Plzeňský záložník Milan Petržela (vlevo) a Matěj Hanousek z Jablonce v souboji...

Plzeňský záložník Milan Petržela (vlevo) a Matěj Hanousek z Jablonce v souboji o míč | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň - Jablonec 2:0, dva rekordy Viktorie, Krmenčík rozhodl dvěma góly

• 198
Fotbalisté Plzně zakončili suverénní podzim patnáctým vítězstvím. Jablonec v 16. kole zdolali díky dvěma gólům Michaela Krmenčíka 2:0 a na čele tabulky přezimují s rekordním čtrnáctibodovým náskokem. Druhý zásah domácího útočníka padl z ofsajdu.

Plzeňští ukázali, proč momentálně vládnou českému fotbalu. Mají 46 bodů, nikdo ještě neměl po podzimu víc – dosavadní rekord Sparty ze sezony 2013/14 překonali o čtyři body.

„Mít náskok 14 bodů 14 kol před koncem je určitě zajímavá věc. Ale třeba Slavia nehraje tak špatně, jak se o ní píše. Jen neměla takové štěstí, aby měla bodů více. Určitě poslední slovo ještě neřekla. V létě jsme věřili, že budeme silní, ale samozřejmě jsem nečekal, že budeme vést o 14 bodů,“ uvedl plzeňský trenér Pavel Vrba.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Domácí pustili Jablonec do minima šancí, sami byli nebezpeční, hráli atraktivně, rychle, ofenzivně. Do sestavy se jim po dvou zápasech vrátil nejlepší ligový střelec Krmenčík - a rozhodl dvěma góly.

Napřed v osmnácté minutě dostal od Daniela Koláře ideální přihrávku do běhu a levačkou poslal míč kolem jabloneckého gólmana.

Ve druhé půli pak Krmenčík dal jedenáctou podzimní brankou v nejvyšší soutěži. Plzeňský kanonýr nekompromisně dorazil v 80. minutě do sítě Kolářovu střelu, která se k němu odrazila od tyče. V době rány svého spoluhráče ale stál v ofsajdu.

Brankovou konstrukci trefili domácí fotbalisté ještě dvakrát. Chvíli před úvodním gólem po Krmenčíkově patičce napálil břevno skvěle hrající Kolář, po půl hodině hry se marně pokoušel zvýšit náskok Viktorie ranou zpoza vápna Tomáš Hořava.

Plzeň měla ještě několik šancí, připravoval je Kopic, který má životní formu, či Petržela s Kolářem. První jmenovaný se ve druhé půli ujal volného kopu a vypálil kolem zdi na „brankářovu stranu“, avšak těsně minul.

Jablonecký gólman Roman Valeš musel zasahovat o chvíli dřív, když rychlou akci domácích zakončoval levačkou Petržela. Hosté ale nehráli zle, snažili se s Plzní hrát otevřenou partii, nebáli se zaútočit. Už ve dvanácté minutě utekl z vlastní poloviny Stanislav Tecl, dostal se až do vápna, kde ho vychytal Matúš Kozáčik.

„Vyčítám si to, ale nevím, jestli jsme mohl udělat něco jinak. Byla to bohužel naše jediná větší šance,“ mrzelo Tecla.

Kdyby bývalého spoluhráče prostřelil, třeba by se hrál jiný zápas. Takhle Plzeň díky výhře 2:0 ovládla podzimní část ligy a má náskok, který lze jen velmi těžko prohospodařit.

Plzeň - Jablonec 2:0

Branky: 18. M. Krmenčík, 80. M. Krmenčík. Rozhodčí: O. Berka - I. Nádvorník, K. Hájek. ŽK: 83. R. Hubník - 22. T. Holeš, 48. J. Zelený. Diváci: 8 132 (70 % z kapacity 11 700)

Plzeň: M. Kozáčik (1,5) - R. Řezník (2), L. Hejda (2,5), R. Hubník (2), M. Havel (3,5) - M. Petržela (2,5) (73. A. Čermák), T. Hořava (2), D. Kolář (1,5) (85. A. Ivanschitz), P. Hrošovský (2), J. Kopic (2) - M. Krmenčík (1) (88. M. Bakoš)

Jablonec: R. Valeš (2) - T. Holeš (3,5), L. Pernica (3), M. Kysela (2,5), M. Hanousek (2,5) - L. Masopust (3) (69. V. Jovovič), V. Kubista (3,5) (44. J. Považanec), M. Trávník (2,5) (79. M. Doležal), J. Zelený (2,5) - O. Mihálik (3,5), S. Tecl (2)

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40