Oženil se, pak fanoušek Ritchie šel na fotbal a zbil rozhodčího

Pořadatelé odvádějí Zdeňka Urbana alias Ritchieho z hřiště a předávají ho policii. | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2013
Byl opilý a měl zkažený svatební den. Jeho milovaná Bohemka totiž prohrávala se Spartou. Najednou mu ruply nervy, přeskočil plot a pěstí začal tlouct rozhodčího. Zdeněk Urban, přezdívaný Ritchie, se před 10 lety postaral o jeden z největších skandálů v dějinách fotbalové ligy.

Jen v roce 1935 se stalo, aby byl zápas předčasně ukončen pro napadení rozhodčího. I tehdy v tom měli prsty, či spíše pěsti, Bohemians. Incident ovšem způsobili samotní hráči, když se při zápase v Plzni vrhli na arbitra. V teplém sobotním odpoledni 17. května 2003 byl viníkem rozvášněný Ritchie.

V zápase šlo o hodně. Sparta by vítězstvím získala mistrovský titul, Bohemku by porážka poslala do druhé ligy. Pak najednou ve vršovickém dolíčku dali hostující sparťané gól, vedli 2:1. Ritchie se rozhodl vzít „spravedlnost“ do vlastních rukou.

"V ten moment jsme všichni mysleli, že to byl ofsajd. Cítil jsem, že Bohemka se řítí dolů. Bylo mi jí hrozně líto, Bohemce fandím odmalička a chtěl jsem tam dál chodit na první ligu. Vřelo to ve mně, byl jsem vožralej, nevěděl jsem, co dělám," popisoval tehdy Ritchie, co se mu honilo hlavou.

On a jeho kumpán přelezli železný plot, vběhli na hřiště a do půl těla svlečený Ritchie s bohemáckou šálou přes obličej začal konat. Několikrát udeřil pěstí do zátylku asistenta rozhodčího Ladislava Talpu. Údajného viníka, který neodmával ofsajd... Nicméně jak prokázal televizní záběr, o ofsajd nešlo.

Zápas je v plném běhu, načež dva chuligáni Bohemians se vydávají na hřiště.

Zápas je v plném běhu, načež dva chuligáni Bohemians se vydávají na hřiště.


Pořadatelé Ritchieho chytili a předali policii, hlavní rozhodčí Jaromír Hlaváč v 74. minutě zápas předčasně ukončil. Neučinil to ovšem jasným gestem, spousta diváků zůstávala na tribunách v domnění, že je hra pouze přerušena. I hráči, postávající na chodbě uvnitř stadionu zprvu netušili, jestli se mají svlékat.

Až po deseti minutách, kdy sparťanský kapitán Karel Poborský vyšel z kabiny rozhodčích, kde podepsal zápis o utkání, potvrdil: je konec!

To bylo, když...

...nezbedný fanoušek Ritchie napadl při zápase rozhodčího

Zajímavé i kuriozní příběhy z dvacetileté historie domácí fotbalové ligy vám připomínáme v retro seriálu "To bylo, když..." Pravidelně ho najdete každý čtvrtek během rozehrané ligové sezony.

Pro rozhodčí ale začaly pekelné chvíle. "Čtyřicet minut jsme hledali ve fotbalových řádech, jestli jsme vše udělali správně," vzpomíná hlavní rozhodčí Jaromír Hlaváč, který nyní dělá už desátý rok starostu jihočeského Protivína. "Na hřišti jsem si totiž zavolal hráče a oznámil jim, že zápas končím. Jenže jsem nezapískal na píšťalku, takže divákům to nebylo jasné. Nakonec jsme v řádech našli, že píšťalkou zápas nemusím ukončovat. Docela mi spadl kámen ze srdce."

Podobné nervy neměl Ritchie. "Kluci, nezavírejte mě, já se dneska ženil. Pusťte mě, já vám koupím pivo, mám ještě pětikilo," žadonil před policisty. Ti ho nakonec omylem pustili. Jaksi jim nedošlo, že fyzicky napadl člověka a může jít do vazby.

Vydal se tedy za kamarády na pokračování svatební hostiny do Pikovic. Už bez saka, které si sundal na betonových schůdkách stadionu, než se rozhodl přelézt plot a vyčinit rozhodčímu. "Do rána jsme popíjeli. A když jsem se probudil, došlo mi, jaký průser jsem zase provedl. Ale povídám si: bomba, policajti mě pustili, žiju v nádherné zemi, v ní se všechno odpustí. Já se snad půjdu pomodlit do kostela."

Tohle všechno jsou Ritchieho slova 10 let stará. Dnes je k nesehnání.

"Číslo, které voláte, dočasně nemůže přijímat váš hovor," neustále hlásí jeho mobilní telefon. Na Bohemce, kam chodíval poslední roky fandit, ho už nějakou dobu neviděli.

První rána… Násilník se šálou přes obličej právě přelezl plot a žene se k nic...

První rána… Násilník se šálou přes obličej právě přelezl plot a žene se k nic netušícímu rozhodčímu Ladislavu Talpovi. Toho praští pěstí do zátylku.

Druhá rána… Do půli těla svlečený muž se mstí rozhodčímu v domění, že neodmával...

Druhá rána… Do půli těla svlečený muž se mstí rozhodčímu v domění, že neodmával ofsajd a sparťané tím šli do vedení 2:1.

Třetí rána… Mladík zasahuje rozhodčího potřetí. Neprávem. O ofsajd se

Třetí rána… Mladík zasahuje rozhodčího potřetí. Neprávem. O ofsajd se nejednalo, jak později prokázaly televizní záběry.

A tak nezbývá než se domýšlet, co se mohlo přihodit: Ritchie není spořádaný chlapec, několik let už odseděl v kriminále za krádeže nebo rvačky a problémy měl neustále...

Co provedl při zápase se Spartou, jaksi zapadalo do obrazu jeho bouřlivého života. Druhý den pro něj přišli policisté a sebrali ho jako starého známého. Nevyšel mu ani laciný trik se změnou vizáže. Nechal si totiž ostříhat své dlouhé, špinavě blonďaté vlasy a vteřinovým lepidlem si nalepil knír. "Chtěl jsem jít dohola, ale manželka mi to zatrhla. A ten knír, to byla hrůza. Na fízlárně mi nešel odlepit," vyprávěl dva dny po incidentu v rozhovoru pro reportéry MF DNES, kteří jako jediní Ritchieho objevili.

Schůzku chtěl až v devět hodin večer v jedné potemnělé vršovické ulici. Přišel upraven, v černých brýlích, se stříbrnou náušnicí v uchu. Ritchie se tehdy cítil jako celebrita, a tak tvrdošíjně trval, že interview dá jen za několik tisíc korun. Nakonec to spravila zaplacená útrata v hospodě, kde byl jeho svět.

"Ritchie mi říkají kamarádi podle jednoho filmu, kde byl hlavní hrdina pěkný hajzlík. Já jsem taky průserář," přiznával někdejší pankáč, který spával po garážích.

Policie dostala výtržníka do rukou od pořadatelů, ale omylem ho propustila.

Policie dostala výtržníka do rukou od pořadatelů, ale omylem ho propustila. Netušila, že právě on napadl rozhodčího…

Ve čtvrtek, pět dní po incidentu, vydala disciplinárka rozhodnutí: půlmilionová pokuta a uzavření hřiště na tři soutěžní utkání. Padl nejvyšší možný trest! Z Bohemians sice zaznělo, že všechno by měl zaplatit Ritchie, ale současně bylo jasné, že z něj nikdo nevymlátí ani korunu. Přišel alespoň na stadion a omluvil se klubovému šéfovi Pavlu Švarcovi i fanouškům. "Promiňte mi to, já byl vožralej jako kráva," říkal upřímně s třesoucíma se rukama.

V pátek ligová komise rozhodla o kontumaci 3:0 ve prospěch Sparty. Úředním rozhodnutím od stolu se stala mistrem. Další den, doma při zápase s Olomoucí (skončil 1:1), jí měl být předán titul. To ale nebyl konec celé taškařice.

Fanoušci byli natěšení na oslavy, mistrovský pohár na Letné připraven, pódium na jeho předávání též, stejně tak ohňostroj. Jenže po utkání se z amplionů ozvalo: "Prosíme fanoušky, aby se nepokoušeli dostat na hrací plochu. Ke korunovaci mistra dnes nedojde."

Slušňák Ritchie, nová tvář. Hned po utkání se nechal ostříhat. Důvod? Aby se...

Slušňák Ritchie, nová tvář. Hned po utkání se nechal ostříhat. Důvod? Aby se prý maskoval…

Diváci pískali, tváře sparťanů byly rozladěné. Co se stalo?

Šéfům českého fotbalu došlo, že podle setinové teorie Sparta ještě nemusí být mistrem. Kdyby se totiž Bohemka odvolala a uspěla, kdyby pak v opakovaném zápase Spartu porazila, kdyby Sparta v posledním kole prohrála ve Zlíně a kdyby Slavia svůj ligový zápas naopak vyhrála... Pak by mistrem byla Slavia.

Ano, česká liga je někdy šílená, ale ne zase tolik, aby se tohle přihodilo. Sparta převzala titul o pár dní později. A Ritchie si šel sednout na tři roky za mříže. Měl totiž za sebou daleko větší průšvihy než napadení fotbalového rozhodčího, vše mu tedy sečetli najednou.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 33 25 4 4 77:25 79
2.FC Viktoria Plzeň 33 23 5 5 54:31 74
3.AC Sparta Praha 33 19 6 8 56:31 63
4.FK Jablonec 33 16 6 11 57:30 54
5.FC Slovan Liberec 33 12 10 11 34:29 46
6.FC Baník Ostrava 33 13 6 14 38:42 45
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 34 12 6 16 41:47 42
12.Slezský FC Opava 34 12 6 16 46:56 42
13.Bohemians Praha 1905 34 9 12 13 32:42 39
14.1. FK Příbram 34 10 7 17 40:71 37
15.MFK Karviná 34 9 5 20 42:56 32
16.Dukla Praha 34 5 7 22 28:69 22

Statistiky

Ostrava

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mladá Boleslav

Nejvíc gólů na počet střel

Dukla

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

S Jabloncem ticho, poté bojkot derby. Fanoušci Sparty chystají protest

Sparťanští fanoušci během ligového utkání.

Při nedělním utkání proti Jablonci na Letné bez vlajek a prvních patnáct minut rovněž bez fandění,...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V...

Fotbalová liga: Slavia hraje v Ostravě o titul, v akci i Plzeň a Sparta

Dame Diop z Ostravy napadá rozehrávku Jana Bořila ze Slavie.

Sledujeme online Týden před koncem nadstavby může fotbalová liga poznat nového šampiona: Slavii stačí v Ostravě i...

6:0. Manchester City ve finále poháru zesměšnil Watford a získal treble

Fotbalisté Manchesteru City slaví vítězství v FA Cupu.

Drtivé vítězství na závěr úctyhodné sezony. Fotbalisté Manchesteru City jako první tým v historii...

Stačí bod a hotovo. Slavia může být mistrem, jasněji bude i o baráži

Útočník Slavie Milan Škoda (vpravo) odehrává míč, za ním vše pozoruje za Baník...

Slávističtí fotbalisté jsou krůček od titulu, na hřišti Baníku Ostrava jim v neděli ve 4. kole...

Další z rubriky

Liberec umí doma potrápit, varuje plzeňský obránce Limberský

Hlavičkuje plzeňský fotbalista David Limberský.

Už jen poslední dvě kola zbývají do konce letošního ročníku první ligy. Fotbalisté Viktorie Plzeň...

Opava - Příbram 2:1, domácí děkují útočníku Bernadinovi, trefil záchranu

Tomáš Smola z Opavy (uprostřed) se natahuje po míči v utkání s Příbramí.

Na trávníku byl jen pár vteřin, poprvé se dotkl balonu a hned skóroval. Nizozemský útočník Opavy...

Fotbalová liga: Slavia hraje v Ostravě o titul, v akci i Plzeň a Sparta

Dame Diop z Ostravy napadá rozehrávku Jana Bořila ze Slavie.

Sledujeme online Týden před koncem nadstavby může fotbalová liga poznat nového šampiona: Slavii stačí v Ostravě i...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz