Českobudějovičtí fotbalisté Ivo Táborský (vpravo) a Filip Rýdel se radují z gólu. | foto: František Panec , MAFRA

České Budějovice - Jablonec 2:1, Jihočeši vyhráli po pěti měsících

• 15
Po pěti měsících a devíti ligových zápasech ukončili fotbalisté Českých Budějovic čekání na výhru. Poslední tým tabulky na domácím hřišti otočil duel s třetím Jabloncem, zvítězil 2:1 a přiblížil se díky tomu na dva body k příčce zaručující záchranu v nejvyšší soutěži.

Budějovice přitom prohrávaly od 30. minuty po gólu Pázlera. Hned dvě minuty poté však dokázaly odpovědět trefou Táborského a v 55. minutě rozhodl o tříbodovém zisku Jihočechů Benát.

Utkání České Budějovice versus Jablonec ve videoreportáži

Českobudějovičtí trenéři udělali několik změn v sestavě. Od první minuty například nastoupil záložník Malakjan a hlavně došlo ke střídání na pozici brankářské jedničky. Pouze na lavičce zůstal Daněk a místo něj dostal příležitost poprvé v sezoně Křížek.

"O sestavě jsme definitivně rozhodli až dneska, chtěli jsme s tím trochu zamíchat a vsadit na typy hráčů, kteří se budou rvát," uvedl domácí kouč Pavol Švantner. "Musím vyzdvihnout hlavně Malakjana. Jiní hráči před ním dostávali víc šancí a nevyužili je, zatímco on k tomu přistoupil jinak. Dneska potvrdil tu pověst, která s ním jde z Plzně."

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Lépe začali hosté, kteří hned v úvodu utkání dvakrát zahrozili. Nejprve se ve 4. minutě dostal do solidní příležitosti Vaněk, ale jeho střelu vyrazil Křížek. Rána Kopice o pár desítek vteřin později šla vedle.

Jablonec se také dostal do vedení. Po rychlé akci středem hřiště se objevil před Křížkem Pázler a snadno jej překonal svou premiérovou brankou po příchodu z Dukly.

Jihočeši však dokázali rychle zareagovat. Na přesný pas Mchojana si na hranu ofsajdu naběhl Táborský a střelou k tyči vyrovnal. Protrhl tak střelecké trápení svého týmu - Dynamo slavilo gól poprvé po 359 minutách.

Hosté byli i dál nebezpeční v ofenzivě, ale jejich pokusy většinou postrádaly větší razanci a připravený Křížek je vždy zlikvidoval.

Do druhého poločasu však nastoupili lépe domácí. Jejich snahu pak proměnil ve vedení Benát, který si naběhl za obránce, dostal včas přihrávku od Hory a snadno překonal Špita.

Jablonec potom ve zbytku zápasu přidal a natlačil se na českobudějovickou polovinu. Trenér Kotal postupně posílal do utkání střídající ofenzivní hráče, aby ještě více posílil útočnou snahu svého týmu. Jihočeši se však o tříbodový zisk nenechali připravit.

Z výhry se radují poprvé od 9. listopadu, kdy porazili Slavii.

Jabloneckého kouče Václava Kotala mrzelo, že jeho svěřenci opakují chyby v defenzivě. Nevyvarovali se jim prý v minulém kole na Dukle (1:5), a stejně tak si počínali i nyní: "Dostáváme laciné góly a děláme hrozné chyby. My jsme dnes hráli 75 minut, České Budějovice jenom 15, ale přesto jim to stačilo na vítězství, protože jejich hráči byli efektivnější."