Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Necid by na Juventus stačil, Váchu hodnoťte podle výkonů, říká agent

Fotbalový agent Jiří Müller (nahoře) a bývalý český reprezentant Zdeněk Grygera sledují zápas. | foto: Jiří Müller

4 2016
V mládežnických reprezentacích dělal kapitána Tomáši Rosickému nebo Milanu Barošovi, ale tak daleko jako oni se nedostal. A ve dvaadvaceti fotbalovou kariéru ukončil. „Neměl jsem na to. Trénoval jsem i se sparťanským áčkem, ale přechod mezi dospělé jsem nezvládl,“ vzpomíná Jiří Müller. Teď pracuje jako agent a zastupuje několik českých reprezentantů - Tomáše Necida, Tomáše Sivoka či Lukáše Váchu.

Může nějaký český fotbalista překonat rekord Pavla Nedvěda, který v roce 2001 přestoupil do Juventusu Turín za jeden a půl miliardy korun?
Proč ne? Když Pavel Nedvěd hrál ve třiadvaceti ve Spartě, tak taky nikdo nevěřil, že jednou získá Zlatý míč. Nedvěd může být motivací pro ostatní, že všechno jde, když máte vůli a píli. Třeba reprezentace uspěje na mistrovství Evropy, někdo přestoupí do zahraničí a bude hrát tak výborně, že za další dva roky ten rekord překoná. Ale čeští hráči musí změnit myšlení.

Jak to myslíte?
Někteří vůbec nevědí, co to je obětovat fotbalu sto procent. Většina hráčů je spokojená, že má smlouvu, pravidelnou výplatu a odtrénují dvě hodiny denně. To jim stačí. Ale to je málo.

Profil

Jiří Müller

  • Narodil se 2. prosince 1980.
  • Ve dvanácti přestoupil do Sparty, později dělal kapitána v juniorských reprezentacích. V nich nastupoval třeba s Tomášem Rosickým, Milanem Barošem, Janem Polákem nebo Zdeňkem Grygerou. „V reprezentaci do osmnácti let jsme měli agenta jen já, Tomáš Rosický a Honza Polák. Teď mají agenta i dvanáctiletí kluci,“ říká.
  • V sedmnácti začal trénovat se sparťanským áčkem. Ligu si však nezahrál. „Sparťanem jsem dodnes,“ říká.
  • Později hostoval v Plzni či Příbrami. „Ve dvaadvaceti letech jsem zjistil, že tudy cesta neveda, a kariéru jsem ukončil,“ vzpomíná.
  • Záhy začal pracovat pro agenturu Nehoda Sport a v roce 2009 se osamostatnil. Zastupuje Tomáše Sivoka, Tomáše Necida, Lukáše Váchu, Roberta Hrubého, Maria Holka či Ondřeje Švejdíka.

Generace kolem Nedvěda, Šmicera, Poborského, Rosického nebo Čecha byla jiná?
Měla větší hlad něco dokázat. Dneska je spousta hráčů rozmazlených a uspokojených. V Česku se přitom nemají tak špatně na to, co někdy předvádí.

Zdůrazňujete to svým hráčům?
Říkám jím, že chci být úspěšný, a k tomu potřebuju, aby byli úspěšní i oni. Agenti jsou hodnocení podle svých hráčů. Čím lepší budu mít hráče, tím lepší budu i já. Takže ano, zdůrazňuju jim to.

„Necid byl jednou nohou v Juventusu“

Sice zastupujete hráče jako Tomáš Necid nebo Lukáš Vácha, ale velký přestup za stamiliony korun jste ještě nezažil.
Měl jsem štěstí, že hráči přestupovali většinou po skončení smlouvy. Pro všechny strany je to potom zajímavější - co se týče platů nebo provizí. Agenti hráče neprodávají, to je záležitost klubů. Moje práce spočívá v tom, abych dohadoval smlouvy a vysoké platy. Je mi jedno, jestli hráč přestoupí za sto milionů nebo po skončení smlouvy zadarmo. Já jsem naopak hrdý na to, že moji hráči mají velké smlouvy a snad jsou spokojení.

Kdo z vašich hráčů má největší tržní hodnotu?
Momentálně asi Tomáš Necid. Dostal se do formy, v jaké byl před vleklým zraněním kolena. Což dokazuje v Bursasporu, kde dal v lize a poháru za podzim už třináct gólů. Navíc je pořád mladý a je to útočník. Největší hodnotu mívají právě takoví hráči.

Před rokem se o něj zajímal Juventus. Bylo to reálné?
Tomáš byl jednou nohou v Juventusu. Byl by to pro něj krásný přestup, který by si zasloužil.

Proč to nevyšlo?
Měl podepsat smlouvu v Juventusu a na půl roku odejít na hostování do Cagliari, aby si zvykl na italský fotbal. Bohužel měl v tu dobu zánět v kotníku a Cagliari potřebovalo útočníka hned. Ten samý případ bylo Chievo Verona. Takže z toho sešlo. Ale to neznamená, že se Juventus nemůže ozvat znovu, když se Tomášovi bude dařit v Bursasporu tak, jak se mu daří teď.

Zůstáváte s Juventusem v kontaktu?
Díky tomu, že v Juventusu pracuje Pavel Nedvěd, tak v nějakém kontaktu jsme. Ale o Juventusu se můžeme bavit ve chvíli, kdy Tomáš překročí hranici patnácti nebo dvaceti gólů v turecké lize. Pak by do takového velkoklubu přestoupit mohl. Teď nemá cenu polemizovat. Všechno je jen o výkonech na hřišti.

Zleva: Bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd a fotbaloví agenti Jiří Müller a...

Zleva: Bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd a fotbaloví agenti Jiří Müller a Mino Raiola.

Má Necid na to, aby se prosadil v konkurenci Mandžukiče nebo Moraty?
Stoprocentně! O tom jsem přesvědčený. Tomáš bude do půl roku připravený na to, aby přestoupil do velkého evropského klubu. Ale nepředbíhejme, musí zůstat zdravý a soustředit se na své výkony v turecké lize. Jsem rád, že je v Bursasporu společně s Tomášem Sivokem, který je příkladný profík. Doplňují se na hřišti a přidávají si v tréninku.

„Vácha je nejlepší defenzivní záložník v lize“

V únoru vám fotbalová asociace pozastavila činnost, protože jste nesplňoval řády. Už máte se svými hráči podepsané smlouvy?
Ano, se všemi svými hráči už mám řádně podepsané smlouvy o zastupování.

Argumentoval jste, že hráči od vás můžou kdykoliv odejít, když budou nespokojení. Pořád tu možnost mají, i když museli podepsat smlouvu?
To furt platí. Když si hráč bude myslet, že pro něj tu práci bude někdo dělat líp, tak bych nebyl chlap, kdybych ho držel kvůli podepsané smlouvě. To se stalo třeba v případě Martina Juhara. Podali jsme si ruku a spolupráci ukončili.

Co bude s...

...Tomášem Necidem.
Pokud se mu bude v Bursasporu dařit, v létě může přestoupit do většího klubu. „Je nejlepším českým útočníkem,“ říká Müller.

...Tomášem Sivokem.
Také působí v Bursasporu. Jednou by se mohl vrátit do Sparty: „Teď v létě nabídce Bursasporu nikdo konkurovat nemohl. A možný návrat do Sparty? V první řadě záleží na Spartě. Kdyby v budoucnu měla zájem, tak bychom byli sami proti sobě, kdybychom si k tomu nesedli. Sparta byla, je a bude nejlepší český klub.“

...Lukášem Váchou.
Po zranění zůstává ve Spartě a bude bojovat o nominaci na mistrovství Evropy.

...Ondřejem Švejdíkem
V Liberci mu končí hostování a ve Spartě má smlouvu ještě na půl roku. Řeší se, jestli na sever Čech přestoupí už nyní.

...Robertem Hrubým.
“Shodli jsme se, že uplynulý půlrok nebyl takový, jaký měl být. Chce dokázat, že si zaslouží základní sestavu ve Slavii. Stále věřím, že své fotbalové myšlení ještě ukáže.“

...Adamem Jánošem.
Z Jihlavy, kde byl na hostování, se vrací do Sparty. O jeho budoucnosti se rozhodne během zimní přestávky. „Pokusí se zabydlet ve Spartě,“ říká Müller.

...Martin Dostál.
Buď zůstane na hostování v Ostravě, nebo se vrátí do Slavie. Jiná možnost není, protože podle řádů může hráč v jedné sezoně působit jen ve dvou klubech.

Co přesně se v jeho případu stalo?
Když začínal v Košicích, tak jsem poctivějšího a skromnějšího kluka neznal. Pak přišel do Prahy - hrál za Spartu a Slavii - a šel svou cestou. Představoval si, že může přestoupit do velkého klubu a vydělávat spoustu peněz. Řekl jsem mu, že se to určitě nestane. Popřál jsem mu, ať najde agenta, který mu vysněné angažmá zajistí. A ještě jednu věc jsem mu řekl.

Ano?
Ať za deset let přijde a uzná, že jsem měl pravdu, pokud do toho velkého klubu nepřestoupí. Myslel si, že po čtyřech gólech ve Slavii na něj všude čekají. Ukázalo se, že tomu tak nebylo. Dneska ani nevím, kde hraje.

Kromě Tomáše Necida a Tomáše Sivoka, kteří hrají v Bursasporu, zastupujete ještě jednoho reprezentanta. Po zranění asi Lukáš Vácha zůstane ve Spartě, že?
Kvůli tomu zranění i lidé, kteří byli proti němu, zjistili, že pro Spartu je nesmírně důležitý. Dokonce jeden z nejdůležitějších. Teď je jen na něm, aby se prosadil zpátky do sestavy a do reprezentace. Podle mě je to nejlepší defenzivní záložník v české lize.

Je to hráč pro velkou zahraniční soutěž?
Nejlepším ukazatelem jsou evropské poháry a reprezentace. Hodně se mluvilo o tom, jak Lukáš zavinil gól na Islandu, ale z jednoho momentu bych nedělal závěry. Ostatní zápasy v reprezentaci odehrál velmi dobře, i když to pro něj byla nová zkušenost. Hlavní měřítko bude mistrovství Evropy, pokud se dostane do nominace.

Emoce budí svým vystupováním.
Co myslíte?

Třeba účesy, vlastní módní kolekce... Má díky tomu fanoušky, ale také kritiky.
Fotbalista se má v první řadě hodnotit podle výkonů na hřišti. Když bude hrát výborně, ať na trénink létá třeba vrtulníkem. Je to jeho život, jeho peníze. Dokud bude pracovat jako doteď - a Lukáš je příklad, jak by profesionální fotbalista měl pracovat - tak ať si v soukromém životě dělá, co chce. To, že to někomu vadí, je problém toho konkrétního člověka. Lukášova věc zase je, že z toho davu občas vystoupí.

„Raiola nadává, že dělám všechno špatně“

Zastupujete i jednoho zahraničního hráče - Micka van Burena z Esbjergu.
Zahraničí je cesta, kterou bych se chtěl v budoucnu ubírat. Není velkým tajemstvím, že mým velkým pracovním vzorem je Mino Raiola, který zastupuje třeba Zlatana Ibrahimovice nebo Paula Pogbu. Jednou bych se chtěl dostat na stejnou metu - hrát v manažerské branži Ligu mistrů, zatímco teď hraju Synot ligu. Práci se věnuju naplno, obětuju jí úplně všechno, včetně soukromého života.

Ale o hráčích ze zahraničí mluvíte už nějakou dobu, a pořád máte jen jednoho.
Až se nám podaří dobrý transfer s Mickem, tak další hráči přijdou sami. Začnou se ptát jeho spoluhráči a kamarádi. V Esbjergu mu za půl roku skončí smlouva, tak uvidíme, jak to budeme řešit. Každopádně já hráče neoslovuju. Držím se toho, že hráči by měli chtít moje služby.

Mluvil jste o Minu Raiolovi. Pomáhá vám nějak?
Dělali jsme spolu dva přestupy - Marcela Gecova do Fulhamu a Zdeňka Grygeru z Juventusu do také do Fulhamu. Jinak si všechny přestupy řeším sám. Přeci jen Mino je zaslouženě v té nejvyšší kategorii. Ale jinak mi pomáhá moc. Nedávno jsme spolu byli dva dny v Monaku. Předává mi svoje zkušenosti. Když začínal, tak měl kvalitativně podobné hráče jako já teď. Radí mi. A vlastně pořád nadává, že dělám všechno špatně.

Takže ho Zlatan Ibrahimovic ve své autobiografii vykreslil přesně.
Mino mi vyprávěl spoustu příběhů, které mi ta knížka potvrdila. Je fenomenální ve své práci a taky je to člověk, na kterého se můžu kdykoliv spolehnout.

Mohl by vám pomoct v Necidově přestupu do velkého klubu?
Stoprocentně. Když bude Tomáš pokračovat ve svých výkonech, tak přestup z Bursasporu do většího klubu budu dělat s Minem Raiolou.

Autor:

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Jablonec

Aktuálně nejdelší vítězná série

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 21 17 3 1 45:5 54
2.FC Viktoria Plzeň 21 12 5 4 38:19 41
3.FK Jablonec 21 11 5 5 39:27 38
4.FC Baník Ostrava 21 10 4 7 31:23 34
5.AC Sparta Praha 21 9 6 6 39:28 33
6.SK Dynamo Č. Budějovice 21 10 3 8 36:33 33
7.FK Mladá Boleslav 21 10 2 9 39:35 32
8.1. FC Slovácko 21 9 5 7 28:27 32
9.FC Slovan Liberec 21 9 3 9 35:30 30
10.SK Sigma Olomouc 21 6 10 5 28:26 28
  • Nejčtenější

Malér City. Anglický fotbalový gigant nesmí dva roky do Ligy mistrů

Obhájce titulu v anglické Premier League, jeden z nejbohatších fotbalový klubů planety má velké problémy. Manchester...

Nejmladší střelec reprezentace už hrát nebude. Kadlec ukončil kariéru

Sparťanský fotbalista Václav Kadlec ukončil profesionální kariéru. Už v sedmadvaceti letech. „Díky za všechno. Sparta...

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Když míjel střídačku, ukázal směrem k tribunám dva prostředníčky. Fotbalovým světem hýbe video, na kterém se Moussa...

Jílek skončil, Spartu povede Kotal od třetiligové rezervy, oznámil klub

Václav Jílek už do Olomouce jako trenér sparťanských fotbalistů nepojede. V nedělním ligovém utkání povede mužstvo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Liberec 0:2, úvod jara domácí zpackali, ztrestal je Malinský

Na jaře mají co napravovat, ale první krok fotbalistům Sparty hrubě nevyšel: s Libercem doma po mizerném výkonu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Nepoučitelná Sparta. Ví vůbec, proč opět mění kouče?

Kolik nových (a později neúspěšných) hlasů už rozdrolené betonové ochozy na strahovském stadionu slyšely? A kolik jich...

Proč kalup z Liberce do Olomouce? Přes noviny neválčím, říká Breite

Ve fotbalovém Liberci se stal z kapitána náhradníkem, což nesl těžce. Mezí ním a trenérem Pavlem Hoftychem to...

Balcárek o posilách Opavy: stopeři s charakterem i nerozehraný Železník

Do kádru Slezského FC Opava přišlo během zimy osm nových fotbalistů. A hned čtyři z nich - Josef Hnaníček, Bojan...

Hloušek je po operaci, plzeňský kouč věří v návrat Limberského

Krajní obránce Adam Hloušek je po operaci ramene, záložník Joel Kayamba v trestu kvůli žlutým kartám. Plzeňští...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT LOGISTIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz