Kapitán brněnských fotbalistů Pavel Zavadil (vlevo) svádí souboj o míč se sparťanským obráncem Pavlem Kadeřábkem. | foto: ČTK

Brno - Sparta 1:3, vítězství mistra zajistili reprezentanti

• 108
Trefili se za českou reprezentaci v pondělí proti Kazachstánu, skórovali i v sobotním ligovém utkání v Brně. Sparťanští fotbalisté Ladislav Krejčí, Bořek Dočkal a David Lafata prožívají úspěšný týden, Spartě v 11. kole zajistili na hřišti Zbrojovky vítězství 3:1.

Letenští díky čtvrté výhře v řadě poskočili minimálně na den do čela tabulky před Plzeň, která hraje v neděli v Mladé Boleslavi.

Brňané dohrávali od 59. minuty bez vyloučeného brankáře Hladkého a už potřetí za sebou nebodovali.

Vítězství a hlavně výkon Sparty nejvíce potěšil kouče Vítězslava Lavičku. „Tým hrál v pohodě. Měli jsme utkání pod kontrolou a přidali jsme ve správný čas důležité branky,“ zhodnotil výsledek čtvrtečním duelem Evropské ligy se Slovanem Bratislava.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

V hledišti byl i nový trenér Slovanu Jozef Chovanec. „Už i jeho přítomnost společně s asistentem Horstem Sieglem dodá zápasu zvláštní náboj,“ dodal Lavička.

Sparta po zahřívací desetiminutovce postupně převzala režii zápasu do svých rukou. Ve 13. minutě po Dočkalově akci se dostal za domácí obránce Krejčí, jenž přesnou střelou k bližší tyči překonal brankáře Hladkého. Po vedoucím gólu získala Sparta výraznou územní převahu.

„Na kombinační hru Sparty jsme se připravovali. Ale bohužel po prvním gólu se výsledek těžko honí. Sparta hraje rychle nahoru a dolů. Potom už je zápas hodně o síle,“ uvedl útočník Brna Alois Hyčka.

Ve 21. minutě obránce Schuster těsně před hranicí pokutového území fauloval Konatého, který měl už otevřenou cestu k brance, rozhodčí Královec ale akci za faul neposoudil.

Z tlaku se Zbrojovka vymanila až po půlhodině hry. Náznakům útočných akcí ale chyběla přesnější přihrávka a za celý první poločas brněnští fotbalisté na soupeřovu branku nevyslali jedinou přímou střelu. Brankář Bičík řešil pouze jedinou vážnější situaci, kdy vyboxoval před sebe Fischerův centrovaný míč.

Také po změně stran měla Sparta herní převahu, ze které vytěžila v 59. minutě druhý gól. Matějovský našel kolmou přihrávkou za obránce Dočkala. Reprezentační záložník udělal kličku, brankář Hladký jej srazil a byl vyloučen. Do branky nastoupil Doležal, kterého z pokutového kopu překonal právě faulovaný Dočkal, který potvrdil dobrou střeleckou formu.

„Druhým gólem a vyloučením soupeře jsme zápas zlomili. I když si myslím, že za stavu 3:0 jsme mohli mít závěr trošičku klidnější. Měli jsme ve hře pasáže, kdy jsme se nechali od soupeře po obdrženém gólu, zblbnout. Jsme dost zkušený tým, abychom takové situace zvládli lépe. A více jsme měli podržet míč,“ viděl chyby v závěru zápasu Dočkal.

V přesilovce pak po Kadeřábkově přesném centru přidal další gól Lafata. Zbrojovka už neměla co ztratit, v oslabení otevřela hru. Po úniku středem hřiště obránce Košťál zaskočil táhlou střelou brankáře Bičíka a korigoval výsledek.

„Běžel jsem z vlastní poloviny. Už jsem toho měl při úniku plné zuby. Prostě jsem zkusil jen vystřelit. A vyšlo to. Zápas byl už rozhodnutý, Sparta si výsledek pohlídala,“ poznamenal střelec jediné branky Brna Košťál.