Fotbalu na Slovácku hrozí bankrot

Jan Řezník - JAN ŘEZNÍK. Píše se prosinec 2004, pražský advokát Jan Řezník právě uskutečnil velký obchod. Za 75 milionů korun si od Iva Valenty koupil 1. FC Slovácko. Ligový klub pod jeho vedením neuspěl, stojí na pokraji ekonomického krachu. | foto: Jan KarásekMF DNES

1 2006
Uherské Hradiště - Fotbalový klub z Uherského Hradiště, který hraje ligu pod značkou 1. FC Slovácko, je na pokraji ekonomického kolapsu. Klub má velmi vážné finanční potíže, jeho tým se v nejvyšší soutěži krčí na posledním místě. Fanoušci demonstrují za odvolání neúspěšného trenéra Jiřího Plíška a tajně věří ve změnu majitelů. Panují obavy, že letošní sezona je posledním ročníkem Slovácka v elitní soutěži.

"Myslím si, že ta kampaň vznikla s cílem rozložit mančaft a všechny lidi, kteří v klubu pracují. A to právě v momentě, kdy bojujeme o záchranu a ty nejtěžší zápasy máme právě před sebou," řekl předseda klubu Jan Řezník. Kdo by měl takové zájmy? Řezník tvrdí, že v pozadí mohou stát konkurenční kluby. "Ale žádné důkazy nemám."

Včerejší události příliš optimismu nepřinesly. Ve Slovácku na vlastní žádost skončili výkonný ředitel Jaroslav Bejlek a vedoucí družstva Marek Jurák. O obou se přitom mluvilo jako o "srdcích klubu" z Uherského Hradiště.

1. FC Slovácko má dluhy. Dvoumilionové manko za ubytování a vyhřívání trávníku už šéfové klubu po průkazné reportáži TV NOVA přiznali. Dlužná částka za dopravu a především hráčské přestupy má být ve skutečnosti mnohem vyšší, údajně až desetinásobná. Hrozí, že věřitelé klub mohou poslat do konkurzu.

SlováckoVzestupy a pády
1. července 2000. Sloučení FC Synot a.s. Staré Město a FC Synot Uherské Hradiště spol. s r.o. v 1. FC Synot. Klub postupuje do nejvyšší fotbalové soutěže.

12. října 2003. V Uherském Hradišti je slavnostně otevřen nový fotbalový stánek pro 8121 diváků. Při premiéře porážejí hráči 1. FC Synot bundesligovou Borussi Mönchengladbach 3:2.

Sezona 2003/04. 1. FC Slovácko obsazuje v 1. lize páté místo.

30. dubna 2004. Na benzinové pumpě u Vyškova je zatčen sportovní ředitel 1. FC Synot Jaroslav Hastík, startuje korupční skandál s uplácením rozhodčích. Funkcionáři klubu ze Slovácka měli ovlivnit pět utkání.

Sezona 2004/05. Klub opouští rodina Valentových, změna názvu na 1. FC Slovácko. Novým majitelem se stává podnikatelská skupina Fotbal Invest Group z Prahy v čele s Janem Řezníkem. Klubu bylo po sezoně odečteno dvanáct bodů, přesto končí na 12. místě a zachraňuje se.

Květen 2005. 1. FC Slovácko prohrává v Olomouci ve finále poháru ČMFS s Baníkem Ostrava 1:2.

Červen 2006. Předseda představenstva Jan Řezník propouští trenéra Stanislava Levého, jeho nástupcem se stává třiatřicetiletý Jiří Plíšek.

29. července 2006. 1. FC Slovácko vítězí v úvodním kole Gambrinus ligy ve Zlíně 2:1. Následuje černá série (2 remízy, 9 porážek).

23. října 2006. Po porážce se Spartou demonstrují příznivci před stadionem proti Janu Řezníkovi. Klub reaguje prohlášením, ve kterém označuje rozruch kolem Slovácka za tendenční mediální kampaň.

"Stát se to může a nejsem schopný tomu zabránit. Ale tak by šel poslat do konkurzu každý tým z první ligy, každý má závazky. My jsme schopni všem v brzké době dostát, taky máme pohledávky u některých subjektů," prohlásil Řezník.

Slovácko přitom v minulosti patřilo mezi černé koně ligy. Předchozí majitelé, rodina hradišťského podnikatele Iva Valenty, před třemi lety vyhlásili za cíl útok na prestižní evropskou soutěž Ligu mistrů.

Poté, co v klubu policisté prokázali korupci, ale Valenta podíl prodal právě Řezníkovi, který zastupuje další pražské podnikatele.

Přes sliby, že chod klubu udrží na stejné výši, Slovácko poslední rok a půl strádá. Prodala se většina opor a letos se tým v lize trápí s mladými hráči zapůjčenými od konkurence. Navíc dnes nejsou peníze. Zklamaní fanoušci proto volají po změně.

"Myslím, že akcie nadále vlastní pan Valenta až do okamžiku, kdy mu současní majitelé splatí celou částku. Proto by bylo těžké se teď pouštět do jednání o změně majitele," uvažuje kapitán stříbrné reprezentace z mistrovství Evropy roku 1996 a slovácký patriot Miroslav Kadlec. "Situace klubu je natolik složitá, že si nejsem jistý, jestli bych mu dokázal pomoct."

Spekuluje se o tom, že za půl roku, až noví majitelé splatí zbytek ze 75 milionů korun, za které klub získali, prodají fotbalovou licenci jinam. Třeba pražským Bohemians.

"Zatím jsem o tom neslyšel, ale nastat může cokoliv. Město každopádně bez ohledu na potíže soukromého klubu deklaruje, že podpoří zdejší mládežnickou základnu," řekl Evžen Uher, staronový místostarosta a zástupce města v dozorčí radě oddílu.

Co by se pak stalo s moderním fotbalovým stánkem za téměř čtvrt miliardy korun, který město za symbolické korunové nájemné klubu předalo, si nikdo raději ani nechce domýšlet.

Poslední tým ligové tabulky přišel o své "srdce"
Dva důležité členy ztratila posádka fotbalového Slovácka, jež se topí na dně prvoligové tůně. Výkonný ředitel Jaroslav Bejlek a vedoucí družstva Marek Jurák včera podali okamžité výpovědi.

Je to nečekaný krok.

V případě neúspěchu většinou odstupují trenéři. Slovácký Jiří Plíšek od letního nástupu do funkce vyhrál jediný ligový zápas, triumf nad Zlínem už je však vzdálený dlouhých 95 dní a jedenáct utkání. Tým je v lize poslední s pouhými pěti body, čtrnáctá Příbram má dvojnásobný zisk. Plíšek ve funkci přesto zůstává.

"Chtěl jsem se pokusit dát klubu nový impulz, to se ale nesetkalo u majitelů s odezvou. Za současnou situaci jsem navíc cítil i osobní zodpovědnost, což ostatní odmítají udělat," vysvětlil své rozhodnutí Jaroslav Bejlek.

Bejlek do klubu přišel na konci letošního března, Jurák byl naopak jedním z posledních pamětníků vlády štědré rodiny Valentů, která klub prodala v prosinci roku 2004 pražskému podnikateli Janu Řezníkovi.

"Před dvěma lety jsem byl jedním z iniciátorů petice za zachování fotbalu v Uherském Hradišti. Novým majitelům, kteří pak přišli, jsem věřil, ale teď mi nebyli schopní odpovědět na dotaz o další budoucnosti klubu. Za ni jsem přitom cítil osobní zodpovědnost vůči veřejnosti," vysvětlil Marek Jurák, který v klubu současně vykonával práci vedoucího mužstva, sekretáře, tiskového mluvčího a správce internetových stránek.

Pro svou obětavost klubu je označován jako "srdce fotbalového Slovácka".

Oba se chtějí práci ve fotbale věnovat i nadále.

"Navíc pevně věřím, že se za jiné situace do slováckého klubu brzy zase vrátíme," poznamenal Bejlek, který díky fungující soukromé firmě nebyl na práci finančně závislý. Jak ale bývalý prvoligový rozhodčí dodal, fotbal je pro něj srdeční záležitostí.
"Možnost takové práce pro mě navíc byla ctí a výzvou, chtěl jsem klubu pomoct a něco dokázat," svěřil se.

Podle šéfa klubu Jana Řezníka nahradí Bejlka na postu výkonného ředitele dosud neznámý Jan Melčák, který ve Slovácku začal pracovat před týdnem. Jurákova nástupce zatím nemá.


Starosta Karásek: Kdo tady hovoří o krizi?Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště

LIBOR KARÁSEK. Staronový starosta Uherského Hradiště Libor Karásek tvrdí, že poslední místo v prozatímní tabulce fotbalové ligy, na kterém se usadil 1. FC Slovácko, neprožívá tragicky. Odmítá také zprávy o krizi hradišťského fotbalu.

Autor: MAFA  -  Jan Karásek


01.11.2006 09:30 - U h e r s k é  H r a d i š t ě  -  Ligový fotbal v Hradišti je v krizi. Tým je poslední v tabulce, vedení klubu má dluhy, které nedokáže včas splácet. Východiskem je také rozprodej mužstva. Na nejmodernějším stadionu na Moravě se může zanedlouho hrát nižší soutěž.

Staronový starosta Uherského Hradiště Libor Karásek tvrdí, že poslední místo v prozatímní tabulce fotbalové ligy, na kterém se usadil 1. FC Slovácko, neprožívá tragicky. A už vůbec si nepřipouští obavy, že by městský stadion, jeden z nejmodernějších fotbalových stánků v republice, měl v budoucnu osiřet.

Fanoušci chtějí nového, bohatého majitele

Zklamání, rozčarování a obavy. A někde uvnitř ještě kapka naděje.

Podobné pocity prožívají příznivci fotbalového týmu ze Slovácka už jedenáct týdnů. Tak dlouho totiž v nejvyšší soutěži už nevyhrál.

Své roztrpčení v minulých dnech obrátili proti vedení klubu. "Řezník ven, Řezník ven!" skandovali při zápase se Spartou i před hlavním vstupem po jeho skončení. "Ale nedivte se. Opory rozprodali a vedou to k sestupu. To by se za Valenty stát nemohlo," míní nejstarší fanynka, jedenasedmdesátiletá Růžena Pašková ze Starého Města.

Také ona nechyběla v létě ve výpravě, která se vypravila do Boršic za šéfem klubu Janem Řezníkem vyříkat si vše z očí do očí.

Teď už je podle ní situace kritická.
Paní Pašková stále věří, ale už jen fotbalistům. "Jenže někteří na to nemají. Tak to vypadá bledě," přemítá do kopané zapálená důchodkyně.

Naopak Kamil Martinec hovoří smířlivěji. "Jenže kdo to po Řezníkovi vezme? O klub někde daleko od Prahy bude minimální zájem."

Přes současnou mizérii vyráží neochvějně na každý domácí zápas s manželkou a přáteli a v kotli pomáhá svými hlasivkami. Rozladění z tristní situace milovaného týmu je patrné u řady příznivců, pro které bylo ještě předloni nemyslitelné, aby si na sekretariátu mezi prvními nevyzvedli celoroční permanentku.
"Už nechodím, ztratil jsem chuť.
Vstupné neodpovídá předváděné hře, majitelé to vedou od deseti k pěti," shrnul svůj názor František Váverka.

Ve vyhrocené atmosféře se odehrálo nedávno i tradiční setkání vedení klubu s fanoušky. "Slovácká férovka" se zvrhla v ostrou slovní přestřelku. "Klukům věříme, že se ještě chytí, ale majiteli už ani slovo. S takovou koncepcí to vedou do slepé uličky," tvrdí například Jaroslav Strnad.

Současnou "schizofrenii" příznivců snad nejlépe vystihuje debatní fórum na webové stránce 1.
FC Slovácko. Rezignace se mísí s jiskrou naděje. "Všichni dobří hráči jsou fuč, ach jo... Budeme fandit dál!" vzkazuje pisatel pod značkou Wen.

"Hradiště má vynikající mládežnickou základnu a dlouhodobou tradici," tvrdí starosta. "O fotbal ve městě starost skutečně nemám." Oficiální místa oddílu začínají připouštět možnost výprodeje hráčů.

Hovoří se o dluzích, od klubu se odvracejí fanoušci. Jaký je názor vedení města? Stejně jako ostatní příznivci nemám radost ze současného umístění v první lize. Nesouhlasím však s tím, že se od klubu odvracejí fanoušci. Návštěvy na městském stadionu svědčí o opaku a moc za to příznivcům fotbalu v Uherském Hradišti děkuji.

Uherské Hradiště investovalo do městského stadionu, který patří k nejlepším v republice, velké peníze. Nestává se z něj pozvolna danajský dar? Neobáváte se podobného konce jako třeba v Drnovicích?
Uherské Hradiště je snad něco jiného než Drnovice. Je tady vynikající základna mládeže a dlouholetá tradice. V současné době je v klubu sedm reprezentantů v kategoriích do 17, 20 a 21 let. Dva z nich jsou medailisti z mistrovství Evropy.
Jména jako Lysoněk, Kudela, Ondřejka a jiní něco znamenají. Z naší líhně až na špici se vypracoval Michal Kadlec. To všechno jsou důvody, proč nemám obavu o budoucnost fotbalu v našem městě.

Podle vyjádření obchodního manažera 1. FC Slovácko Milana Fikara by se mělo město více angažovat i na chodu zařízení. Uvažujete o tom, že klubu poskytnete nějaké dotace? Třeba v hokejovémVsetíně se především zásluhou radnice mohl klub udržet v nejvyšší soutěži. Mimochodem, jaký je nájemní vztah mezi radnicí a klubem?
Symbolický pronájem za korunu platí stále, nic se na něm nezměnilo. A pokud se týká takzvaného "vsetínského modelu", ten u nás podle mne nepřichází v úvahu. Prioritou pro město je podpora mládeže.

Neuvažuje radnice o vstupu do vedení klubu například nějakým kapitálovým podílem?
Určitě ne.

V zákulisí se spekuluje, že vedení klubu v případě sestupu prodá licenci jinam a Hradiště o vrcholový fotbal přijde. Co tomu říkáte, je to podle vás reálné, máte o tom signály?
Žádné takové signály nemám.

Jednali jste s vedením 1. FC Slovácko v poslední době? Pokud ano, co vám konkrétně k budoucnosti klubu v případě sestupu řeklo?
K jednání na podobné téma jsme vyzváni nebyli. Vrcholová kopaná je profesionální sport provozovaný soukromým subjektem a řízení této činnosti je věcí majitelů.

Jak to vidí
Miroslav KadlecMiroslav Kadlec,
bývalý reprezentant, rodák z Hradiště

Je zřejmé, že situace není nijak růžová. Současné vedení má plné ruce práce udržet klub alespoň při životě. Je to smutný pohled, hlavně, když na fotbal stále chodí vysoké návštěvy. Rád bych věřil, že se tým v lize udrží. Jenže loni jsem působil v Brně, kde jsme po deseti kolech měli pět bodů, a vím, kolik úsilí nás záchrana stála. Měli jsme navíc daleko kvalitnější kádr a ještě jsme ho v zimě posílili. Práci ve Slovácku mi nikdo nenabídl a situace klubu je natolik složitá, že si nejsem jistý, jestli bych dokázal pomoct.

Nepřipomíná vám dnešní situace tu před deseti lety, kdy zažil fotbal v Uherském Hradišti kolaps?
Znovu opakuji, že nehrozí žádný kolaps kopané v Uherském Hradišti, ale problémy má pouze prvoligový tým.

Je podle vás sport na vrcholové profesionální úrovni zaštítěný dostatečným kapitálem? Podepsala se na neoblíbenosti klubu ze Slovácka v jiných částech země i korupční aféra?
Mediální aféra se na tom samozřejmě podepsala. Prvoligový fotbal měl majitele se vztahem k našemu regionu, s vysokými ambicemi. Někdo chtěl naše město i region poškodit a bohužel se mu to podařilo.

Autoři:

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začal 12. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Los předkol evropských soutěží

Liga mistrů, 2. předkolo: Plzeň - Olympiakos Pireus 23. 7. v 19.00,
odveta 2. předkola: Olympiakos Pireus - Plzeň 30. 7. ve 20.30

Evropské liga, 2. předkolo: Pjunik Jerevan - Jablonec, Mladá Boleslav - Šymkent (Kaz.). Hraje se 25. 7. a 1. 8.

Statistiky

Sparta

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Opava

Nejdéle bez obdrženého gólu

Plzeň

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 2 2 0 0 5:2 6
2.Slezský FC Opava 2 2 0 0 2:0 6
3.SK Slavia Praha 1 1 0 0 1:0 3
4.FK Mladá Boleslav 1 1 0 0 1:0 3
5.SK Dynamo Č. Budějovice 2 1 0 1 2:1 3
6.AC Sparta Praha 2 1 0 1 2:2 3
7.1. FC Slovácko 2 1 0 1 2:2 3
8.FC Slovan Liberec 2 1 0 1 3:3 3
9.FK Jablonec 2 1 0 1 2:2 3
10.SK Sigma Olomouc 2 1 0 1 2:3 3

Nejčtenější

Dukla načala druhou ligu porážkou, fotbalisté Brna i Hradce remizovali

Hradecký brankář Patrik Vízek zasahuje v utkání proti Sokolovu.

Pražská Dukla po sestupu z elitní soutěže nezahájila druhou ligu dobře, v úvodním kole doma...

Slavia v lize míří do Teplic, sparťané po blamáži hostí Jablonec

Sparťan Benjamin Tetteh (vlevo) bojuje o balon s Davidem Hovorkou z Jablonce.

Znovu se představí před vlastními fanoušky, které svým výkonem před týdnem šokovali. Sparťané...

Úder ve druhé minutě a alžírští fotbalisté ovládli africký šampionát

Alžírští fotbalisté se modlí po triumfu na mistrovství Afriky.

Alžírští fotbalisté vyhráli podruhé v historii mistrovství Afriky. Ve finále v Káhiře porazili...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Nečekaný hrdina Plzně. Pernica má gól i asistenci, zahraje si proti Pireu?

Luděk Pernica (vlevo) a Jan Kopic se radují z plzeňského gólu.

První branku vstřelil, na druhou přihrál a ve velké šanci gólu Liberce zabránil. Střední obránce...

Další z rubriky

Opava - Příbram 1:0, gól v závěru a domácí jsou v lize stoprocentní

Matěj Mršić z Budějovic (vlevo) s Dominik Simerský z Opavy v souboji o balon.

Také druhý ligový zápasy sezony vyhráli, byť jen těsně 1:0. Fotbalisté Opavy po vítězství v Českých...

Sparta zabrala, Budějovice zaskočily Slovácko a Opava je stoprocentní

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v utkání s Jabloncem.

VIDEO Pohyblivější, přesnější, nebezpečnější a úspěšná. Sparta se ve druhém ligovém kole předvedla daleko...

Góly z takových nešancí, zlobil se Hoftych. Plzeňská kletba trvá

Jakub Brabec (vlevo) z Plzně a Jakub Pešek z Liberce padají po vzájemném...

Fotbalisté Slovanu Liberec potvrdili, že Plzeň je v první lize jejich nejméně oblíbeným soupeřem....

Najdete na iDNES.cz