Francie s problémy, Nizozemci přesvědčili

P r a h a - S rozdílnou úspěšností si v přípravných zápasech vedly týmy chystající se na nadcházející evropský šampionát v Belgii a Nizozemí. Zatímco Rumuni si poradili s nepříjemnými Řeky, další tým z Balkánu, Jugoslávie, podlehla překvapivě ligovému týmu Hongkongu. Angličané mohli děkovat za vítězství nad Maltou jen brankáři Wrightovi, který zneškodnil dvě penalty soupeře. Také francouzský výběr se trápil a Japonsko zdolal až na pokutové kopy.

Francie - Japonsko 2:2 (0:1), na penalty 4:2
Až na penalta dokázali Francouzi porazit houževnaté Japonce, jež si soupeř českého týmu ve skupině na EURO pozval do Casablancy. Domácí museli dokonce dvakrát dotahovat vedení japonského výběru, když na vyrovnávací brabku Zidaneho soupeř odpověděl hned po třech minutách. Při střelbě pokutových kopů neuspěli největší japonská hvězda Hidetoši Nakata z AS Řím a Acuhiro Miura. Francouzi si tak vyzkoušeli i disciplínu, jež se jim na minulém evropském šampionátu stala osudnou.

Nizozemsko - Polsko 3:1 (1:1)
K prověrce sil před domácím šampionátem si Nizozemci vybrali polský tým. První půle nabídla jen průměrný a nepříliš zajímavý fotbal, který oživily pouze dvě branky. O tu první se zasloužil Frank de Boer, když prokázal výbornou kopací techniku a z trestného kopu poslal svůj tým do vedení. Krátce nato však Van der Saar neudržel střelu a Poláci z dorážky srovnali. Ve druhé půli jeden z největších favoritů eura zabral. Svou vizitku poslal českému týmu Patrick Kluivert, jehož dvě branky rozhodly o přesvědčivém vítězství.

Dánsko - Belgie 2:2 (1:0)
Soupeř českého týmu ve skupině nadcházejícího evropského šampionátu tým Dánska remizoval v přípravném duelu s pořádajícím Dánskem 2:2. V Kodani domácí dvakrát vedli, když se do listiny střelců zapsal proměněnou penaltou i gólman Schmeichel, ale nakonec se týmy rozešli smírně. V 73. minutě srovnal na 2:2 Wilmots.

Malta - Anglie 1:2 (1:1)
Jen málo chybělo fotbalistům Malty, aby se postarali o velké překvapení. Přinejmenším však dokázali přidělat vrásky na čele trenéra anglické reprezentace. Hosté šli podle předpokladů ve 23. minutě do vedení Keownem. Hned chvíli nato však nařídil rozhodčí penaltu pro maltský výběr. Tu sice napoprvé mladý brankář Wright zlikvidoval, ale sudí nařídil opakování. Střela pak zamířila od tyče do zad nešťastného brankáře a odtud do branky. Anglie pak znovu vedla po brance Heskeyho, ale dvě minuty před koncem se opakovala známá situace. Tentokrát již ale bylo při úspěšném penaltovém zákroku Wrighta vše v pořádku a hosté přece jenom vyhráli.

Švédsko - Španělsko 1:1 (0:1)
Dvě proměněné penalty rozhodly v Göteborgu o tom, že se oba účastníci Eura rozešly smírně. Před 35 tisíci diváků vedli Španělé hrající bez některých hvězd brankou z konce prvního poločasu. Za domácí srovnával taktéž ze značky pokutového kopu Nilsson.

Norsko - Itálie 1:0 (0:0)
S velmi posíleným sebevědomím mohou cestovat do dějiště evropského šampionátu fotbalisté Norska. Ti si k přípravnému zápasu pozvali do Osla silné Italy. 25.000 diváků se mohlo radovat po 52 minutách hry, kdy se hlavou prosadil vytáhlý kanonýr Carew. Soupeř pak sice domácí zatlačil, ale z převahy vyrovnání nevytěžil. Těsně před koncem mohl navíc skórovat ještě Flo.

Statistiky zápasů:
Branky: 56. a 61. Kluivert, 29. F. de Boer - 38. Kryszalowicz.
Diváci: 6000.
Sestava Nizozemska: Van der Sar - Reiziger, Stam, F. de Boer, van Bronckhorst -
Winter (46. Davids), Cocu, Seedorf (77. Bosvelt), Zenden (46. van Vossen) - Kluivert (62. van Hooijdonk), Bergkamp (46. R. de Boer)

Branky: 37. Tomasson, 61. Schmeichel z pen. - 53. Staelens z pen., 73. Wilmots.
Sestava Dánska: Schmeichel - Heintze, Laursen (80. Schjönberg), Henriksen, Colding - Bisgaard (80. Goldbaek), B.S. Nielsen (34. Töfting), A. Nielsen, Grönkjaer - Tomasson (46. Gravesen), Sand (46. Molnar)

Branky: 61. Zidane, 75. Djorkaeff - 33. Hiraoki, 68. Akinori.
Diváci: 70.000.
Sestava Francie: Barthez - Thuram, Blanc, Desailly (67. Leboeuf), Lizarazu - Deschamps (46. Vieira), Petit, Zidane (89. Henry) - Pires (46. Djorkaeff), Wiltord (46. Dugarry), Trezeguet (74. Anelka)

Rumunsko - Řecko 2:1 (1:0)
Branky: 8. Ciobotariu, 78. Petre - 83. Limperopoulos.

Branky: 76. Nilsson z pen. - 43. Guardiola z pen.

Branka: 52. Carew

Branky: 29. vlastní Wright - 23. Keown, 75. Heskey.

Jižní Čína - Jugoslávie 4:2 (3:0)
Branky: 8. a 26. Gavrilovič, 35. Čcheng Sin, 70. Lee paik - 66. Kežman, 90. Mihajlovič.