Plzeň může mít titul, Sparta hraje o naději. A bojuje se o záchranu

Takhle plzeňští fotbalisté slavili titul před dvěma lety. Zajistí si v neděli definitivně první místo znovu? | foto: Daniel Beran, MAFRA

24 2013
Neděle může rozhodnout všechny důležité otázky ve fotbalové lize. Plzeň útočí na titul, Liberec si může definitivně zajistit třetí místo a známí mohou být i oba sestupující. Všechny zápasy 29. kola začínají v 18:00.

Plzeň - Liberec

Neděle 18:00, rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Blažej

Horváth a spol. si zajistí titul bez ohledu na výsledek Sparty, pokud porazí rozjetý Liberec. A když Sparta klopýtne, vypuknou na západě Čech mistrovské oslavy bez jakýchkoliv dalších podmínek.

Plzeň útočí na druhý titul v historii klubu. První slavila před dvěma roky. A následně se rozjela i do Ligy mistrů.

Proti bude silný soupeř. Vždyť Liberec je nejlepším týmem jara - vyhrál posledních osm zápasů. Navíc si může definitivně zajistit třetí místo, ze kterého se postupuje do druhého předkola Evropské ligy. Stačí mu k tomu bod.

Plzeňský trenér Pavel Vrba: "Liberec má skvělou formu. Bude chtít hrát svůj fotbal z posledních zápasů. Náš čeká opravdu kvalitní soupeř. Doufám, že to bude atraktivní souboj. Náskok máme slibný, ale ještě potřebujeme uhrát tolik bodů, abychom to už zvládli a mohli slavit."

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý: "Třetí místo je už blízko, ale ve hře je ještě stále šest bodů a teoreticky to ještě není hotové. Na zápas v Plzni se samozřejmě všichni moc těšíme, bude to svátek."

Předpokládané sestavy, Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral, Kolář, Kovařík - Tecl.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Pavelka, Rybalka, Delarge - Štajner - Rabušic.

Teplice - Sparta

Neděle 18:00, rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Kotík

"Dokud existuje alespoň malá naděje, tak budeme bojovat."

To je heslo fotbalové Sparty před předposledním kolem. Na titul už má jen malou šanci, ale nechce se jí pustit. Základním předpokladem je výhra (i když ani ta stačit nebude, když Plzeň zároveň porazí Liberec).

Ale bodovat potřebují také Teplice, které stále ještě nemají jistotu záchrany. Na patnácté - sestupové - místo mají k dobru čtyři body. Absolutní klid jim tak dá jen vítězství.

Teplický trenér Zdeněk Ščasný: "Pro všechny hráče bude zápas se Spartou svátek, věřím, že k tomu tak přistoupí. Po očku samozřejmě budeme sledovat i soupeře, protože mají těžké vylosování, a budeme doufat, že favoriti potvrdí své postavení."

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička: "Bez ohledu na jiné okolnosti jedeme do Teplic pro tři body. Zápas chceme vzít jako omluvu fanouškům za utkání v Brně. Pořád cítíme, že šance na titul stále trvá, byť je po poslední porážce už jen v oblasti teorie."

Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, Jablonský, Rosa - Litsingi, Vachoušek, Matula, Vůch - Jindráček, Mahmutovič.
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Hybš - Vácha, Hušbauer - Kadlec, Matějovský, Krejčí - Bednář.

Slavia - Hradec Králové

Neděle 18:00, rozhodčí: Jílek - Filípek, Zeman

Slavia se pod novým trenérem Michalem Petroušem odrazila ke skvostným výkonům. A hlavně výsledkům - deklasovala 5:1 Jablonec, porazila 1:0 Plzeň a smetla 3:0 České Budějovice.

Pražský tým se tak stále upíná k páté příčce, na kterou ztrácí čtyři body. Ta mu sice nezajistí evropské poháry, ale proti loňskému dvanáctému místu by to byl skokový pokrok.

Naproti tomu Hradec Králové bojuje o holé přežití. Ve hře o záchranu ho jistojistě udrží jen vítězství. Jinak už čtrnáctá Příbram a třinácté Teplice můžou získat nesmazatelný náskok.

Slávistický trenér Michal Petrouš: "Tři zápasy, devět bodů, skóre 9:1. Co víc si přát. Ještě abychom dotáhli ty dva zápasy. Klukům jsem říkal, že byť je jen teoretická šance na čtvrté nebo páté místo, tak se o to musíme porvat. Pořád je lepší být pátý než osmý."

Hradecký trenér Luboš Prokopec: "Musíme hrát na vítězství, být aktivní a nenechat soupeři prostor pro kombinaci. Slavia svoji kvalitu má, ale pro nás je to poslední šance, jak se pokusit dostat z naší nelehké situace. Slavia má v poslední době výbornou formu a skóre z posledních třech zápasů 9:1. Jenže pro nás je to zápas, ve kterém nemáme absolutně co ztratit, a nemá cenu do Edenu jezdit s nějakou poraženeckou náladou a být předem odevzdaní."

Slavia: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka - Vošahlík, Gecov, Zmrhal, Mičola - Kisel - Škoda.
Hradec: Lindr - Holeš, Hochmeister, Hájek, Poděbradský - Šisler, Schwarz - Halilovič, Harba, Štěpán - Kulič.

České Budějovice - Jihlava

Neděle 18:00, rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Gallo

Jen zázrak udrží fotbalisty Českých Budějovic v nejvyšší soutěži. Jihočeské mužstvo totiž na nesestupové příčky ztrácí propastných pět bodů. A to je dvě kola před koncem hodně.

Budějovický trenér Pavol Švantner: "Teoretická naději ještě existuje, samozřejmě jsme ale realisté. Je nám jasné, že když jsme celou sezonu podávali špatné výkony, tak se asi nestane, že bychom poslední dva zápasy vyhráli a zároveň by soupeři nad námi ztratili. Naděje ale umírá poslední, takže se budeme snažit bojovat do poslední chvíle."

Jihlavský trenér František Komňacký: "Do zápasu můžeme jít v relativním klidu, protože už jsme zachránění. Jsem sám zvědav, jak se tato nová situace projeví na výkonu našich hráčů. Chtěl bych, abychom přešli do uvolněného, plynulého a fotbalového výkonu."

Č. Budějovice: Daněk - Klesa, Lengyel, Machovec, Novák - Hora, Benát, Rýdel, Sandro - Linhart (Wermke), Táborský.

Jihlava: Blažek - Marek, Tlustý, Šourek, Vaculík - Masopust, Rada, Jungr, Koloušek, Čvirik - Šimonek.

Jablonec - Olomouc

Neděle 18:00, rozhodčí: Ochotnický - Nádvorník, Hrabovský

Souboj týmů, které ještě nedávno byly největšími favority na třetí místo. Ale nakonec je předskočil Liberec. Jablonec je už úplně bez šance, Olomouc má jen teoretickou naději.

Olomouc skončí třetí, když oba zbývající zápasy vyhraje a Liberec zároveň nezíská ani bod.

Jablonecký trenér Roman Skuhravý: "Potřebujeme vyhrát, v lize jsme ještě od mého nástupu nevyhráli. Také se chceme vítězstvím rozloučit s diváky. Jednoznačně očekávám, že to bude pohledný ofenzivní fotbal. Uděláme maximum, abychom uspěli."

Olomoucký trenér Martin Kotůlek: "I když nám zbývá už jenom velmi teoretická šance na třetí místo, je naší povinností o ni bojovat. Pořád je ve hře co nejlepší umístění a my bychom si rádi udrželi pozici před Jabloncem, který je jenom o bod za námi."

Jablonec: Valeš - Kubista, Kysela, Beneš, Novák - Vaněk, Loučka - Kopic, Piták, Čížek - Hubník.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Javůrek - Schulmeister, Navrátil, Šindelář, Hořava, Petr - Varadi.

Slovácko - Baník Ostrava

Neděle 18:00, rozhodčí: Matějek - Peřina, Mokrusch

Zatímco Slovácko si záchranu v nejvyšší soutěži zajistilo ve středu, Ostrava na sestupové příčky teoreticky ještě spadnout může. Ale když v neděli vyhraje, bude v první lize i v příštím ročníku.

Slovácký trenér Svatopluk Habanec: "Před domácím publikem chceme při loučení se sezonou vylepšit naši špatnou jarní bilanci. Z pěti zápasů jsme porazili pouze poslední Budějovice. Baník stále nemá jistou záchranu, musíme se proto připravit z jeho strany na bojovný a agresivní fotbal."

Ostravský trenér Martin Pulpit: "Chceme udělat další krok směrem k záchraně. Přípravu na zápasy nám v tomto týdnu trochu komplikovala zranění a zdravotní problémy některých hráčů, ale věřím, že na Slovácko budeme dobře připraveni. Z hráčů mám dobrý pocit, doufám, že zápas zvládneme."

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Trousil, Reinberk - Volešák, Šumulikoski, Daníček, Valenta - Kerbr, Došek.
Ostrava: Bárta - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik, Stožický - Fantiš, Hable, Lukeš, Kukec - Baroš, Staško.

Příbram - Brno

Neděle 18:00, rozhodčí: Adam - Jiřík, Paták

Také Příbram už může získat definitivní jistotu záchrany. Stačí, když uhraje víc bodů než patnáctý Hradec Králové.

Příbramský trenér František Straka: "Bod ze středečního zápasu v Hradci nám sice ještě nedává jistotu záchrany, ale je velmi důležitý. Věřím, že nás nakopne do posledního domácího utkání s Brnem, ve kterém se o záchranu popereme."

Brněnský trenér Ludevít Grmela: "Po vítězství nad Spartou jsme si definitivně oddechli se záchranou. Hráči měli po středečním kole volný den, ve kterém si léčili šrámy. Hodně bude záležet na tom, jak se dáme dohromady po zdravotní stránce."

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Pilík, Tarczal, Abraham, Mašán, Koukal - Wágner.
Brno: Doležal - Hyčka, Sus, Pernica, Husár - Pašek, Buchta, Mezlík, Zavadil, Lutonský - Kroupa.

Dukla Praha - Mladá Boleslav

Neděle 18:00, rozhodčí: Proske - Moláček, Tacina

Teoreticky jde o jediný zápas, ve kterém o nic podstatného nejde. Dukla i Boleslav totiž už nehrají ani o evropské poháry, ani o záchranu.

Diváci by tak mohli vidět ofenzivní, taktikou nesvázaný fotbal...

Luboš Kozel, trenér Dukly: "Boleslav je mužstvo s velkými ambicemi, zkoušeli se dostat do evropských pohárů z ligy i Poháru České pošty. Z tohoto pohledu nás čeká určitě těžký soupeř, který má velmi dobře individuálně vybavené hráče."

Boleslavský trenér Ladislav Minář: "Přestože máme nadále velké problémy vůbec dát dohromady základní sestavu, jelikož nás opět trápí rozsáhlá marodka, jedeme na Julisku usilovat o vítězství."

Dukla: Rada - Romera, Božič (Štetina), Vorel, Vrzal - Borek, Gedeon, Malý - Berger, Pospěch, Néstor.
M. Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Ševinský, Bořil - Jarolím, Ščuk - Zahustel, Mareš, Sivrič - Chramosta.

Autoři: ,

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začne už 13. července. Titul bude obhajovat Slavia, která novou sezonu začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Jediným nováčkem jsou České Budějovice, které v 1. kole hostí Opavu.

Tomáš SoučekLibor Kozák, Júsuf HilálLukáš Kalvach, Tomáš Smola, Andreas VindheimDavid Hovorka, Adam Hloušek, Michal TrávníkOndřej Mihálik

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 5 4 79:26 83
2.FC Viktoria Plzeň 35 24 6 5 57:32 78
3.AC Sparta Praha 35 20 6 9 59:33 66
4.FK Jablonec 35 17 6 12 58:32 57
5.FC Baník Ostrava 35 13 8 14 39:43 47
6.FC Slovan Liberec 35 12 10 13 34:32 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 35 13 6 16 43:47 45
12.Slezský FC Opava 35 12 7 16 47:57 43
13.Bohemians Praha 1905 35 9 13 13 33:43 40
14.1. FK Příbram 35 11 7 17 43:73 40
15.MFK Karviná 35 9 5 21 42:58 32
16.Dukla Praha 35 5 7 23 30:72 22

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
7.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.FC FASTAV Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Půjde ikona k zemi? San Siro zbouráme, plánují kluby z Milána

San Siro, domov fotbalových klubů z Milána.

Největší stadion v Itálii, jeden z největších v Evropě. Dvěma fotbalovým gigantům – Interu a AC...

Znovu ve sparťanském. Užil jsem si to, ale kondičně ztrácím, cítí Lischka

David Lischka přestupoval do Sparty nejdřív v lednu  2019. Když vyšetření...

Když do kabin v závěru prvního poločasu na nosítkách odnášeli zraněného Uroše Radakoviče, jeden z...

Sparta začala výhrou v Benešově, Plzeň si připsala třetí výhru

Záložník Erik Pačinda nastoupil poprvé v Doosan Areně v dresu Viktorie Plzeň.

Fotbalisté Sparty vstoupili do herní přípravy výhrou na půdě třetiligového Benešova 3:1. Prožili...

Zlámal o roce ve Skotsku: Vyhrát pohár, bylo by v ulicích 200 tisíc lidí

Zdeněk Zlámal z Heart of Midlothian zasahuje během zápasu skotského poháru...

Stačil rok a Zdeněk Zlámal si získal půl Edinburghu. Fans Heart českému fotbalovému brankáři...

Velká snaha i nedostatky. Jílek poprvé vedl Spartu, Radakovič se zranil

Nový trenér fotbalistů Sparty Václav Jílek na tiskové konferenci na Letné.

Neustále svým svěřencům naznačoval, kam mají nahrávat. Ponoukal je k náběhům, po ztrátě balonu...

Další z rubriky

Fotbalová příprava: léto 2019

Adam Hloušek se poprvé v plzeňském dresu představil v přípravném utkání proti...

Nový ročník fotbalové ligy odstartuje už 13. července. Přinášíme kompletní přehled zápasů letní...

Španěl? Fajn! Nazarov je taky příslib, říká teplický trenér o posilách

Teplický kouč Stanislav Hejkal

Dvě ze tří ústředních posil poprvé navlékly teplický fotbalový dres, trenér Stanislav Hejkal...

Fotbalisté Opavy porazili po obratu Brno, Zlín zdolal Škendiji

Opavští fotbalisté se radují z gólu v utkání s Příbramí.

Fotbalisté Opavy zdolali po obratu druholigové Brno 2:1. Slezané díky gólům Jana Žídka a Jana...

Najdete na iDNES.cz