„Konkrétně z Rakouska, Anglie, Švýcarska,“ prozradil dlouholetý šéf představenstva klubu Pavel Šedlbauer, když se transfer žluto-modrých zpečetil. „Zjišťovali jsme, co to je za firmy, jaké je jejich pozadí. A když jsme po vyhodnocení nebyli plně spokojení, diskuse jsme utlumovali.“
Sklářský gigant AGC chtěl nového majitele vybrat pečlivě, ne aby se pak teplický fotbal zmítal v problémech. „Pro AGC bylo nepřijatelné udělat obchod s někým, kdo by potom poškodil minimálně klub, ale i jméno firmy, na to jsme byli hodně citliví. Proto jsme je vyřadili,“ objasnil Šedlbauer pozadí transakce, kterou završil odkup akcií společností miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala a minulý týden inaugurace nových tváří.
Nejdřív stadion a mládež, pak úspěch a Evropa. Kratina tým Teplic nerozpráší![]() |
Kvůli jistotě se prodej prvoligového klubu vlekl léta a jednání s Accolade trvalo rok a půl.
„Téměř deset let jsme o prodeji mluvili, vyřadili jsme mnoho spekulantů nebo firem, o kterých se nám nepodařilo zjistit jejich stabilitu nebo finanční pozadí,“ vysvětlil Šedlbauer. „Až jsme se dostali k Accolade. I ona si udělala důkladnou analýzu klubu, což je v pořádku, a potvrdilo se, že jsme transparentní a bez kostlivců. A my nechtěli klub jen prodat, ale chtěli jsme partnera, který zaručí zachování fotbalu v Teplicích a jeho rozvoj. I nadále bude AGC významným sponzorem.“
Mládežnické centrum ponese název AGC Akademie, podpora je dohodnutá na víc než devět let.
Přitom v časech, kdy Teplice tepaly do chobotnice kolem tehdejšího místopředsedy Romana Berbra, visel ligový osud sklářů na vlásku. Rozhodčí se na nich vyřádili.
I fotbalové Teplice mění majitele, miliardář Kratina je chce posunout do špičky![]() |
„Jednou jsem byl v Oseku se ženou na pivu a potkal mě nějaký člověk. Říká mi – slušně, bez agresivity – Ááááá, tady je hrobník teplického fotbalu!“ líčil Šedlbauer, co se mu přihodilo. „To bylo v dobách, kdy jsem se vyjadřoval, jak to funguje za pana Berbra. Tu situaci jsme ustáli. Já byl 20 let trénovaný firmou AGC, co se týká etického přístup a slušnosti.“
Apel ke změně myšlení vysílá i směrem k fanouškům. „Když se prohrají dva zápasy, hodně lidí hned říká: Vy pitomci, vy jste největší blbci v Teplicích! Přál bych si, aby to bylo tak, že i po prohře lidé přijdou a budou fandit. Když létám do Ameriky, vídám, jak mají lidé vyzdobené baráky vlaječkami svého klubu. Kéž by to tak jednou bylo i v Teplicích,“ zasnil se Šedlbauer.
Od nového vlastníka klubu, který chce pozvolný a postupný, ne překotný vzestup, si hodně slibuje. „Vidím tady novou výzvu, nový vzduch a dobrý postoj nového majitele, to je pro mě nejcennější.“
Úlevu cítí po vlekoucím se vyjednávání o změně vlastníka teplický ředitel Rudolf Řepka. S Milanem Kratinou spolupracovali v rámci F-evoluce, která měla za cíl změnit zavedené pořádky v českém fotbalu. Kratina před čtyřmi lety neúspěšně kandidoval na místopředsedu Fotbalové asociace ČR.
„Jsme rádi, jakého máme majitele, i když jsme byli spokojeni také s předešlým. Líbí se mi vize dlouhodobosti. Ne že přijdeme, nakoupíme deset hráčů a hurá na Ligu mistrů. Něco dlouhodobě budovat, to je pro mě velmi atraktivní,“ věří Řepka, že s příchodem firmy Accolade nastává na Stínadlech éra stability a perspektivy.
Nejsme umělci krátkých peněz. Kratina o teplické vizi, opřel se i do asociace![]() |
A snad i úspěchů. Kde by Řepka rád viděl Teplice za deset let? „Chtěli bychom udržet rodinné prostředí nejen ve sportovní části, přáli bychom si mít na každý zápas deset tisíc fanoušků a důstojnou arénu.“ Na světě by do té doby mělo být i tréninkové centrum mládeže, které má vychovávat hráče pro áčko. „Ty pak budeme pouštět do světa a tleskat si, že jsme je vychovali pro velké kluby,“ představuje si Řepka.
Sklárna podporovala teplický fotbal už v socialistické éře od roku 1965, skončila v ročníku 1989/90 po sametové revoluci. Spojenectví se obnovilo i díky legendárnímu řediteli, předčasně zesnulému Františku Hrdličkovi od sezony 1995/96. Vrcholem se stalo ligové stříbro, dvě pohárová prvenství a nezapomenutelné bitvy v evropských pohárech.