. A každý trenér chce trénovat pražská S. Tahle nabídka se nedala odmítnout. Tyhle podmínky by mu v Česku nevyrovnal nikdo. Dostal nadstandardní smlouvu a my se nemůžeme a nechceme pouštět do žádných finančních dostihů.

Aspoň jste si na Slavii vymohli finanční kompenzaci.
Rada byl u nás smluvně vázaný a tudíž si Slavia nemohla řešit svůj trenérský problém bez náhrady a na náš úkor. Hráčská kompenzace pro nás nebyla zajímavá, tak jsme se dohodli na finanční. Přestup trenéra tady asi nikdy nebyl, ale když něco chcete, musíte za to přece zaplatit.

Fanoušci nebyli moc nadšení z Radova nástupce Lukáše Přerosta. Proč jste vybrali jeho?
Kdyby loni nepřišel trenér Rada, pravděpodobně by se áčka ujal Lukáš Přerost již před rokem. Už po odchodu Jiřího Plíška jsme přemýšleli, že ho posuneme k prvnímu mužstvu. Proto jsme hned od začátku mluvili s Lukášem Přerostem a s nikým jiným. Zná dokonale prostředí klubu, hráče, má přehled o hráčích v regionu a je u něj záruka, že bude ctít klubovou koncepci a filozofii, kterou sám spoluvytvářel. Přesto, tahle změna není pro Teplice nic nového, i tolik zmiňovaný František Straka přešel z pozice asistenta do pozice hlavního kouče, Petr Rada také přišel z pozice asistenta. U Lukáše je velké plus, že je z Teplic a jednou z priorit klubu je, aby pokud možno veškerý management pocházel z tohoto regionu.

Pro mnohé byl logickou volbou spíš Svatopluk Habanec, který s Ústím dvakrát za 3 roky postoupil.
Kdyby Lukáš řekl, že se ještě necítí na tento post, přišel by na řadu jiný trenér z tohoto regionu.

Fanoušci říkají, že Přerost je ideální volba. Můžete mu říct, koho má postavit.
To v zásadě odmítám, za celou svoji éru jsem trenérům nikdy nenařizoval kdo má hrát, a jak znám Lukáše, je natolik tvrdohlavý a svůj, že by to určitě nepřipustil.

Bude dávat víc šancí mladým, které dobře zná?
Věřím tomu, že ano, ale každý hráč má šanci svým přístupem a výkony trenéra přesvědčit, že má dostat svoji šanci, ale je potřeba si uvědomit, že jenom s mladými hráči se liga hrát nedá. Na druhou stranu vychováváme spoustu talentovaných hráčů a šanci určitě dostanou naši hráči, kteří se vracejí z hostování. Veverka, Melunovič, Moulis, Jablonský, Lácha. Přesto je potřeba mužstvo doplnit, přišel již levonohý Ján Chovanec a v současné době jednáme s Karvinou o příchodu záložníka Tomáše Jursy.

Přece jen, není angažmá takhle mladého trenéra pro Teplice rizikem?
Angažování jakéhokoliv trenéra je vždy rizikem, jak říkám já, angažování trenéra je vždy sázka do loterie. Ale každý trenér musí někde začít a Teplice jsou známy, že dávají šanci začínajícím trenérům. Samozřejmě jsme si vědomi určitého rizika, ale Lukáš Přerost má naši plnou důvěru, protože ho pracovně i lidsky velmi dobře známe a on zná nás. A navíc si tu šanci určitě zaslouží a já mu věřím. Nejen já, ale i celý klub ho budeme podporovat. Věřím, že se zařadí mezi mladé trenéry, o kterých se také nevědělo, a dnes jsou považováni za renomované ligové trenéry jako například Vavruška, Psotka, Lavička, Plíšek a další.

Když se ještě vrátíme k minulé sezoně, jak ji hodnotíte?
Kdyby nebylo nešťastného domácího zápasu v semifinále poháru s Olomoucí, sezona by se hodnotila jako velmi úspěšná. Takhle ji musíme rozdělit na dvě části - na ligu a pohár. Vypadnutí z poháru je pro mě zklamání, promrhali jsme tím šanci na finále a možná i na Evropu, a tímto vyřazením jsme nesplnili zadaný cíl.

Čím si to vysvětlujete?
Hráči to psychicky neunesli. Že to vypustili, podcenili, to zásadně odmítám, ztrácelo by to logiku. Za vítězství v poháru mají ve smlouvách nadstandardní odměny. Pod obrovským tlakem zkolabovali a u některých je to bohužel dlouhodobá záležitost, kterou budeme muset pravděpodobně řešit. Zanechalo to stín na celé sezoně. Kdybychom vypadli třeba v předešlých kolech jako mnozí jiní, nebylo by zklamání paradoxně tak veliké. Tím, že jsme nezvládli zápas s Olomoucí doma před svými fanoušky, kteří byly plní očekávaní, vyznívá tato sezona jako neúspěšná. Ale co se týče ligy, kde jsme skončili pátí, a přitom se nám podařilo do mužstva zapracovat neznámé a nezkušené hráče Vůcha, Dolejše, Jindráčka a další, jsme s pátým místem v lize spokojeni. Jsme přesvědčeni, že kdyby byli zdraví Ljevakovič s Melunovičem v poháru s Olomoucí, tak jsme hráli finále.

Teplice se ale doma celkem trápí už delší dobu.
V minulosti bylo domácí prostředí naší velkou výhodou, každý sem jezdil nerad, protože věděl, že se v Teplicích těžko vyhrává. Poslední dobou se to otočilo, což nás mrzí. Ale pramení to z toho, že většina mužstev proti nám nastupuje s defenzivní taktikou a proti tomuto stylu hry nám to nejde, zřejmě nám chybí pro tento styl vhodné typy hráčů.

Nechybí vítězný typ v týmu?
Pravděpodobně ano. Není náhodou, že jeden zápas zahraje mužstvo výborně a hned další, když má potvrdit svoji výkonnost, tak zklame. To je psychika.

Nabízí se otázka, jestli přivedete nějaké odolnější hráče?
To je problém celé ligy. Proto je tak vyrovnaná. Není tu moc individualit. Proto takoví hráči jako Pavel Horváth hrají i v tomto věku tak dobrý fotbal. Mají obrovskou zkušenost a nejsou tak nervově labilní. My máme Vachouška, když mu to jde, tak je to super, když ne, tak se nedaří ani mužstvu. Ale to není jen o Štěpánovi.

Sháníte středního záložníka?
Po něm volají všude v lize, ale řekněte mi koho. Fanoušci odpovědí Horvátha, a já řeknu, že tady už byl. A odešel kvůli nevraživosti části příznivců. Možná by tady hrál dál a končil by zde kariéru. Kdo je další? Hušbauer ze Sparty? Darida z Plzně? Nereálné. Jako kdyby k nám přišli pro Ljevakoviče.

Jak na tom budou Teplice v příští sezoně finančně?
Celosvětové ekonomické problémy ze zákonitě projevují i ve skupině AGC. Je to přirozená věc, jsme součástí této skupiny, tak se to musí dotknout i nás. Přesto jsme stále ekonomicky zajištěni, dostáváme svých závazků a zcela bez problémů jsme obdrželi licenci pro první ligu. Samozřejmě pociťujeme, že se tyto ekonomické problémy dotýkají i našich dalších obchodních partnerů a výrazně postihl náš rozpočet například nový loterijní zákon. Všechny tyto okolnosti nám logicky nedovolují pouštět se do nákupů drahých hráčů. Pro letošní rok máme pokrytý rozpočet a na příští zatím jen ze šedesáti procent. V případě, že se nezlepší ekonomická situace našich partnerů, a nepodaří-li se nám s městem najít řešení výpadku finančních prostředků z důsledku změny loterijního zákona, budeme tuto ztrátu řešit například prodejem hráčů tak, jak je to běžné všude ve světě.

Nebude muset klub kvůli této situaci tedy prodávat opory?
Letos o tom neuvažujeme, naším cílem je udržet kádr pohromadě. Registrujeme zájem o Vůcha, Grigara a další hráče. Končí Stožický, který je v Trnavě, Smejkal v Boleslavi, o Sivu má údajně zájem Jihlava. Hráči odcházejí, ale ne proto, že bychom na ně neměli, ale proto, že se tak rozhodly Teplice.

Takže žádné velké posily se fanoušci nedočkají?
Určitě ne za velké finanční prostředky, protože je nemáme a chováme se v kontextu dnešní ekonomické reality a v souladu s filozofií firmy. Málokdo si uvědomuje, že ani já, ani kdokoliv v představenstvu nebo ve vedení společnosti, nejsme vlastníky tohoto klubu. Když si kluboví šéfové jako Karl, Pelta, Paclík či Řebíček něco rozhodnou, nemusejí se nikomu zodpovídat. Třeba si vezmou půjčku na nákup hráčů a zariskují. Může to udělat, protože je vlastník.

A vy ne?
Jsme najatí manažeři a spravujeme svěřený majetek, se kterým si nemůžeme nakládat, jak chceme. Díky tomu, že klub je součástí této nadnárodní společnosti, plní si včas své závazky, je ekonomicky stabilní, hrajeme dlouhodobě ligu a stále patříme do špičky českého fotbalu. A to je ta hodnota, která by měla v očích sportovní veřejnosti vyvažovat případné nákupy drahých hráčů. Jsme opravdu jeden z nejlépe zabezpečených klubů v Gambrinus lize. Ale už nemáme v současnosti volné finanční prostředky na to, abychom mohli jít a koupit fotbalistu za desítky milionů. Kdyby přišel další obchodní partner a dal 10 milionů, pak bychom je mohli vzít a koupit fotbalistu, protože už bychom je nepotřebovali na pokrytí běžného provozu klubu. Je potřeba připomínat, že klub skoro vše financuje z vlastních prostředků. Svědčí to o tom, že v regionu asi nejsou silní partneři, nebo nemají zájem o sport. Některé velké společnosti, které vydělávají velké peníze v tomto regionu, je odvádějí pryč. A politici je nedokážou donutit, aby region podporovali. A nemluvím jen o sportu. Možná by bylo řešením vstoupit do politiky, nejen já, ale například Pavel Verbíř jsme měli několikrát nabídku z politiky. Ale z mého pohledu je to špatně, myslím si, že sport má být apolitický.

Ale pak se věci jen tak nezmění.
Rozumím, že fanoušek chce mít jen radost z vítězství, ale ukažte mi jeden tým v regionu, který je tak bohatý, že může dlouhodobě nakupovat hvězdy a přeplácet hráče. Hokejový Chomutov? Uvidíme. Zatím postoupili do extraligy, ale my hrajeme nejvyšší soutěž už 15 let.

Budete mít i v příští sezoně pohárové cíle?
Vždy chceme hrát o poháry, nebudeme se alibisticky schovávat, podmínky tu jsou.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Statistiky

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 19 16 3 0 41:3 51
2.FC Viktoria Plzeň 18 11 4 3 33:16 37
3.FK Mladá Boleslav 18 10 2 6 35:24 32
4.FC Baník Ostrava 19 9 3 7 30:23 30
5.AC Sparta Praha 18 8 5 5 34:24 29
6.FK Jablonec 18 8 5 5 30:24 29
7.SK Dynamo Č. Budějovice 18 8 3 7 30:29 27
8.1. FC Slovácko 18 7 5 6 22:24 26
9.FC Slovan Liberec 19 7 3 9 30:30 24
10.SK Sigma Olomouc 18 5 8 5 23:23 23
  • Nejčtenější

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Český koeficient padá dolů. Jak to bude s nasazením do poháru číslo tři

Vyřazení už i slávistických fotbalistů z evropských pohárů se nemile projeví na národním koeficientu, který rozhoduje o...

České Budějovice jsou k nezastavení, vyhrály i Slavia, Plzeň a Sparta

Slavia má patnácté vítězství v sezoně, Plzeň jedenácté. I po 18. kole zůstává bodový rozestup mezi prvním a druhým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Cirkus Sigma. Co o ní případ Pilař vypovídá?

Byla by to jen aférka připomínající bouři ve sklenici vody. Kolik zhrzených fotbalistů už přes média dalo...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Trpišovský a Klopp. Porovnání fotbalových trenérů s kšiltovkou

První nevídaně kosí soupeře v anglické lize, druhý drží neporazitelnost v Česku. Jürgena Kloppa a Jindřicha...

Slavia má evropský punc, ale budeme se rvát, říká trenér Hoftych

Prvoligový svátek pod Ještědem se blíží. Fotbalisté Liberce nastoupí už v pátek doma U Nisy proti účastníkovi Ligy...

Trest za facku v derby. Ostravský Jánoš si nezahraje tři zápasy

Fotbalový záložník Adam Jánoš na podzim dohrál. A ostravskému Baníku bude navíc scházet ještě v prvním jarním kole - od...

Spartu čeká boj o třetí místo, Plzeň hraje na Slovácku

Sparťanští fotbalisté mají možnost napravit jednu z pěti porážek z podzimní části, jejich soupeřem v utkání 19. kola je...

Najdete na iDNES.cz