Vladimír Malár v roce 2008 v dresu Zlína (vlevo) v souboji se slávistou

Vladimír Malár v roce 2008 v dresu Zlína (vlevo) v souboji se slávistou Belaidem. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Malár zažil derby z obou stran: Zlín býval vyhecovanější než Slovácko

  • 0
Vladimír Malár dával góly za Slovácko i Zlín. V nadcházejícím fotbalovém derby bude fandit týmu z Uherského Hradiště.

Jejich vzájemné zápasy ve fotbalové lize mají grády. Vítězství nad sousedem se cení více než jiná. „Ale musím říct, že derby bylo za mých časů vyhecovanější ve zlínské kabině,“ vzpomíná Vladimír Malár, bývalý útočník obou týmů.

Proč myslíte?
I na Slovácku a předtím v Synotu mělo derby náboj. Ale když dojela Sparta, tak byl náboj větší. Zlín měl dvojí motivaci – derby a fakt, že Slovácko bylo v té době úspěšnější a mělo větší zvuk. Zlín se chtěl na Slovácko vytáhnout více.

Trenér Slovácka Habanec pronesl, že pro jeho klub je sobotní derby zápasem jara. Měli jste to stejně?
Záleželo na okolnostech. Slovácko teď třikrát po sobě prohrálo, Zlín potřebuje získat tři body, aby se nezamíchal do přímého boje o záchranu. Pro oba mančafty bude mít derby náboj hlavně z důvodu, že se jim zrovna nedaří.

Na které derby vzpomínáte nejraději?
Bylo to ještě ve druhé lize ve Starém Městě na Širůchu. Byla to se Synotem naše postupová sezona, vyhráli jsme 2:0 a podařilo se mi dát branku. Vzpomínám si, že jsme tehdy vyhráli oba vzájemné zápasy, ale Zlín měl v obou více ze hry a byl lepším mužstvem. Mám také jednu negativní vzpomínku, když jsme hráli ve Zlíně pohár a dostali sedmičku. Týden po zápase byl hodně nepříjemný.

Byla vzájemná utkání vyhecovanější než jiné ligové duely?
Když jsme hráli se Zlínem, byl to rozdíl. Přece jen vyznával silovější pojetí fotbalu, sázel na důraz, bojovnost, měl urostlé hráče. Když jsem byl ve Zlíně, hrála v kabině od rána do večera hardrocková muzika, a když jsme šli na hřiště, byli jsme hodně nabuzení. V derby na sebe narážely dva různé styly, Slovácko představovalo techničtější. Ale i Zlín měl technické hráče, třeba Edu Lasotu.

Vy jste hrál za Zlín hned dvakrát. Ze Slovácka přitom do Zlína a naopak moc hráčů nechodilo. Bylo to kvůli vzájemné řevnivosti?
Nemyslím si, že by byla příčinou nevraživost. Oba kluby si vytahují do prvního týmu hráče ze své mládeže a nemají obvykle důvod sahat do kádru rivala. Poprvé jsem šel do Zlína, když Synot koupil do útoku Zbyňka Pospěcha a trenér Jarolím mi řekl, že by bylo lepší, abych zkusil hostování jinde. Měl jsem také jiné možnosti, ale Zlín je kousek od Starého Města, klub mi byl sympatický, a byť to byl konkurent, tak jsem si řekl, že na půl roku to zkusím. A nelituju. Hráli jsme Inertoto a v Madridu porazili slavné Atlético. Dal jsem tam gól, byl to parádní zážitek. Škoda jen, že jsme nepostoupili.

Zazlíval vám někdo na Slovácku, když jste zamířil do Zlína podruhé?
Končil jsem v Plzni a ve Zlíně jsem to měl blízko domova. Trenér Hoftych o mě hodně stál. Měl jsem příjemné vzpomínky na působení ve Zlíně a nebyl důvod přemýšlet nad něčím jiným.

Který z klubů je vám tedy bližší?
V obou se mi líbilo, byl jsem tam spokojený, na oba rád vzpomínám, i když ve Zlíně skončila moje prvoligová kariéra. Ale přece jen Slovácko v mém srdci zůstalo více z několika důvodů. Byl jsem tam delší dobu než ve Zlíně a úspěchy jsou spjaté především se Slováckem.

Budete na sobotním derby?
Zřejmě si ho budu muset nechat ujít. Mám toho dost. Pomáhám trenérovi Komňackému v divizním Hodoníně. Sice hrajeme dopoledne, ale odpoledne mám zápas doma v Hruškách, kde aktivně hraju.

Tipnete si výsledek?
Pocity se ve mně trochu kříží. Pokud by Zlín prohrál, mohl by mít docela vážné problémy se záchranou. Z tohoto směru pohledu bych spíše přál Zlínu. Ale jak jsem říkal, moje srdce patří Slovácku a budu mu přát, aby prolomil sérii špatných výsledků. Ale věřím, že Zlín se zachrání bez ohledu na výsledek derby.

Sledujete pravidelně první ligu?
Snažím se, i když občas mi něco unikne. Dívám se i na druhou ligu, hodně mě zajímá divize.

Co říkáte na výkony a výsledky Zlína a Slovácka?
Zlín byl bez debat obrovské překvapení podzimu. Spoustu odborníků ho pasovalo na mužstvo, které bude hrát od začátku o záchranu. I pro mě byli příjemným překvapením. Nejen výsledky, ale i předvedenou hrou. Slovácku vyšel podzim také slušně, i vstup do jara mělo kvalitní. Teď prožívá horší období. Je možné, že po vítězství nad Spartou přišlo uspokojení, že získali dostatečný počet bodů, aby neměli potíže se záchranou. Slovácko je mi ale sympatické tím, že zabudovává vlastní odchovance.

Stejnou filozofii má také Zlín.
O něm tak podrobné informace nemám. Se Slováckem jsem v bližším kontaktu. Občas si zavolám se Šumim (Šumulikoski), Jarda Diviš je z Břeclavi, někdy se potkáme. Když potřebují lístky na domácí zápasy Slovácka, ozvu se panu Pojeznému (generální sekretář).

Pořád vás láká trénování ve Slovácku?
V tuhle chvíli to není na pořadu dne. Naplňuje mě práce v Hodoníně. Jsem rád, že jsem zůstal u fotbalu a jsem v klubu, který má ambice. Cílem je postup do moravskoslezské ligy.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 21 17 3 1 45:5 54
2.FC Viktoria Plzeň 21 12 5 4 38:19 41
3.FK Jablonec 21 11 5 5 39:27 38
4.FC Baník Ostrava 21 10 4 7 31:23 34
5.AC Sparta Praha 21 9 6 6 39:28 33
6.SK Dynamo Č. Budějovice 21 10 3 8 36:33 33
7.FK Mladá Boleslav 21 10 2 9 39:35 32
8.1. FC Slovácko 21 9 5 7 28:27 32
9.FC Slovan Liberec 21 9 3 9 35:30 30
10.SK Sigma Olomouc 21 6 10 5 28:26 28
11.Bohemians Praha 1905 21 6 5 10 21:32 23
12.FK Teplice 21 5 8 8 19:32 23
13.FC FASTAV Zlín 21 6 3 12 16:32 21
14.MFK Karviná 21 3 7 11 15:30 16
15.Slezský FC Opava 21 3 5 13 9:34 14
16.1.FK Příbram 21 3 4 14 15:40 13