Peter Grajciar ze Slavie (vlevo) a Branislav Fodrek z Petržalky | foto: Peška Stanislav, ČTK

Fotbalové přípravy: Slavia zdolala Petržalku, Ostrava nestačila na Osijek

• 2
Fotbalisté Slavie mají za sebou poslední přípravný duel před odletem na soustředění na Kanárské ostrovy. Slovenskou Petržalku porazili 1:0 brankou Tecla. Ostrava v turecké Antalyi podlehla chorvatskému Osijeku 0:2.

Slavia  - MFK Petržalka 1:0 (0:0)

Slavia byla celý zápas aktivnější, ale gól dala až po změně stran. Šenkeřík se dostal za obranu soupeře, nahrál lépe postavenému Teclovi, který snadno do prázdné branky skóroval.

Poprvé oblékl červenobílý dres stoper Lafrance, který je v pražském klubu na testech z Mostu. Odehrál celý zápas a s přehledem dirigoval obranu domácích.

"Něco jsme o něm věděli a v zápasu ukázal, že má velký potenciál," řekl novinářům kouč Karel Jarolím.

O případných posilách nic neprozradil. "Vyzkoušeli jsme Lafranceho, jednáme dál o Štochlovi a ve hře je ještě jeden obránce ze zahraničí," uvedl Jarolím. Na soustředění vezme 27 či 28 hráčů včetně brankářů.

Branka: 54. Tecl. Rozhodčí: Adam. Sestava Slavie: I. poločas: Romanovs - Krajčík, Vomáčka, Lafrance, Hubáček - Grajciar, Trapp, Janda, Hloušek - Kysela, Naumov. II. poločas: Vaniak - Mikula, Lafrance, Vomáčka, Hubáček - Kysela, Ragued, Duranski, Hloušek - Tecl, Šenkeřík.

Bohemians 1905 - FC Nitra 1:0 (1:0)

Branka: 20. Štohanzl.

Sestava Bohemians: Sňozík - Pávek, Nikl (46. Bartek), Cseh, Rychlík - Štohanzl, Cissé (67. Vdovjak), Kaufman, Róth (60. Ibragimov) - Škoda, Bálek.

Sigma Olomouc - Vojvodina Novi Sad 1:1 (1:0)

Olomouc odehrála druhé utkání na soustředění v tureckém Beleku.

První poločas Sigma gólem Ordoše vyhrála, třetí tým srbské ligy však pět minut před koncem zápasu vyrovnal.

Byl to duel dvou poločasů. Ten první ovládl moravský celek, jehož kouč Zdeněk Psotka postavil ve srovnání s úvodním zápasem proti rumunskému Iasi silnější sestavu.

Hanáci byli lepší a jejich převahu korunoval po individuálním průniku Hubníka kanonýr Ordoš.

Vojvodina však v poločase prostřídala a karta se obrátila. Tlak Sigmy ustal, pět minut před koncem míč po hlavičce Bajera v olomoucké šestnáctce přistál u protihráče, který nekompromisním volejem vstřelil vyrovnávací gól.

Branka Olomouce: 35. Ordoš.
Sestava Olomouce: Lovásik - Janotka, Dreksa, Komárek (46. Murin), Machalický - Bajer, Kaščák, Hořava (46. Schulmeister) - Petr (81. Navrátil), Ordoš, Hubník (87. Kazár).

Kladno - Trnava 1:1 (0:0)

Branky: 86. Lička - 88. Ďuriš. Sestava Kladna: Kostolanský - Mráz, Beneš, Gross (70. Rada), Procházka (70. Rendla) - Bartoš, Zoubek (10. Strnad), Lička, Holub, Novotný (60. Cigánek) - Zachariáš (60. Tatanašvilli).

Baník Ostrava - NK Osijek 0:2 (0:0)

První zápas na soustředění v turecké Antalyi se Ostravě nevyvedl. Oba góly Baník inkasoval po přestávce, ze svých šancí sám vytěžil pouze nastřelenou tyč, kterou trefil Wojnar.

Zejména v prvním poločase byla Ostrava aktivnější a vytvářela si příležitosti. Útočník Varadi, kterého kouč Miroslav Koubek opět zkoušel na pravém okraji obrany, přehlavičkoval branku. Strnadovu ránu vyrazil gólman Kardum, který pak na tyč odklonil i bombu Wojnara.

Platonickou převahu v poli Slezané nezúročili ani po krátké přestávce. Naopak v 55. minutě fauloval v pokutovém území Bolf a Kněževič z penalty nezaváhal.

Vyrovnání Ostravě po tečované střele Ličky sebral opět pozorný brankář a na druhé straně proměnil druhou ze svých vyložených šancí Pavličič.

"Byl to takový ten klasický zápas, že bychom nedali gól, ani kdybychom na hřišti byli do večera. Kvalitní chorvatský soupeř nám prostě udělil lekci z produktivity," uvedl trenér Koubek.

Na utkání ale našel i klady. "Pozitivní ale je, že si dokážeme vypracovat příležitosti, byť jejich realizace pokulhávala. Lepší byl z naší strany první poločas. Kdybychom tam byli důslednější v koncovce, mohl se zápas určitě zlomit na naši stranu. Ale přes nepříznivý výsledek to byl přínosný test," dodal Koubek.

Branky: 55. Kněževič z pen., 79. Pavličič.
Sestava Ostravy: Baránek - Varadi, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Lukeš (46. Lička), Marek (46. Greguš), Wojnar - Vydra, Strnad (65. Zeher), Mičola (46. Kraut).

1. FC Brno - Pirin Blagojevgrad 1:1 (0:0).

Na soustředění v Turecku odehrály fotbalisté Brna další duel. Tentokrát s desátým týmem bulharské ligy Pirinem Blagojevgrad.

Branku Brna dal v 74. minutě Radionovič, který pohotově skóroval po rohovém kopu.

V prvním poločase mělo Brno mírnou územní převahu, kterou ale nedokázalo vyjádřit střelecky. V 8. minutě Došek mířil vedle, ve 32. minutě chytil tvrdou Dostálkovu střelu brankář. O tři minuty později neproměnil Rabušic sólový útok.

Po změně stran stačil po rychlém protiútoku Blagojevgradu brankář Doležal míč pouze vyrazit a z dorážky inkasoval. Brno zvýšilo obrátky a o 13 minut později se mu podařilo vyrovnat.

Branka Brna: 74. Radionovič. Sestava Brna: Doležal - Dřížďal, Dvorník, Trousil (70. Jílek), Husár (85. Križko) - Dostálek (73. Radinovič), Křeček, Polách - Hodek, Došek (82. Kalabiška), Rabušic.

1. FC Slovácko - FC Tegu 3:1 (3:0)

Také fotbalisté Slovácka jsou na soustředění v Turecku. Korejskému týmu FC Tegu dali všechny tři branky v první půlhodině.

Dvakrát skóroval Švancara a jeden gól dal Ondřejka. "Korejci nás zlobili v úvodu zápasu rychlostí a pohyblivostí. Také nás zaskočili herním systémem 3-4-3. Po deseti minutách jsme ale ovládli hru a vypracovali si i šance," řekl trenér Josef Mazura. Vedle tří branek trefili Ondřejka a Fujerik tyč.

Branky Slovácka: 12. a 29. Švancara, 26. Ondřejka.  Sestava Slovácka: Filipko - Kuncl (33. Randa), Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik, Abrahám, Zelenka (62. Valenta), Urbánek - Švancara (73. Chmelíček), Ondřejka (83. Nestoroski).